Z bezpiecznego domu do serca puszczy. Amazonia oczami małpki Sai.



Podobne dokumenty
Konspekt lekcji na temat filmu pt.: Amazonia. Przygody małpki Sai dla klas I-III

Poznajemy Amazonię z małpką Sai

Opowieści nocy reż. Michel Ocelot

Alfie, mały wilkołak reż. Joram Lürsen

Warsztaty szkoleniowe dla nauczycieli i trenerów. Zbigniew Kaczkowski, Zuzanna Oleksińska

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLASY VI ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE VI

Jan z księżyca reż. Stephen Schesch

Karla i Jonas reż. Charlotte Sachs Bostrup

Czy wycinanie lasów Amazonii może wpłynąć na zmiany klimatu na kuli ziemskiej? z wykorzystaniem treści filmu Amazonia. Przygody małpki Sai

materiały do wykonania gałązki logicznej wycięte elementy, papier typu flipchart lub formatu A1, klej.

Telewizja publiczna z misją Opracowała: Anna Równy

Opracowała: Beata Kozyra

RAZEM Z PTAKAMI POZNAJEMY ŚWIAT

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie szóstej szkoły podstawowej. Temat: DLACZEGO POWIEŚĆ HISTORYCZNA NIE JEST PODRĘCZNIKIEM HISTORII?

ARKTYKA TOPNIEJĄCE KRÓLESTWO NIEDŹWIEDZIA POLARNEGO

Film to życie, z którego wymazano plamy nudy (A. Hitchcock) rodzaje i gatunki filmowe

Wielki niedźwiedź reż. Esben Toft Jacobsen

Program zajęć przyrodniczych realizowanych w ramach programu : Nasza szkoła-moja przyszłość

Patyk się żeni reż. Martin Lund

Wymagania edukacyjne z plastyki w klasie 1 gimnazjum

MP-8 KARTA MONITOROWANIA PODSTAWY PROGRAMOWEJ KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO. j. angielski klasa PRZEDMIOT. czwarta r.szk... Imię i nazwisko n-la przedmiotu

AFRYKA I JEJ GŁÓWNE EKOSYSTEMY

GEOGRAFIA. Podstawa programowa SZKOŁA BENEDYKTA

Nowa podstawa programowa dla przyrody. Blandyna Zajdler kierownik zespołu ekspertów MEN tworzących podstawę programową dla przedmiotu przyroda

El Cid legenda o mężnym rycerzu reż. Jose Poso

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLASY VI ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE VI

Temat: Hobbici, elfy, krasnoludy i mapy, czyli jak pisarz tworzy świat Hobbita.

Język obcy nowożytny - KLASY IV-VI. Cele kształcenia wymagania ogólne

Lotta w krainie wynalazków reż. Heiki Ernits i Janno Põldma

ANALIZA WYNIKÓW PRÓBNEGO EGZAMINU GIMNAZJALNEGO- ROK SZKOLNY 2016/2017 Z ZAKRESU PRZEDMIOTÓW HUMANISTYCZNYCH- JĘZYK POLSKI

śledzi tok lekcji, zapamiętuje najważniejsze informacje;

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

OFERTA PROGRAMOWA POWIATOWEJ BIBLIOTEKI PEDAGOGICZNEJ w Skarżysku-Kamiennej na rok szkolny 2018/2019

Szkoła Podstawowa w Lisewie. Program zajęć dydaktyczno-wyrównawczych. przygotowujący uczniów klasy VI. do sprawdzianu kompetencji z przyrody

ANALIZA WYNIKÓW EGZAMINU GIMNAZJALNEGO-ROK SZKOLNY 2016/2017 Z ZAKRESU PRZEDMIOTÓW HUMANISTYCZNYCH- JĘZYK POLSKI

MIEJSKI OŚRODEK DOSKONALENIA NAUCZYCIELI w KONINIE CENTRUM DOSKONALENIA NAUCZYCIELI W KONINIE

Plan poprawy efektów kształcenia w szkole podstawowej na rok szkolny 2012/2013 opracowany na podstawie analizy wyników sprawdzianu po klasie szóstej

Realizacja nowej podstawy programowej i przykłady ćwiczeń przygotowujących do sprawdzianu szóstoklasisty w serii Welcome Friends.

BIBLIOTEKA PEDAGOGICZNA W STRZELINIE

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Opracowała: Beata Kozyra

Realizacja podstawy programowej w zakresie wykorzystywania technologii informacyjnej i komunikacyjnej

Scenariusz godziny wychowawczej w klasie VI

Pan Patyk reż. Åsleik Engmark

KARTA MONITOROWANIA REALIZAJI PODSTAWY PROGRAMOWEJ KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO Z PRZEDMIOTU JĘZYK POLSKI W KLASACH IV - VI

Analiza wyników egzaminu gimnazjalnego 2013 r. Test humanistyczny język polski Test GH-P1-132

Ogólna tematyka zajęć w klasie II

KRYTERIA OCEN Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLAS IV ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE IV i VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ.

Scenariusz zajęć. Temat: Obcojęzyczne zasoby Internetu. II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe. Treści kształcenia: Cele zoperacjonalizowane:

Przedmiotowy system oceniania ZAJĘCIA KOMPUTEROWE

Otrzymuje ją uczeń, który nie spełnia wymagań kryterialnych na oceną dopuszczającą.

KLUCZ ODPOWIEDZI I KARTOTEKA TESTU JPG3/1A U źródeł konflikt i porozumienie

WYMAGANIA PROGRAMOWE PÓŁROCZNE I ROCZNE Z PRZEDMIOTU GEOGRAFIA DLA KLAS 5

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Moja ojczyzna Polska

KRYTERIA OCEN Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KL. II. Kształcenie literacko kulturowe

PROGRAM KÓŁKA DZIENNIKARSKIEGO ROK SZKOLNY 2013/2014

PROGRAM NAPRAWCZY MAJĄCY NA CELU POPRAWĘ WYNIKÓW SPRAWDZIANU ZEWNĘTRZNEGO KLAS SZÓSTYCH PRZYJĘTY PRZEZ RADĘ PEDAGOGICZNĄ W DNIU 3 GRUDNIA 2012 R.

Temat: Atlas ptaków, roślin, owadów. Sekcje w dokumencie MS Word

Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 2 im. Janusza Korczaka w Rybniku. Wymagania edukacyjne

1. Zasady nauczania przyrody. Charakterystyka zasad nauczania. Część praktyczna: Portfolio Omówienie regulaminu praktyki z przyrody.

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu


PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA ZAJĘCIA KOMPUTEROWE II ETAP EDUKACYJNY - KLASY IV - VI

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA UKRAIŃSKIEGO W SZKOLE PODSTAWOWEJ

Przedmiotowy system oceniania z zajęć komputerowych 2016/2017

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Przyroda Szkoła podstawowa

Wymagania podstawowe Wymagania ponadpodstawowe Wymagania wykraczające. Uczeń potrafi: Dział 1. Mapa

25. CO NAM JEST POTRZEBNE W PODRÓŻY CZYLI O KLASYFIKOWANIU OBIEKTÓW

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z JĘZYKA HISZPAŃSKIEGO DLA KLAS V W ROKU SZKOLNYM 2017/2018

Wymagana edukacyjne z j.niemieckiego mniejszości narodowej w klase I SP

Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 2 im. Janusza Korczaka w Rybniku. Wymagania edukacyjne

Razem czy osobno? Spotkanie 17. fundacja. Realizator projektu:

Legionowo, r. mgr Alicja Sitkowska-Warda

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH DLA KLAS 4-6

Scenariusz zajęć nr 7

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA JĘZYK KASZUBSKI

ANALIZA WYNIKÓW PRÓBNEGO EGZAMINU GIMNAZJALNEGO- ROK SZKOLNY 2017/2018 Z ZAKRESU PRZEDMIOTÓW HUMANISTYCZNYCH- JĘZYK POLSKI

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

PRÓBNY EGZAMIN GIMNAZJALNY Z NOWĄ ERĄ 2016/2017 JĘZYK POLSKI

Przedmiotowe zasady oceniania z zajęć komputerowych w klasie VI

Przedmiotowy system oceniania ZAJĘCIA KOMPUTEROWE Klasy IV-VI

JĘZYK NIEMIECKI KLASA VII Podstawa programowa przedmiotu

Wymagania edukacyjne z języka polskiego w klasie V

Podejmując ryzyko reż. Nicole van Kilsdonk

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2017/2018

Ogólne cele kształcenia na zajęciach komputerowych:

Pojęcie i klasyfikacja podatków

SCENARIUSZ LEKCJI. Tajemniczy ciąg Fibonacciego sztuka przygotowania dobrej prezentacji

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

Dzieciaki z podwórka reż. Ylva Gustafsson, Catti Edfeldt

Program zajęć artystycznych z edukacji teatralnej. realizowanych w klasach I a i I c w roku szkolnym 2011/2012

g i m n a z j a l n e g o w h u m a n i s t y c z n e j

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Wykaz tematów zajęć bibliotecznych w CDN PBP Filia w Turku w roku szkolnym 2016/2017. Zajęcia dla przedszkolaków i uczniów klas 1-3

77 Co to jest mapa? Orientacja w terenie, szkic, plan, mapa. 78 Wielkie odkrycia geograficzne. Orientacja w terenie, szkic, plan, mapa

rozszerzające (ocena dobra)

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLASY VI NA POSZCZEGÓLNE OCENY I OKRES OCENA CELUJĄCA

Transkrypt:

Z bezpiecznego domu do serca puszczy. Amazonia oczami małpki Sai. Konspekt lekcji na temat filmu pt.: Amazonia. Przygody małpki Sai dla klas IV-VI Autor: Paulina Krześniak Gutek Film Sp. z o.o. Al. Wojska Polskiego 41 lok. 43 01-503 Warszawa Tel. 22 536 92 00 sekretariat@gutekfilm.pl

Temat: Z bezpiecznego domu do serca puszczy. Amazonia oczami małpki Sai. Cele lekcji: rozwijanie wrażliwości uczniów poprzez kontakt ze sztuką filmową, zapoznanie uczniów z różnicami pomiędzy filmem dokumentalnym a fabularnym, zachęcanie uczniów do rozmowy na tematy takie jak adaptacja do nowych warunków, czy różnice między cywilizacją a życiem na łonie natury, kształcenie umiejętności rekonstruowania poznanej fabuły, rozwijanie umiejętności samodzielnego myślenia, doskonalenie umiejętności formułowania myśli z uwzględnieniem zasad kultury słowa, ćwiczenie umiejętności korzystania ze źródeł i wyszukiwania informacji, przybliżenie uczniom regionu Amazonii: wiedzy na temat jego położenia oraz fauny i flory. Treści podstawy programowej Język polski: 2. Samokształcenie i docieranie do informacji. Uczeń korzysta z informacji zawartych w encyklopedii, słowniku ortograficznym, słowniku języka polskiego (małym lub podręcznym), słowniku wyrazów bliskoznacznych.( ) Tworzenie wypowiedzi: 2) dostosowuje sposób wyrażania się do oficjalnej i nieoficjalnej sytuacji komunikacyjnej oraz do zamierzonego celu 5) tworzy wypowiedzi pisemne w następujących formach gatunkowych: opowiadanie z dialogiem (twórcze i odtwórcze), pamiętnik i dziennik (pisane z perspektywy bohatera literackiego lub własnej), list oficjalny, proste sprawozdanie (np. z wycieczki, z wydarzeń sportowych), opis postaci, przedmiotu, krajobrazu, ogłoszenie, zaproszenie, prosta notatka;( ) 8) uczestnicząc w rozmowie, słucha z uwagą wypowiedzi innych, mówi na temat; prezentuje własne zdanie i uzasadnia je;( ) Świadomość językowa: 7) operuje słownictwem z określonych kręgów tematycznych (na tym etapie skoncentrowanym przede wszystkim wokół tematów: dom, rodzina, szkoła i nauka, środowisko przyrodnicze i społeczne) Plastyka: 3. Analiza i interpretacja tekstów kultury recepcja sztuki. Uczeń: 1) rozróżnia określone dyscypliny w takich dziedzinach jak: architektura, sztuki plastyczne oraz w innych dziedzinach sztuki (fotografika, film) i przekazach medialnych (telewizja, Internet) Zajęcia komputerowe: 3. Wyszukiwanie i wykorzystywanie informacji z różnych źródeł. Uczeń: 1) wyszukuje informacje w różnych źródłach elektronicznych (słowniki, encyklopedie, zbiory biblioteczne, dokumentacje techniczne i zasoby Internetu); 2) selekcjonuje, porządkuje i gromadzi znalezione informacje; 3) wykorzystuje, stosownie do potrzeb, informacje w różnych formatach; 4) opisuje cechy różnych postaci informacji: tekstowej, graficznej, dźwiękowej, audiowizualnej, multimedialnej. Przyroda: 5.Człowiek a środowisko. 3) proponuje działania sprzyjające środowisku przyrodniczemu ( ) 13. Krajobrazy świata. 1) charakteryzuje warunki klimatyczne i przystosowania do nich wybranych organizmów w następujących krajobrazach strefowych: lasu równikowego wilgotnego, sawanny, pustyni gorącej, stepu, tajgi, tundry, pustyni lodowej; 2) opisuje krajobrazy świata, w szczególności: lasu równikowego wilgotnego, sawanny, pustyni gorącej, stepu, tajgi, tundry, pustyni lodowej, rozpoznaje je na ilustracji oraz lokalizuje na mapie; 3) rozpoznaje i nazywa organizmy roślinne i zwierzęce typowe dla poznanych krajobrazów; 4) podaje przykłady współzależności między składnikami krajobrazu, zwłaszcza między klimatem (temperatura powietrza, opady atmosferyczne) a rozmieszczeniem roślin i zwierząt.

Metody pracy: pogadanka, element wykładu, praca w grupach, karta pracy: ćwiczenie pisemne, praca z mapką konturową, praca ze źródłami informacji. Materiały i pomoce: Amazonia. Przygody małpki Sai. reż. T. Ragobert, Francja, Brazylia 2013, arkusze papieru i mazaki, karty pracy dla wszystkich uczniów, publikacje i materiały popularnonaukowe dotyczące Amazonii lub dostęp do internetu. Przebieg lekcji: 1. Pogadanka. Nauczyciel pyta dzieci, czy film pt. Amazonia. Przygody małpki Sai podobał im się oraz na czym ich zdaniem polega jego wyjątkowość. 2. Element wykładu. Nauczyciel przybliża lub przypomina uczniom różnice między filmami dokumentalnymi i fabularnymi: Filmy dokumentalne wyróżnia jak sama nazwa wskazuje dokumentowanie czegoś, przedstawianie faktów. Często tworzone są one w celach informacyjnych, po to, by przybliżyć widzom jakieś miejsca, postaci czy wydarzenia. (Warto tu podać przykłady filmów dokumentalnych, które uczniowie wcześniej widzieli, ewentualnie nawiązać do gatunku, jakim jest film przyrodniczy.) Filmy fabularne przedstawiają fikcyjne wydarzenia, które składają się na wielowątkową zazwyczaj opowieść (fabułę). W filmach fabularnych występują aktorzy, którzy wcielają się w role bohaterów. 3. Praca w grupach. Nauczyciel dzieli klasę na dwie grupy. Każda grupa dostaje arkusz papieru i mazak. Zadaniem pierwszej grupy jest wskazanie w filmie Amazonia. Przygody małpki Sai cech filmu dokumentalnego, zadaniem drugiej zaś cech filmu fabularnego. Po upływie czasu przeznaczonego na wykonanie zadania (ok. 10 min.) przedstawiciele grup prezentują efekty swojej pracy. Prowadzący w razie potrzeby uzupełnia odpowiedzi uczniów. Warto zwrócić uwagę na następujące cechy dokumentu: ujęcia przedstawiające amazońską przyrodę: rośliny i zwierzęta przypominają te, które znamy z filmów przyrodniczych, z filmu dowiadujemy się wiele na temat życia zwierząt w amazońskiej puszczy, dzięki czemu spełnia on funkcję informacyjną oraz następujące cechy filmu fabularnego: film opowiada o powiązanych ze sobą wydarzeniach, które składają się na fabułę. mimo dokumentalnego charakteru ujęć, film opowiada historię fikcyjną, wymyśloną na jego potrzeby, głównym tematem filmu są przygody zwierzęcej bohaterki małpki Sai, dla której Amazonia jest tłem film pozbawiony jest typowej dla filmów przyrodniczych popularnonaukowej narracji. 4. Pogadanka. Stwierdzenie, że film pt. Amazonia. Przygody małpki Sai opowiada pewną fikcyjną historię ma fabułę staje się punktem wyjścia do dalszej rozmowy. Prowadzący prosi uczniów, aby tę fabułę krótko streścili. (Np. Film opowiada o żyjącej w niewoli małpce Sai, która w wyniku rozbicia się awionetki trafia do dżungli amazońskiej. Sai stopniowo poznaje tropikalny las i uczy się życia w nim.) Podsumowując, nauczyciel zwraca uwagę na to, że głównym tematem filmu jest przystosowanie się zwierzęcia do życia w nowych warunkach.

5. Karta pracy. Nauczyciel podkreśla, że życie Sai przed katastrofą i po niej wyglądało zupełnie inaczej. Prosi uczniów, by zastanowili się, na czym polegały zmiany i wykonali polecenie pierwsze z kart pracy. Po wykonaniu zadania uczniowie odczytują wpisane przez siebie do tabeli spostrzeżenia. Prowadzący czuwa nad tym, by poruszone zostały następujące kwestie: W niewoli Sai znajduje się pod opieką ludzi, ma zapewnione pożywienie, ma wygodne schronienie w bezpiecznym otoczeniu, nie ma kontaktu z innymi zwierzętami. W tropikalnym lesie małpka może liczyć wyłącznie na siebie, musi sama zdobywać pożywienie, znajduje się w nowym, nieznanym i niebezpiecznym środowisku, w którym musi szukać schronienia, na swojej drodze spotyka przedstawicieli różnych nieznanych jej wcześniej, często niebezpiecznych gatunków zwierząt. Podsumowując, nauczyciel podkreśla, jak trudno jest zwierzęciu żyjącemu z ludźmi przeżyć z dala od cywilizacji. Warto zapytać dzieci, czy znają inne filmy, w których dzikie zwierzęta od urodzenia żyjące w niewoli trafiają w swoje rodzinne strony (np. Madagaskar). 6. Burza mózgów. Nauczyciel pyta dzieci, co mogła czuć Sai, kiedy znalazła się w Amazonii. Nazwy emocji wypisywane są na tablicy (np. niepokój, strach, lęk, zagubienie, niepewność, dezorientacja, zaciekawienie, przerażenie, zmęczenie). 7. Pogadanka. Prowadzący prosi dzieci, by opowiedziały o najtrudniejszych ich zdaniem sytuacjach, w których znalazła się Sai (np. znalezienie się w Amazonce, spotkanie z krokodylami, głód, zatrucie grzybami). Dzięki czemu, zdaniem dzieci, małpce udało się przetrwać? Czy sprzyjało jej szczęście. 8. Praca ze źródłami informacji. Nauczyciel rozdaje uczniom materiały dotyczące Amazonii oraz publikacje zawierające informacje na jej temat lub umożliwia im skorzystanie z internetu (w tej sytuacji dobrze byłoby, gdyby z jednego komputera korzystały najwyżej dwie osoby). Następnie dzieci proszone są o wykonanie polecenia drugiego z kart pracy. Po upływie czasu przeznaczonego na wykonanie tego zadania (ok. 15 min.) wybrani uczniowie przedstawiają wyszukane informacje. Nauczyciel podkreśla znaczenie Amazonii dla oczyszczania powietrza, produkcji tlenu czy gromadzenia zapasów wody. Praca domowa Przygotuj prezentację dotyczącą wybranego gatunku zwierząt zamieszkujących Amazonię.

Karta pracy Polecenie 1. Jak wyglądało życie Sai w Amazonii, a jak mogło wyglądać wcześniej, kiedy żyła w niewoli? Uzupełnij tabelę. Życie w niewoli Życie w tropikalnym lesie Polecenie 2. a) Zaznacz na mapce konturowej Amazonię. b) Uzupełnij ramki informacjami na jej temat. Gatunki roślin: Amazonia to region w w dorzeczu rzeki Powierzchnia: Gatunki zwierząt: Dżungla amazońska to Ciekawostki: