GENERATOR MYŚLI HUMANISTYCZNEJ

Podobne dokumenty
GENERATOR MYŚLI HUMANISTYCZNEJ


BIOETYKA Wykład 11 Historia, otwarte pytania i problemy. Krzysztof Turlejski. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Etyka Tożsamość i definicja. Ks. dr Artur Aleksiejuk

IMMANUEL KANT ETYKA DEONTOLOGICZNA

Wstęp. Cele kształcenia

KARTA INFORMACYJNA UCZESTNIKA XIV GIMNAZJALNEGO KONKURSU FILOZOFICZNEGO

EGZAMIN MATURALNY 2013 FILOZOFIA

FILOZOFIA POZIOM PODSTAWOWY

Przedmiotowy system oceniania w Niepublicznym Gimnazjum Nr 1 w Poznaniu z przedmiotu WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE klasa III

SCENARIUSZ LEKCJI DO DZIAŁU:

Dr hab. Maciej Witek Instytut Filozofii, Uniwersytet Szczeciński.

Immanuel Kant: Fragmenty dzieł Uzasadnienie metafizyki moralności

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ETYKI DLA GIMNAZJUM - ROK SZKOLNY 2014/2015

Cele i zadania stawiane przed uczniem w ramach zajęć etyki.

Propozycja sprawdzania osiągnięć uczniów, formy i kryteria oceniania z historii w klasach I - III gimnazjum.

Szkoła gimnazjalna i ponadgimnazjalna GODZINA Z WYCHOWAWC Scenariusz zgodny z podstaw programow (Rozporz

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA HISTORIA

Wymagania do przedmiotu Etyka w gimnazjum, zgodne z nową podstawą programową.

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy

PRAWA CZŁOWIEKA W BIOMEDYCYNIE. ks. Artur Aleksiejuk

KLUCZ PUNKTOWANIA ODPOWIEDZI

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

Jak dorosnę. Spotkanie 30. fundacja. Realizator projektu:

PROJEKT NAUKOWEJ ETYKI ETYKA OSIEMNASTEGO WIEKU

Marzenia uskrzydlają... Historia Dedala i Ikara

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Etyka zagadnienia wstępne

ETYKA W ZAWODZIE NAUCZYCIELA. Natasza Szutta, Uniwersytet Gdański

Dzieciaki z podwórka reż. Ylva Gustafsson, Catti Edfeldt

PRAWA CZŁOWIEKA W KONTEKŚCIE PRAW DZIECKA

Projekt Jasne, że razem

Szkolenia rozmiękczające czyli o szarlatanerii i manipulacji w czasie szkoleń biznesowych. Krzysztof Filarski

Kodeks dobrej magii kreowanie systemu wartości.

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ETYKI DLA KLAS IV- VIII. SZKOŁY PODSTAWOWEJ Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI Nr 162 W KRAKOWIE W ROKU SZKOLNYM

Postępuj tylko według takiej maksymy, dzięki której możesz zarazem chcieć, żeby stała się powszechnym prawem.

Program wychowawczy Szkoły Podstawowej nr 2 w Gliwicach.

EGZAMIN MATURALNY 2010 FILOZOFIA

1. Cele programu. 2. Zamierzone efekty programu

Kwestionariusz PCI. Uczniowie nie potrafią na ogół rozwiązywać swoich problemów za pomocą logicznego myślenia.

EGZAMIN MATURALNY 2011 FILOZOFIA

Opowieści nocy reż. Michel Ocelot

Hard Cases. Walidacyjna i derogacyjna funkcja moralności.

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO - OCENIANIE BIEŻĄCE, SEMESTRALNE I ROCZNE (2015/2016)

1. Prezentacja filmu (początkowa scena filmu Dystrykt 9 N. Blomkampa), lub odegranie ról*

ETYKA. Dr Adam Gogacz

Wymaganie nr 2 - Procesy edukacyjne są zorganizowane w sposób sprzyjający uczeniu się

Bo warto być empatycznym i pomagać innym.

Ewaluacja wewnętrzna raport. Badane wymagania: Procesy edukacyjne są zorganizowane w sposób sprzyjający uczeniu się

Scenariusz lekcji 11 1/3

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

Kartoteka testu Oblicza miłości

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Przedmiotowy system oceniania z wiedzy o społeczeństwie. Cele oceniania na lekcjach wos. i umiejętności wynikających z programu nauczania.

Krytyczne postrzeganie rzeczywistości.

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy

Kościół Boży w Chrystusie PODSTAWA PROGRAMOWA DLA SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

PRZYJAZNA SZKOŁA W DUCHU OCENIANIA KSZTAŁTUJĄCEGO

ZASADY OCENIANIA Z WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE W GIMNAZJUM

WOS - KLASA I. umieć wyrażać (wypowiadać) własne zdanie w prosty sposób oraz je uzasadniać (chociaż dwoma argumentem)

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy

Warunki techniczne: wiek uczestników szkoła ponadpodstawowa, szkoła ponadgimnazjalna, miejsce zajęć szkoła, czas trwania zajęć 90 minut.

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

2 Barbara Grabek, Paulina Strychalska, Marzanna Polcyn. II. Przygotowanie przez uczniów klas II i III kodeksu kulturalnego ucznia- X 2016 Kodeks kultu

Aktywne metody nauczania.

przypomnienie filozofia nowożytna: filozofia współczesna: f. spekulatywna f. pozytywna

PROGRAM PROFILAKTYKI DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ nr 8 im. MIKOŁAJA KOPERNIKA w MALBORKU BEZPIECZNA I PRZYJAZNA SZKOŁA

Przedmiotowy system oceniania na lekcjach chemii. w Gimnazjum w Starym Kurowie

MODUŁY TEMATYCZNE. A. Wprowadzenie do etyki

Wymagania edukacyjne niezbędne do otrzymania przez ucznia śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych. z przedmiotu etyka

Temat: Moje zasoby moją szansą rozwoju kariery zawodowej i edukacyjnej.

Jestem etyczny. o uczciwości w pracy

OCENIANIE KSZTAŁTUJĄCE

1. ROZMOWA SONDUJĄCA 2. ĆWICZENIE: PODZIAŁ PYTAŃ

Karla i Jonas reż. Charlotte Sachs Bostrup

ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH W KLESZCZOWIE. Liceum Ogólnokształcące Technikum Nowoczesnych Technologii PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA ETYKA

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

Co naprawdę jest dobre?

SYSTEM PRZYJAZNEJ SZKOŁY W DUCHU OCENIANIA KSZTAŁTUJĄCEGO. Gimnazjum nr 75 z Oddziałami integracyjnymi im. Aleksandra Fredry w Warszawie

Test kompetencji pisali uczniowie klas drugich. Obejmował zadania wielokrotnego wyboru, wymagające krótkiej odpowiedzi oraz rozszerzonej odpowiedzi.

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Anna Gościmska Antonina Telicka - Bonecka

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

Scenariusz lekcji 14 1/4

WYMAGANIA EDUKACYJNE - HISTORIA, HISTORIA I SPOŁECZEŃSTWO, HISTORIA PAŃSTWA I PRAWA

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE Gimnazjum Nr 11 w Chorzowie Rok szkolny 2017/18

Przedmiotowy system oceniania z historii i społeczeństwa dla Liceum

ANKIETA - Nauczyciele

SCENARIUSZ LEKCJI BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM FILMU CO TO JEST ŻYCIE. SPIS TREŚCI: I. Wprowadzenie. Części lekcji. 1. Część wstępna.

Kartoteka testu Moda ma swoją historię

Proporcjonalność prosta i odwrotna

temat: Poznajemy nasze emocje WYCHOWAWCZEJ II SCENARIUSZ LEKCJI Autor scenariusza mgr inż. Wojciech Szczepaniak

Wymagania edukacyjne z wiedzy o społeczeństwie w szkole podstawowej i gimnazjum

Program adaptacyjno-wychowawczy ZSiP w Krośnicach

Przedmiotowy System Oceniania z historii dla klas IV-V

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z GEOGRAFII W GIMNAZJUM NR 3 W MIELCU Oparty o Wewnątrzszkolny System Oceniania ZSO nr1 w Mielcu

W ramach realizacji powyższego zadania podjęto następujące przedsięwzięcia:

Świat moralnych i estetycznych wartości romantycznych w Świteziance Adama Mickiewicza

Transkrypt:

Autorka: Małgorzata Kacprzykowska ETYKA W GIMNAZJUM Temat (2) : W poszukiwaniu kryteriów moralnych. Cele lekcji: - zapoznanie z pojęciem moralność, - zaprezentowanie kryteriów moralnych, - zachęcenie do oceny zasad moralnych. Normy wymagań Uczeń: - wskazuje różnicę pomiędzy etyką a moralnością, - wymienia kryteria moralności, - uzasadnia użyteczność zasad moralnych, - analizuje problem wyboru moralnego, - buduje wypowiedzi poprawne pod względem językowym i stylistycznym, - formułuje, porządkuje i wartościuje argumenty uzasadniające stanowisko własne lub cudze. Metody: problematyzowanie, analiza tekstu, analizowanie konsekwencji omawianych stanowisk dla konkretnej sytuacji życiowej, pytań i odpowiedzi. Kluczowe pojęcia: moralność, zasada zgodności z naturą, zasada moralna Kanta, zasada użyteczności, intuicjonizm, emotywizm. Materiały dydaktyczne: karta pracy (ZAŁĄCZNIK 2). Czas trwania: 90 minut. Przedmiot: godzina wychowawcza, religia. Przebieg lekcji: 1. Rozmowa wstępna: nauczyciel rozpoczyna lekcję od pytania: czy wielożeństwo jest złem? Wielość odpowiedzi powinna doprowadzić uczniów do wniosku, że o ile chrześcijaństwo zezwala na posiadanie tylko jednej żony, to w świecie islamu mężczyźnie wolno mieć nawet cztery żony. Dalsza dyskusja zmierza do uzmysłowienia uczniom, że o prawdzie sądów moralnych decyduje postępowanie człowieka w społeczeństwie, w którym żyje.

2. Nauczyciel prosi o wskazanie innych przykładów, które potwierdzą tezę R. Benedict: Moralność różni się w zależności od społeczeństwa, jest to dogodny termin na oznaczenie społecznie uznanych zwyczajów. 3. Nauczyciel wprowadza termin MORALNOŚĆ, wskazując, że termin etyka i moralność często używane są zamiennie. Przy czym należy podkreślić, że pojęcie etyka jest pojęciem szerszym i odnosi się raczej do pewnych koncepcji, teorii, systemów, poglądów budowanych przez filozofów, moralistów, ideologów. Natomiast moralność dotyczy postawy człowieka i jego sposobu postępowania. MORALNOŚĆ zespół dominujących w danej epoce historycznej i środowisku (społeczeństwie, klasie, grupie społecznej) ocen, norm i zasad określających zakres zachowań uważanych w tej grupie za właściwe. 4. Uczniowie zapisują związki frazeologiczne: - kredyt moralny (zaufanie), - moralne poparcie (poparcie polegające na uznaniu czyjejś słuszności), - krzywda moralna (krzywda polegająca na stratach moralnych a nie materialnych). Chętni uczniowie wyjaśniają znaczenie związków frazeologicznych. Nauczycie prosi o ułożenie zdań z użyciem związków frazeologicznych. 5. Uczniowie zapisują w zeszycie pytanie: co nakazuje moralność ucznia? Tworzą oni samodzielnie zakres zasad uczniowskich. Odczytując odpowiedzi uczniów, należy przedyskutować szczególnie te propozycje, które wychodzą poza Kodeks Ucznia i te, które się powtarzają. 6. Nauczyciel wskazuje uczniom, że tak jak istnieje jeden zespół moralnych tez, które obejmują uczniów, lekarzy, księży, tak istnieją pewne fundamentalne zasady moralne, które obowiązują we wszystkich kulturach. Regulują one pojęcie człowieczeństwa. 7. Prowadzący może podyktować te zasady, lub dodatkowymi pytaniami naprowadzić uczniów na wnioski: ZESPÓŁ MORALNYCH TEZ, KTÓRE TWORZĄ CAŁOŚĆ, OBEJMUJĄCĄ WSZYSTKIE LUDZKIE WSPÓLNOTY TO: - zakaz kazirodztwa, - normy określające prawo własności (nie wolno bez ograniczeń kraść i kłamać), - ochrona życia ludzkiego,

- matka jest zobowiązana do opieki nad dziećmi, - dzieci mają obowiązek wobec rodziców, - poszanowanie dla ludzkiego ciała. 8. Nauczyciel rozdaje kartę pracy ( ZAŁĄCZNIK 2), dzięki której uczeń poznaje wybrane kryteria moralności i analizuje ich użyteczność.

ZAŁĄCZNIK 2 W POSZUKIWANIU KRYTERIÓW MORALNYCH! Przeczytaj najczęściej spotykane propozycje kryterium moralności, które zdaniem ich twórców, miały zapewnić trwanie i pomyślny rozwój danego społeczeństwa ZASADA ZGODNOŚCI Z NATURĄ zasada stworzona w starożytności. Określa ona, iż moralność jest zakodowana w naturze ludzkiej. Człowiek musi jedynie odkryć, czym naprawdę jest jaka jest jego prawdziwa natura. A jeśli już pozna sam siebie, będzie wiedział, co powinien czynić i jak żyć. ZASADA MORALNA KANTA jak sama nazwa wskazuje twórcą jej był Imanuel Kant (1724-1804). Głosił on, że moralność jest obowiązkiem, powinnością, którą każdy narzuca sobie sam. Ludzie, zdaniem Kanta, posiadają władzę rozumu, dzięki której postępować mogą w zgodzie nie ze skłonnościami, lecz nakazami. Zasadę moralną określa imperatyw kategoryczny, który wyklucza wszystkie samolubne racje. Musi on mieć taką postać, aby uznała go każda (ludzka i nieludzka) istota rozumna. Na pytanie: Dlaczego muszę spełniać obowiązek moralny?, Kant odpowiada: Gdyż jest obowiązkiem. ZASADA UŻYTECZNOŚCI twórcami tej zasady byli Jeremy Bentham (1748-1832) i John Stuart Mill (1806-1873). Twierdzili oni, że dany czyn jest słuszny, jeśli ma dobre konsekwencje, niesłuszny jeżeli ma konsekwencje złe. Fundamentalnym kryterium oceny postępowania jest zasada stwierdzająca, że powinniśmy podejmować tylko te działania, które spośród wszelkich możliwych dla nas działań przysporzą najwięcej szczęścia ( Jak najwięcej szczęścia, dla jak największej liczby ludzi, Dobre jest to, co przynosi najwięcej przyjemności, a najmniej bólu ). INTUICJONIZM kryterium moralne stworzone przez Henriego Bergsona (1859-1941), który uważał, że człowiekowi jest dana pewna umiejętność postępowania moralnego, ponieważ posiada on intuicję moralną, dzięki której bezpośrednio rozpoznaje prawdziwość zasad lub sądów moralnych. EMOTYWIZM kierunek współczesnej etyki traktujący normy i oceny moralne jako uczuciową reakcję na cokolwiek. Zdaniem emotywistów tez moralnych nie można ani potwierdzić, ani obalić, ponieważ mają one swoje korzenie w uczuciach aprobaty i dezaprobaty, upodobania i niechęci, przyciągania i odpychania.

Przyporządkuj zdaniom odpowiednie kryterium moralne. Które z kryteriów moralnych uważasz za: a)słuszne..., ponieważ... b)pomocne w życiu..., ponieważ... c)nieużyteczne..., ponieważ... d)nieprawdziwe..., ponieważ...! Przeczytaj poniższy tekst. Zdanie 1. Tadeusz grę fair play uważa za swój obowiązek. 2. Ela twierdzi, że przyjemność jest dobra. 3. Uczciwość leży w naturze Teresy. 4. Anka uważa, że zawsze trzeba dotrzymywać obietnic. 5. Staś nie lubi kłamstwa. 6. Karol podświadomie wyczuwa hipokrytów. 7. Czynienie dobra jest naturalną potrzebą wszystkich ludzi. 8.Prezes Kaczyński chce uszczęśliwić całą Polskę i pół Europy. 9. Iwona popiera karę śmierci. 10. Franek czuje, że nie zachował się właściwie wobec babci. Kryterium moralne Immanuel Kant analizując postępowanie kupca, który jest uczciwy, gdyż lepiej na tym wychodzi albo lubi uchodzić za prawego, stwierdza, że jego poczynanie nie jest moralne. Człowiek, zdaniem moralisty, dobry moralnie musi postępować właściwie motywowany jedynie nakazami rozumu, bez zważania na skutki czynu i niezależnie od własnych uczuć, skłonności czy upodobań. Tylko poczucie obowiązku gwarantuje, że czyn będzie moralnie dobry. Natomiast Jeremy Bentham i John Stuart Mill postępowanie owego kupca uważają za moralnie dobre, ponieważ uszczęśliwia ono dużą liczbę klientów.

Jak można by nazwać sprzeczność między zasadą moralną Kanta, a zasadą użyteczności? Napisz, jak rozumiesz naczelne zasady Kantowskiego imperatywu kategorycznego, które głoszą: A Postępuj tak, być człowieczeństwa tak w twej osobie, jako też w osobie każdego innego, używał zawsze zarazem jako celu, nigdy tylko jako środka B Postępuj tylko wedle takiej maksymy, co do której możesz zarazem chcieć, żeby stała się powszechnym prawem.

Czy wedle Kanta byłyby moralnie słuszne tortury, które wymusić miałyby informację niezbędną dla ocalenia wielu ludzi? Problem do dyskusji Załóżmy, że jesteś lekarzem (lekarką), który jedzie do pacjentki bliskiej powicia dziecka. Odczuwa ona bardzo silne bóle. Ciąża rozwijała się bowiem opornie, wydaje się przeto, że niezbędne będzie cesarskie cięcie. Jest późno w nocy i na bocznej drodze wydarzył się wypadek. Kierowcy obu samochodów są ranni i nieprzytomni. Przyjrzawszy się poszkodowanym stwierdzasz, że jednym jest mąż ciężarnej pacjentki, a drugim mężczyzna w podeszłym wieku. Nie wiesz, jak poważne są wewnętrzne obrażenia, podejrzewasz jednak, że bez natychmiastowej operacji jeden z kierowców być może obydwaj musi umrzeć. Trzeba podjąć decyzję, komu najpierw udzielić pomocy: * młodej kobiecie, * jej mężowi, * starszemu mężczyźnie. Każda z tych osób może umrzeć, jeśli pozostawiona zostanie bez opieki.