Metody: pogadanka, elementy heurezy, elementy dramy, praca z tekstem. Formy pracy: indywidualna, w parach, zbiorowa.

Podobne dokumenty
KRYTERIA OCEN Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLAS IV ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE IV i VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ.

4) praktyczne opanowanie umiejętności ogólnych i specjalistycznych, których wpojenie należy do celów nauczania przewidzianych programem nauczania,

Wprowadzenie. Agnieszka Nowicka

Metody pracy: burza mózgów, elementy heurezy, praca z tekstem lektury, problemowa, elementy dramy,

Cel główny: Motywacja uczniów do dokładnej i solidnej pracy.

ELEMENTY ŚWIATA PRZEDSTAWIONEGO TEKSTU EWY GRĘTKIEWICZ PIERWSZA LEKCJA POLSKIEGO.

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA JĘZYK ANGIELSKIEGO 2017/2018 Klasy I - III

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SPOŁECZNYCH GRUPA XXIV

Rola języka w kształtowaniu postaw tolerancji u dzieci i młodzieży. Iwona Kurowska/Marzena Tudek

1. Każdy ma swojego dusiołka

Krytyczne postrzeganie rzeczywistości.

2 Barbara Grabek, Paulina Strychalska, Marzanna Polcyn. II. Przygotowanie przez uczniów klas II i III kodeksu kulturalnego ucznia- X 2016 Kodeks kultu

Mówić, nie mówić, czyli o różnych sposobach komunikacji

KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA KASZUBSKIEGO W KL. IV-VI rok szkolny 2017/2018

Centrum Doskonalenia Nauczycieli Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Wyszkowie

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy I gimnazjum. z wykorzystaniem elementów oceniania kształtującego

OCENĘ DOPUSZCZAJĄCĄ Otrzymuje uczeń, który osiągnął poziom wymagań koniecznych.

Lucyna Zaczkowska praca: Zespół Szkół w Ciścu ul. Zielona 65 Cisiec Węgierska Górka Węgierska Górka

Kryteria oceniania z języka angielskiego w klasie 2 według sprawności językowych GRAMATYKA I SŁOWNICTWO

Wyniki badania umiejętności polonistycznych

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Węch Dbamy o zwierzęta w zimie. Zagadnienia z podstawy programowej

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA JĘZYK KASZUBSKI

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE IV w Szkole Podstawowej nr 42 z Oddziałami Integracyjnymi w roku szkolnym 2018/2019

Na polowaniu z Wielkomiludem

Scenariusz zajęć nr 3

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 1

ANALIZA WYNIKÓW PRÓBNEGO EGZAMINU GIMNAZJALNEGO-ROK SZKOLNY 2015/2016 Z ZAKRESU PRZEDMIOTÓW HUMANISTYCZNYCH- JĘZYK POLSKI

Przedmiotowy System Oceniania z języka angielskiego w klasach I - III Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół w Lipnicy Murowanej w roku szkolnym 2012/1013

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

ANALIZA WYNIKÓW EGZAMINU GIMNAZJALNEGO-ROK SZKOLNY 2016/2017 Z ZAKRESU PRZEDMIOTÓW HUMANISTYCZNYCH- JĘZYK POLSKI

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 7

Wymaganie nr 2 - Procesy edukacyjne są zorganizowane w sposób sprzyjający uczeniu się

Metody nauczania: Rozmowa kierowana, praca z tekstem (z kontraktem i wyjaśnianiem), burza mózgów.

ANALIZA WYNIKÓW PRÓBNEGO EGZAMINU GIMNAZJALNEGO- ROK SZKOLNY 2017/2018 Z ZAKRESU PRZEDMIOTÓW HUMANISTYCZNYCH- JĘZYK POLSKI

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA WYMAGANIA EDUKACYJNE KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKÓW OBCYCH DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM

Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie II. j. polski matematyka środowisko technika muzyka A,P.E,O

KPINA ZŁOŚĆ AKCEPTACJA POSZANOWANIE DRUGIEJ OSOBY WYŚMIEWANIE

Jak przygotować uczniów do czytania utworów poetyckich na maturze? Anna Kondracka-Zielińska

Międzynarodowy Projekt Filmowy Learning Through Film.

RAMOWY PLAN METODYCZNY III

ANALIZA EGZAMINU GIMNAZJALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO przeprowadzonego wśród uczniów klas III KWIECIEŃ 2012 ROK

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO w Szkole Podstawowej w Zespole Szkół im. Marszałka J. Piłsudskiego w Zamieniu

Szkoła Podstawowa nr 247 w Warszawie klasy I-III

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z RELIGII W KLASACH I-III

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA ORAZ WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASACH I III W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 3 WE WŁADYSŁAWOWIE

Program zajęć artystycznych z edukacji teatralnej. realizowanych w klasach I a i I c w roku szkolnym 2011/2012

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASACH I-III SP. I. Organizacja oceniania. A. Elementy podlegające ocenianiu:

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie drugiej

Trening analizy i interpretacji wiersza na trzech poziomach edukacji

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO I etap edukacyjny (klasy I-III) Opracowała Sandra Maciejończyk

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2016/2017

PROGRAM ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO- WYRÓWNAWCZYCH Z JĘZYKA POLSKIEGO I JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KL. V I VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ

NIEZWYKŁE WESELE W ATOMICACH

Przedmiotowy system oceniania z języka angielskiego na rok szkolny 2016/2017

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Ocenia się wszystkie cztery sprawności językowe: mówienie,rozumienie ze słuchu, pisanie i czytanie.

KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLASY VI

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA JĘZYK FRANCUSKI ROK SZKOLNY 2016/2017

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLAS I-III

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

Scenariusz lekcji języka polskiego dotyczącej ballady A Mickiewicza Powrót taty. Klasa VI szkoła podstawowa Nauczyciel: Ewa Polak

Wymagania edukacyjne po trzecim roku nauki Edukacja społeczna

II. Kontrola i ocena pracy ucznia.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

+ umiejętności/wiadomości opanowane, / umiejętność wymaga ćwiczeń/ wiadomości wymagają uzupełnienia - brak umiejętności /wiadomości.

Temat bloku: Nasze przyjaźnie, zainteresowania i marzenia Temat dnia: Wyobraź sobie...

Kartoteka testu Oblicza miłości

Konspekt lekcji języka polskiego w gimnazjum Autor: Wioletta Rafałowicz. Temat: Największa jest miłość - Hymn o miłości Św. Pawła.

KRYTERIA OCENY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KL. I SP NAUCZYCIEL: AGNIESZKA TALIK

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA KASZUBSKIEGO W KL. I SP rok szkolny 2017/2018

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA I WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY IV

Program Profilaktyczno Wychowawczy o Charakterze Biblioterapeutycznym. dla I Etapu Edukacyjnego i Zespołów Edukacyjno Terapeutycznych

Analiza wyników egzaminu gimnazjalnego 2016 r. Test humanistyczny język polski

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Płaskie figury geometryczne W królestwie figur.

Okulary. Spotkanie 12. fundacja. Realizator projektu:

Scenariusz zajęć nr 5

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 13 W GŁOGOWIE IM. ORLĄT LWOWSKICH DLA KLAS I - III

Przedmiotowy system oceniania z języka polskiego dla klasy V. Szkoła Podstawowa nr 3 w Ozimku Wiesława Sękowska

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO I ETAP EDUKACYJNY- KLASY I-III

Przedmiotowy system oceniania język angielski klasy I III

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

ZASADY OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO w klasach IV-VII

Wymaganie edukacyjne z religii dla klas II. Rozumie, że modlitwa jest formą rozmowy z Bogiem.

Wyniki procentowe poszczególnych uczniów

śledzi tok lekcji, zapamiętuje najważniejsze informacje;

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA z języka mniejszości narodowej niemieckiego dla klas z 3 godzinami języka mniejszości w tygodniu

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Warszawskie legendy

Scenariusz lekcji w klasie I liceum język polski

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLAS I-III

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO

Transkrypt:

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE V Temat: Dziękujemy za to, że jesteśmy w kratkę. Cele lekcji: Uczeń: odczytuje przesłanie utworu literackiego i wyraża własne refleksje na temat wiersza; wskazuje podmiot liryczny i odbiorcę; zapoznanie z postacią księdza Jana Twardowskiego; bogaci słownictwo poprzez gromadzenie antonimów; rozumie pojęcia: pointa i tolerancja; rozpoznaje epitety, określa sposoby ich wyrażania i funkcje w tekście poetyckim; :wykorzystuje wiedzę z zakresu nauki o języku dotyczącą rzeczownika i przymiotnika; uczestniczy w grach dramatycznych; rysuje obraz dotyczący wiersza; akceptuje odmienność drugiego człowieka. Treści nauczania wynikające z podstawy programowej I. Odbiór wypowiedzi i wykorzystanie zawartych w nich informacji; określanie tematu i głównej myśli tekstu; rozumienie dosłowne i przenośne znaczenia wyrazów w wypowiedzi; rozpoznawanie w wypowiedziach podstawowych części mowy. III. Tworzenie wypowiedzi: uczestniczy w rozmowie, słucha z uwagą wypowiedzi innych, mówi na temat, operuje słownictwem z określonych kręgów tematycznych. Metody: pogadanka, elementy heurezy, elementy dramy, praca z tekstem. Formy pracy: indywidualna, w parach, zbiorowa. Materiały i środki dydaktyczne: wiersz: Podziękowanie J. Twardowskiego; Słownik wyrazów obcych; zdjęcia księdza Jana Twardowskiego z książki: Dzień po dniu A. Iwanowskiej. 1

Przebieg lekcji 1. Odczytanie przez nauczyciela tytułu wiersza J. Twardowskiego Podziękowanie (poinformowanie uczniów, iż wiersz będzie przedmiotem rozważań w dalszej części lekcji). 2. Nawiązanie do tytułu wiersza i zadanie uczniom pytania o to, czym jest podziękowanie we wzajemnych relacjach między ludźmi. Pożądane odpowiedzi: Podziękowanie to wyrażenie wdzięczności słowem lub gestem komuś, kto mi pomógł, ustąpił mi miejsca, dał mi coś dobrego do zjedzenia, wybaczył mi, okazał się dobrym kolegą, itp. 3. Odegranie przez uczniów krótkich scenek pokazujących sytuację podziękowania. To ćwiczenie należy do gier dramatycznych, które w klasie piątej można wprowadzać we wszystkich dogodnych sytuacjach. Przy każdej grze należy pamiętać o tym, by niczego uczniom nie sugerować i nie wskazywać jednych uczniów jako wzoru dla innych. Nauczyciel proponuje, by dzieci same wyrażały to, co czują, co przeżywają, czego doznają. Każda gra, każde ćwiczenie angażujące emocjonalnie jest właściwym osiągnięciem. (J.Solak, Gry dramatyczne w klasach IV-V, w: Język polski w Szkole, 1983/1984 z. 3, s. 45) 4. Krótkie przybliżenie sylwetki autora wiersza - Jana Twardowskiego i pokazanie uczniom zdjęć księdza. Jan Twardowski to ksiądz, filozof, poeta. Jego wiersze należą do liryki religijnej. W kręgu zainteresowań poety znajduje się Bóg - stwórca świata, świat oraz człowiek żyjący w świecie dobra i zła. 5. Odwołanie się do wiedzy uczniów i zapytanie, z jakiego typu wypowiedzią kojarzy im się wiersz księdza Jana Twardowskiego. Pożądane odpowiedzi : Wiersz przypomina modlitwę. Następnie przy pomocy nauczyciela (zadanie może sprawić dzieciom kłopot) uczniowie dzielą znane im z autopsji modlitewne wypowiedzi na błagalne, pochwalne i dziękczynne. Podziękowanie klasyfikują jako modlitwę dziękczynną. Nauczyciel sugeruje, że wiersz Jana Twardowskiego zaliczamy do liryki religijnej. 6. Praca z tekstem poetyckim Podziękowanie. Odpowiadanie przez uczniów na pytanie: Za co dzieci dziękowały kolegom w scenkach oraz komu i za co dziękuje osoba mówiąca w wierszu? Zestawienie w dwóch kolumnach podziękowań dzieci i osoby mówiącej w wierszu (podmiotu lirycznego). Dzieci dziękowały Osoba mówiąca w wierszu dziękowała Bogu, 2

kolegom za: pożyczenie zeszytu podzielenie się drugim śniadaniem obronę przed agresywnym kolegą itp. stwórcy za: łaciate krowy oliwkowozielone kijanki policzki piegowate dzięcioły pstre za to, że nie jest wszystko tylko białe albo czarne 7. Wykonywanie ćwiczeń polegających na dopisywaniu do podanych rzeczowników odpowiednich przymiotników pełniących w wierszu funkcje epitetów, oddających kolorystykę i kształt obrazów poetyckich. Rzeczowniki Przymiotniki (epitety) Funkcja epitetów w wierszu krowy kijanki dzięcioły pstrągi policzki dzioby łaciate oliwkowozielone pstre szaroniebieskie piegowate krótkie, długie Oddają kolorystykę i kształt elementów składających się na obrazy poetyckie. 8. Po uzupełnieniu tabeli próba udzielenia odpowiedzi na pytanie: Na jakie cechy świata wskazują dopisane epitety? Pożądane odpowiedzi: Świat nie jest jednoznaczny, jednorodny, jednokolorowy, jest zróżnicowany, wielokształtny, ma różne odcienie. 9. W celu uświadomienia dzieciom nie tylko obrazowo dosłownego sensu wiersza, lecz również abstrakcyjno - metaforycznego, nauczyciel proponuje uczniom do wykonania ćwiczenie polegające na gromadzeniu antonimów odnoszących się do człowieka. Dobieranie antonimów (praca w parach), wychodząc od przeciwstawienia z wiersza: białe czarne ciepły zimny 3

dobry zły mądry głupi,itp. 10. Po tym ćwiczeniu uczniowie mają do rozstrzygnięcia kwestię, jaki właściwie jest człowiek. Nauczyciel stosuje metodę pogadanki heurystycznej, kierując myśleniem i działalnością uczniów, za pomocą kolejnych zadań, dąży do sformułowania przez nich ostatecznych wniosków. Pytania nauczyciela skierowane do uczniów Pożądane odpowiedzi 1. Czy można dzielić ludzi na dwie Nie można tak dzielić ludzi. przeciwstawne kategorie, tak jak Nikt nie jest tylko czarny albo biały. w ćwiczeniu z antonimami? Ludzie mają różne cechy, nikt nie jest krańcowo głupi albo zły. 2. Za co wobec tego dziękuje Bogu osoba Za to, że świat jest zróżnicowany. mówiąca w wierszu? Za to, że ludzie nie są tacy sami. (Na tym etapie rozważań uczniowie Za to, że niestałość spełnia swe zadanie. utożsamiają podmiot liryczny z poetą.) 3. Kto z was wie, co to jest pointa? -Jest to zakończenie utworu: dowcipne, często Jeżeli uczniowie nie znają tego terminu, zaskakujące, oddające jego sens w efektowny nauczyciel objaśnia go. sposób. 4. Kto potrafi znaleźć fragment wiersza Chcemy być wciąż albo - albo i jesteśmy mogący być jego pointą? na złość stale w kratkę. 5. Jak powinien brzmieć temat naszej Temat: dzisiejszej lekcji? (giełda pomysłów) Dziękujemy za to, że jesteśmy w kratkę. 6. Dlaczego wiersz Podziękowanie jest Nikt nie jest chodzącym ideałem. wezwaniem do tolerancji i akceptowania To, że ktoś jest inny ode mnie, nie znaczy, odmienności? że jest zły i gorszy. Każdy człowiek jest inny, każdy ma swoje słabości i wady, które ktoś mógłby wyśmiać. Trzeba starać się zrozumieć postępowanie innych, a nie od razu je krytykować itp. 4

11. Czego uczy nas wiersz Podziękowanie? Sprawdź w słowniku znaczenie wyrazu tolerancja; zastosuj następnie ten wyraz w swojej odpowiedzi. Ułóż wypowiedź skierowaną do kogoś, komu wiele zawdzięczasz, zaczynającą się od słów: Dziękuję ci, że.. 12. Podsumowanie przebiegu lekcji, ocena postawy i aktywności uczniów. Wypełnienie karty ewaluacji zajęć. Większość ćwiczeń wykonywanych na lekcji wymagała od uczniów ustnych wypowiedzi, formułowania wniosków, dzielenia się swymi przemyśleniami i refleksjami, zatem nauczyciel powinien skrupulatnie ocenić aktywność klasy na zajęciach. Pomocna w tej kwestii powinna okazać się karta ewaluacji zajęć i oceny aktywności uczniów 13. Praca domowa (można wybrać jedną z propozycji). Napisz opowiadanie pt. Jestem w kratkę. Dokonaj konkretyzacji plastycznej, dowolną techniką, określenia: Jestem w kratkę. Ankieta ewaluacyjna dla ucznia: 1. Jak oceniasz poznaną metodę pracy? 2. Czego nauczyłeś/-aś się na dzisiejszych zajęciach? 3. Jakie wnioski można wysnuć na podstawie wiersza poznanego w czasie lekcji? 4. Czy byłeś/-aś zaangażowany/-ana w działania podejmowane podczas lekcji? Zaznacz twierdzenia, które Ciebie dotyczą? słuchałem/-am wypowiadałem/-am się w związku z lekcją pisałem/-am czytałem/-am pracowałem/-am ze słownikiem Autorki: Agnieszka Bajkowska, Dorota Nerkowska 5