Strona1 Wioletta Kilar Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.11 Temat zajęć: Dzielimy się z państwem rozliczenie roczne PIT 1. Cele lekcji: Uczeń: stosuje terminy, pojęcia i procedury podatkowe, wie, jaki udział w budżecie Polski mają podatki (w tym podatek dochodowy od osób fizycznych), rozumie potrzebę składania deklaracji podatkowej i rozliczania się z podatku, zna rodzaje podstawowych deklaracji PIT, zna procedurę składania deklaracji PIT. 2. Metody i techniki: wykład, praca z danymi źródłowymi, ćwiczenia praktyczne. 3. Środki dydaktyczne: aktualne formularze PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 dla par uczniów, karta pracy dla grup, komputer i rzutnik multimedialny, opcjonalnie komputery dla uczniów. 4. Typ lekcji: realizacja nowego materiału.
Strona2 5. Formy organizacji pracy: praca grupowa. 6. Literatura, materiały źródłowe, strony internetowe: 1. Broszura informacyjna do zeznania PIT-37. 2. Rocznik statystyczny Rzeczypospolitej Polskiej 2012, s. 629 630, http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/gus/rs_rocznik_statystyczny_rp_2012.pdf (data odczytu: 02.06.2013). 3. Strona z oprogramowaniem do rozliczeń podatku PIT oraz wysyłki elektronicznej rozliczenia: www.e-deklaracje.gov.pl (data odczytu: 02.06.2013). 4. Strona Ministerstwa Finansów: www.finanse.mf.gov.pl (data odczytu: 02.06.2013). 7. Kontrola uczniów: Kontrola uczniów polega na ocenie: udziału uczniów w dyskusji o wpływie podatków na budżet Polski, przeprowadzonej przez uczniów analizy wypełniania deklaracji PIT. 8. Nawiązanie do lekcji: Nauczyciel informuje uczniów, że podatki są nieodłączną częścią funkcjonowania państwa. Większości państw na świecie podatki zapewniają pieniądze umożliwiające sprawne funkcjonowanie, o czym uczniowie przekonają się, analizując wpływ podatków na budżet państwa. 9. Przebieg lekcji: 1. Czynności organizacyjne. 2. Nawiązanie do lekcji, podanie tematu i celu lekcji. 3. Nauczyciel dzieli klasę na 3-4-osobowe grupy. Zadaniem każdej z nich jest wspólne przeanalizowanie danych statystycznych z karty pracy (załącznik 1), a następnie
Strona3 odpowiedzenie na pytania z tej karty. Po zakończeniu analizy danych uczniowie prezentują wyniki pracy, a nauczyciel dokonuje krótkiego podsumowania. 4. Nauczyciel na przykładzie podatku PIT wyjaśnia, co oznaczają pojęcia: podmiot opodatkowania, przedmiot opodatkowania, kwota wolna od podatku, skala podatku. 5. Uczniowie podzieleni na pary zapoznają się z budową podstawowych formularzy rocznych rozliczeń podatku PIT, dostępne w programie do rozliczeń (opcjonalnie: formularze do wydrukowania załączniki 2 7 w osobnych plikach). Nauczyciel prezentuje uczniom funkcje i zastosowanie oficjalnego programu do rozliczeń i wysyłki zeznań podatku PIT. 6. Nauczyciel podsumowuje lekcję. 10. Zadanie domowe: Korzystając z dostępnych źródeł informacji, ustal, jakie ulgi i odliczenia można było zastosować w rozliczeniach podatku za 2012 rok oraz na jakich zasadach się to odbywało.
Strona4 Załącznik 1 Karta pracy Przeanalizujcie zamieszczone niżej dane, a następnie odpowiedzcie na pytania. 1. Jaka jest wartość dochodów w budżecie Polski? 2. Jaki udział w dochodach ogółem stanowią podatki? 3. Który z podatków daje najwyższe dochody w budżecie? 4. Jaki udział w dochodach ogółem budżetu Polski ma podatek PIT? 5. Ile wynosiłby deficyt budżetowy, gdybyśmy w Polsce nie mieli dochodów z podatków?
Strona5
Strona6 Źródło: Rocznik statystyczny Rzeczypospolitej Polskiej 2012, http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/gus/rs_rocznik_statystyczny_rp_2012.pdf.