2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Podobne dokumenty
2. Metody prezentacji informacji

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

2. Tabele w bazach danych

2. Graficzna prezentacja algorytmów

Wzbogacenie formy dokumentu praca z tabelami i rysunkami MS Word

Scenariusz lekcji. omówić sposoby wstawiania do tekstu obiektów WordArt, ClipArt i rysunków z pliku;

2. Rozmowy i dyskusje w Internecie

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji

Tematy lekcji informatyki klasa 4a grudzień 2011

Ja i moje zainteresowania tworzenie własnej strony internetowej

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

PLAN METODYCZNY. Cele ogólne: Uczniowie znają podstawowe narzędzia i polecenia wykorzystywane do tworzenia i formatowania tabel. W programie MS Word

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zastosowania Notatnika. dokonać zapisu tekstu do pliku tekstowego. dokonać odczytu tekstu pliku tekstowego;

Scenariusz lekcji. wymienić i podać adresy internetowe instytucji zajmujących się organizacją rynku pracy (biura pracy, agencje pośrednictwa);

Konspekt lekcji informatyki/zajęć komputerowych

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

2. Projektowanie stron WWW podstawowe informacje

1. 2. Dobór formy do treści dokumentu w edytorze tekstu MS Word

1. Zarządzanie informacją w programie Access

1. Marketing i reklama

Edytor tekstu MS Word podstawy

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: WWW w pajęczynie informacji 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Internet 1

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Zagrożenia wynikające z korzystania z korzystania z sieci Internet. Autorka: Agnieszka Kotowicz

KRYTERIA OCENIANIA II ETAP EDUKACYJNY ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KLASA IV KLASA V KLASA VI. DOPUSZCZAJĄCY Uczeń

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji.

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji. opisać rodzaje zmian, jakie można wykonać na komórkach w Excelu; wskazać jak dane i komórki w Excelu

Tematy lekcji informatyki klasa 4a styczeń 2013

Scenariusz lekcji. omówić pojęcie formatowania dokumentu tekstowego; wyszczególnić charakterystyczne cechy wzorca dokumentu tekstowego;

CELE LEKCJI. Po zajęciach uczeń powinien: znać. umieć. Temat: WSTAWIANIE TABELI DO DOKUMENTU TEKSTOWEGO

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

2. Konfiguracja programu Outlook Express

Tematy lekcji informatyki klasa 4a marzec 2012

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Scenariusz lekcji. opisać strukturę prezentacji i budowę poszczególnych slajdów; opisać etapy projektowania prezentacji multimedialnej.

Scenariusz lekcji nr 1

ROZKŁADY MATERIAŁU PRZEDMIOT ELEMENTY INFORMATYKI KLASA IV, V I VI.

ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KLASA IV. Opis wymagań, które uczeń powinien spełnić, aby uzyskać ocenę:

Tematy lekcji informatyki klasa 4a luty/marzec 2013

Scenariusz lekcji Tworzenie prostych animacji

Scenariusz lekcji. wymienić cechy narzędzia służącego do umieszczania napisów w obszarze rysunku;

Rozkład materiału realizacji informatyki w szkole podstawowej w wymiarze 2 godzin w cyklu trzyletnim

PLAN METODYCZNY NR 1

Rozkład materiału Klasa 3

Rozkład materiału KLASA 3

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH / EDUKACJI INFORMATYCZNEJ KLAS I III

SCENARIUSZ LEKCJI. Opracowywanie wielostronicowego dokumentu o rozbudowanej strukturze, stosowanie stylów i szablonów, tworzenie spisu treści.

Komputer i urządzenia cyfrowe

2. Prawne aspekty korzystania z różnych źródeł informacji

Tematy lekcji zajęć komputerowych klasa 5b grupa 1 i grupa 2

2. Topologie sieci komputerowych

Konspekt lekcji informatyki w kl. VI. Temat: Praca z edytorem tekstu i edytorem grafiki.

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE STOPNIE Z INFORMATYKI W KLASIE IV

Wymagania przedmiotowe Zajęcia komputerowe klasa V

Scenariusz szkolenia

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH KLASY I III

Wymagania edukacyjne z zajęć komputerowych w klasie 5

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

Zasady ustalania ocen cząstkowych

Konspekt lekcji informatyki 2003/2004

Wstęp do poradnika metodycznego Przykładowy rozkład materiału 13 I rok nauczania...13 II rok nauczania...13 Rozkład materiału:...

Edytor tekstu MS Word podstawy

Przedmiotowy system oceniania i wymagania edukacyjne dla klasy I III z informtyki

Sposoby sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów

Tworzenie dokumentu korespondencji seryjnej MS Word

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Edytor tekstu MS Word 2010 PL: grafika. Edytor tekstu MS Word umożliwia wstawianie do dokumentów grafiki.

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z INFORMATYKI NA POSZCZEGÓLNE STOPNIE W KLASIE 6 opracowane na podstawie podręcznika:

Scenariusz lekcji. program do obsługi poczty elektronicznej np. Microsoft Outlook.

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PRZEDMIOTU ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KLASA V. Wymagania podstawowe (dostateczna) Uczeń:

śródrocznych i rocznych ocen z zajęć edukacyjnych wynikających z realizacji programu nauczania szkole podstawowej

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA POSZCZEGÓLNYCH ŚRODROCZNYCH I ROCZNYCH OCEN Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH W KLASIE IV

SZCZEGÓŁOWY HARMONOGRAM SZKOLENIA

Wymagania Uczeń zna zasady bezpiecznej pracy z komputerem. Uczeń stosuje się do regulaminu szkolnej pracowni komputerowej.

Temat 2. Program komputerowy

Temat 1. Więcej o opracowywaniu tekstu

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH W KLASACH I-III

Plan wynikowy do realizacji zajęć komputerowych w szkole podstawowej

WYMAGANIA EDUKACYJNE. Informatyka Szkoła Podstawowa Klasa 4 NA ŚRÓDROCZNĄ I ROCZNĄ OCENĘ KLASYFIKACYJNĄ

PLAN WYNIKOWY Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH DLA KLASY 6

Wymagania edukacyjne

I. EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA

CELE LEKCJI. Po zajęciach uczeń powinien: znać. umieć. Temat: KOMPUTEROWE KOLOROWANKI.

Kółko informatyczne dla klas 1-3 SP program autorski

Tematyka i rozwiązania metodyczne kolejnych zajęć lekcyjnych wraz z ćwiczeniami.

OCENIANIE. Katalog wymagań programowych na poszczególne stopnie szkolne

Podstawy tworzenie prezentacji multimedialnej w programie. MS Power Point

Wymagania Uczeń zna zasady bezpiecznej pracy z komputerem. Uczeń stosuje się do regulaminu szkolnej pracowni komputerowej.

Przedmiotowy system oceniania (klasa 5)

Scenariusz lekcji. wymienić nazwy funkcji logicznych (jeżeli, licz.jeżeli); omówić funkcje, korzystając z informacji zawartych w Pomocy programu;

Tworzenie stron WWW PROGRAM AUTORSKI. Spis treści ZAJĘCIA POZALEKCYJNE KÓŁKO INFORMATYCZNE

Scenariusz lekcji. wymienić najpopularniejsze formaty plików; omówić sposób kodowania znaków drukarskich;

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI PLANOWANEJ DO PRZEPROWADZENIA W KLASIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

Wymagania oceniające dla klasy II 2018/2019

Scenariusz lekcji. opisać działanie poczty elektronicznej; opisać podobieństwa i różnice między pocztą elektroniczną i tradycyjną;

Transkrypt:

1. Uczeń: Uczeń: 2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym a. 1. Cele lekcji i. a) Wiadomości zna sposoby wstawiania obrazka do tekstu, wie w jaki sposób wstawić obiekt ClipArt do dokumentu, wie w jaki sposób można zastosować obiekty WordArt w dokumencie, zna sposoby umieszczania Autokształtów w tekście, wie jak zastosować w tekście inne elementy graficzne uatrakcyjniające edytowany dokument. ii. b) Umiejętności potrafi wstawić plik graficzny do dokumentu, stosuje pliki typu ClipArt, używa w dokumencie elementy WordArt, potrafi narysować element graficzny w tekście stosując Autokształty, umie zastosować inne elementy graficzne dostępne w edytorze tekstu celem uatrakcyjnienia dokumentu, umie dokonać formatowania powyższych elementów graficznych stosując ich położenie względem tekstu. b. 2. Metoda i forma pracy Ćwiczenie, dyskusja, praca indywidualna. Komputer c. 3. Środki dydaktyczne Przeglądarka internetowa Sieć komputerowa Internet Edytor tekstu Microsoft Word Karta pracy

d. 4. Przebieg lekcji i. a) Faza przygotowawcza Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem lekcji i uświadamia im cele zajęć. Prosi o włącznie komputerów. Przed zajęciami nauczyciel wycina kartki z zadaniami zawartymi w karcie pracy (załącznik 1). Może również umieścić na lokalnym serwerze w udostępnionym folderze przykładowe pliki graficzne z obrazkami ii. b) Faza realizacyjna 1. Nauczyciel rozdaje uczniom Karty Pracy (załącznik 1) i prosi uczniów o włączenie komputerów. 2. Następnie nauczyciel przedstawia sposoby umieszczania pliku graficznego / obrazka w tekście. 3. Po objaśnieniu podstawowych zasad wstawiania obrazków do tekstu uczniowie wykonują Zadanie1 z Karty Pracy (załącznik 1). 4. Następnie nauczyciel wyjaśnia na czym polega osadzanie w tekście obiektu ClipArt. 5. Na polecenie nauczyciela uczniowie wykonują Zadanie 2 z Karty Pracy (załącznik 1). 6. Kolejnym krokiem jest przedstawienie i mówienie zasad stawiania do dokumentu Autokształtów. 7. Po omówieniu powyższego zagadnienia nauczyciel prosi uczniów o wykonanie Zadania 3, które znajduje się w Karcie Pracy (załącznik 1). 8. Następnie nauczyciel wyjaśnia zasadę wstawiania obiektów typu WordArt. 9. Uczniowie wykonują Zadanie 4 z Karty Pracy (załącznik 1). 10. Następnie nauczyciel przedstawia i objaśnia inne elementy graficzne zaimplementowane w edytorze tekstów Microsoft Word, m. in. style obramowania oraz sposób wstawiania strzałek. 11. Nauczyciel omawia zasady modyfikacji położenia elementów graficznych względem tekstu. 12. Następnie nauczyciel prosi uczniów o wykonanie Zadań 5 i 6, które znajdują się w Karcie Pracy (załącznik 1). 13. Kolejnym krokiem jest przedstawienie przez uczniów wykonanych prac. 14. Na zakończenie lekcji nauczyciel omawia z uczniami tematykę związaną z opracowaniem i edycją grafiki w dokumencie tekstowym. Wymienia również przykłady zastosowania w praktyce elementów graficznych w tekście. iii. c) Faza podsumowująca 1. Uczniowie poprawnie wstawiają elementy graficzne do dokumentu. 2. Uczniowie stosują podstawowe zasady formatowania elementów graficznych względem tekstu. 3. Uczniowie potrafią wykonać dokument tekstowy zawierający więcej niż jeden rodzaj elementu graficznego w tekście. 4. Uwagi dla nauczyciela: Jeżeli istnieje taka możliwość można wydrukować prace uczniów.

Podczas realizacji przez uczniów zadań 1,2 i 3 nie jest wskazane aby młodzież zapisywała utworzone dokumenty na dysku lokalnym. Ważne jest aby nauczyciel omówił uczniom pasek edycji obiektu graficznego e. 5. Bibliografia 1. Koba G., Technologia informacyjna, Migra, Wrocław 2002. 2. Langer M., Po prostu Word 2003 PL, Helion, Gliwice 2004. 3. Kowalczyk G., Word 2003 PL. Ćwiczenia praktyczne, Helion, Gliwice 2004. f. 6. Załączniki i. a) Karta pracy ucznia załącznik 1. Zadanie 1 Wstaw do dokumentu dowolny plik graficzny w formacie.jpg. Zadanie 2 Wstaw do nowego dokumentu obiekt ClipArt. Zadanie 3 Wiedząc w jaki sposób wstawiać i edytować Autokształty narysuj w Microsoft Word sześcian wypełniony dowolnym kolorem. Zastosuj cieniowanie. Zadanie 4 Wstaw do dokumentu tekstowego obiekt typu WordArt. Zadanie 5 Wykorzystując zdobyte podczas zajęć wiadomości utwórz szablon dyplomu okolicznościowego lub plakat imprezy o organizowanej dyskotece. Zapisz plik na dysku lokalnym.

Zadanie 6 Znając sposoby modyfikacji położenia obiektu graficznego względem tekstu wstaw do istniejącego już dokumentu, zawierającego tekst, 2 pliki graficzne. Zastosuj różne sposoby położenia obrazka względem tekstu. ii. b) Notatki dla nauczyciela Przykładowe prace ucznia Zadanie 1 Zadanie 2

Zadanie 3 Zadanie 4

Zadanie 5

Zadanie 6

g. 7. Czas trwania lekcji 2 x 45 minut brak h. 8. Uwagi do scenariusza