Karlsson z dachu reż. Matthew Warchus

Podobne dokumenty
Zestaw: dorośli i dzieci Mały Gruffalo Sandra Supertata i Pele

Jan z księżyca reż. Stephen Schesch

Opowieści nocy reż. Michel Ocelot

Znane i lubiane książki Astrid Lindgren konkurs dla uczniów klas III-IV w sto dziesiątą rocznicę urodzin

Pan Patyk reż. Åsleik Engmark

Patyk się żeni reż. Martin Lund

Karlsson z dachu reż. Vibeke Idsøe

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

I FAZA PROJEKTU : w centum uwagi ASTRID LINDGREN

El Cid legenda o mężnym rycerzu reż. Jose Poso

Podniebna poczta Kiki reż. Hayao Miyazaki

Dzieciaki z podwórka reż. Ylva Gustafsson, Catti Edfeldt

Przygody lisa urwisa reż. Thierry Schiel

Temat: Członkowie mojej rodziny opowiadamy o swoich najbliższych.

Łowcy smoków reż. Arthur Qwak i Guillaume Ivernel

Karla i Jonas reż. Charlotte Sachs Bostrup

Eskil i Trynidad reż. Stephan Apelgren

Przyjaciel na balkonie reż. Hüseyin Tabak

Kodeks Postępowa ia SKF. dla dostawców i podwykonawców

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Na polowaniu z Wielkomiludem

Podejmując ryzyko reż. Nicole van Kilsdonk

Zestaw animacji o tolerancji

Robienie gratisów czy kradzież? rozmowa o bohaterze książki Złoty pelikan i wpływie reklamy na postępowanie człowieka

Lotta w krainie wynalazków reż. Heiki Ernits i Janno Põldma

Madika z Czerwcowego Wzgórza reż. Göran Graffman

To lektura godna polecenia. Piszemy recenzję

Wielki wyścig reż. André F. Nebe

Scenariusz lekcji języka polskiego dotyczącej ballady A Mickiewicza Powrót taty. Klasa VI szkoła podstawowa Nauczyciel: Ewa Polak

MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELA SCENARIUSZ LEKCJI opracowanie: Paulina Krześniak

Alfie, mały wilkołak reż. Joram Lürsen

Scenariusz nr 8. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Spotkania z ciekawymi ludźmi

Film to życie, z którego wymazano plamy nudy (A. Hitchcock) rodzaje i gatunki filmowe

Metody pracy: burza mózgów, piramida priorytetów, drzewko umiejętności, heureza, pogadanka.

MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELA SCENARIUSZ LEKCJI opracowanie: Małgorzata Bazan, Iwona Złotnicka-Brzózka

MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELA SCENARIUSZ LEKCJI opracowanie: Paulina Krześniak

Wielki niedźwiedź reż. Esben Toft Jacobsen

Niesforny Bram reż. Anna van der Heide

Scenariusz zajęd nr 17 Temat: Szkoła dzieci w Bullerbyn czym się różni od naszej? Cele operacyjne: Uczeo:

Temat lekcji: Utrwalenie wiadomości dotyczących rozwiązywania równań kwadratowych.

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Odkrywam siebie i uczę się poznawać świat Temat: Inni, a jednak tacy sami

Scenariusz zajęć nr 7

Wicher reż. Katja von Garnier

OBSERWACJA DIAGNOZUJĄCA PLAN METODYCZNY LEKCJI

Jaki utwór nazywamy bajką?

Autorzy: Alina Płaziak-Janiszewska, Karolina Guchalska-Matuszak

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

Scenariusz nr 21 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

UKŁAD WSPÓŁRZĘDNYCH NA PŁASZCZYŹNIE

Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni. Cała Polska Czyta Dzieciom KALENDARIUM 2007

1. Roland rycerz średniowieczny

Temat: Ja też będę stary, ja też będę stara. - lekcja wychowawcza na podstawie filmu Marcela Łozińskiego Wszystko może się przytrafić

Opracowała: Beata Kozyra

Moje działanie, mój sukces!

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

1.01 Profil osoby przedsiębiorczej

Dziennikarze przyszłości

Formy organizacji zajęć: Zbiorowa praca jednolita i zróżnicowana, binarna i grupowa jednolita, jednostkowa jednolita.

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wykresy funkcji. Uczeń:

ROZWÓJ I ZRÓŻNICOWANIE POZIOMU SPOŁECZNO-GOSPODARCZEGO PAŃSTW

Szkoła gimnazjalna i ponadgimnazjalna GODZINA Z WYCHOWAWC Scenariusz zgodny z podstaw programow (Rozporz

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Temat: Uzależnienia są groźne na tropie papierosów, alkoholu i gier komputerowych.

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Nocturna reż. Adrià Garcia, Victor Maldonado


Jak żyli ludzie 1000 lat temu

Scenariusz godziny wychowawczej w kl. VI

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Wracamy do szkoły. Scenariusz nr 5

GODZINA WYCHOWAWCZA W GIMNAZJUM- KONSPEKT. Temat zajęć: W poszukiwaniu wartościowych dróg życia.

Brzdąc reż. Charlie Chaplin

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO do podrę z ika New English Adventure 1

Energia. Edukacji. Scenariusze lekcji Szkoła podstawowa, klasa V

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

1. Każdy ma swojego dusiołka

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI KOLOROWY ŚWIAT ASTRID LINDGREN

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

Scenariusz zajęć. Temat: Sąsiedzi Polski i ich flagi- wykorzystanie elementów kodowania. - będziesz oznaczał położenie tych państw względem Polski ;

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

Scenariusz nr 32 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Jednostka modułowa: m3.j1 Podejmowanie i prowadzenie działalności w gastronomii

Temat: Hobbici, elfy, krasnoludy i mapy, czyli jak pisarz tworzy świat Hobbita.

Scenariusz nr 22 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz nr 7. I. Tytuł scenariusza: Książki oknem na świat. Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Historia książki

Polski alfabet według Wojciecha Wiszniewskiego Elementarz (1976) Opracowała: Anna Równy

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Tytuł: Nic o Was bez Was debata o przystąpieniu Polski do NATO. Autor: Urszula Małek. Rodzaj materiału: scenariusz zajęć. Data publikacji:

Honor rzecz bezcenna

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

Temat: Oko w oko z żywiolem

Scenariusz zajęć dla uczniów dotyczący przemocy rówieśniczej

Dzieci z Bullerbyn utrwalenie lektury

Międzynarodowy Projekt Filmowy Learning Through Film. Scenariusz zajęć edukacyjnych dla klas gimnazjalnych na podstawie filmu pod tytułem

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie

Scenariusz nr 17 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Transkrypt:

Karlsson z dachu reż. Matthew Warchus MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELI SPIS TREŚCI 1. Informacje o filmie. (str. 2) 2. Scenariusz lekcji. (str. 2) Teat: Hejsan, hopsan, Braciszku! Karlsson z dachu niezwykły przyjaciel. 3. )ałąziki do lekji: karty pray. (str. 5)

INFORMACJE O FILMIE Tytuł oryginalny: Karlssonpåtaket; Reżyseria: Vibeke Idsøe; Scenariusz: Vibeke Idsøe; Muzyka: Kjetil Bjerkestrand; Produkcja: Waldemar Bergendahl; Kraj i rok produkcji: Norwegia, Szwecja 2002, 77 min, (animowany). Aiowaa adaptaja książki Astrid Lidgre. Na dahu jedego ze sztokholskih doów ieszka Karlsso w alutki doku ukryty za koie. Karlsso a iezwykłą uiejętość dzięki śigłu uieszzoeu a pleah potrafi latać. Jest też ajlepszy przyjaiele ieszkająego w ty say dou Braiszka. Spędza z i zas, gdy te zuje się saoty. Karlsso, jak sa twierdzi, jest ajlepszy spejalistą od wszystkiego. Niestety zęsto zdarza u się oś popsuć. Przyzaie się do łędu ie jest jedak proste. Opraowała: Paulia Krześiak SCENARIUSZ LEKCJI Temat: Hejsan, hopsan, Braciszku! Karlsson z dachu iezwykły przyjaiel. CELE LEKCJI ćwizeie uiejętośi rekostruowaia pozaej fauły; rozwijanie w dzieciach uiejętośi uważego słuhaia; rozwijaie w uziah uiejętośi opowiadaia z uwzględieie zasad kultury żywego słowa; wzogaaie słowitwa; zahęeie uziów do uzestitwa w rozowie a teaty takie jak: tajemnica, sekret, potrzea liskośi, przyjaźń, uziwość; przyliżeie uzio postai Astrid Lidgre oraz wyyśloyh przez ią ohaterów literackich. METODY I FORMY PRACY pogadanka, eleet wykładu z prezetają ateriałów ultiedialyh, ćwizeie z użyie ultiediów, ćwizeie plastyze, praa z kartą pray. ŚRODKI DYDAKTYCZNE film Karlsson z dachu, reż. Vieke Insøe, Szwecja, Norwegia 2002; koputer z dostępe do iteretu połązoy z rzutikie lu talią ultiedialą; karta pracy dla każdego uzia; kartki papieru formatu A4. CZAS 1 godzina lekcyjna.

PRZEBIEG LEKCJI 1. Wprowadzenie. Nauzyiel prosi dziei, y podzieliły się swoii wrażeiai po oejrzeiu filu. Pyta, o i się w i podoało, a o ie? Jakie wrażeie zroił a ih tytułowy ohater, a jakie Braiszek? Czy oś je w filie zaskozyło? Czy skłoił o dziei do przeyśleń? 2. Eleet wykładu z prezetają ultiedialą. Nauzyiel przyliża uzio literaki pierwowzór postai Karlssoa oraz sylwetkę Astrid Lidgre. Iforaje, które warto przekazać: Karlsso z dahu to postać wyyśloa przez Astrid Lidgren. Karlsso to ohater jej książek: Braciszek i Karlsson z dachu (1955 r.), Karlsson z dachu znów lata (1962 r.) oraz Latający szpieg czy Karlsson z dachu (1968 r.) warto pokazać uzio przykładowe okładki książek i ilustraje przedstawiająe ohatera. Astrid Lindgren szwedzka autorka książek dla dziei, żyła w latah 97 2002 warto pokazać dzieio zdjęie pisarki. Inni znani bohaterowie literatury dla dzieci wykreowani przez Astrid Lindgren Pippi Langstrumpf, dzieci z Bullerbyn, Madika z Czerwcowego Wzgórza, Emil ze Smalandii, Bracia Lwie Serce warto pokazać dzieio ilustraje lu kadry z filów przedstawiająe tyh ohaterów oraz odwołać się do lektur dziei. 3. Ćwizeie z użyie ultiediów. Słuhaie, rysowaie, pytaia do tekstu. Prowadząy rozdaje uzio kartki foratu A4 i prosi ih o arysowaie, jak wyorażają soie pierwsze spotkaie Braiszka i Karlssoa a podstawie fragetu książki. Nauzyiel odtwarza pozątkowy fraget audiobooka Karlsson z dachu (https://www.youtube.com/watch?v=-8smgrhwdj4). Kiedy dzieci dokońzą praę, zadaje uzio pytaia dotyząe tekstu i rysunku, np.: Co wyorażał soie Braiszek, patrzą przez oko? Dlazego Braiszek ył suty? Kogo Braiszek zoazył przez oko? Jak wyglądała owa postać? 4. Praa z kartą pray. Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy i prosi ich o wykonanie polecenia pierwszego. Chęti uziowie zytają swoje odpowiedzi. Następie auzyiel pyta, dlazego ikt ie wierzy Braiszkowi w opowieśi o owy przyjaielu? Jaką iezwykłą uiejętość posiada Karlsso? Jak to jest latać? 5. Pogadanka. Nauczyciel pyta dzieci, jaki jest Karlsson, jakie ma cechy charakteru? Warto wspoieć o zarozuiałośi, pewośi sieie, ipoiowatośi, tajeizośi zy ieprzewidywalośi. 6. Dyskusja. Prowadząy zahęa dziei do zaraia głosu w dyskusji a teat: Czy hiałayś, żey Karlsso z dahu ył twoi przyjaiele? Warto dopuśić do głosu dziei ająe róże opinie i zwróić uwagę a ih uzasadieia. Przykładowe arguety: Chiałay, żey Karlsso ył oi przyjaiele, poieważ: - to wspaiałe, gdy przyjaiel jest tak iezwykłą postaią, - z Karlssoe ie oża się udzić, - przyjaźi z Karlssoe towarzyszy atosfera tajeiy. Nie hiałay, żey Karlsso ył oi przyjaiele, poieważ: - jest przeądrzały i zarozuiały, - udaje, że wszystkie wie i uie ajlepiej, - jest nieprzewidywalny i nieodpowiedzialny, - jego poysły zęsto przyoszą kłopoty i ieezpiezeństwa.

Podsuowują, auzyiel zwraa uwagę, że przyjaźń z Karlssoe a dore i złe stroy: wiąże się z zapowiedzią przygody, ale także z ieezpiezeństwe. Karlsso jest postaią iekawą i iezwykłą, ale także trudą w kotaktah. 7. Burza mózgów. Prowadząy pyta dziei, jakie wyrazy o zazeiu podoy do słowa tajemnica zają. Propozyje uziów auzyiel zapisuje a taliy p. sekret, iewiadoa, iespodziaka, zagadka. Następie prowadząy pyta, kiedy rodzie Braiszka uwierzyli w istieie jego niezwykłego przyjaiela podzas przyjęia urodzinowego Braciszka). PRACA DOMOWA Czy zdarzyło Ci się kiedyś przeżyć iezwykłą przygodę, w którą ikt ie hiał uwierzyć? Opowiedz o iej. Jak się zułeś/ zułaś, gdy ii Cię ie rozuieli? Napisz o swoih uzuiah.

Karta pracy Zadanie 1. Uzupełij iforaje dotyząe Karlssoa i pokoloruj orazek. a Jak wygląda Karlsso? Opisz go krótko.... Jakii słowai Karlsso ajzęśiej wita Braiszka?...