Temat: Bóg, język, ojczyzna- wizja polskości w Rocie Marii Konopnickiej

Podobne dokumenty
PROGRAM WYCHOWANIA PATRIOTYCZNEGO DLA ZESPOŁU SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W STRZELINIE

Polityka rządów zaborczych i postawy społeczeństwa polskiego po klęsce powstania styczniowego

Wychowanie patriotyczne. Plan pracy

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy I gimnazjum. z wykorzystaniem elementów oceniania kształtującego

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

REGULAMIN GMINNEGO KONKURSU LITERACKIEGO MY SPOD BIAŁO-CZERWONEJ! CZYM JEST DLA MNIE NIEPODLEGŁOŚĆ? ORGANIZOWANEGO W RAMACH PROGRAMU NIEPODLEGŁA

ROTA- PIEŚŃ PATRIOTYCZNA

Polskie drogi ku niepodległości. 100 lat niepodległości Polski

Projekt edukacyjny nr 2. Tytuł projektu: Moja ojczyzna Polska. Czas realizacji projektu: 1 tydzień. Projekt trwa przez cały tydzień, kończy się

Nasze 100 dni dla Niepodległej

Projekt edukacyjny: O j cz y z n a t o b r z m i d u m n i e.

Narodowe Święto Niepodległości. Projekt edukacyjny w Szkole Podstawowej w Chwaszczynie

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

TEMAT: POWSTANIE WIELKOPOLSKIE 1918/1919 CELE LEKCJI

Zadanie 1. Zapoznaj się z treścią współczesnego hymnu polskiego, a następnie wykonaj polecenie. Mazurek Dąbrowskiego Jeszcze Polska nie zginęła,

PROJEKT EDUKACYJNY DLA NIEPODLEGŁEJ

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

Najsłynniejsze polskie cmentarze. Wirtualny przewodnik polskiego dziecka

Analiza i interpretacja utworu poetyckiego w świetle matury z języka polskiego w 2015 roku

Z DZIEJÓW OJCZYZNY. Projekt szkolny PAMIĘTAMY O WAŻNYCH WYDARZENIACH HISTORYCZNYCH NASZEJ OJCZYZNY. pod hasłem: Autorzy:

Konspekt lekcji otwartej z języka polskiego przeprowadzonej w dniu r w ZS nr 1 w Lublinie w klasie liceum ogólnokształcącego.

KONSPEKT LEKCYJNY. pt. Rok 1918 spełnione marzenia pokoleń POLSKI DROGA DO WOLNOŚCI 14-17

ZESPÓŁ SZKÓŁ KATOLICKICH im. św. Jana Bosko PARAFII ŚW. TOMASZA APOSTOŁA W SOSNOWCU

Jan Paweł II Ojciec wolności

Scenariusz lekcji patriotycznej. Zakres treści tematu : Kształtowanie postawy patriotycznej u młodzieży. Wyjaśnienie Kim jest patriota?

Konkursu historycznego

II Konkurs historyczny Ku niepodległości finansowany jest ze środków Gminy Trzemeszno.

1. Ideały i problemy bohaterów moich lektur

Temat: Europa i Polska od czasów stanisławowskich do Kongresu Wiedeńskiego

Co nas łączy, co nas dzieli? - mniejszości narodowe i etniczne w Polsce Scenariusz zajęć dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

Temat: Polskie symbole narodowe.

PÓKI POLSKA ŻYJE W NAS, PÓTY NIE ZGINIE

DANE DOTYCZĄCE SZKOŁY

MAJOWY TYDZIEŃ PATRIOTYCZNY W SZKOLE PODSTAWOWEJ W CHOROSZCZY r.

SCENARIUSZ LEKCJI Z EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ KLASA II- III SZKOŁY PODSTAWOWEJ

,,Edukacja patriotyczna

Byliśmy, Jesteśmy, Będziemy

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH KLASA II Opracowany przez Zofię Twardowską i Elżbietę Kołodziejczuk OŚRODEK TEMATYCZNY: RODZINNE SPOTKANIA

1. Roland rycerz średniowieczny

Konspekty lekcji SCENARIUSZ LEKCJI Z KSZTAŁCENIA ZINTEGROWANEGO KLASA I SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w SOSW dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej

Praca na konkurs. pt. Lekcje, jakich nie było! Autor: Helena Pupiec

Moja mała Ojczyzna Program ścieżki - edukacja regionalna - dziedzictwo kulturowe w regionie rawskim.

Dziedzictwo kulturowe pamięć przeszłości Materiały edukacyjne z zakresu dziedzictwa kulturowego

Cel główny: Motywacja uczniów do dokładnej i solidnej pracy.

Debata uczniowska Na temat: Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie szóstej szkoły podstawowej. Temat: DLACZEGO POWIEŚĆ HISTORYCZNA NIE JEST PODRĘCZNIKIEM HISTORII?

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny...o przemijaniu słów kilka... Temat: Pamiętamy o poległych za naszą wolność

DRZEWKO W KTÓRYM ODRADZA SIĘ HISTORIA

REGULAMIN. 1 Postanowienia ogólne. 2 Cele Konkursu

PROGRAM WYCHOWANIA PATRIOTYCZNEGO W ZSE W KIELCACH ROK SZKOLNY 2014 / 2015

REGULAMIN KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO Piękno naszej małej ojczyzny

Scenariusz godziny wychowawczej w kl. VI

Scenariusz lekcji. Tytuł lekcji. Data i miejsce realizacji. Adresaci. Cel

Przedszkole z Oddziałem Integracyjnym nr 1 rok szkolny 2018/2019. TEMAT ROKU Dziecko widzem i aktorem Rok Niepodległości Polski AKTYWNOŚCI

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO KL. VI B 28 marca 2014 r.

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 93 im. Tradycji Orła Białego ul. Niemcewicza 29-31, Wrocław

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTU PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA

MIĘDZYPRZEDSZKOLNY PROJEKT EDUKACYJNY Z ZAKRESU EDUKACJI PATRIOTYCZNO-REGIONALNEJ MOJA MAŁA OJCZYZNA

Gimnazjum nr 1 Ul: Armii Krajowej Końskie PRZYKŁAD DOBREJ PRAKTYKI do opublikowania na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Kielcach

Konspekt lekcji historii. Temat :Historia integracji europejskiej Zagadnienie :Rozwijanie tożsamości europejskiej( w ramach ścieżki europejskiej)

POWIEW HISTORII W PRZEDSZKOLU PUBLICZNYM NR 26 W TARNOWIE

Regulamin Konkursu Wiedzy Historycznej. o tematyce. Powstanie Styczniowe Organizator: Patronat honorowy: Marszałek Senatu RP

Patriotyczne rymowanki - klasa VII a. Niepodległość - piękne słowo Doceń to dumny patrioto!

Ogólnopolski Konkurs Literacki z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości "Wolność kocham i rozumiem"

OBCHODY DNIA NIEPODLEGŁOŚCI W MIEJSKIM PRZEDSZKOLU NR 13 W ZGIERZU 100 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI R.

Regulamin konkursu historycznego. ,, Polskie drogi do wolności. W rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE IV w Szkole Podstawowej nr 42 z Oddziałami Integracyjnymi w roku szkolnym 2018/2019

pod patronatem Burmistrza Gminy Iwonicz Zdrój Szkoła Podstawowa im. ks. Antoniego Podgórskiego w Iwoniczu zaprasza

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Temat: Poznajemy Unię Europejską.

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI KOLOROWY ŚWIAT ASTRID LINDGREN

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat lekcji: Próby naprawy państwa w XVIII wieku ( temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia r.

PLAN WYCHOWAWCZY DLA KLASY PIERWSZEJ A 2014/2015

100 lat niepodległości z ZS-P w Boguszowie-Gorcach

ROK HISTORII MAŁEJ I WIELKIEJ OJCZYZNY W ZESPOLE SZKÓŁ Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI IM. POLSKICH NOBLISTÓW W KRUSZYNIE

Polskie Victorie - od Grunwaldu do bitwy warszawskiej 1920 roku...

Piosenka zapisana historią

Portret Marii Konopnickiej na tle krajobrazu Bronowa ufundowany przez Związek Polek w Ameryce (malował F. Paszkowski)

Sprawozdanie z Projektu Edukacji Patriotycznej

PROGRAM WYCHOWANIA PATRIOTYCZNEGO. SZKOŁY PODSTAWOWEJ nr 14 im. MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO we Włocławku

Wpisany przez Pawelec Elżbieta środa, 17 października :27 - Poprawiony poniedziałek, 29 października :30

TRZY KONSPEKTY LEKCJI Z HISTORII REGIONALNEJ DLA KLASY PIERWSZEJ GIMNAZJUM.

Obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Wpisany przez Ewa Zarek czwartek, 14 czerwca :04

Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, Zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska. /Józef Piłsudski/

Scenariusz zajęć. Marzena Kulig, Monika Szewczyk nauczycielki Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie. Klasa- Ic integracyjna

Polskie katechizmy różnych czasów

w roku szkolnym 2017/2018 w Szkole Podstawowej im. św. Jana Kantego w Świlczy - udział w Ogólnopolskim Konkursie

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Zakładane cele realizacji zadania Projekt zakłada uczczenie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

K S I Ą Ż K I. Narodowe Święto Niepodległości. 1. Bitwa Warszawska 1920 : materiały edukacyjne. Warszawa, 2011

REGULAMIN MIĘDZYPOWIATOWEGO KONKURSU HISTORYCZNEGO DROGI DO WOLNOŚCI W ROCZNICĘ 100- LECIA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

Drogi do wolności 100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę

Lucyna Zaczkowska praca: Zespół Szkół w Ciścu ul. Zielona 65 Cisiec Węgierska Górka Węgierska Górka

Scenariusz lekcji języka polskiego przeprowadzonej w klasie II gimnazjum.

Wymagania edukacyjne dla uczniów klas VI na poszczególne oceny z przedmiotu: Historia i społeczeństwo. Niedostateczny.

Realizacja Programu Wieloletniego Niepodległa na lata w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Starym Zakrzewie

Transkrypt:

Dorota Bielawska Scenariusz dwugodzinnej lekcji języka polskiego dla klasy VI szkoły podstawowej Temat: Bóg, język, ojczyzna- wizja polskości w Rocie Marii Konopnickiej Cel ogólny: Interpretacja tekstu Roty i uświadomienie uczniom jej znaczenia dla Polaków dawniej i dziś. Cele operacyjne: Uczeń: - zna genezę Roty, - rozumie znaczenie Roty w życiu narodu, - rozumie przesłanie utworu i docenia wartości, które przekazuje, - potrafi odszukać środki poetyckie i określić ich funkcje w wierszu, - rozumie pojęcie patriotyzmu, potrafi wskazać przykłady zachowań patriotycznych w różnych sytuacjach historycznych. Formy pracy: zbiorowa, grupowa, indywidualna Metody pracy: pogadanka, rozmowa kierowana, praca z tekstem, drama Środki dydaktyczne: mapa polityczna Europy (początek XX-go wieku), ilustrowana mapka Szymona Kobylińskiego, rzutnik, kartki dla uczniów ze schematem piramidy, Poradnik początkującego twórcy telewizyjnego Przebieg lekcji: I. Wprowadzenie. 1. Rozmowa na temat sytuacji Polski na początku XX-go wieku. Omówienie mapy Europy, wskazanie na przebieg granic i podział ziem polskich pomiędzy państwa zaborcze. 2. Interpretacja symboli umieszczonych na mapce Szymona Kobylińskiego (załącznik nr 1 do wyświetlenia przy pomocy rzutnika). Uzupełnienie wiedzy uczniów o różnych formach walki Polaków o zachowanie swojej tożsamości narodowej, z podkreśleniem sytuacji w zaborze pruskim. Wskazanie na symbole wydarzeń, z którymi wiąże się powstanie Roty (wóz Drzymały, Dzieci Wrześni, fragment Roty, portret Konopnickiej). 3. Przedstawienie przez nauczyciela okoliczności powstania Roty i jej pierwszego wykonania. II. Interpretacja tekstu wiersza. 1. Przedstawienie informacji o Marii Konopnickiej przez przygotowanego wcześniej ucznia.

2. Głośne odczytanie tekstu przez nauczyciela. 3. Analiza i interpretacja tekstu. Zapis notatki w formie piramidy. (załącznik nr 2) Przykładowa notatka: Znaczenie tytułu rota-formuła składanej uroczyście przysięgi oburzenie nasilającą się germanizacją, pragnienie wsparcia rodaków walczących o polskość (strajk we Wrześni, Drzymała) powstanie utworu -1908 r. pierwsze wykonanie-1910 r. Geneza utworu podmiot liryczny- zbiorowy: Polacy (pójdziem, polski my naród, nasz ród) Podmiot liryczny - germanizacja i walka z nią, - długie tradycje polskości dziedzictwo piastowskie, - zwycięska walka z Krzyżakami, - przywiązanie Polaków do religii, - złoty róg z Wesela Stanisława Wyspiańskiego. Nawiązania historyczne i literackie - metafory: np. Pójdziem, gdy zabrzmi złoty róg, - epitety: orężny hufiec, szczep Piastowy, - wykrzyknienia: Nie damy pogrześć mowy!, - powtórzenia: Nie damy, - refren: Tak nam dopomóż Bóg! - rymy: dominacja rymów męskich, np. ród-lud, żył-pył Środki poetyckie Przysięga wierności ojczyźnie, rozbudzanie dumy z polskości, zapowiedź zwycięskiej walki o odzyskanie niepodległości, wezwanie do walki o Polskę, podkreślenie znaczenia podstawowych wartości: Bóg, honor, ojczyzna. Przesłanie utworu

III. Wspólne odśpiewanie Roty. Rozmowa o sytuacjach, w których dziś Rota jest lub powinna być wykonywana. IV. Praca w grupach. 1. Zadanie uczniów polega na przygotowaniu programu telewizyjnego poświęconego setnej rocznicy prawykonania Roty. Nauczyciel dzieli uczniów losowo na grupy i udziela wskazówek do pracy: Wkrótce będziemy obchodzić setną rocznicę pierwszego wykonania Roty. O tak ważnej rocznicy powinna także informować telewizja. Nie może jednak ograniczyć się do suchej informacji. Macie szansę przygotować program telewizyjny, który poruszy widzów i zainteresuje tym wydarzeniem. Każda grupa otrzymuje instrukcję do pracy Poradnik dla początkującego twórcy telewizyjnego. (załącznik nr 3) PORADNIK DLA POCZĄTKUJĄCYCH TWÓRCÓW TELEWIZYJNYCH: a) Wymyślcie tytuł dla swojego programu. b) Wybierzcie prowadzącego. c) Prowadzący może zaprosić do udziału w programie gości, np. autorkę tekstu, kompozytora, znaną osobę publiczną. d) Może wciągniecie do udziału publiczność zgromadzoną w studiu? e) Pamiętajcie, że w programie mogą się ścierać różne poglądy. f) Nie zanudźcie widzów, bo sięgną po pilota! 2. Inscenizacja scenek przygotowanych przez poszczególne grupy. 3. Ocena pracy grup (pomysłowość i atrakcyjność programu, przekazanie istotnych informacji, poziom wykonania). Zadanie domowe: Naucz się słów Roty na pamięć. Załącznik nr 1 ZAŁĄCZNIKI:

* Załącznik nr 2 Kobyliński Szymon, Dzieje Polski, Warszawa 1992.

Znaczenie tytułu Geneza utworu Podmiot liryczny Nawiązania historyczne i literackie Środki poetyckie Przesłanie utworu

Załącznik nr 3 PORADNIK DLA POCZĄTKUJĄCYCH TWÓRCÓW TELEWIZYJNYCH: g) Wymyślcie tytuł dla swojego programu. h) Wybierzcie prowadzącego. i) Prowadzący może zaprosić do udziału w programie gości, np. autorkę tekstu, kompozytora, znaną osobę publiczną. j) Może wciągniecie do udziału publiczność zgromadzoną w studiu? k) Pamiętajcie, że w programie mogą się ścierać różne poglądy. l) Nie zanudźcie widzów, bo sięgną po pilota!