Anita Leszczyńska KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO KLASA V SUBJECT: Christmas in Poland and in England. (Boże Narodzenie w Polsce i Anglii.) Realizowane cele programu nauczania: - rozwijanie ciekawości poznawczej i aktywności intelektualnej uczniów, - rozwijanie w uczniach postaw tolerancji, otwartości i ciekawości wobec innych kultur, - przygotowanie do samodzielności w procesie uczenia się, - zapoznanie uczniów z tradycjami obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii i porównanie tych tradycji z polskimi, - użycie podstawowych struktur gramatyczno leksykalnych umożliwiających uczniom porozumiewanie się na poziomie podstawowym, prezentowanie prostych treści, - pisanie prostych tekstów życzeń, - słuchanie ze zrozumieniem, wykonanie notatki, - przestrzeganie prostych zasad wymowy i pisowni, - korzystanie ze słownika dwujęzycznego oraz różnorodnych źródeł informacji. Cele lekcji: - prezentacja wykonanych przez uczniów plakatów ukazujących różne aspekty obchodzenia Świat Bożego Narodzenia w obu krajach, wskazanie podobieństw i różnic, - poznanie polskiej i angielskiej wersji językowej piosenki Jingle bells, - rozwiązywanie zadania na podstawie słuchanego tekstu, - doskonalenie umiejętności redagowania notatki, wypełniania kart pracy ucznia, redagowanie życzeń świątecznych, - kształtowanie umiejętności pracy w grupie, - doskonalenie umiejętności sprawdzania znaczenia słów i zwrotów w słowniku angielsko polskim, tłumaczenie prostych tekstów, zaprezentowanie zebranych informacji. Metody i formy pracy: - stosowanie założeń metody komunikacyjnej, kształtowanie umiejętności porozumiewania się i przekazywania informacji, - wspólne śpiewanie piosenki, - prezentacja projektów uczniowskich, - prezentacja notatek w kartach pracy, - praca w grupach. Materiały: - Podręcznik do nauki języka angielskiego dla klas IV VI szkoły podstawowej Maxi Taxi 1, A. Otwinowska Kasztelanic, A. Walewska, Wydawnictwo Szkolne PWN, Christmas, str. 93, - nagrania piosenki Jingle bells w polskiej i angielskiej wersji językowej,
- nagranie tekstu opowiadania o świętach na płycie CD, - zadania do słuchania ze zrozumieniem, - karty pracy uczniów, - krzyżówka obrazkowa, - plakaty wykonane przez uczniów z wykorzystaniem różnorodnych materiałów: (wydruki komputerowe, wycinki z gazet, rysunki, obrazki, kartki pocztowe), - słowniki polsko angielskie. PRZEBIEG LEKCJI: WARM UP ACTIVITIES: (ROZPOCZĘCIE) Rozmowa na temat Świąt Bożego Narodzenia: Do you like Christmas? What are the symbols of Christmas in Poland and in England? INTRODUCTION: (WPROWADZENIE) 1. Wspólne zaśpiewanie znanej świątecznej piosenki Jingle bells w polskiej i angielskiej wersji językowej, 2. Przypomnienie słownictwa związanego z Bożym Narodzeniem na podstawie słowniczka obrazkowego w podręczniku: Christmas tree, present, decorations and holly, snow and ice, Father Christmas, cracker, carol, angel and bell, Christmas Eve, Christmas Day, Boxing Day, sleigh and reindeer, 3. Wysłuchanie opowiadania o tradycjach związanych ze Świętami Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii, numerowanie obrazków zgodnie z kolejnością wymieniania ich w nagraniu. PRESENTATION: (PREZENTACJA) 1. Prezentacja projektów uczniowskich na temat różnych aspektów obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia w obu krajach wg tematów: - Nazwy dni świątecznych i związane z nimi tradycje, - Typowe dekoracje świąteczne, - Ulubione prezenty, - Tradycyjne potrawy, - Kartki świąteczne i wysyłane życzenia. 2. Zapisanie i przetłumaczenie trudnych słów na tablicy. 3. Tłumaczenie za pomocą słowników. 4. Uzupełnianie kart pracy uczniów. EVALUATION: (OCENA LEKCJI ORAZ PRACY UCZNIÓW) 1. Głosowanie na ulubione tradycje świąteczne: sporządzenie wykresu na tablicy. 2. Ocena pracy uczniów. 3. Ocena przebiegu lekcji. Zadanie domowe: Krzyżówka obrazkowa.
. imię i nazwisko KARTA PRACY UCZNIA CHRISTMAS IN POLAND AND IN GREAT BRITAIN 1. Christmas is the most popular family holiday. In Britain people decorate Christmas trees and their houses with,. and. 2. Christmas season: 24 th December 25 th December 26 th December 1 st January POLAND GREAT BRITAIN 3. Santa Claus arrives in a sledge and leaves beautiful presents. My favourite presents are:. 4. We prepare special food for Christmas Eve in Poland:. In Britain people have special dinner on Christmas Day and they have:.
5. People send Christmas cards and write Christmas wishes: In Poland: In Britain: 6. We sing Christmas.. and... 7. Do you like best at Christmas? Why?
PROJEKTY UCZNIÓW:
Podręcznik do nauki języka angielskiego dla klas IV VI szkoły podstawowej Maxi Taxi 1, A. Otwinowska Kasztelanic, A. Walewska, Wydawnictwo Szkolne PWN, Christmas, str. 93,