Miłość niejedno ma imię. Eufemizmy w języku potocznym

Podobne dokumenty
1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

1. Każdy ma swojego dusiołka

Wypowiedzenie, zdanie, równoważnik zdania, czyli w jaki sposób budujemy swoje wypowiedzi

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

Idę drogą tupiąc nogą. Problemy pisowni wyrazów z ą, ę, em, en, om, on

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

W jaki sposób powstają słowa? Wiadomości wstępne ze słowotwórstwa

Kiedy słowa mówią o liczbach poznajemy liczebniki

Własności walca, stożka i kuli.

Jak zaprezentować się przyszłemu pracodawcy?

2. Metoda i forma pracy Burza mózgów, mapa mentalna, dyskusja, praca zbiorowa, praca indywidualna

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi szeregowo

W duecie z rzeczownikiem pojęcie i funkcje przyimka

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi równolegle

Scenariusz lekcji. określić przeznaczenie klawiszy służących do poruszania się w obrębie tekstu i dokumentu: Home, End, Page UP Page Down, strzałki;

Powtórzenie wiadomości o czasowniku

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

II. Metoda pracy Praca z podręcznikiem i atlasem, opis, wyjaśnianie, rozmowa dydaktyczna, obserwacja, prezentacje, gra dydaktyczna, pokaz.

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Scenariusz lekcji. Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia. wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety;

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

Poznajemy rodzaje podmiotu

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zasady redakcji tekstu; wymienić elementy budowy dokumentu na podstawie listu oficjalnego;

Eksperyment laboratoryjny, burza mózgów, pogadanka, praca z całym zespołem, praca w grupach, praca indywidualna.

Poruszamy się zwinnie w gąszczu terminów językoznawczych. Charakterystyka języka mówionego i pisanego

1. Roland rycerz średniowieczny

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

Scenariusz lekcji. opisać działanie poczty elektronicznej; opisać podobieństwa i różnice między pocztą elektroniczną i tradycyjną;

Świat wokół nas opisujemy przedmioty

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

1. Czy znasz te wyrazy? Miron Białoszewski Namuzowywanie

Podsumowane wiadomości o roślinach

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Scenariusz lekcji. podać definicję liczby pierwszej i naturalnej; opisać sposób szukania liczb pierwszych za pomocą sita Eratostenesa.

Funkcja rzeczownika w zdaniu

Rozszerzanie i skracanie ułamków dziesiętnych

2. Graficzna prezentacja algorytmów

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Scenariusz lekcji. omówić stosowane urządzenia sieciowe: switch, hub, router;

Scenariusz lekcji. opisać zasady programowania strukturalnego; wyjaśnić pojęcia: procedura własna, procedura z parametrem, lista, zmienna;

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz lekcji. wymienić różnice pomiędzy kryptologią, kryptografią i kryptoanalizą;

Orzeczenie i jego określenia

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Scenariusz lekcji. podać definicję metody zachłannej stosowanej w algorytmie; wymienić cechy algorytmów zachłannych;

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zastosowania Notatnika. dokonać zapisu tekstu do pliku tekstowego. dokonać odczytu tekstu pliku tekstowego;

Telewizja publiczna z misją Opracowała: Anna Równy

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

b. Ziemia w Układzie Słonecznym sprawdzian wiadomości

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Zostań młodym ekologiem

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Poznajemy disacharydy

Charakterystyka królestwa Protista

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Scenariusz lekcji. Ochrona przed wirusami komputerowymi. Praca z programem antywirusowym. podać definicję wirusa i programu antywirusowego;

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji.

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

Moja wakacyjna przygoda

Marzenia uskrzydlają... Historia Dedala i Ikara

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

A. B. Co warto wiedzieć o aminokwasach?

Czasownik bez tajemnic

DODATKOWE ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GRUPA II (KLASY VIII) SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe typy danych omówione na lekcji; zadeklarować zmienną w programie; przypisywać wartości zmiennym i stałym;

Tworzymy Magiczną Księgę Kucharską Ambrożego Kleksa

Poznajemy różne formy rzeczownika odmieniamy rzeczownik przez przypadki

podać definicję metody zachłannej stosowaną w algorytmice; wymienić cechy algorytmów zachłannych;

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: oblicza wartości liczbowe wyrażeń algebraicznych mnoży jednomiany.

2. Konfiguracja programu Outlook Express

1. Na jakiej zasadzie szukać sensu słów w wierszach Mirona Białoszewskiego?

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe atrybuty czcionki; scharakteryzować pojęcia indeksu górnego i dolnego; wymienić rodzaje wyrównywania tekstu;

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ W GIMNAZJUM

Scenariusz lekcji. wymienić nazwy funkcji logicznych (jeżeli, licz.jeżeli); omówić funkcje, korzystając z informacji zawartych w Pomocy programu;

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Konspekt lekcji języka polskiego w kl. II LO

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

Scenariusz godziny wychowawczej w klasie VI

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA

2. Tabele w bazach danych

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

1. Zarządzanie informacją w programie Access

Scenariusz lekcji. wskazać narzędzia służące do formatowania tekstu; opisać przeznaczenie narzędzi do formatowania;

Dodawanie ułamków dziesiętnych

Scenariusz zajęć nr 3

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Równania. Uczeń: rozwiązuje równania stopnia pierwszego z jedną niewiadomą.

Temat: Jak odnosić się do innych? Iwona Lesiak nauczyciel religii i języka polskiego

Scenariusz lekcji. omówić funkcję przycisków kalkulatora kieszonkowego i aplikacji Kalkulator;

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

Matczyna miłość zaklęta w naturze. Mit o Demeter i Korze

foliogramy przedstawiające budowę jamy ustnej oraz rodzaje zębów, lusterka

Zasady zdrowego żywienia

Transkrypt:

Miłość niejedno ma imię. Eufemizmy w języku potocznym 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń: wie, co to jest eufemizm, wie, że eufemizmy łagodzą semantykę wyrazu zastępowanego, zna przyczyny posługiwania się eufemizmami. b) Umiejętności Uczeń potrafi: połączyć eufemizmy z podstawowym wyrazem, użyć eufemizmu w zdaniu, rozróżnić eufemizm i wyraz podstawowy. 2. Metoda i forma pracy Pogadanka, zajęcia praktyczne, praca indywidualna, praca z całą klasą. 3. Środki dydaktyczne Kopia przygotowanych przez nauczyciela eufemizmów i wyrazów podstawowych dla każdego ucznia. 4. Przebieg lekcji a) Faza przygotowawcza Nauczyciel informuje o celach lekcji. Wprowadza część definicji: Eufemizm to wyraz lub zwrot zastępujący inne wyrazy, które z różnych powodów wydają się być zbyt dosadne, nieprzyzwoite. b) Faza realizacyjna 1. Nauczyciel informuje, że podejmując temat miłości, również często posługujemy się eufemizmami. Uczniowie starają się wymyślić eufemizmy do poniższych wyrazów: zakochać się zabujać, zadurzyć się, zapałać miłością, zostać ugodzonym strzałą Amora, wpaść w sidła Amora, wpaść w sidła miłości (część zwrotów pochodzi z języka literackiego);

kochać kogoś miłować, adorować, czuć sympatię, bardzo lubić, ubóstwiać, uwielbiać, wielbić, żywić uczucie, być w okowach miłości; uprawiać seks kochać się, uprawiać miłość, spać z kimś, iść z kimś do łóżka, migdalić się, spełnić obowiązek małżeński, spółkować, być ze sobą, robić te rzeczy, robić to, bzykać się, rozmnażać się. 2. Nauczyciel wyjaśnia, że im większe tabu (społeczny niepisany zakaz mówienia) obejmuje dany temat, tym więcej powstaje synonimów i eufemizmów. Uczniowie wskazują aspekt miłości, który posiada największy zbiór eufemizmów. 3. Uczniowie szukają tematów, które są w społeczeństwie tematami tabu: miłość (w każdym aspekcie), śmierć, czynności fizjologiczne człowieka, choroby, wady, części ciała. 4. Uczniowie starają się wskazać powody powstawania eufemizmów: miłość (w każdym aspekcie) nieśmiałość, wstyd, uznanie za tematy nieodpowiednie; śmierć przede wszystkim strach; czynności fizjologiczne człowieka zażenowanie, zakłopotanie, zawstydzenie, uznanie spraw fizjologicznych jako wulgarnych, nieodpowiednich; choroby, wady strach, niewiedza; części ciała zażenowanie, zakłopotanie, zawstydzenie, uznanie podstawowych wyrazów za dosadne lub nieprzyzwoite. 5. Uczniowie starają się wskazać funkcję eufemizmu. Posługują się przy tym częścią definicji zapisanej w zeszycie. 6. Uczniowie uzupełniają definicję eufemizmu: Eufemizm to wyraz lub zwrot, który zastępuje inne wyrazy, które z różnych powodów wydają się być zbyt dosadne, nieprzyzwoite lub ordynarne. Eufemizmy powstają ze względów estetycznych, obyczajowych lub politycznych. Eufemizmy pozwalają na złagodzenie treści wypowiedzi oraz na unikanie wulgaryzmów. c) Faza podsumowująca Uczniowie pracują w parach ze spisem eufemizmów i zwrotów podstawowych (karta pracy). Ich zadanie to skoncentrowanie eufemizmów dotyczących danego zjawiska czy przedmiotu wokół jego wyrazu podstawowego. Uczniowie wyrażają swoją opinię na temat używania eufemizmów zastępujących przekleństwa. Uczniowie piszą klika zdań, wyrażając opinię na ten temat, posługując się eufemizmami. 5. Bibliografia 1. Bartnicka B., Język i my. Podręcznik do języka polskiego dla klasy II szkół średnich, WSiP, Warszawa 1997. 2. Słownik terminów literackich, pod red. J. Sławińskiego, wyd. 3. poszerz. i popr., Ossolineum, Wrocław 1998. 3. http://matura.nauka.pl/index.php/id=index/dept=40/cath=361/news=966/view=1

6. Załączniki a) Karta pracy ucznia

Połącz jedną linią eufemizmy i wyraz podstawowy. Zakreśl wyraz podstawowy. kopnąć w kalendarz toaleta odejść mieć lepkie ręce przeklinać przywłaszczyć sobie coś pożyczyć na wieczne nieoddanie być zawianym wynieść nogami do przodu przekręcić się mieć rzadziutką czuprynę umrzeć pójść do Abrahama zwinąć coś brzydko lub źle się wyrażać wyzionąć ducha mieć duże, wysokie czoło być podchmielonym przenieść się do krainy umarłych trafił go szlak używać łaciny używać nieparlamentarnych określeń zasnąć snem wiecznym podiwanić zalać robaka pójść do piachu ubikacja przejść do wieczności łysienie cofnięte włosy 7. Czas trwania lekcji 45 minut

8. Uwagi do scenariusza Nauczyciel powinien dodać, że niewielka część eufemizmów dotyczy Boga i Diabła.