KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE IV SZKOŁY PODSTAWOWEJ (2 godziny)



Podobne dokumenty
Zaproszenie do świata baśni, bajek i wierszy

Konkurs dla klas czwartych W świecie baśni

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie szóstej szkoły podstawowej. Temat: DLACZEGO POWIEŚĆ HISTORYCZNA NIE JEST PODRĘCZNIKIEM HISTORII?

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Książka dzieciństwa CHARLES PERRAULT "CZERWONY KAPTUREK"

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Jak napisać ciekawą baśń? Ćwiczenia redakcyjne i stylistyczne

Świat moralnych i estetycznych wartości romantycznych w Świteziance Adama Mickiewicza

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie IV. Temat lekcji: Wiosna muzyką, słowami i barwami malowana.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Jaki utwór nazywamy bajką?

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Wyrazy dźwiękonaśladowcze w poezji i prozie

Podróż w krainę baśni

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE IIa INTEGRACYJNEJ

Sprawozdanie z realizacji innowacji pedagogicznej w I semestrze roku szkolnego 2018/2019

Scenariusz lekcji z języka polskiego w klasie piątej. Temat: Podział liczebników ze względu na ich budowę i znaczenie.

Zestaw scenariuszy. Scenariusz integralnej jednostki tematycznej klasa III

Temat: Cechy baśni na podstawie utworu Janiny Porazińskiej pt. O dwunastu miesiącach

Centrum Pomiarowo-Dydaktyczne

1 1. Uzasadnienie wyboru metody: Metoda GRUPY ZADANIOWE jest według mnie najbardziej optymalna do prowadzenia zajęć integracyjnych w grupach dla

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie drugiej

,,W krainie bajek i baśni

Na polowaniu z Wielkomiludem

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE IV w Szkole Podstawowej nr 42 z Oddziałami Integracyjnymi w roku szkolnym 2018/2019

Scenariusz lekcji języka polskiego dotyczącej ballady A Mickiewicza Powrót taty. Klasa VI szkoła podstawowa Nauczyciel: Ewa Polak

Puzzle. Spotkanie 15. fundacja. Realizator projektu:

Scenariusz zajęć nr 1

Rozwijanie kompetencji czytelniczych w przedszkolu. dr Aleksandra Piotrowska Uniwersytet Warszawski

Motyw to cząstka kompozycyjna utworu literackiego; obiegowy schemat tematyczny żyjący w tradycji kulturalnej.

Temat szkolenia: Handlowiec, sprzedawca. Czas trwania szkolenia: 30 godziny. Miejsce szkolenia:

GODZINA WYCHOWAWCZA W GIMNAZJUM- KONSPEKT. Temat zajęć: W poszukiwaniu wartościowych dróg życia.

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie VI Na podstawie lektury Kwiat kalafiora Małgorzaty Musierowicz

Wprowadzenie. Agnieszka Nowicka

Załącznik nr 1. Rozwiąż krzyżówkę

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Witajcie po wakacjach! Temat ośrodka dziennego: Odgłosy wakacji.

BAŚNIOWE PODRÓŻE PO ŚWIECIE

1. Każdy ma swojego dusiołka

Propozycja metodyczna dla klasy VI

Scenariusz zajęć dydaktycznych w klasie 0. Doskonalenie sprawności dokonywania złożonych czynności myślowych.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz nr 38 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I. Temat: Wyjaśnienie tytułu wiersza Jana Brzechwy Kaczka dziwaczka.

INNOWACJA PEDAGOGICZNA Z ZAKRESU EDUKACJI CZYTELNICZEJ W PRZEDSZKOLU

Po drabinie do celu. Spotkanie 2. fundacja. Realizator projektu:

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

Scenariusz nr 22 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęć z edukacji polonistycznej dla kl. II. Temat: Wkrótce wakacje. Czy bezpiecznie spędzamy czas nad wodą? Cele:

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

OCENĘ DOPUSZCZAJĄCĄ Otrzymuje uczeń, który osiągnął poziom wymagań koniecznych.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWAWCZYCH

Scenariusz zajęć edukacji wczesnoszkolnej w klasie I przeprowadzonych przez Alicję Staszewską Rudnicką

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy I gimnazjum. z wykorzystaniem elementów oceniania kształtującego

Konspekt lekcji w klasie IV

OCENIANIE - JĘZYK POLSKI GIMNAZJUM Opracowała Dorota Matusiak

Poznajemy rodzaje podmiotu

Tekst I. H. C. Andersen Księżniczka na ziarnku grochu (fragment)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

Bajka o śnieżynce i przebiśniegu"

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Praca z tekstem, dyskusja, metody aktywne przy układaniu notatki skojarzeniowej, praca w grupach. Środki

J. M. Spychały, dostosowując go do lekcji w klasach młodszych szkoły podstawowej.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

OŚRODEK TEMATYCZNY: WIOSNA PACHNĄCA MAJEM

Kryteria ocen z języka polskiego dla klasy V szkoły podstawowej

Moja wakacyjna przygoda

Metody i techniki: pokaz, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia ruchowe, praca plastyczna.

Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl I. Jak pies z kotem

PASOWANIE NA CZYTELNIKA 2014/2015. Spotkanie z bajką

KRYTERIA OCEN Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLAS IV ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE IV i VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ.

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy II z wykorzystaniem metod aktywizujących

Scenariusz lekcji języka angielskiego w szkole podstawowej

Jedziemy na kamping. Spotkanie 18. fundacja. Realizator projektu:

KONSPEKT LEKCJI. Temat : Uczymy się wędrować i obserwować przyrodę przygotowanie do wycieczki

7. K O T E K 8. M U R A R Z 9. W A G O N 10. F I G I E L E K 11. S A M O S I A

OBSERWACJA DIAGNOZUJĄCA PLAN METODYCZNY LEKCJI

RAMOWY PLAN METODYCZNY III

VI KSZTAŁCENIE LITERACKIE I KULTUROWE

I TYDZIEŃ STYCZNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Aktywność i działalność dziecka

Scenariusz zajęć nr 22 Temat: Podróż po Polsce poznajemy różne krajobrazy

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Małgorzata Marcinkowska, Aleksandra Michałowska

Świat wokół nas opisujemy przedmioty

POZNAŃ - MOJE MIASTO CYKL ZAJĘĆ POŚWIĘCONYCH EDUKACJI REGIONALNEJ KLASA O DZIEŃ I

8/2013/14. maj. Cena: 1kg makulatury

KONSPEKT LEKCJI NAUCZANIA ZINTEGROWANEGO W KLASIE III

Lucyna Zaczkowska praca: Zespół Szkół w Ciścu ul. Zielona 65 Cisiec Węgierska Górka Węgierska Górka

Czy warto pomagać zapoznanie z literą p na przykładzie wyrazu podstawowego pomoc

Regulamin Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego I ty możesz zostać baśniopisarzem

Prezentacja Dlaczego tworzymy plan? Slajd 1. Slajd 2.

Scenariusz zajęć nr 5

Cofnij nagraj zatrzymaj

Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych.

+ umiejętności/wiadomości opanowane, / umiejętność wymaga ćwiczeń/ wiadomości wymagają uzupełnienia - brak umiejętności /wiadomości.

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie IV

Scenariusz zajęć nr 4

ROZWÓJ I ZRÓŻNICOWANIE POZIOMU SPOŁECZNO-GOSPODARCZEGO PAŃSTW

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO I ETAP EDUKACYJNY KLASY I-III

Transkrypt:

KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE IV SZKOŁY PODSTAWOWEJ (2 godziny) TEMAT: Baśń czy nie baśń? CELE: - zapoznanie z pojęciami: fikcja i fantazja; -dostrzeganie charakterystycznych cech baśni; -wskazywanie i częściowy opis elementów świata przedstawionego zdarzenia, postacie realistyczne i fantastyczne); -kształcenie umiejętności organizowania wybranych sytuacji baśniowych metodą dramy - budzenie i kształtowanie wrażliwości estetycznej, wyobraźni i pogłębianie sfery emocjonalnej. - powtórzenie wiadomości o rzeczowniku i części zdania jaką może być wyrażony. - rozwijanie zainteresowań czytelniczych; - uniwersalne i ponadczasowe wartości baśni. METODY: problemowa( przez przeżycia), drama, ćwiczeniowa, poszukująca POMOCE: teksty baśni różnych narodów, ilustracje, tekst z lukami, kserokopie tekstu z wierszem FORMY PRACY: indywidualna, grupowa. Opracowanie konspektu Dorota Brzostek gr. II

Przebieg lekcji Celem lekcji będzie wydobycie cech gatunkowych baśni, podkreślając ich uniwersalny i ponadczasowy charakter; Sytuację motywującą stworzy charakterystyczny nastrój towarzyszący opowiadaniu baśni. I. Wprowadzenie 1. Rozdanie uczniom wiersza Artura Oppmana Za górami, za lasami, dotyczącego baśni. Ciche czytanie tekstu. Za górami, za lasami Pójdźcie no, dzieci! Wieczór zapada, Już pierwsza gwiazdka błysnęła blada. O takiej porze najmilej właśnie Prawić cichutko cudowne baśnie. Wtymświecie kędyś daleko, Za siódmą górą,za siódmą rzeką, Jaśniej się iskrzą słonka promienie, Gadają ptaki, żyją kamienie, W głos ludzką mową ropucha skrzeczy, Zwierzęta mają rozum człowieczy, Boć też i nieraz w zwierzęcym ciele Zaklęty człowiek lat żyje wiele. Cudna kraina! W niej wam, o dzieci, Jak mgnienie oka wieczór przeleci, Myśl poszybuje jakby skowronek, Bić będzie serce jak srebrny dzwonek, Czasem wam w oku łezka zabłyśnie, Czasem na ustach uśmiech zawiśnie Iwmałejgłówcezrobisię jaśniej Po tej wędrówce w krainie baśni...

2. Wypowiedzi uczniów na pytania: Jak określa poeta czas i miejsce, w którym dzieją się wydarzenia w baśni? Dlaczego dzieci lubią czytać isłuchać baśni? 2. Uczniowie siadają wkręgu przy przygotowanym wcześniej kominku. Nauczyciel siedząc na bujanym fotelu rozpoczyna słowami: Dawno, dawno temu, gdy na świecie nie było radia, magnetofonu, telewizora, wideo, a wieczory były długie, wtedy to babcie albo mamy zasiadały przy kominku, a wokół nich dzieci. Babcie albo mamy opowiadały im baśnie. Dzisiaj przyszedł do naszej klasy krasnal i przyniósł puzzle dla wszystkich uczniów. Każde dziecko po ułożeniu puzzli dowie się jaką baśń przyniósł krasnal. Kot w butach. Nauczyciel czyta fragment baśni. 2. Po zapoznaniu się z treścią baśni nauczyciel stawia uczniom pytania: - Jakie postacie występowały w tej baśni? - Jak zakończyła się baśń? -Każda baśń zawiera morał pouczenie, co chciał przekazać bajkopisarz? ( Kto ma dobre serce, zostaje za nie nagrodzony ) 3. Swobodne wypowiedzi uczniów na temat innych, znanych im baśni. np. Czerwony Kapturek - Kopciuszek II. Rozwinięcie

1. Oglądanie przygotowanej wystawki obrazującej ilustracje z różnych baśni (są to prace wykonane przez uczniów starszych klas ), zbiory baśni różnych narodów. ( Baśnie fińskie, Baśnie rosyjskie, Baśnie polskie, Baśnie angielskie, Baśnie szwedzkie ) 3. Mini konkurs na odgadywanie tytułów i autorów baśni na podstawie fragmentów oraz dramy. I fragment: Wreszcie duże jajko pękło. Pip, pip! zapiszczało pisklątko i wylazło; było bardzo duże i brzydkie. Kaczka przyjrzała mu się. - Jakież to kaczątko jest duże - powiedziała. Niepodobne do żadnego innego. Ale nie jest to chyba pisklę indycze? No, zaraz się o tym przekonamy. Musi wejść do wody, nawet gdybym je miała sama tam wepchnąć. Nazajutrz była piękna pogoda; słońce oświetlało wielkie liście łopianu. Matka - kaczka wraz z całą rodziną zeszła do kanału. Plusk! Wskoczyła do wody. Kwa, kwa! i jedno kaczątko po drugim plusnęło do kanału. Woda zalewała im głowy, ale podnosiły je zaraz w górę i pływały wspaniale; nogi same się poruszały, wszystkie były w wodzie, nawet brzydkie, szare kaczątko pływało razem z innymi. ( Hans Christian Andersen - Brzydkie kaczątko ) II fragment: Ale najtrudniejsze było trzecie zadanie, należało poznać, która z trzech uśpionych królewien jest najmłodsza. A były one do siebie podobne i można je było rozpoznać po tym tylko, że przed zaśnięciem najstarsza zjadła kawałek cukru, średnia

trochę syropu, a najmłodsza łyżkę miodu. Wówczas nadleciała królowa pszczół, której Głuptasek niegdyś uratował życie, siadła po kolei na ustach każdej królewny, a wreszcie zatrzymała się przy tej, która jadła miód, i w ten sposób poznał Głuptasek najmłodszą królewnę. ( Bracia Grimm Królowa pszczół ) III Drama Kopciuszek, Śpiąca królewna 4. Swobodne wypowiedzi uczniów pozwalające nauczycielowi sprawdzić jakościową iilościową znajomość baśni. 5. Zapis tematu lekcji: 6. Wysłuchanie nagranej na kasecie magnetofonowej treści baśni Czarodziejski młynek Baśnie rosyjskie - swobodne opowiadanie treści baśni( każde dziecko powinno mieć możliwość zabrania głosu, opowiadając ciąg dalszy, tak by powstała spójna całość ). - nauczyciel pomaga i zapisuje na tablicy wyrazy łączące opowiadanie w logiczną całość; ( wtem, nagle, potem, niespodziewanie ) 7. Uczniowie spontanicznie dobierają się w grupy. Zadania są zróżnicowane pod względem trudności. Gr. I Określa czas i miejsce zdarzeń. Kiedy i gdzie się dzieją wydarzenia w tej baśni? Czy można to dokładnie określić? ( zadanie dla najsłabszej grupy ) Gr. II Średni stopień trudności przydzielonego zadania. Wskażcie postacie fantastyczne i realistyczne?

Podzielcie postacie utworu na prawdopodobne i takie, które istnieją tylko w baśniach? Diabeł Hiisi, bracia, drawale, parobek, sąsiedzi, - Uzupełnienie tabeli: Postacie fantastyczne Postacie realistyczne Gr. III Wyższy stopień trudności zadania.. Wypiszcie w punktach kolejne wydarzenia. Zapiszcie na niebiesko te, które są niezwykłe, nieprawdopodobne. ( Uczniowie wskazują wydarzenia fantastyczne i realistyczne, odróżniają fikcję literacką od pozaliterackiej ) Gr. IV Wysoki stopień trudności. Czy możesz osobno opowiedzieć wydarzenia prawdopodobne i nieprawdopodobne? ( Uczniowie wyrażają opinię,uzasadniają wypowiedź) Każda z grup wybiera ekspertów grupowych, którzy będą relacjonować pracę grupową oraz komisję oceniającą wywiązanie się z zadania. Po wysłuchaniu relacji wszystkich grup nauczyciel prosi, by uczniowie wymienili cechy baśni. - brak dokładnego miejsca i czasu wydarzenia (dzieją się wszędzie za górami, za lasami ) -występują postacie fantastyczne, zmyślone (diabeł Hiisi); prawdziwe są tylko ich uczucia. - pojawiają się czarodzieje i niezwykłe (fantastyczne ) czarodziejską mocą przedmioty ( czarodziejski młynek ).

-zwycięża dobro.( Tak poszedł na dno statek, a z nim - chciwy bogacz. Pochłonęło go morze.) - szczęśliwe zakończenie. 8. Czy możecie teraz odpowiedzieć na pytanie Cotojestbaśń? Baś nie - nazywane też czasem bajkami są to fantastyczne opowieści, w których występują ludzie obdarzeni nadzwyczajnymi cechami i czarodziejskie przedmioty, a wypadki dzieją się za sprawą tajemniczych, cudownych sił.. Cechy baśni to: a) szczęśliwe zakończenie; b) dobro zawsze jest nagrodzone, a zło ukarane; c) występują postacie i przedmioty fikcyjne, wydarzenia fikcyjne; d) postacie, przedmioty i wydarzenia fantastyczne. e) czas i miejsce akcji nieokreślone; f)walkadobrazezłem; ( Uczniowie popierają przykładami ze znanych im baśni.) 9. Wyszukiwanie w słowniku języka polskiego pojęć: fantazja i fikcja. Wyjaśnienie pojęć: FANTAZJA zmyślenie, ale: wydarzenia fantastyczne są nieprawdopodobne, niemożliwe, nie mogłyby mieć miejsca w naszej rzeczywistości. Postacie fantastyczne mają bardzo dziwne cechy i umiejętności. Często też nie przypominają zupełnie postaci z naszego świata. FIKCJA także zmyślenie. Wydarzenia fikcyjne to takie, które są możliwe, prawdopodobne, mogłyby się przydarzyć każdemu z nas. Postacie fikcyjne są podobne do nas, takie, jakie możemy spotkać na co dzień.fikcyjne przedmioty są zupełnie takie, jak te, którymi się posługujemy. 10.Uzupełnianie przez uczniów tabelki: Fikcyjne czyli zmyślone, ale możliwe Fantastyczne czyli zmyślone, ale niemożliwe

Postacie Czerwony Kapturek mała dziewczynka Wydarzenia Przedmioty Miejsca Czerwony Kapturek idzie zwizytą do babci Wilk- mówi ludzkim głosem, zachowuje się jak człowiek Babcia i wnuczka wyskakują z rozprutego brzucha wilka Czapka - niewidka, zaczarowany statek ChatadiabłaHiisi kapturek Czerwonego Kapturka Las, przez który wędrują Jaś imałgosia 11. Każda baśń zawiera ponadczasowe (aktualne w każdej epoce) pouczenie. Czego dowiedzieliśmy się zbaśni omawianych na dzisiejszych lekcjach? swobodne wypowiedzi uczniów. III Podsumowanie lekcji ( synteza) Przepiszpodanezdaniaiuzupełnijjenastępującymi rzeczownikami: babcia, dzieci, opowieść, wydarzenia, wieczór....opowiada dzieciom cudowne baśnie....słuchają jej opowiadania z zachwytem....babci ciągnęła się bardzo długo. Cudowne...oczarowały dzieci....upłynął im bardzo szybko. Następnie napisz odpowiedzi na następujące pytania: a) W jakim przypadku został użyty dopisany rzeczownik? b) Jaką częścią zdania jest dopisany rzeczownik? Zadanie domowe: Przygotuj się do opowiadania znanej ci baśni. Opowiadanie możesz zacząć na przykład tak: Dawno, dawno temu... Za siedmioma górami, za siedmioma lasami...

Za górami, za morzami... Żył sobie dawno i daleko stąd... Autor: Dorota Brzostek Nauczycielka PSP w Trynosach