OBSZAR 3 EDUKACJA ZDROWOTNA W ubiegłym roku szkolnym wzięliśmy udział w kampanii Mamo, tato wolę wodę, dzięki czemu dzieci wzbogaciły swoją wiedzę na temat wpływu wody na funkcjonowanie organizmu, w tym na aktywność ruchową. Dzięki naszym działaniom przedszkole objęto patronatem akcji. Jest to zarówno wspaniała nagroda, jak i poważne zobowiązanie. W tym roku szkolnym bardzo aktywnie obchodziliśmy Światowy Dzień Wody, który trwał w naszym przedszkolu aż tydzień. W ramach tego tygodnia dzieci poznały właściwości wody, uczyły się jak ją oszczędzać, spotkały się ze studentkami UAM, Ośrodka Zamiejscowego w Pile, z którymi m.in. badały poziom ph wody, z przedszkolakami z sąsiedniego przedszkola wzbogacały wiedzę na temat jednego z przedstawicieli fauny wodnej żaby, a z pracownikami Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia PSSE w Pile pogłębiły wiedzę na temat wpływu wody na rozwój człowieka, w tym na sprawność fizyczną. Scenariusz zabawy dydaktycznej Woda źródłem życia Scenariusz powstał przy współpracy z przedstawicielami Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia PSSE w Pile Data: 27.03.2014r. Grupa: 3, 4 - latki Prowadzące: Izabela Baraniak, przedstawicielki Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia PSSE w Pile - Alicja Sroczyńska i Alicja Krzyżaniak Cele ogólne: - rozwijanie zainteresowań dzieci otaczającym światem, - uświadomienie dzieciom znaczenia wody dla zdrowia i sprawności fizycznej człowieka oraz dla życia zwierząt i roślin, - rozumienie potrzeby oszczędzania wody Cele operacyjne: Dziecko: - odpowie na pytania Skąd się bierze woda, - określi znaczenie wody dla ludzi, roślin i zwierząt, - zrozumie, że picie słodkich napoi sprzyja nadwadze i otyłości, - aktywnie włączy się do proponowanych zabaw, - doświadczy walorów wody (smakowych, odprężających) Metody: oglądowa, słowna, czynna, elementy metody M. Montessori
Środki dydaktyczne: zagadka o wodzie, globus, Płyta CD Śpiewanki pokazywanki butelki wody mineralnej, szklanki, puzzle obrazkowe, sylwety butelek z wodą, emblematy butelek i kropelek, miska z wodą, prezent dla gości Przebieg zajęć: 1. Powitanie gości 2. Rozwiązanie zagadki o wodzie Zagadka to łatwa, odpowiedzcie dzieci. Gdy kurek odkręcisz, to już z kranu leci. Pijesz ją co dzień, używasz do mycia. Bez niej na Ziemi, nie byłoby życia! (woda) 3. Rozmowa na temat Skąd się bierze woda w oparciu o globus: określanie znaczenia barw na globusie, wskazywanie barwy dominującej utrwalenie nazw zbiorników wodnych i przy pomocy nauczycielki przyporządkowanie im właściwego smaku wody, wyciągnięcie wniosku, że słodkiej wody jest mało na Ziemi, dlatego należy ją oszczędzać 4. Zabawa przy piosence Malujemy pogodę rysowanie w powietrzu symboli pogody 5. Zabawa Do czego potrzebna jest woda? obrazowanie ruchem czynności przy wykonywaniu których potrzebna jest woda 6. Rozmowa na temat znaczenia wody w organizmie człowieka: - wypowiadanie się dzieci na temat ich ulubionych napojów, - rozumienie, że słodkie napoje prowadzą do nadwagi i otyłości i zmniejszają sprawność fizyczną człowieka 7. Degustacja różnych wód mineralnych próba określenia ich smaku 8. Puzzle zdrowotne układanie obrazków z części wg wzoru przedstawiających różne napoje; formułowanie wniosków, że kawa, czarna herbata, cola są niezdrowe dla dzieci. 9. Zabawa Ile jest butelek z wodą - dzieci liczą butelki z wodą i wykonują ćwiczenia przyporządkowane do danej liczby: 1 butelka wody Stańcie na jednej nodze 2 butelki wody Skaczcie jak żabki 3 butelki wody Podskoczcie 3 razy 4 butelki wody Pokażcie, jak chodzi kotek
10. Zabawa ruchowa Znajdź swoją parę połowa dzieci otrzymuje emblematy butelek, połowa kropelek, gra muzyka relaksacyjna dzieci spacerują po sali. Na hasło Kropelka do butelki dobierają się w pary 11. Ćwiczenie relaksacyjne przy muzyce Magiczna woda wg Marii Montessori dzieci siedzą w kole i ostrożnie podają sobie miseczkę z rąk do rąk, tak aby nie uronić ani jednej kropli. 12. Podsumowanie zajęć, wręczenie gościom upominku; podziękowanie za prezent niebieskie baloniki.
W grupie starszej przeprowadzono quiz Zdrowie naszym skarbem. Głównym celem quizu było motywowanie dzieci do dbania o zdrowie, prawidłowe odżywianie i sprawność fizyczną ciała. Quiz Zdrowie naszym skarbem Data: 19.03.2014r Grupa: 5,6 - latki Prowadząca: Alicja Kłodzińska Metody: aktywizujące, słowne - zagadki, objaśnienia; czynne - zadań stawianych do wykonania Forma aktywności; słowna, muzyczno-ruchowa Forma działania: grupowa, w małych zespołach Cel ogólny: motywowanie do dbałości o zdrowie, prawidłowe odżywianie i sprawność fizyczną ciała. Cele operacyjne: Dziecko: - poszerzy wiedzę na temat zdrowego odżywiania i przestrzegania podstawowych zasad higieny; - rozumie znaczenie ruchu dla zdrowia; - utrwali zasady współzawodnictwa w rywalizacji między grupami; - w małych zespołach podejmie próbę zgodnego wykonywania powierzonych zadań;
Pomoce: tablica wyników, stoliki dla zespołów grupowych i jury, opracowane pytania Quizu, owoce dla wszystkich dzieci; Przebieg quizu: 1. Powitanie przez prowadzącą. 2. Nauka rymowanki My o zdrowie nasze dbamy, gimnastykę uprawiamy 3. Zagadki na rozgrzewkę - rymowanki załącznik nr 1 Dzieci podają numer pytania od 1 do 13 i udzielają odpowiedzi kończąc rozpoczęte zdanie. 4. Zabawa muzyczno - ruchowa Gimnastyka - wszystkie dzieci śpiewają piosenkę, naśladując ruchami ciała jej treść. 5. Quiz Na wesoło - załącznik nr 2 Prowadząca wybiera jury konkursu ( 3 dzieci) oraz asystentkę do pomocy. Z pozostałej grupy dzieci wybiera po troje dzieci chętnych do konkursu, tworząc trzy zespoły, które zasiadają przy oznaczonych stolikach. Zespół podaje numer pytania od 1 do 20, po krótkiej naradzie udziela odpowiedzi. Za prawidłową odpowiedź otrzymuje 1 punkt - obrazek przedstawiający owoce lub warzywa, który asystentka zawiesza przy nazwie zespołu na tablicy. 6. Powtórzenie głośno i na stojąco rymowanki - kilka podskoków i przysiadów w miejscu. 7. Podsumowanie wyników- pogratulowanie grupie, która zgromadziła największą ilość punktów oraz poczęstowanie wszystkich dzieci owocami. 8. Podziękowanie wszystkim za udział i wspólna zabawa przy piosence Witaminki Załącznik nr 1 ZAGADKI RYMOWANKI Zagadki - rymowanki dla dzieci na rozgrzewkę. 1. Wszyscy mamy słodkie minki, bo zjadamy...(witaminki) 2. Ziemniaki i buraki jedzą wszystkie...(dzieciaki) 3. Jedz owoce i jarzyny, w nich mieszkają...(witaminy) 4. Przez cały rok, pij marchewkowy...(sok) 5. Mleczne pyszności, są na zdrowe...(kości) 6. Witaminki, witaminki dla chłopczyka i...(dziewczynki) 7. Kto sok pije, ten długo...(żyje) 8. Jedz owoce i warzywa, będziesz zdrów jak...(ryba) 9. My lubimy czyści być, więc się trzeba często...(myć)
10. Cały dzień cukierki ssałem, a o paście...( zapomniałem) 11. Skakać, biegać, tańczyć w koło, razem będzie nam...(wesoło) Załącznik nr 2 QUIZ - NA WESOŁO Drużyna podaje numer pytania - nauczyciel czyta, po naradzie dzieci wybierają jedną z trzech możliwych odpowiedzi. 1 punkt za prawidłową odpowiedź. 1.Posiłek, który jemy po obiedzie, a przed kolacją nazywa się: a. poobiednik b. podwieczorek c. podkolannik 2. Najwięcej witamin mają warzywa : a. surowe b. zaduszone c. gotowane 3. Żeby być zdrowym trzeba: a. siedzieć przed telewizorem b. jeść chipsy c. uprawiać sport 4. Sałatkę jarzynową robimy z : a. owoców b. mięsa c. warzyw 5. Aby mieć zdrowe zęby należy: a. jeść słodycze b. pić mleko c. często się uśmiechać 6. Żeby być zdrowym należy jeść:
a. cukierki b. owoce i warzywa c. pizzę 7. Owoce i warzywa przed jedzeniem myjemy : a. w szamponie do włosów b. w wodzie c. w płynie do naczyń 8. Przed każdym posiłkiem należy: a. zatańczyć b. umyć ręce c. pobawić się zabawkami 9. Służy do mycia, służy do picia, bez niej na Ziemi nie byłoby życia: a. oranżada b. woda c. mleko 10. Co ma dużo witaminy C: a. lody b. kwiaty c. owoce i warzywa 11. Ile wody powinniśmy wypić codziennie: a. mało b. dużo c. ani kropelki 12. Nasze zęby leczy: a. okulista b. stomatolog c. zębowiec