Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś



Podobne dokumenty
Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś

Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś

Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś

Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl I. Jak pies z kotem

CZYTAJMY RAZEM CZYTAJMY RAZEM CZYTAJMY RAZEM. Program Czytajmy razem realizowany jest w naszej szkole na etapie

Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl II. Gdy czujemy smutek

Projekt działań edukacyjnych: Jak zdobywać wiedzę. i poszerzać swoje

Sprawozdanie z realizacji uczestnictwa w VIII edycji konkursu Baw się i ucz!

KWARTALNIK ROZSTRZYGNIĘCIA KONKURSÓW: C.D. LISTY ZWYCIĘZCÓW ROK 2009, NR Ważne tematy: KWIECIEŃ 2009

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

METODA REALIZACJI TERMIN ŚRODKI REALIZACJI SPOSÓB EWALUACJI Numer efektu ZADANIE- CO JEST DO ZROBIENIA

Temat lekcji: Ty też możesz być Dobrym Obywatelem!

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Szkolenie finansowane ze środków Wojewody Kujawsko - Pomorskiego

Program Coachingu dla młodych osób

WDRAŻANIE PROGRAMÓW MODUŁOWYCH

3 POMAGAMY NASZYM SKRZYDLATYM PRZYJACIOŁOM CELE OGÓLNE: CELE OPERACYJNE: ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

EWALUACJA BIEŻĄCA (W SEMESTRZE I) PROGRAMU WŁASNEGO Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GRY I ZABAWY JĘZYKOWE koło zainteresowań.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ROZWIJAJĄCYCH KOMPETENCJE SPOŁECZNE

KONSPEKT LEKCJI OTWARTEJ Z MATEMATYKI

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ w klasie II C

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Runda 5: zmiana planszy: < < i 6 rzutów.

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

PROGRAM PÓŁKOLONII LETNIEJ W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 18 W DĄBROWIE GÓRNICZEJ

Lp. Temat Metody Osiągnięcia ucznia: Ścieżka 1. Zaczynamy nowy rok pogadanka dyskusja

Piękna nasza Polska cała

Z ŻYCIA KLASY 2008/ /2010

PRZEZNACZONY DLA UCZNIÓW KLASY I

KONSPEKT ZAJĘĆ Ścieżka 1. Zajęcia lekcyjne

SCENARIUSZ ZAJĘĆ - EDUKACJA ZDROWOTNA

Psychoedukacja dla uczniów klas II szkoły podstawowej Cykl III. O zajadaniu smutków słodyczami

BIBLIOPREWENCJA W DZIAŁANIACH Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Łodzi. COMENIUS REGIO Regional Pedagogical Library in Lodz

Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego

PROGRAMY PROFILAKTYKI MŁODZIEŻOWEJ

PLAN ZAJĘĆ PODCZAS AKCJI ZIMA W MIEŚCIE 2017 W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 312 W WARSZAWIE TERMIN: r r.

Temat: Nie jestem paplą.

czyta z zachowaniem interpunkcji i intonacji wiersz Wielkanocny stół E. Skarżyoskiej,

Scenariusz. Data: Czas: Uczestnicy spotkania: klasa Liczba uczestników: Miejsce: Osoba prowadząca zajęcia:

Temat: Jadąc samochodem klikamy w fotelikach.

Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: Sprawiamy radość innym. Scenariusz nr 7

SCENARIUSZ GRY NR 5. DLA OSÓB W WIEKU 16+

Temat: Jadąc samochodem klikamy w fotelikach.

Psychoedukacja dla uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej Cykl II. Profilaktyka agresji i przemocy w szkole

towarzyszą nam zawsze i wszędzie, pomagają w codziennym trudzie, dając nam czystą radość, bez nich człowiek czułby się źle na tym świecie,

Scenariusz zajęć Temat: Mój pamiętnik

ANKIETA dla osób nieaktywnych zawodowo 60 +

Ankieta - Masz Głos - Miejska Biblioteka Publiczna w Piekarach Śląskich

PLAN EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ

Scenariusz zajęć biblioterapeutycznych z wykorzystaniem książki Mały Książę Saint-Exupery ego Temat: Czym kierować się w życiu? Miejsce zajęć: Cele:

Projekt e-senior. raport z ewaluacji

KONKURSY. KONKURS 2 Zdobywamy odznakę Super Kucharzyka za najlepszy rysunek zdrowych słodyczy.

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

PROGRAM PÓŁKOLONII LETNIEJ W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 18 W DĄBROWIE GÓRNICZEJ

DLA DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM

Psychoedukacja dla uczniów klas II szkoły podstawowej Cykl I. Recepta na wyśmiewaczy

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

SCENARIUSZ PROJEKTU EDUKACYJNEGO DZIEŃ ZAKOCHANYCH W GIMNAZJUM NR 9 W GDAŃSKU

O międzyszkolnym projekcie artystycznym współfinansowanym ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach zadania ŻyjMy z Pasją.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ DLA NAUCZYCIELI WPROWADZENIE DO CYKLU ZAJĘĆ DLA DZIECI 6-9 LAT

Metody nauczania: Rozmowa kierowana, praca z tekstem (z kontraktem i wyjaśnianiem), burza mózgów.

ANKIETA dla osób nieaktywnych zawodowo 60+

SCENARIUSZE SCENARIUSZE LEKCJI KLASA II. Czas start! Powodzenia!

ANKIETA. Co powinno się zmienić, by działania były bardziej skuteczne? ...

Scenariusz nr 5. I. Tytuł scenariusza: Moja domowa biblioteka. Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Historia książki

MŁODZIEŻ I ALKOHOL PROFILAKTYKA UZALEŻNIEŃ

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

KONKURS ASTRONOMICZNY A jednak się kręci III Edycja

ECHO PIĄTKI - STYCZEŃ

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

PROGRAMY PROFILAKTYKI MŁODZIEŻOWEJ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ MOŻNA RÓŻNIĆ SIĘ POZYTYWNIE

Scenariusz nr 7. I. Tytuł scenariusza: Chrońmy zwierzęta. Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: Czworonożni przyjaciele

FERIE ZIMOWE w ośrodkach kultury i bibliotekach gminy Łańcut

SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWAWCZYCH

KAŻDE DZIECKO JEST DLA NAS WAŻNE

GAZETKA DZIENNIKARZY Z ŻAR NAJLEPSZA W WOJEWÓDZTWIE!

Magia Świąt Bożego Narodzenia Projekt edukacyjny dla dzieci z oddziałów przedszkolnych przy Szkole Podstawowej w Rzechcie rok szkolny 2017/2018

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

Psychoedukacja dla uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej Cykl III Ciekawość świata, drugiego człowieka, otwartość na nieznane

Nr kursu:... Data wypełnienia ankiety:...

Opowieści nocy reż. Michel Ocelot

Warunki techniczne: wiek uczestników szkoła ponadpodstawowa, szkoła ponadgimnazjalna, miejsce zajęć szkoła, czas trwania zajęć 90 minut.

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ w Przedszkolu Samorządowym Nr 4 rok szkolny 2011/2012

ZAINTERESOWANIA CZYTELNICZE

KONSPEKT LEKCJI. matematyka VI Symetria w geometrii, przyrodzie, architekturze i sztuce oraz w Ŝyciu codziennym i technice.

Zajęcia prowadzone metodą projektu w grupie dzieci 6 letnich Motylki

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji; 1.1c-wyszukuje w tekście potrzebne informacje;

GAZETA ZESPOŁU SZKÓŁ EKONOMICZNYCH IM. W. KORFANTEGO W KATOWICACH wydawana w Pałacu MłodzieŜy w Katowicach

IMIĘ:... GRUPA:... DATA:... DZIEŃ TYGODNIA PONIEDZIAŁE K WTOREK ŚRODA CZWARTEK PIĄTEK SOBOTA NIEDZIELA

PLAN ZAJĘĆ PODCZAS AKCJI ZIMA W MIEŚCIE 2016 W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 312 W WARSZAWIE TERMIN: r r.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

FUNKCJONOWANIE BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

Anita Leszczyńska KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ KLASA V TEMAT: GRZECZNOŚĆ NIE JEST NAUKĄ ŁATWĄ ANI MAŁĄ.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ INNOWACYJNA/TECHNOLOGICZNA Ankieta

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Transkrypt:

Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś Cykl scenariuszy Scenariusz 8 Uroczyste zakończenie Kampanii Podpisz Pieska Na spotkanie to zaproszeni zostali członkowie rodzin (Rodzice, Dziadkowie, Rodzeństwo) uczestników zajęć. Zaproszenia przygotowane zostaną wcześniej w Świetlicy w Klarysewie z P. Marią Kłos. Cele: Przypomnienie, uporządkowanie i podsumowanie wiedzy zdobytej podczas zajęć z edukacji humanitarnej, a dotyczącej: Opieki, Ŝywienia i pielęgnacji najczęściej spotykanych zwierząt domowych Okazywania uczuć zwierzętom Hierarchii w stosunkach człowiek zwierzę Zwierzęcych zwyczajów Postępowania i właściwego zachowania wobec zwierząt bezpańskich Pomocy zwierzętom bezpańskim Przypomnienie i utrwalenie Grupy Pięciu Swobód Zwierząt. Pokazanie Rodzicom, Dziadkom lub innym członkom rodzin dzieci prac przez nie wykonanych oraz pochwalenie się zdobytą na zajęciach wiedzą. Doprowadzenie do zainteresowania się najbliŝszych dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, tym w jaki sposób ich podopieczni spędzają czas wolny. Środki dydaktyczne: Wszystkie przeczytane i wykorzystane w ramach Kampanii Podpisz Pieska ksiąŝki i czasopisma. DuŜy arkusz szarego papieru pakowego. Kredki, flamastry. Karton formatu A4 z napisem: Na zawsze zapamiętam... Arkusze białych etykiet samoprzylepnych (do drukarki: rozm. 3x8 cm), Wydrukowane i wycięte trzy rodzaje minek symbolizujących humory: dobry, zły i umiarkowany. Zaproszenia dla rodziny. Maskotka.

Kontrakt Grupowy. Film ze schroniska. Arkusz duŝego, szarego papieru pakowego lub stary duŝy kalendarz ścienny. Kredki, flamastry. 3-5 egzemplarzy wydrukowanej na duŝych arkuszach papieru, duŝą czcionką Grupy Pięciu Swobód Zwierząt. Powielony dla kaŝdego z uczestników zajęć tekst rebusu do rozwiązania. Ankieta ewaluacyjna powielona dla wszystkich. Zaproszenie Dzieci z Gminnej Świetlicy Środowiskowej w Klarysewie mają zaszczyt zaprosić Panią / Pana... Na uroczyste zakończenie zajęć przeprowadzonych w ramach Ogólnopolskiej Edukacyjnej Kampanii Społecznej W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna Przy ul. Świetlicowej 1 Prosimy o: Zarezerwowanie dla nas czasu dnia w godz. 15.00-19.00, Przyjście w wygodnym ubranku, Przyniesienie dobrego humorku!!! (i moŝe troszkę łakoci ). Serdecznie zapraszamy!!! Przebieg zajęć:

Dzieci przychodzą jak zawsze na godzinę 15.00, członkowie rodzin zaproszeni zostają na godzinę 16.30. Przed ich przyjściem wspólnie z dziećmi wykonujemy na duŝym arkuszu szarego papieru pakowego nasze motto ( Stajesz się na zawsze odpowiedzialny za to, co oswoiłeś ), przenosimy wystawę naszych prac z całej Biblioteki w miejsce, w którym odbędą się nasze zajęcia do Czytelni. Przygotowujemy, dekorujemy równieŝ stoły na wspólny posiłek. Elementy integracji grupy: Wizytówki: Tak, jak na Spotkaniu 1 i kolejnych dzieci zostają podpisane ten element zajęć był juŝ tak wiele razy powtarzany, Ŝe na pewno doprowadził do utrwalenia hasła Kampanii Podpisz Pieska. Tym razem dodatkowo dzieci mogą pochwalić się zdobytą wiedzą -instruują zaproszonych przez siebie Gości członków Rodzin, jak powinna wyglądać prawidłowo wykonana wizytówka (adresówka). Wypowiedzi prezentacyjne: Propozycja krótkiej wypowiedzi na temat: Na zawsze zapamiętam... Dzieci i przybyli na zajęcia dorośli siedzą w kręgu, po obwodzie krąŝy maskotka. Prawo głosu ma tylko osoba trzymająca maskotkę, inni przysłuchują się uwaŝnie (gdy prezentacja przebiega sprawnie moŝna spróbować namówić uczestników do powtórzenia wypowiedzi przedmówcy raczej w małej grupie). Wypowiedzi dotyczyć mogą nie tylko spraw poruszanych na zajęciach w Bibliotece, ale i spraw ogólnie odnoszących się do zwierząt. Staramy się uporządkować wiedzę najmłodszych, sprawić, aby w wypowiedziach zawarte były pytania ich nurtujące, aby ta ostatnia nasza wypowiedź prezentacyjna nie była ograniczona sztywnymi regułami pozwalamy dzieciom się wygadać. Dorośli natomiast mogą opowiedzieć swoje przygody ze zwierzętami. Prezentacja prac wykonanych przez dzieci Na czterech pierwszych zajęciach dzieci wykonały wspaniałe prace plastyczne. PoniewaŜ w większości zadań do sporządzenia pracy wykorzystywano szablony w grupie nie powinno być dziecka, które mogłoby mieć jakieś kompleksy, Ŝe jego praca jest gorsza od innych. Przyprowadzeni Rodzice, Dziadkowie lub starsze Rodzeństwo mogą więc podziwiać wyniki naszej działalności, zwiedzić naszą wystawę nasze muzeum prac. Przewodnikami powinny być oczywiście

dzieci, które przy okazji opowiedzą o wykorzystanych technikach plastycznych, o pracach nawiązujących do poznanej Grupy Pięciu Swobód Zwierząt. Pokaz filmu eduklacyjnego ze schroniska Dyskusja nt. obejrzanego filmu Znów siedzimy w kręgu, dzieci i dorośli wszyscy razem. Dyskutujemy, juŝ bez maskotki. Głos zabierają chętni. Zadanie 1: Opracowanie 10 PSYkazań Wszyscy uczestnicy zajęć opracowują 10 (bądź więcej) przykazań określających właściwe relacje człowieka i zwierząt. Podpowiedzią są wydrukowane i powieszone w widocznym miejscu w Bibliotece swobody zwierząt oraz Dekalog, z którego niektóre przykazania moŝna Ŝywcem przepisać i odpowiednio rozwinąć, np. Nie zabijaj. Dodatkowo moŝna korzystać z ksiąŝek i czasopism wykorzystanych podczas wcześniejszych zajęć, a teraz ułoŝonych na środku kręgu. Propozycje kolejnych przykazań mogą zgłaszać wszyscy uczestnicy, ale są one dyskutowane i dopiero po uzyskaniu akceptacji większej części grupy zapisywane na przygotowany wcześniej arkusz duŝego, szarego papieru pakowego. Tak opracowany nasz Dekalog dołączamy do wystawy prac wykonanych przez dzieci. Zadanie 2: Rozwiązanie rebusu Rebus UROCZYŚCIE PRZYSIĘGAM: Być JACIELEM wszystkich, którzy tej przyjaźni oczekują bez względu na to, czy chodzą na dwóch, czy czterech łapach.

Nie OWAĆ nic tylko dla siebie, ale dzielić się z innymi nie patrząc, czy są w ubraniu, futrze, czy teŝ mają pióra. Starać się opiekować wszystkimi stworzeniami, które staną na mojej Ŝyciowej drodze (nawet czarnymi kotami, które mi ją przebiegną ). OWAĆ tylko dobre i właściwe zachowania innych. Być zimnym jak w galarecie i bezwzględnie zwalczać złe ludzkie zachowania zwłaszcza gdy dotyczą i kudłatych, i łaciatych, pręgowanych i skrzydlatych, tych co skaczą i fruwają.... RŜeć jak względu na to, czy Ŝyją w wodzie czy na lądzie. z przyjaciółmi, ale nigdy nie wyśmiewać się z innych bez Być upartym jak, ale upierać się tylko w bardzo waŝnych sprawach nie dać namówić się na nic złego. Być chytrym jak, gdy wymaga tego sytuacja nigdy z krzywdą dla innych.

Nie brudzić się jak w chlewiku. Nie zachowywać się jak w składzie porcelany uwaŝać, Ŝeby nie zrobić komuś swoim zachowaniem krzywdy, nie nadepnąć na niczyje uczucia. AĆ wszystkich i być przez wszystkich ANYM!!!! Wspólne odśpiewanie naszej piosenki Pieski małe dwa... wraz z Gośćmi Wypełnienie ankiet ewaluacyjnych Ankieta nie jest skomplikowana. Przeznaczona jest do wypełnienia przez dzieci. PoniewaŜ ma słuŝyć ocenie przeprowadzonego cyklu zajęć i pracy osoby je prowadzącej dzieciom pomóc moŝe tylko członek rodziny odczytując pytania. Osoba prowadząca wyjaśnia tylko wcześniej do czego wykorzystane zostaną odpowiedzi z ankiety, jaka skala ocen została zastosowana oraz objaśnia fakt, iŝ kwestionariusz składa się z dwóch części: obowiązkowej i nieobowiązkowej. Wypełnienie ankiety jest obowiązkowe. Ankieta jest anonimowa. ANKIETA EWALUACYJNA 1. Wiek... lat.

2. Płeć K M 3. Czy podobał mi się charakter zajęć? Zdecydowanie tak Tak Nie mam zdania Nie Zdecydowanie nie 4. Czy podobał mi się sposób prowadzenia zajęć? (ocena osoby prowadzącej) Zdecydowanie tak Tak Nie mam zdania Nie Zdecydowanie nie 5. Uwagi, które chcę przekazać osobie prowadzącej zajęcia:...... 6. Czy wezmę udział w kolejnych tego typu zajęciach (akcjach)? Tak* Nie *Jeśli tak to proszę wypełnić: 7. Jakiego typu literatury chcę posłuchać następnym razem?.... 8. Sugestie dotyczące problematyki kolejnych zajęć, lub propozycje konkretnych utworów:...... Wszystkie wystawy wykonanych w Bibliotece prac plastycznych opatrzone zostały następującą informacją:

Bierzemy udział w Ogólnopolskiej Edukacyjnej Kampanii Społecznej Chcemy udowodnić sobie i innym, Ŝe Zwierzę nie jest rzeczą - To pierwsze słowa polskiej ustawy o ochronie zwierząt, o których ludzie czasem zapominają. Trzeba więc przypomnieć, Ŝe zwierzę to istota, która odczuwa ból i cierpienie, tak samo jak człowiek. Dzieci z Gminnej Świetlicy Środowiskowej w Klarysewie biorące udział w cotygodniowych zajęciach w Bibliotece. Bibliografia (poza pozycjami wymienionymi w scenariuszach): 1. Animacja czytelnictwa dziecięcego: koncepcje, doświadczenia, postulaty: praca zbiorowa / pod red. Joanny Papuzińskiej i GraŜyny Walczewskiej-Klimczak. Płock: KsiąŜnica Płocka, 2004. 2. Beil B.: Dziecko grzeczne i niegrzeczne: dlaczego dziecku potrzebne są wartości? Warszawa: PAX, 2000. 3. Donelly A.: 365 gier i zabaw dla starszych dzieci w wieku 8-12 lat : Bez telewizji. Warszawa: K.E. Liber, 2003. 4. Gostomi R.: Gry i zabawy pod błękitnym drzewem. Kielce: Jedność, 2005. 5. Gray J.: Dzieci są z nieba: jak wychowywać dzieci, aby wyrosły na pewnych siebie, a jednocześnie współpracujących i współczujących. Poznań: Zysk i S-ka, 2002. 6. Kast-Zahn A.: KaŜde dziecko moŝe nauczyć się reguł: ja ustanowić granice i wytyczyć zasady postępowania od niemowlaka do dziecka w wieku szkolnym. Poznań: Media Rodzina, 1999. 7. KaŜde dziecko to potrafi: Gry i zabawy z całego świata. Warszawa: Delta, 1998. 8. Silberg J.: Zabawy umysłowe dla dzieci: 125 gier i zabaw dla dzieci od roku do trzech lat. Warszawa: K.E. Liber, 2004. 9. Wszyscy wygrywamy: gry i zabawy uczące jak pogłębiać relacje z ludźmi / Josette i Ba Lauvmar i in. Gdańsk: GWP, 2003.

Ponadto skorzystano ze stron internetowych: Koci Azyl w Konstancinie http://101kotow.koty.pl/ Leksykot: koty giętkie i język giętki http://leksykot.top.hell.pl/ http://www.kotypomoc.com/koty/fakty-o-kotach/ http://www.miauu.net/ Mój Pies http://www.psy.pl/ Przyjaciel Pies http://www.pies.pl/ Cztery Łapy http://www.cztery-lapy.pl/index.php Autor: Ewa Bukowińska Biblioteka Publiczna Cykl scenariuszy nagrodzony w konkursie na najlepszy scenariusz z zakresu edukacji humanitarnej, który moŝe być wykorzystany w ramach Ogólnopolskiej Edukacyjnej Kampanii Społecznej Podpisz Pieska.