ŚCIEŻKA DYDAKTYCZNA PO ZESPOLE PRZYRODNICZO KRAJOBRAZOWYM ŻABIE DOŁY

Podobne dokumenty
Scenariusz zajęć terenowych z przyrody klasa IV

Scenariusz lekcji. Tytuł lekcji Poznajemy warunki życia na lądzie i w wodzie. Data i miejsce realizacji Czerwiec 2015; Zespół Szkół w Cieksynie

W gościnie u naszych przyjaciół drzew.

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Temat: Różnorodność gatunkowa w ekosystemie lasu i czynniki ją kształtjące

Dział programu : Poznajemy nasze otoczenie

Rozpoznawanie najpopularniejszych drzew w różnych ekosystemach

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z PRZYRODY DLA KLASY V UWZGLĘDNIAJĄCY INTEGRACJĘ MIĘDZYPRZEDMIOTOWĄ Temat: Poznajemy środowisko przyrodnicze najbliższej okolicy

Żabie Doły. turysta.portal.name PORTAL TURYSTY :04 Warto zobaczyć

Scenariusz zajęć terenowych

Scenariusz zajęć nr 7

Wpływ kwaśnych deszczy i innych czynników na rośliny test sprawdzający

Temat: Przystosowania roślin do życia w wodzie.

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie. Scenariusz nr 9

Podsumowane wiadomości o roślinach

Scenariusz zajęć terenowych

JESIENNE I ZIMOWE KŁOPOTY ZWIERZĄT LEŚNYCH I POLNYCH

Scenariusz na zajęcia Koła Miłośników Przyrody

Program zajęć przyrodniczych realizowanych w ramach programu : Nasza szkoła-moja przyszłość

Przyroda Lasu Bielańskiego

Gdy wiosna budzi buki

Słowne: pogadanka, analiza wykresów, praca z tekstem, indywidualna, grupowa.

Temat: Tropem bobrów.

Projekt Poznajemy Jezioro Bukowskie

Słowne: pogadanka, gra dydaktyczna Jaki to ptak?, praca grupowa, analiza wykresów, analiza rysunków przedstawiających sylwetki ptaków.

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień wskaże linię widnokręgu jako miejsce gdzie niebo pozornie styka się z Ziemią;

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji;

3 POMAGAMY NASZYM SKRZYDLATYM PRZYJACIOŁOM CELE OGÓLNE: CELE OPERACYJNE: ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Rozpoznajemy buki w Wolińskim Parku Narodowym

Czym różni się sosna od sosny?

Zostań młodym ekologiem

KONSPEKT LEKCJI. Temat : Uczymy się wędrować i obserwować przyrodę przygotowanie do wycieczki

Edukacja przyrodnicza klas I-III

Planowanie zajęć terenowych na lekcjach biologii w klasie piątej

SCENARIUSZ PROJEKTU EDUKACYJNEGO NR 1/I

Scenariusz zajęć nr 1

Metoda pracy: Praca z mapą, praca z tekstem (analiza opisu wybranych parków narodowych), rozmowa dydaktyczna.

Lubię tu być na zielonym!

Temat: Rozpoznajemy drzewa w ogrodzie.

EDUKACJA PRZYRODNICZA

ZADANIE WIELOCZYNNOŚCIOWE (I) Moje miasto Gorzów Wlkp. 2. Co oznacza skrót MZK?... Ilość uczniów... Cena biletu ulgowego. Obliczenia..

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV z wykorzystaniem tablicy interaktywnej

Opis ekosystemu z natury

Poznajemy parkmiejski scenariuszwycieczki z dziećmi sześcioletnimi do parku

W- 45 Planowanie i organizacja wycieczek terenowych w gimnazjum zgodnie z nową podstawą programową

PLAN METODYCZNY LEKCJI. Temat lekcji: Poznajemy przystosowania ryb do życia w wodzie.

Scenariusz zajęć nr 3

Scenariusz zajęć w terenie - rajd autor: mgr Ewa Jerczyńska : Wędrujemy po Nadwarciańskim Parku Krajobrazowym Cele:

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia W lesie. W jesiennym lesie. Zagadnienia z podstawy programowej

SCENARIUSZ DO LEKCJI TRZECIEJ

Scenariusz zajęć. Edukacja wczesnoszkolna polonistyczna, przyrodnicza.

Zajęcia edukacyjne są częściowo dotowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

EDUKACJA EKOLOGICZNA

Stan czystości środowiska w moim mieście

Plan metodyczny lekcji

Funkcja stawów karpiowych w środowisku.

Scenariusz zajęć nr 5

PRZYRODA W CZTERECH PORACH ROKU

Przebieg zajęć: Faza przygotowawcza:

OGÓLNE KRYTERIA OCENIANIA Z PRZYRODY

BIOLOGIA MATERIA I ENERGIA W EKOSYSTEMIE

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE III

Nowa podstawa programowa dla przyrody. Blandyna Zajdler kierownik zespołu ekspertów MEN tworzących podstawę programową dla przedmiotu przyroda

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

KRYTERIA OCENY OPISOWEJ W NAUCZANIU ZINTEGROWANYM EDUKACJA PRZYRODNICZO SPOŁECZNA KLASA II

Mierzymy drzewa stare drzewa są chronione

,,Musimy nauczyć się dbać o środowisko, w którym mamy żyć. Chodzi tylko o to, czy nauczymy się tego na czas

ZESZYT PRAC DOMOWYCH III

Scenariusz lekcji terenowej z przyrody dla KL. V

Temat: Piękno Tatr i ich stolicy czym charakteryzują się górskie krajobrazy?

ZAJĘCIA EDUKACYJNE W EKOCENTRUM WROCŁAW

I. OCENIANIE OSIĄGNIĘĆ UCZNIÓW NA LEKCJACH PRZYRODY W SZKOLE PODSTAWOWEJ

Scenariusz nr 6. I. Tytuł scenariusza: Rośliny wodne. Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Woda w przyrodzie

Drzewa w naszym lesie

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz zajęć nr 1

Scenariusz zajęć nr 1

Scenariusz zajęć dla klasy V 2 godz. zajęć lekcyjnych. Temat: Badamy stan zanieczyszczenia powietrza w okolicy szkoły - porosty jako biowskaźniki.

Wychowanie ekologiczne w kl.vi

Opracowanie: mgr Ewa Raciborska nauczycielka przyrody. Instrukcja projektu. Ocena stanu czystości wód w najbliższej okolicy.

Przedmiotowy system oceniania z przyrody w kl. 6

Zadania aktywizujące dzieci i młodzież: 2. Natura 2000

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie

Scenariusz zajęć terenowych

Fotoreportaż: stan i zagrożenia badanego środowiska

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

PROGRAM ZAJĘĆ ROZWIJAJĄCYCH ZAINTERESOWANIA UCZNIÓW WYBITNIE UZDOLNIONYCH PRZYRODNICZO I MATEMATYCZNIE W KLASIE DRUGIEJ W ROKU SZKOL.

ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 4 W BIAŁOGARDZIE POZNAJĄ PRZYRODĘ OBSZARU NATURA 2000

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Woda w przyrodzie. Scenariusz nr 5

Zielnik roślin łąkowych. Klasa I. Scenariusz lekcji z edukacji przyrodniczej

Szkoła Podstawowa w Lisewie. Program zajęć dydaktyczno-wyrównawczych. przygotowujący uczniów klasy VI. do sprawdzianu kompetencji z przyrody

CZĘŚĆ KOŃCOWA: 8. Na zakończenie lekcji uczniowie otrzymują krzyżówkę do rozwiązania. 9. Podsumowanie zajęć. Podziękowanie.

Scenariusz zajęć z edukacji przyrodniczej dla uczniów klas II III szkoły podstawowej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ TERENOWYCH Z PRZYRODY

Scenariusz zajęć nr 6

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

Ekoportal.eu - ochrona środowiska ekologia ochrona przyrody recykling biopaliwa GMO odpady Natura 2000 a polski system ochrony przyrody

Transkrypt:

Opracowała: Ewa Zatoń ŚCIEŻKA DYDAKTYCZNA PO ZESPOLE PRZYRODNICZO KRAJOBRAZOWYM ŻABIE DOŁY Wstęp Podstawowa teoria poznania mówi, że w poznawaniu należy kroczyć od żywego postrzegania do abstrakcji, od abstrakcji do praktyki. I tę teorię należy brać pod uwagę ucząc przyrody. Współczesna edukacja przyrodnicza powinna zatem odbywać się w środowisku, dotyczyć środowiska oraz służyć środowisku. Dzięki temu możliwe będzie ukierunkowanie pracy ucznia ( nie nauczanie), pokazanie najważniejszych problemów i zagrożeń środowiska naturalnego, a także uwrażliwienie na piękno przyrody oraz inspirowanie go do samodzielnego myślenia i wnioskowania. Trudno jest wyobrazić sobie w dzisiejszych czasach nauczania bez zajęć w terenie bez obserwacji organizmów żywych, zmian zachodzących w przyrodzie, nie można również zapominać o wpływie na te zmiany człowieka. Zajęcia tego typu można realizować w ramach edukacyjnych ścieżek dydaktycznych w klasach IV-VI. I taką oto ścieżkę opracowałam na okres jesienny po zespole przyrodniczo- krajoznawczym Żabie Doły. Teren ten przejęła we władanie przyroda. Każda pora roku ma tutaj swój urok. Proponowany tok zajęć można realizować dosłownie (do tego służą gotowe instrukcje i karty pracy ucznia) lub twórczo przetwarzać dostosowując do własnych upodobań. 1.Charakterystyka scieżki Ścieżka dydaktyczna po zespole przyrodniczo-krajobrazowym,,żabie Doły" zlokalizowana jest w pobliżu drogi tramwajowej i autobusowej, prowadzącej z Chorzowa do Bytomia, w odległości 4 km od Szkoły Podstawowej Nr 26, mieszczącej się przy ul 3 Maja 16 w Chorzowie. Długość ścieżki wynosi około 4 km. Na jej trasie w miejscach najciekawszych pod względem przyrodniczym, zlokalizowane jest V stanowisk. 2. Cele, metody i środki dydaktyczne Cele szczegółowe: Poziom wiadomości uczeń: zna i przestrzega zasady właściwego zachowania się podczas zajęć terenowych rozumie znaczenie pojęcia,,zespół przyrodniczo-krajobrazowy" zna różnice pomiędzy parkiem narodowym, rezerwatem przyrody i zespołem przyrodniczokrajobrazowym wie, że człowiek przez swoją działalność ma wpływ na przyrodę świadomy jest konieczności ochrony przyrody zna łączną powierzchnię terenu chronionego Żabich Dołów zna pospolite gatunki roślin, drzew i zwierząt występujących na terenie Żabich Dołów wie, że rośliny w stawie rosną strefowo Poziom umiejętności uczeń potrafi: odczytać i zaznaczyć na planie przebiegu ścieżki jej początek i koniec odczytać z w/w planu miasta sąsiadujące z zespołem przyrodniczo-krajobrazowym Żabie Doły

wyszukać w atlasie roślin najważniejsze informacje dotyczące badanego drzewa posługiwać się kluczami do rozpoznawania pospolitych gatunków roślin, drzew, ptaków uważnie prowadzić obserwacje roślin, drzew, ptaków i samodzielnie wyciągać wnioski wykorzystać wiadomości matematyczne dotyczące obliczania pola powierzchni zaklasyfikować gatunki roślin do poszczególnych stref przybrzeżnych opisać staw wykorzystując podane określenia określić na podstawie pobranej próbki wody ze stawu i przy użyciu wskaźników skali odczyn wody i jej twardość rozpoznać odgłosy w najbliższym otoczeniu wykreślić na folii szkic obserwowanego krajobrazu dostrzec dominujące kolory obserwowanego krajobrazu określić rodzaj gleby na podstawie dotyku i przy pomocy schematu uzasadnić nazwę zespołu przyrodniczo-krajobrazowego,,żabie Doły" rozwiązywać problemy w twórczy sposób współpracować zgodnie w zespole Czas trwania zajęć: 6 godzin lekcyjnych Metody pracy: obserwacja bezpośrednia, praca z planem, pogadanka, ćwiczenia techniczne Środki dydaktyczne: karty pracy z zadaniami, kserokopie planu przebiegu ścieżki, klucze do rozpoznawania drzew, roślin, przewodnik po ptakach, lornetki, ołówki, flamastry, kartoniki z ilustracjami drzew, ramka z folią, czerpaki, słoiki, pakiety,,woda w Twojej rzece", papierki lakmusowe, papierki wskaźnikowe do oznaczania twardości wody, aparat fotograficzny. 3. Opis stanowisk i zadania dla uczniów Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią spotykamy się na boisku szkolnym, gdzie nauczyciel sprawdza listę obecności, a następnie zapoznaje uczniów z celem zajęć. Po omówieniu spraw organizacyjno-porządkowych kierujemy się do bramy wyjściowej boiska, a następnie skręcamy w lewo. Idąc chodnikiem mijamy po drodze sklepy, bank i przechodzimy przez kładkę i jesteśmy na przystanku tramwajowym. Z miejsca tego wsiadamy do tramwaju linii nr 6 lub 41. Po przejechaniu ok 4 km wysiadamy i udajemy się na drogę ścieżki dydaktycznej. Zatrzymujemy się na niej. Nauczyciel dzieli uczniów na 3 osobowe zespoły. Każdy zespół wybiera lidera, który będzie sprawozdawcą wykonanych zadań. Nauczyciel przypomina zasady właściwego zachowania się podczas zajęć w terenie. Stanowisko I na drodze ścieżki Stanowisko to znajduje się na terytorium gminy Rozbark. Po obu stronach drogi rozpościera się uboga roślinność trawiasta. Wzdłuż drogi tramwajowej rosną topole i klony. Zadanie nr 1 Orientacja w terenie Odszukaj i zaznacz ołówkiem na planie ścieżki dydaktycznej: punkt wejścia na ścieżkę punkt końcowy ścieżki. Zadanie nr 2 Sąsiedzi Żabich Dołów Odczytaj i wypisz z planu przebiegu ścieżki dydaktycznej miasta, które sąsiadują z zespołem przyrodniczo-krajobrazowym,,żabie Doły". Miasta sąsiadujące z zespołem przyrodniczo-krajobrazowym,,żabie Doły" to:

-... -... -... Zadanie nr 3 Co wiemy o Żabich Dołach? Podkreśl ołówkiem właściwą odpowiedź: * Żabie Doły to: a) rezerwat przyrody b) zespół przyrodniczo-krajobrazowy c) park narodowy * Łączna powierzchnia Żabich Dołów objęta ochroną wynosi: a) 20 ha b) 226,24 ha c) 124 ha Stanowisko II- moje drzewo Zadanie nr 1 Jak duży jest nasz liść? Spróbujcie znależć liść ze swojego drzewa na ziemi. Obrysujcie jego kształt na kartce w kratkę. Każde 4 kratki to 1 cm 2. Czy potraficie policzyć, ile cm 2 ma wasz liść? Powierzchnia znalezionego liścia... =... cm 2 (wpisz tu nazwę drzewa z którego pochodzi liść) Zadanie nr 5 Co możemy powiedzieć o korze drzewa? a) spójrzcie na korę drzewa i określcie, jaka ona jest (zakreślcie ołówkiem słowa ją opisujące): szorstka twarda błyszcząca sucha gładka łuskowata omszona matowa zimna wilgotna brązowa biała ciepła śliska szara woskowata b) odrysujcie korę drzewa kredką świecową przykładając do niej kartkę papieru. Zachowajcie ostrozność, aby nie uszkodzić kory. c) po co jest kora? (podkreślcie ołówkiem właściwą odpowiedź) aby utrzymać ciepło aby zapobiec wywróceniu się drzewa dla ochrony przed utratą wody i urazami zewnętrznymi aby drzewo wyglądało ładnie i czysto Zadanie nr 2 Nastrój pod drzewem

Jaki jest nastrój pod waszym drzewem? (podkreślcie właściwe słowa) przyjemnie strasznie slonecznie spokojnie tajemniczo chłodno wesoło cicho Odchodząc od stanowiska 2 kierujemy się drogą w prawo. Po przejściu kilkunastu metrów widzimy szaro-brunatno-żółte trzcinowiska, a za nimi staw. Stanowisko 3 staw przy hałdzie Stanowisko to znajduje się na grobli między dużym stawem, a osadnikiem. Strefę przybrzeżną stawu i większą część powierzchni osadnika porasta szuwar: mozga trzcinowata, turzyca zaostrzona, ostrożeń warzywny. Kępy zarośli tworzy rdest ostrokończysty okazała roślina zielna, szybko rozprzestrzeniająca się. Na wodzie pojawiają się stada polęgowe łysek, krzyżówek, czernic i głowienek. Pośród trzcin cichego zakatka wody spokojnie plywają obrączkowane łabędzie. Toń wodna jest nieprzejrzysta, gdyż zakwita fitoplankton. Zadanie 1 Rozpoznajemy ptaki a) znajdź miejsce na brzegu stawu, skąd będziesz mógł (mogła) obserwować otoczenie, staraj się być jak najmniej widocznym dla ptaków; b) staraj się nie ruszać i zachowaj ciszę. Pozwól, by przez pierwsze 5 minut ptaki przyzwyczaiły się do twojej obecności, a następnie rozpocznij obserwacje, możesz użyć lornetki. Przez 7 minut obserwuj wszystkie ptaki w twoim otoczeniu. Po upływie tego czasu zapisz, jakie gatunki widziałeś (do rozpoznawania gatunków ptaków wykorzystaj atlas ptaków). Zaznacz kwadraty odpowiadające wynikom twoich badań. Użyj do tego celu ołówka; wybierz właściwy prostokąt i skreśl go stawiając na nim krzyżyk: Jakie gatunki udało ci się zaobserwować? Łabędź krzyżówka kurka wodna czernica łyska mewa pustułka perkoz trzciniak inne:... Zadanie 2 Odgłosy w najbliższym otoczeniu Postaraj się wsluchać w dochodzące do ciebie odgłosy. Zaznacz odpowiednio w kwadratach (za pomocą x, co słyszysz: rozmowy ludzi szum wiatru silnik samochodu

szczekanie psa śpiew ptaków rechot żab inne (jakie?)... Po wypelnieniu kart pracy i zaprezentowaniu wyników udajemy się na kolejne stanowisko. Stanowisko 4 stawy po obu stronach drogi Na brzegach stawu i na skarpach rosną jawory, czereśnie, jarząby, brzozy, wierzba iwa i dereń rozłogowy. Z kolei przy drodze ciągnie się sznur topól czarnych. Postawach pływają kokoszki wodne, które osiągają tutaj zagęszczenie należące do najwyższych ze znanych w Polsce i Europie. Zadanie nr 1 Rozpoznajemy rośliny wodne Zwróćcie uwagę w jaki sposób rośliny są rozmieszczone nad stawem. Na pewno zauważyliście ich pewne charakterystyczne ułożenie. Przy pomocy kluczy do oznaczania roslin oznaczcie rosliny i uzupełnijcie poniższą tabelę Tabela. Rośliny wodne stawu Strefy w stawie Strefa przybrzeżna Strefa płytkiej wody Strefa głębokiej wody Nazwy roślin Zadanie nr 2 Badamy wodę w stawie Pracując w grupie,,ciekawskich przyrodników" postarajcie sie wspólnie okreslić na podstawie pobranej próbki wody ze stawu: a) twardośc wody; b) ph, czyli odczyn wody Do wykonania tych ćwiczeń potrzebujecie: a) słoje, papierki lakmusowe, papierki wskaźnikowe do oznaczania twardości wody, kolorowe skale porównawcze, które znajdują się na okładce pakietu,,woda w Twojej rzece"; b) kserokopie ćwiczenia,, Skład chemiczny wody" z pakietu,,woda w Twojej rzece". Po wykonaniu ćwiczenia porównajcie je z kolorowymi skalami i zanotujcie wyniki. Po zrealizowaniu zaplanowanych zadań i przedstawieniu wyników przez liderów wracamy na ścieżkę przy torze i po przejściu parunastu metrów mamy przed sobą duży staw. Stanowisko 5 duży staw Groblą biegnie linia kolejowa. Zbocza nasypu są strome, dlatego nie wykształcił się tutaj szuwar. Nad stawem występują rośliny siedlisk wilgotnych min. Sadziec konopiasty, wierzbownica, karbieniec pospolity. W trzcinowiskach widoczne sa ptaki, które intensywnie żerują, aby nagromadzić materiał energetyczny niezbędny przed dalszą wędrówką, koczowaniem lub zimowaniem. Zadanie nr 1 Opisujemy staw Opisz staw, biorąc pod uwagę ponizsze cechy: a) kształt podłużny, owalny, szeroki, wąski b) wielkość duży, mały, średni c) brzeg wysoki, niski, stromy, łagodny

d) otoczenie stawu łaka, las, szuwar, pastwiska, pola uprawne Zadanie nr 2 Szkicujemy krajobraz Stosując opisaną niżej metodę, wykonaj szkic krajobrazu. Sposób wykonania: w jednej rece trzymaj przed soba ramkę z folią. Patrząc przez nią, wykreśl na folii szkic krajobrazu. Jakie cztery kolory dominują w środowisku?... Zadanie nr 3 Ocena wystąpien grup i pracy indywidualnej. Refleksje uczniów. Bibliografia Berne I. Zajęcia w terenie. Wyd. WSiP, Warszawa 1984. Cempulik P. Ścieżka dydaktyczna po zespole przyrodniczo-krajobrazowym Żabie Doły. Wyd. Progres, Sosnowiec 2000 Dylikowa A. Dydaktyka geografii w szkole podstawowej. Wyd. WSiP, Warszawa 1990. Grygier U. Ścieżka ekologiczna w klasach IV-VI, Wyd. Edukacyjne, Kraków 2000. Hibszer A (red.) Przyroda scenariusze zajęć lekcyjnych dla klas IV-Vi szkoły podstawowej M. Rzętała,,tom 4". WnoZ, Sosnowiec 2000 Ledwoń K. Charakterystyka zespołu przyrodniczo-krajobrazowego Żabie Doły,,Aura" nr 3 Imielski M. Wyd. Sigma, Warszawa 1999 Koj A. Ledwoń K. Przyszłość zespołu przyrodniczo-krajobrazowego Żabie Doły,,Aura" nr 5 Imielski M. Wyd. Sigma, Warszawa 1999 Koj A. Łabno G. Przewodnik do zajęć terenowych. Wyd. Edukacyjne, Kraków 2001. Kapała Z. Zeszyty Chorzowskie tom II. Muzeum w Chorzowie 1998.