TEMAT: Gdzie jest wróbel?

Podobne dokumenty
Rozpoznawanie ptaków Gołąb Wróbel

KOMPLET SCENARIUSZY LEKCJI O FINANSACH DLA NAUCZYCIELA

KRYTERIA OCENY OPISOWEJ W NAUCZANIU ZINTEGROWANYM EDUKACJA PRZYRODNICZO SPOŁECZNA KLASA II

Edukacja przyrodnicza klas I-III

Sowy. Przygotowała Zuzia Górska

Wykorzystanie obrączkowania w dydaktyce przedszkolnej i szkolnej

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie. Scenariusz nr 9

Zadania do planszy PRACE W LESIE JESIEŃ

Poznajemy zwierzęta domowe i leśne

CZĘŚĆ KOŃCOWA: 8. Na zakończenie lekcji uczniowie otrzymują krzyżówkę do rozwiązania. 9. Podsumowanie zajęć. Podziękowanie.

Pomóż ptakom w potrzebie. Podaruj im dom. Wystarczy budka.

Lubię tu być na zielonym!

miasto las pola i łąki jezioro bagno góry parki i ogrody

Słowne: pogadanka, analiza wykresów, praca z tekstem, indywidualna, grupowa.

" To jestem ja" " Moja grupa" Moja droga do przedszkola " Idzie jesień przez las, park"

Ptaki miast ewolucja ekosystemu miast. Spójrzmy na miasto jak na ekosystem

Temat: Piękno Tatr i ich stolicy czym charakteryzują się górskie krajobrazy?

Zagrożenia ze strony zwierząt dla zasiewu kukurydzy

Znaczenie zadrzewień śródpolnych dla ochrony różnorodności biologicznej krajobrazu rolniczego. Krzysztof Kujawa

Scenariusz zajęć nr 8

autor opracowania dr Iwona Gottfried EKOZNAWCA

Pszczoły a bioróżnorodność

1. Poznaje piękno i tajemnice przyrody.

HARMONOGRAM ZAJĘĆ I SZKOLEŃ W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ W MOCZARACH SIERPIEŃ-LISTOPAD 2013

Katowice, 11 marca 2019 r.

Marta Jańczak-Pieniążek

Temat: Ptaki kręgowce latające.

PTASI KALENDARZ 2013 KWIECIEŃ KOS (Turdus merula) Drozdy (Turdidae)

EDUKACJA PRZYRODNICZA

45 min. Gimnazjum Szkoła średnia. 45 min. Gimnazjum Szkoła średnia. 45 min. Gimnazjum Szkoła średnia

Edukacja przyrodnicza

OGRÓD PRZEDSZKOLNY W CZTERECH PORACH ROKU

Dokarmianie ptaków sztuka miła, acz niełatwa

Zadania zbiorcze do czterech plansz PRACE W LESIE

Co kto je? Pośrednie nawiązania do treści nauczania z PP:

PESTYCYDOM-STOP! (propozycja wykonania zajęć wczesną wiosną)

Bioróżnorodność w Gdańsku

KOMPETENCJE KLUCZOWE:

OPIS GRANIC i MAPA OBSZARU NATURA 2000 Zalew Wiślany PLB280010

Program Coachingu dla młodych osób

JESIENNE WYCIECZKI DLA PRZEDSZKOLAKÓW Z CYKLU KOLORY POLSKIEJ JESIENI

KRÓTKOTERMINOWY I DŁUGOTERMINOWY PLAN OCHRONY ŚRODOWISKA 2015

Scenariusz zajęć. Edukacja wczesnoszkolna polonistyczna, przyrodnicza.

W związku z tym należy przestrzegać kilku bardzo ważnych zasad związanych z ochroną ptaków:

45 min. Gimnazjum Szkoła średnia. 45 min. Gimnazjum Szkoła średnia. 45 min. Gimnazjum Szkoła średnia

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTEGRALNYCH. Dzień aktywności klasa II

3 POMAGAMY NASZYM SKRZYDLATYM PRZYJACIOŁOM CELE OGÓLNE: CELE OPERACYJNE: ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Omawiana inwestycja leży poza wyznaczonym korytarzem ekologicznym (załącznik 1) tj. ok. 20 km od niego.

PRZYRODA W CZTERECH PORACH ROKU

JESIENNE I ZIMOWE KŁOPOTY ZWIERZĄT LEŚNYCH I POLNYCH

Scenariusz zajęć. Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole): Dziecko:

Dokument: Ekspertyza dotycząca występowania ptaków i nietoperzy na budynku Przedszkola nr 178 w Krakowie przy ul. Sudolskiej 3

Przyroda Lasu Bielańskiego

Metody pracy: czynna, słowna, oglądowa, działań praktycznych. Formy pracy: indywidualna jednolita, grupowa.

Poznajemy parkmiejski scenariuszwycieczki z dziećmi sześcioletnimi do parku

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie

Jak przygotować prasówkę?

ROLA BIORÓŻNORODNOŚCI W SIECI POKARMOWEJ autor: Magdalena Szewczyk

Scenariusz zajęć nr 44 Temat: Obserwujemy ptaki i opisujemy ich wygląd.

1. Zasady nauczania przyrody. Charakterystyka zasad nauczania. Część praktyczna: Portfolio Omówienie regulaminu praktyki z przyrody.

Dzień Pszczół

Kl. V integracyjna. żywność. I. Cele wycieczki:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO. biologiczno - chemicznego

Na czym polega bioróżnorodność?

Szanowni Państwo! Konkurs został podzielony na dwie kategorie:

Jestem częścią przyrody PROGRAM EDUKACJI EKOLOGICZNO PRZYRODNICZEJ DZIECI 5 LETNIE

Dokarmianie ptaków w zimie

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Nasza ziemia. Scenariusz nr 3

autorzy opracowania mgr Tomasz Gottfried dr Iwona Gottfried MURINUS

Słowne: pogadanka, gra dydaktyczna Jaki to ptak?, praca grupowa, analiza wykresów, analiza rysunków przedstawiających sylwetki ptaków.

Projekt edukacyjny: Szukamy wiosny

PTASI KALENDARZ 2012 PAŹDZIERNIK. Szczygieł (Carduelis carduelis) Łuszczaki (Fringillidae)

Kim jesteś? Zabawmy się w zgadywankę: waży mniej więcej tyle, co ćwiartka przeciętnej tabliczki czekolady. Pokonał Kaukaz i Morze Japońskie...

Ptaki żyjące w miastach

Plan metodyczny lekcji

Dokument: Ekspertyza przyrodnicza z inwentaryzacji ornitologicznej i chiropterologicznej budynku szkoły w Chrząstawie Wielkiej

Przepraszam, czy mogę tutaj zamieszkać?

Pokoloruj na żółto owoce. Pokoloruj na zielono warzywa. Klasa 1 - EDUKACJA PRZYRODNICZA T/1/PRZ/1

KONSPEKT LEKCJI. Temat : Uczymy się wędrować i obserwować przyrodę przygotowanie do wycieczki

Edukacja społeczno- przyrodnicza

POZNAJEMY LAS I JEGO MIESZKAŃCÓW.

Imię i nazwisko . Błotniaki

LAS I JEGO MIESZKAŃCY Scenariusz zajęć na lekcje przyrody w klasie V w Szkole Specjalnej. (dwie jednostki lekcyjne)

~~ lesner. Ekspertyza ornitologiczna budynku Przedszkola Miejskiego nr 159 przy ulicy Lącznej 53 w Lodzi

Lasy w Tatrach. Lasy

Dorota Zawadzka. żyjące w mieście. gatunków. 80 synantropijnych

6 W średniowiecznym mieście

Dokumentacja zdjęciowa

Analiza dokumentacji projektowej przykładowych ogrodów przydomowych.

ROCZNY PLAN PRACY WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNO-OPIEKUŃCZEJ W PRZEDSZKOLU SAMORZĄDOWYM NR 14 W WAŁBRZYCHU na rok szkolny 2015/16

Obszar wsparcia: Zabawy edukacyjne wzmacniające motywację dziecka do poznawania i rozwiązywania problemów. Scenariusz zajęć

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Woda w przyrodzie. Scenariusz nr 5

Zakładanie ogródków zaczęliśmy od początku, czyli od marzeń, planów i projektów.

Uczniów klas: I-III Szkoły Podstawowej

Imię i nazwisko. Błotniaki. Gniazdowanie... 2 W Polsce Gniazdowanie... 3 W Polsce Błotniak stawowy - Circus aeruginosus...

Anna Malecha Szczecin, ul. Zakole 46/ Szczecin Tel EKSPERTYZA ORNITOLOGICZNA

Sprawozdanie z realizacji programu Akademia Zdrowego Przedszkolaka pod hasłem: ZBOŻA ZJADAMY ENERGIĘ Z NICH MAMY w Miejskim Przedszkolu nr 99 w

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

- wykonaliśmy zielniki, zorganizowaliśmy wystawę,,jesienne ludziki,

Transkrypt:

TEMAT: Gdzie jest wróbel? AUTOR: GRUPA WIEKOWA: CEL OGÓLNY: ZOO Wrocław dzieci 5 i 6-letnie poznanie i rozpoznawanie wybranych gatunków ptaków: wróbel zwyczajny, kaczka krzyżówka, szpak, sroka, gawron, grzywacz przedstawienie przyczyn spadku liczebności wróbli w miastach uwrażliwienie dzieci na los ptaków w mieście kształtowanie umiejętności uważnego słuchania wiersza CELE SZCZEGÓŁOWE dziecko: METODY: wie co jest potrzebne do życia ptakom w mieście wie co zagraża ptakom w mieście rozumie dlaczego należy zachować i szanować zieleń miejską opisuje jak powinien wyglądać ogród przyjazny ptakom zna i nazywa 6 gatunków ptaków, które można spotkać w mieście słowne: rozmowa, objaśnianie; oglądowe: prezentacja multimedialna i fotografie praktyczna - rysowanie ogrodu przyjaznego ptakom Formy pracy: grupowa, indywidualna Środki dydaktyczne: wiersz prezentacja multimedialna fotografie ptaków arkusze papieru, kredki, pisaki, 1

PRZEBIEG ZAJĘĆ wg prezentacji multimedialnej. Slajd 1. Gdzie jest wróbel? Wprowadzeni: zapoznanie dzieci z treścią wiersza Jana Brzechwy Rozrzutny wróbel (załącznik nr I) Slajd 2. Gdzie mieszka wróbel w mieście czy w lesie? Nauczyciel zadaje dzieciom pytanie Gdzie mieszka wróbel w mieście czy w lesie?. Gatunek ten jest ściśle związany z obszarami przekształconymi antropogenicznie. Pojawił się w Europie dopiero wraz z rozwojem rolnictwa. Możemy go spotkać w obrębie wsi, miast, terenów podmiejskich oraz parków. Omija natomiast większe obszary zwartego lasu czy też tereny nie zamieszkane przez człowieka. Slajd 3. Wróbel na wsi Nauczyciel wyjaśnia dlaczego współcześnie wróble nie są już tak często spotykane na wsiach (główny powód to zmniejszenie bazy pokarmowej) Na wsiach, w miejscach dawnych niewielkich gospodarstw rolnych, które uprawiały różne gatunki roślin, coraz częściej powstają rozległe monokulturowe farmy. Zaszły również zmiany w praktykach rolniczych np. obowiązują bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące przechowywania nasion, co wiąże się uszczelnianiem budynków. Ponadto w przeszłości w gospodarstwach często hodowano konie i drób (głównie kury w małych, tradycyjnych kurnikach), dzięki czemu ptaki miały łatwiejszy dostęp do różnego rodzaju zbóż. Wskutek zmian jakie zaszły w rolnictwie, zmniejszyła się baza pokarmowa wróbli, która niegdyś była o wiele bardziej dostępna. Slajd 4. Ptaki w mieście Jakie znacie inne ptaki mieszkające w mieście? Zadanie Emblematy z ptakami : dzieci otrzymują po jednym emblemacie z wizerunkiem ptaka (załącznik nr II: wróbel zwyczajny, kaczka krzyżówka, szpak, sroka, gawron, grzywacz). Nauczyciel zadaje pytanie Czy wiecie, jakimi ptakami jesteście?. Dzieci odpowiadają, potem prowadzący prosi, żeby dobrały się w grupy takich samych ptaków, zgodnie ze zdjęciem, które dostały i usiadły razem, tworząc gniazda. Prowadzący podaje cechy charakterystyczne w wyglądzie poszczególnych gatunków: o wróbel: samiec ma charakterystyczną szarą czapeczkę na głowie o szpak: ptak większy od wróbla, w szacie godowej ma ciemne upierzenie mieniące się wieloma kolorami o kaczka krzyżówka: kaczor wyróżnia się zielono połyskującą głową i szyją oddzieloną od kasztanowatej piersi białą obrożą. o sroka: ptak o czarno-białym upierzeniu, z bardzo długim ogonem, skrzydła i ogon z metalicznym połyskiem. 2

o gawron: całe upierzenie jest czarne z metalicznym połyskiem Slajd 5. Ptasie sprawy Prowadzący zadaje pytanie: czego wróbel potrzebuje do życia w mieście? Odpowiedzi: pożywienia, wody, schronienia (np. budek lęgowych), roślin (np. drzew, krzewów), miejsca na założenie gniazda. Slajd 6. Życie w mieście Dach nad głową Pokazanie miejsc, w których chętnie przebywają wróble (np. szczeliny pod dachem, krzewy, budki lęgowe) Zwrócenie uwagi na bardzo ważną rolę drzew i krzewów, które są dla ptaków nie tylko miejscem zakładania gniazd (w dziuplach lub między gałęziami), lecz także źródłem pokarmu (nasion, owoców, owadów żerujących na liściach i korze). Stanowią też schronienie przed drapieżnikami czy niekorzystną pogodą. Slajd 7. Życie w mieście Gdzie się schronić? Utrata miejsc do odpoczynku i gniazdowania poprzez: wycinanie drzew i krzewów, uszczelnianie budynków, zakładanie kolców na parapety, presję ze strony drapieżników (np. koty domowe), Żywopłoty, szczególnie wysokie, stanowią natomiast doskonałe schronienie i miejsce odpoczynku dla dorosłych osobników. Niestety coraz częściej likwiduje się gęste krzewy i zastępuje przestrzenią trawników, na których zasadzone zostają miniaturowe rośliny (często wprowadza się obce gatunki roślin). Wróblom brakuje miejsc do gniazdowania. Coraz większą uwagę koncentruje się na odpowiednim ociepleniu budynków mieszkalnych. Z ekonomicznego punktu widzenia jest to dobre rozwiązanie: pozwala na oszczędność energii, tym samym zmniejszamy zużycie paliw i emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Niestety pozbawia wróble (i inne gatunki ptaków) miejsc, w których mogłyby założyć gniazda. Zdarzają się sytuacje, że zakratowanie lub zamurowanie otworów i szczelin w budynku, co powoduje uwięzienie piskląt i skazuje je na długie umieranie z głodu. Jeśli ptak nie znajdzie odpowiedniej przestrzeni np. pod dachem, w szparach czy szczelinach siedzib ludzkich, nieraz próbuje osiedlić się w żywopłotach. Jego lęgi mogą być wtedy narażone na ataki ze strony innych zwierząt. Ważną przyczyną spadku liczebności wróbla jest presja ze strony drapieżników, szczególnie kotów. Wypuszczane przez ludzi lub na wpół zdziczałe, chętnie polują na ptaki w swojej okolicy. Slajd 8. Życie w mieście Małe co nieco Nauczyciel zadaje pytanie: co jedzą wróble i gdzie znajdują pożywienie? Należy zwrócić uwagę na : o coraz mniejszą naturalną bazę pokarmową wróbli i powody dlaczego tak się dzieje o często popełniane błędy: 3

- dokarmianie ptaków w okresie wiosenno-letnim - dokarmianie ptaków odpadkami i pieczywem (które często pleśnieje) Wróbel żywi się głównie nasionami. W mieście zazwyczaj korzysta z nasion chwastów oraz mieszanek przeznaczonych dla ptaków (np. dostępnych w karmnikach). Wróble żyjące na obszarach wiejskich, najczęściej pozyskują nasiona z odchodów zwierząt, a także z pól uprawnych. Zmniejszenie się liczebności wróbli związane jest również spadek ilości łatwo dostępnego dla ptaków owsa w wyniku zniknięcia z ulic konnych pojazdów zaprzęgowych, Ponadto w sezonie lęgowym osobniki dorosłe karmią młode owadami. Niestety staranna pielęgnacja ogrodów oraz zieleni miejskiej, w połączeniu z sadzeniem nowych, egzotycznych gatunków drzew oraz krzewów, często wpływa negatywnie na ilość owadów. Coraz częściej ludzie sięgają po środki chemiczne ochrony roślin zwłaszcza pestycydy. W efekcie ginie duża ilość owadów zarówno szkodników, jak i tych pożytecznych. Utrata bezkręgowców na terenach miejskich, wiąże się z brakiem pokarmu dla piskląt wróbli, które do prawidłowego rozwoju potrzebują wysokoenergetycznego pokarmu w postaci np. gąsienic. Slajd 9. Ptasie ogrody ptaki w ogrodzie potrzebują przede wszystkim: pokarmu, miejsca do założenia gniazda oraz bezpiecznego schronienia. ogród przyjazny dla ptaków to przede wszystkim odpowiednie drzewa i krzewy, owocowe i ozdobne, które w zależności od pory roku mogą spełniać różne funkcje rozległe trawniki nie służą ptakom, ponieważ nie zapewniają bezpieczeństwa Źródło: www.ptasieogrody.pl dzieci rysują ogród przyjazny ptakom Slajd 10 Bądź przyjacielem ptaków Nie płosz ptaków Nie dokarmiaj bez potrzeby Nie niszcz roślin 4

Załącznik nr 1 Rozrzutny wróbel Jan Brzechwa We wsi Duże Kałuże Siedział wróbel na murze I ćwierkał wniebogłosy: - Jestem nagi i bosy, Nie mam dachu nad głową, Nie mam nic, daję słowo! Poszedł wróbel do pliszki: - Pożycz mi ze dwie szyszki, Ogromnie szyszki lubię, Ziarnka sobie wydłubię... Odrzekła pliszka w złości: - To moje oszczędności, Zrobiłam sobie zapas, Bierz wróblu nogi za pas. Zapukał do jaskółki: - Pożycz okruszek bułki, Gdy nakarmisz wróbelka. Mam taki pusty brzuszek, Przyda mi się okruszek. - Mój wróblu, powiem coś ci To moje oszczędności. Okruchy suchej bułki Składam do stodółki, A tyś rozrzutny ptaszek, Więc opuść już mój daszek. Pomknął wróbel do gila I grzecznie się przymila: - Mam taki pusty brzuszek Daj, gilu, parę muszek. - Mój wróblu, nie ma mowy, Ja jestem ptak wzorowy, Mam trochę oszczędności, Kto ich nie ma, ten pości. Mknie wróbel do sikorki: - Masz ziarenek pełne worki, Strata będzie niewielka, - Składać ziarnko do ziarnka To mądra gospodarka, A ty co masz, to zjadasz, Nic sobie nie odkładasz. Idź, proś o ziarnka drozda, Lub może ci coś kos da! Kos gwiżdżąc rzekł najprościej: - Mam trochę oszczędności, Troszeczkę, niezbyt wiele I z tobą się podzielę, Lecz wiedz, że kto oszczędza Temu nie grozi nędza. 5