Scenariusz 15. Gimnazjum. temat: Dokąd truchta nocą wilk? autor: Joanna Reszka. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala.

Podobne dokumenty

Istnieje wiele sposobów przedstawiania obrazów Ziemi lub jej fragmentów, należą do nich plany, mapy oraz globusy.

Scenariusz 3. Przedszkole. temat: Gdzie mieszka wilk? autor: Monika Czerkas. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala. Formy pracy: Metody pracy:

Współrzędne geograficzne

Best for Biodiversity

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI W GIMNAZJUM

Temat: Pole równoległoboku.

nawigację zliczeniową, która polega na określaniu pozycji na podstawie pomiaru przebytej drogi i jej kierunku.

Inwentaryzacja i monitoring populacji wilka w województwie zachodnio-pomorskim. Borowik T., Jędrzejewski W., Nowak S.

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień wskaże linię widnokręgu jako miejsce gdzie niebo pozornie styka się z Ziemią;

ODORYMETRIA. Joanna Kośmider. Ćwiczenia laboratoryjne i obliczenia. Część I ĆWICZENIA LABORATORYJNE. Ćwiczenie 1 POMIARY EMISJI ODORANTÓW

Temat: Czytamy mapę najbliższej okolicy.

I OKREŚLANIE KIERUNKÓW NA ŚWIECIE

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI, FIZYKI LUB BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM FILMU ROZKŁAD NORMALNY.

Obliczanie czasów miejscowych słonecznych i czasów strefowych. 1h = 15 0

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Wykorzystanie nowoczesnych technologii w zarządzaniu drogami wojewódzkimi na przykładzie systemu zarządzania opartego na technologii GPS-GPRS.

SCENARIUSZ LEKCJI Z FIZYKI DLA KLASY III GIMNAZJUM. Temat lekcji: Co wiemy o drganiach i falach mechanicznych powtórzenie wiadomości.

Scenariusz lekcji z matematyki w szkole ponadgimnazjalnej

Czym różni się sosna od sosny?

Scenariusz sytuacji edukacyjnej z zakresu edukacji przyrodniczej

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

klasa 1 3 edukacja wczesnoszkolna Temat: Instrumenty muzyczne Od instrumentu do instrumentu

KARTA ZADAŃ NR 2 Bezpieczne miasto

KONSPEKT LEKCJI. Temat : Uczymy się wędrować i obserwować przyrodę przygotowanie do wycieczki

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

Konspekt lekcji z fizyki w klasie I LO

PODSTAWY NAWIGACJI SPISZ TREŚCI: 1. UKŁAD UTM 1.1. SCHEMAT ZAPISU WSPÓŁRZĘDNYCH W UKŁADZIE UTM 2. WYZNACZANIE AZYMUTU/KIERUNKU MARSZU

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Własności funkcji kwadratowej

Wyposażenie Samolotu

Mapy papierowe a odbiornik GPS

Formy organizacji zajęć: Zbiorowa praca jednolita i zróżnicowana, binarna i grupowa jednolita, jednostkowa jednolita.

dr Mariola Tracz dr Radosław Uliszak Nowe środki dydaktyczne w nauczaniu-uczeniu się przyrody i geografii

Scenariusz lekcji. z wykorzystaniem elementów metod poszukujących i metody pracy z książką

Scenariusz zajęć otwartych dla nauczycieli Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie prowadzonych przez Iwonę Jędrzejewską

Scenariusz lekcji. wymienić nazwy funkcji logicznych (jeżeli, licz.jeżeli); omówić funkcje, korzystając z informacji zawartych w Pomocy programu;

OPRACOWANIE DANYCH Z MONITORINGU TELEMETRYCZNEGO ŻUBRÓW

Scenariusz zajęć terenowych

RUCH OBROTOWY I OBIEGOWY ZIEMI

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

ĆWICZENIE 4. Temat. Transformacja współrzędnych pomiędzy różnymi układami

3. Liczba Pi. 1. Cele lekcji. a. 2. Metoda i forma pracy. b. 3. Środki dydaktyczne

Środki dydaktyczne: komputer, projektor multimedialny, tablica, liniał, kolorowa kreda.

Scenariusz lekcji diagnozującej z matematyki przygotowującej do sprawdzianu z funkcji kwadratowej

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata. Scenariusz nr 8

Scenariusz lekcji otwartej matematyki w klasie II gimnazjum

Kartkówka powtórzeniowa nr 1

Wilk - opis. rolę w komunikacji i utrzymaniu. 1/3 długości ciała (pełni istotną. puszysty ogon stanowi prawie

Tytuł zajęć. NAKARM SCOTTIEGO. Poziom edukacyjny/ przedmiot/ grupa przedmiotów. I etap edukacyjny. Cel główny realizacji zajęć

W- 45 Planowanie i organizacja wycieczek terenowych w gimnazjum zgodnie z nową podstawą programową

Scenariusz zajęć. Temat: Podział administracyjny Polski

Mapa niewyczerpane źródło informacji

2 Pytania badawcze: 3 Wyjaśnienie pojęć z pytań badawczych: 3.1 Pytanie pierwsze. 3.2 Pytanie drugie

uczymy się bawimy się współpracujemy rozwiązujemy problemy utrwalenie tabliczki mnożenia; układanie zadań tekstowych.

Test sprawdzający wiadomości z rozdziału I i II

Bezpieczeństwo i Higiena Pracy. Autor scenariusza: mgr Kazimiera Malisz. Temat zajęć: Hałas w środowisku pracy.

Tellurium szkolne [ BAP_ doc ]

Szkoła Podstawowa w Lisewie. Program zajęć dydaktyczno-wyrównawczych. przygotowujący uczniów klasy VI. do sprawdzianu kompetencji z przyrody

Scenariusz lekcji. 3. Temat lekcji: Zastosowanie własności trójmianu kwadratowego: rysowanie wykresu, wyznaczanie wzoru o podanych własnościach;

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA z matematyki obowiązujący w Szkole Podstawowej nr 43 im. Simony Kossak w Białymstoku.

ANALIZA WYNIKÓW EGZAMINU GIMNAZJALNEGO 2012

Projekt interdyscyplinarny biologia-informatyka

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.11 Temat zajęć: Dzielimy się z państwem rozliczenie roczne PIT

Scenariusz lekcji wykorzystujący elementy metody CLIL

Podstawy Nawigacji. Kierunki. Jednostki

Różnorodność gatunkowa i ponadgatunkowa

Gimnazjum. sala wyposażona w rzutnik multimedialny, ekran i komputer lub odtwarzacz multimedialny,

Kto puka do naszych drzwi?

Pracę domową znajdziecie na szklonej platformie e-learningowej

Monitoring ssaków kopytnych oraz drapieżników w Bieszczadzkim Parku Narodowym i otulinie

Sprawozdanie Zajęcia pozalekcyjne dla uczniów klas I III Matematyka jest wszędzie Prowadzący: mgr Elżbieta Wójcik

Cechy klimatu Polski. Cechy klimatu Polski. Wstęp

WYKRESY FUNKCJI LINIOWEJ

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

Temat: Co można zrobić, aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery?

Temat: Przedstawianie i odczytywanie informacji przedstawionych za pomocą wykresów. rysowanie i analizowanie wykresów zależności funkcyjnych.

K R Y T E R I A O C E N I A N I A Z Z A J Ę Ć T E C H N I C Z N Y C H dla klasy II Publicznego Gimnazjum w Siemoni

II. Metoda pracy Praca z podręcznikiem i atlasem, opis, wyjaśnianie, rozmowa dydaktyczna, obserwacja, prezentacje, gra dydaktyczna, pokaz.

Poznaj swój retrace Lite

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

Temat: Odczytywanie danych statystycznych

Oszacowanie i rozkład t

Zostań młodym ekologiem

Kryteria ocen z geografii w gimnazjum specjalnym dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim

Temat lekcji: Środowisko geograficzne Polski powtórzenie wiadomości. (temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia r.

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej z elementami języka angielskiego dla klasy 3

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SPOŁECZNYCH GRUPA XXIV

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

ZESZYT PRAKTYK AKADEMIA ŚWIĘTOKRZYSKA IM. JANA KOCHANOWSKIEGO W KIELCACH. WYDZIAŁ MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZY Kierunek: Fizyka

Dwa podstawowe układy współrzędnych: prostokątny i sferyczny

Czy Słońce zawsze świeci tak samo?

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe atrybuty czcionki; scharakteryzować pojęcia indeksu górnego i dolnego; wymienić rodzaje wyrównywania tekstu;

WYKORZYSTANIE KOMPUTERA NA LEKCJI MATEMATYKI W I KLASIE GIMNAZJUM.

Magnetyzm. Magnesy trwałe.

Test diagnozujący z biologii klas I rok 2014/15

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

OGÓLNE KRYTERIA OCENIANIA Z PRZYRODY

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

Transkrypt:

Scenariusz 15 Gimnazjum autor: Joanna Reszka temat: Dokąd truchta nocą wilk? Cele ogólne: zapoznanie z metodami badań ekologii wilków, rozwinięcie zdolności analitycznego rozumowania, rozwinięcie zdolności formułowania hipotez, kształtowanie umiejętności wyciągania wniosków, rozbudzanie ciekawości przyrodniczej, wdrażanie do pracy w grupie i zespole, rozwijanie spostrzegawczości. Cele operacyjne: Uczeń potrafi: wyjaśnić, w jaki sposób prawidłowo posługiwać się kompasem, wyjaśnić pojęcie radiotelemetrii i podać przykłady jej wykorzystania, wyjaśnić, w jaki sposób dokonuje się pomiarów radiotelemetrycznych, odczytać dane telemetryczne i nanieść je na mapę, obliczyć, na podstawie danych, wielkość terytorium wilczej watahy, opisać, w jaki sposób naukowcy określają wielkość terytorium wilczej watahy, wysunąć logiczne wnioski na podstawie danych. w parach. Miejsce: sala. Formy pracy: Metody pracy: praca z tekstem, doświadczenie. Wiek uczestników: 13-16 lat. Czas przewidywany na realizację planowanych zajęć: najlepiej przeznaczyć 2 godziny lekcyjne, w przypadku dysponowania tylko jedną godziną skrócić ćwiczenie z nanoszeniem danych telemetrycznych do jednego sezonu. Optymalna liczba uczestników: jedna klasa. Materiały i środki dydaktyczne: kompasy, mapa Polski, Plansza dydaktyczna Schemat, karta pracy Mapa, karta pracy Dane, prezentacja multimedialna, kolorowe kredki lub długopisy.

Gimnazjum Czynności przygotowawcze nauczyciela: 1. Odpowiednio wcześniej poproś uczniów o przyniesienie na lekcję kompasów (lub przygotuj kilka kompasów, jeżeli szkoła je posiada) i kolorowych kredek lub długopisów. 2. Przygotuj fragmenty prezentacji multimedialnej W słowach kilku o wydrze, bobrze i wilku dotyczącej wilka ze szczególnym uwzględnieniem wielkości terytorium, średniej wielkości watahy i dziennej aktywności. 3. Wydrukuj odpowiednią ilość kart pracy: Mapa, Dane i Wnioski oraz planszę Schemat dla każdej pary uczniów. 4. Przygotuj mapę Polski. Przebieg zajęć: A. Wprowadzenie. Naukowcy prowadzą badania nad wilkami w celu uzyskania odpowiedzi na pytania dotyczące roli wilka w ekosystemie, jego biologii, ekologii, genetyki czy struktury socjalnej i zachowań społecznych. W zależności od rodzaju pytania, na które chcą odpowiedzieć, dobierają odpowiednią metodę badań. Na przykład, metodologia monitoringu populacji wilka będzie zależała od typu środowiska, pory roku, itp. O wiele łatwiej jest zaobserwować ślady bytowania wilków w zimie, na pokrywie śnieżnej niż latem, w leśnej gęstwinie. Dlatego standardowa procedura liczenia i monitorowania wilczych watah przez leśników, biologów i ochotników odbywa się corocznie na terenie całej Polski właśnie zimą. Jak można sobie wyobrazić, metoda liczenia wilczych tropów wymaga dużego nakładu czasu i zaangażowania wielu ludzi. Jest bardzo pomocna do oszacowania liczebności populacji wilka w całej Polsce i ogólnego trendu zmiany tej liczebności, natomiast nie pozwala odpowiedzieć na pytania bardziej szczegółowe. Na przykład, w celu uzyskania informacji o pokrewieństwie wilków wewnątrz jednej watahy lub pomiędzy różnymi watahami od zwierząt pobierany jest materiał do badań genetycznych (np. krew lub bezinwazyjnie - np. próbki kału wilczego, włosów lub nabłonka). Na pytania dotyczące średniej wielkości terytorium watahy, średniego dystansu pokonywanego codziennie przez wilki pozwala odpowiedzieć metoda radiotelemetrii, w skrócie telemetrii. Przy obecnym rozwoju technologicznym metoda ta pozwala na szybie uzyskanie dokładnych danych, precyzyjnie podając lokalizację wilka w określonych odstępach czasowych. Radiotelemetria wykorzystuje trzy podstawowe komponenty: nadajnik, odbiornik i antenę. Wilkom zakłada się obrożę telemetryczną zaopatrzoną w nadajnik radiowy, baterię, antenę nadajnika i opcjonalnie odbiornik GPS (z jęz. ang. Global Positioning System system nawigacji satelitarnej). Każdy nadajnik ma unikalną częstotliwość, dzięki czemu nadaje sygnał charakterystyczny dla danego wilka. Jeśli obroża nie jest zaopatrzona w GPS, naukowcy ruszają w teren i poszukują sygnału za pomocą odbiornika (nastawionego na odbiór określonej częstotliwości) i anteny, często w odległości kilku kilometrów od wilka. Po zlokalizowaniu sygnału naukowcy, przy pomocy kompasu, określają skąd pochodzi najsilniejszy sygnał i zaznaczają pomiar na mapie. Następnie udają się w conajmniej dwa inne miejsca, żeby określić skąd pochodzi sygnał, za pomocą triangulacji. Pomiary z następujących po sobie triangulacji pozwalają określić czy wilk się porusza, czy pozostaje w spoczynku, a pomiary z wielu tygodni pozwalają oszacować terytorium watahy. Jeśli obroża jest zaopatrzona w GPS, ułatwia to znacznie pracę naukowcom, bo dane przesyłane są bezpośrednio do odbiornika i komputera. Obroża może być także wyposażona w dodatkowe akcesoria pozwalające mierzyć czy wilk jest aktywny, czy pozostaje w spoczynku. Metoda telemetrii jest bardzo przydatna w badaniach zwierząt płochliwych i rzadko widywanych, nie zaburza ich normalnego funkcjonowania i pozwala uzyskać wiele interesujących danych. W wyniku stosowania tej metody w badaniach wilków na całym świecie, naukowcy uzyskali ważne informacje, m.in.: o średniej wielkości terytorium watahy, dynamicznych granicach terytorium, metodach polowania, wyborze ofiary, głównych powodach śmiertelności wilków (głód, walki pomiędzy watahami, choroby, kłusownictwo). B. Ćwiczenia. 1. Posługiwanie się mapą i kompasem ćwiczenia. 1. Wyjaśnij uczniom cel zajęć. 2. Rozdaj każdej parze uczniów planszę dydaktyczną Schemat. Ćwiczenie 1. Długość i szerokość geograficzna. Forma pracy: w parach. Czas: 5-10 min. 2 15. Dokąd truchta nocą wilk?

Gimnazjum 1. Wyjaśnij uczniom, korzystając z ilustracji na planszy dydaktycznej - Schemat, pojęcie długości i szerokości geograficznej. 2. Pokaż uczniom mapę Polski i poproś o określenie przedziału długości i szerokości geograficznej Polski. 3. Poproś o podanie położenia (określenia długości i szerokości geograficznej) miejscowości, w której mieszkają. Ćwiczenie 2. Określanie położenia na mapie: Kompas i triangulacja. Forma pracy: w parach. Czas: 5-10 min. 1. Poproś uczniów o przygotowanie przyniesionych z domu kompasów lub rozdaj kompasy dostępne w szkole. 2. Zapytaj uczniów czy wiedzą jak posługiwać się kompasem. Uczniów, którzy potrafią posługiwać się kompasem poproś o zademonstrowanie tego. W razie trudności pomóż uczniom. 3. Na podstawie ilustracji na planszy dydaktycznej - Schemat i informacji zawartych we wprowadzeniu wyjaśnij pojęcie triangulacji. 4. Poleć uczniom wykonanie krótkiego ćwiczenia uproszczonej triangulacji swojego kolegi lub koleżanki z pary w klasie i zapis kolejnych trzech wskazań kompasu na kartce. Ćwiczenie 3. Telemetria - wyjaśnienie pojęcia. Forma pracy: w parach. Czas: 5 min. 1. Zapytaj uczniów, czy słyszeli o metodzie badań telemetrycznych. Zapytaj, czy wiedzą na czym ona polega? 2. Wyjaśnij, opierając się na planszy dydaktycznej - Schemat i informacjach zawartych we wprowadzeniu, na czym polega metoda telemetrii i dlaczego jest często używana w badaniach ekologii wilków. Ćwiczenie główne. Nanoszenie na mapę danych radiotelemetrycznych i próba ich analizy. Forma pracy: w parach. Czas: 40-50 min. 1. Rozdaj każdej parze uczniów komplet kart pracy: Mapa, Dane i Wnioski. 2. Poinstruuj uczniów, jak zaznaczyć na karcie pracy - Mapa punkty z pierwszego sezonu karty pracy - Dane dla każdego wilka. Dla przykładu, nanieś dwa początkowe punkty dla dwóch pierwszych wilków. Ustal z uczniami, jaki znak lub kolor będzie reprezentował dane konkretnego wilka w konkretnym sezonie. 3. Jeśli nie dysponujesz wystarczającą ilością czasu, poproś, aby każda para uczniów naniosła i przeanalizowała dane radiotelemetryczne tylko z pary wilków (4 i 9, 13 i 15, 22 i 18) z pierwszego i drugiego sezonu, a następnie przeprowadź wspólną dyskusję oraz podsumowanie. 4. Poproś uczniów, aby przyjrzeli się powstałemu na Mapie wzorowi i sformułowali odpowiedzi na pytania z karty pracy Wnioski : Które wilki należą do tej samej watahy? Czy na podstawie zgrupowań punktów danej watahy można oszacować wielkość terytorium? Co oznaczają punkty poza normalnym występowaniem poszczególnych wilków? (Wypady lub dyspersja). Dlaczego wilk miałby opuścić watahę? (Głód, poszukiwanie partnera do rozrodu). Jeżeli tylko jeden wilk na danym terenie jest zaobrożowany, jak naukowcy są w stanie oszacować, ile wilków jest w watasze? (Tropienia). Jak wilki oznaczają granice terytorium? (Oznaczanie terytorium moczem, wycie). Czy terytoria nakładają się na siebie czy są odrębne? (Zależy to od ukształtowania terenu, sąsiadujące watahy mają strefę buforową, w której intensywnie znaczą moczem granice terytorium). Jakie problemy mogłoby powodować przekraczanie granic terytorium? (Przekraczanie granic sąsiedniej watahy może prowadzić do agresywnych konfliktów, często zdarzają się przypadki zagryzienia wilka przekraczającego granicę terytorium danej watahy). 5. Poproś uczniów o obrysowanie granic terytoriów poszczególnych watah, bez obrysowywania punktów daleko od terytorium, gdyż te punkty oznaczają albo krótki wypad, albo dyspersję. Aby wytłumaczyć uczniom, w jaki sposób zazna- 15. Dokąd truchta nocą wilk? 3

Gimnazjum czyć granice terytoriów i jak zachować jednolitość zaznaczania granic, możesz posłużyć się mapą z rozwiązaniami. 6. Poproś uczniów o obliczenie wielkości terytoriów i obliczenie średniej wielkości terytorium. 7. Jeśli dysponujesz wystarczającą ilością czasu, poproś uczniów o samodzielne naniesienie na kartę pracy Mapa danych z drugiego sezonu i porównanie zmian. W innym przypadku przygotuj odpowiednią liczbę kopii Mapy z odpowiedziami z sezonu drugiego i poproś o obliczenie wielkości terytoriów i porównanie zmian. 8. Poprowadź dyskusję na temat możliwych powodów wahań wielkości terytoriów. Zakończenie: Poproś uczniów o przemyślenie, czy w okolicach ich miejsca zamieszkania są tereny, na których mogłyby występować wilki? Jeśli tak, to ile watah zmieściłoby się na wymienionych przez nich obszarach, jeśli wiemy z prezentacji o wilku, że w Polsce średnia wielkość terytorium waha się od 150 km 2 na terenach górskich do 250-350 km 2 na nizinach? Słowniczek trudniejszych pojęć: Długość geograficzna: jest to miara kątowa między południkiem zerowym (Greenwich) a dowolnym innym południkiem. Długość geograficzną mierzy się od południka zerowego na wschód lub zachód. Wszystkie punkty na wschód od południka Greenwich (od 0 do 180 ) mają długość wschodnią, więc przy zapisie współrzędnych dodaje się znak E (np. 015 35,2 E). Wszystkie punkty na zachód od południka Greenwich (od 0 do 180 ) mają długość zachodnią, przy zapisie współrzędnych dodaje się znak W (np. 015 35,2 W). Szerokość geograficzna: jest to miara kątowa między równikiem a dowolnym innym równoleżnikiem. Szerokość geograficzną mierzy się od równika na północ lub południe. Wszystkie punkty na północ od równika (od 0 do 90 ) maja szerokość północną, więc przy zapisie współrzędnych dodaje się znak N (np. 25 42,5 N). Wszystkie punkty na południe od równika (od 0 do 90 ) mają szerokość południową, przy zapisie współrzędnych dodaje się znak S (np. 25 42,5 S). Położenie na Ziemi określają dwie współrzędne: długość i szerokość geograficzna. (np. np. 25 42,5 N i 015 35,2 E). Długość i szerokość geograficzną mierzy się w stopniach, minutach i sekundach, gdzie : 1 = 60 a 1 = 60 Dyspersja: proces przemieszczania się organizmów w stosunku do obszaru zajętego przez populację, w przypadku wilków opuszczenie rodzimej watahy w celu poszukiwania nowego terytorium. GPS (Global Positioning System): system nawigacji satelitarnej polegający na pomiarze czasu dotarcia sygnału radiowego z satelitów do odbiornika. Znając prędkość fali elektromagnetycznej można obliczyć odległość odbiornika od satelitów. Mając wpisane do pamięci urządzenia położenie satelitów w czasie, mikroprocesor odbiornika może obliczyć pozycję geograficzną (długość i szerokość geograficzną). Kompas magnetyczny: Przyrząd nawigacyjny służący do wyznaczania kierunku południka magnetycznego. W kompasie wykorzystywane jest zjawisko ustawiania się swobodnie zawieszonego magnesu wzdłuż linii pola magnetycznego. Kompas składa się z wąskiego, długiego i lekkiego magnesu (tzw. igły magnetycznej) ułożyskowanego na pionowej osi oraz tarczy z podziałką kątową (tzw. róży kompasowej). Radiotelemetria: odbiór danych w odległych od źródła danych, z wykorzystaniem częstotliwości radiowej. Terytorium: teren zamieszkiwany i broniony przez osobnika danego gatunku przed osobnikami innego lub tego samego gatunku. Triangulacja: wyznaczanie w terenie współrzędnych punktów za pomocą układów trójkątów utworzonych przez te punkty. Wataha: grupa rodzinna wilków, składająca się z rodziców, szczeniąt, zeszłorocznych szczeniąt (piastunów) i dwuletnich wilków przed opuszczeniem watahy. Wybrane pozycje z literatury: 1. H. Okarma, Wilk - monografia przyrodniczo-łowiecka, Białowieża 1992. 2. Monitoring Ethiopian Wolf Populations A field manual, S. Newey & C. Sillero-Zubiri, Oxford University, 2002. 3. http://www.polskiwilk.org.pl/ 4. http://www.wolf.org/ 5. http://www.kidsplanet.org/tt/wolf/discovery 4 15. Dokąd truchta nocą wilk?

300 60 Pakiet edukacyjny - W słowach kilku o wydrze, bobrze i wilku Dokąd truchta nocą wilk? - plansza nr 1 N N W E W E S długość geograficzna szerokość geograficzna S triangulacja 320 340 0 N 20 40 280 260 W NW NE E 80 100 SW SE 08.00 08.15 08.30 240 220 S 140 120 200 180 160

Dokąd truchta nocą wilk? - karta pracy nr 1 A. Dane telemetryczne - sezon 1 Wilk 4 Wilk 9 Wilk 13 Wilk 15 Wilk 22 Wilk 18 Data 15/1/ D3 D4 F14 * L22 N19 30/1/ B5 C6 E13 * G25 M22 15/2/ D8 E7 I11 D12 J20 H23 30/2/ H6 H7 L13 F15 K24 M18 15/3/ B6 C7 J16 H16 M19 K22 30/3/ F2 G2 F17 I14 O18 N18 15/4/ J7 J6 G18 K12 K21 K20 30/4/ H8 F5 H13 I15 L20 I23 15/5/ F5 F6 H14 H12 K22 K22 30/5/ E7 F5 I13 H15 H22 H22 15/6/ E6 F4 J11 H13 J22 M24 30/6/ G4 E5 D15 F14 M23 N23 15/7/ G9 G6 C12 E11 O22 M21 30/7/ F9 I7 K15 E16 N18 M20 15/8/ H3 G9 C13 F17 G23 J21 30/8/ E4 F3 F13 I21 I22 H23 15/9/ N2 G8 N15 F18 N21 N17 30/9/ I4 H5 K13 D14 K24 N12 15/10/ G2 G2 G14 J15 K19 O5 30/10/ K5 G5 F18 F16 N18 O1 15/11/ I5 E8 B12 C11 J24 * 30/11/ * E4 G11 A9 L21 * 15/12/ * K1 L14 L13 H24 * 30/12/ * B13 B13 B13 M24 *

Dokąd truchta nocą wilk? - karta pracy nr 1 B. Dane telemetryczne - sezon 2 Wilk 4 Wilk 9 Wilk 13 Wilk 15 Wilk 22 Wilk 18 Data 15/1/ * E5 G13 F17 K24 * 30/1/ * D6 B12 C20 J20 * 15/2/ * F5 E8 C22 L18 * 30/2/ * G4 B10 B23 G23 * 15/3/ * H2 I16 A25 O18 * 30/3/ * G1 K14 C25 I21 * 15/4/ * I2 I8 E23 J23 * 30/4/ * D2 E8 B18 L22 * 15/5/ * B4 G14 B22 M21 * 30/5/ * E3 H13 D24 M20 * 15/6/ * E1 H12 D21 M21 * 30/6/ * H1 F8 C22 M24 * 15/7/ * J3 E18 C23 O21 * 30/7/ * O10 B13 B21 N16 * 15/8/ * L3 D9 C23 I24 * 30/8/ * E3 J10 B20 G25 * 15/9/ * B5 C15 C22 J21 * 30/9/ * C3 L12 B19 K23 * 15/10/ * G4 F13 A20 N18 * 30/10/ * H3 H9 C19 N22 * 15/11/ * F3 E12 C21 L23 * 30/11/ * E6 D14 D16 O20 * 15/12/ * D4 E16 D23 K20 * 30/12/ * F2 H11 C20 H23 *

Dokąd truchta nocą wilk? - karta pracy nr 2 mapa - sezon 1 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 A B C D E F G H I J K L M N O Nanieś dane radiotelemetryczne z pierwszego sezonu z karty pracy - Dane, używając ustalonych z nauczycielem znaków i kolorów dla każdego wilka i sezonu. Po naniesieniu punktów z pierwszego sezonu obrysuj terytoria poszczególnych watah, łącząc punkty w ten sposób, żeby biegły albo po obwodzie kratki, albo łączyły poszczególne kratki po przekątnej. Przyjmująć, że długość i szerokość kratki wynosi 2 km oblicz wielkość terytoriów i średnią wielkość terytorium (Podpowiedź: ułatw sobie zadanie przez podzielenie terytorium na mniejsze figury geometryczne!).odpowiedz na pytania na karcie pracy- Wnioski.

Dokąd truchta nocą wilk? - karta pracy nr 2 mapa - sezon 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 A B C D E F G H I J K L M N O Nanieś dane radiotelemetryczne z drugiego sezonu z karty pracy - Dane używając ustalonych z nauczycielem znaków i kolorów dla każdego wilka i sezonu. Po naniesieniu punktów z drugiego sezonu, obrysuj terytoria poszczególnych watah, łącząc punkty w ten sposób, żeby biegły albo po obwodzie kratki, albo łączyły poszczególne kratki po przekątnej. Przyjmująć, że długość i szerokość kratki wynosi 2 km, oblicz wielkość terytoriów i oblicz różnicę w wielkości terytoriów w porównaniu z pierwszym sezonem oraz średnią wielkość terytorium (Podpowiedź: ułatw sobie zadanie przez podzielenie terytorium na mniejsze figury geometryczne!). Odpowiedz na pytania na karcie pracy - Wnioski.

Dokąd truchta nocą wilk? - karta pracy nr 3 A. mapa - sezon 1 wyniki B. mapa - sezon 2 wyniki

Dokąd truchta nocą wilk? - karta pracy nr 3 C. mapa - klucz Wilk 4 Wilk 9 Wilk 13 Wilk 15 Wilk 22 Wilk 18 Sezon 1 Sezon 2 Odpowiedzi: wielkośc terytorium Wataha 1 Wataha 2 Watacha 3 Średnia Sezon 1 228 km 2 284 km 2 218 km 2 243,3 km 2 Sezon 2 140 km 2 358 km 2 216 km 2 238 km 2 Różnica -88 km 2 +74 km 2-2 km 2 ----

Dokąd truchta nocą wilk? - karta pracy nr 4 Wnioski Na podstawie danych naniesionych na kartę pracy - Mapa odpowiedz na następujące pytania: Które wilki należą do tej samej watahy? Czy na podstawie zgrupowań punktów danej watahy można oszacować wielkość terytorium? Co oznaczają punkty daleko poza normalnym występowaniem poszczególnych wilków? Dlaczego wilk miałby opuścić watahę? Jeżeli tylko jeden wilk na danym terenie jest zaobrożowany, jak naukowcy są w stanie oszacować ile wilków jest w watasze? Czy terytoria nakładają się na siebie, czy są odrębne? Jak wilki oznaczają granice terytorium? Jakie problemy mogłoby powodować przekraczanie granic terytorium?