Scenariusz zajęć dla II klasy gimnazjum



Podobne dokumenty
Indywidualny Plan Edukacyjno Zawodowy (IPEZ)

ROZPOZNAWANIE PREDYSPOZYCJI I ZAINTERESOWAŃ GWARANCJĄ ŻYCIOWEGO SUKCESU

DO SAMODZIELNEGO WYBORU ZAWODU

Kim będę? Podział Zawodów. B. A. Klimow podzielił zawody na 5 grup: 1. Człowiek - człowiek. 2. Człowiek - technika. 3. Człowiek - przyroda

,,WYBÓR ZAWODU OZNACZA W GRUNCIE RZECZY WYBÓR ŚRODKÓW PROWADZĄCYCH DO REALIZACJI SAMEGO SIEBIE DONALD SUPER WYBÓR SZKOŁY I ZAWODU

Żyj według życiorysu, który chciałbyś sobie napisać. Aleksander Kumor polski aforysta

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

GAZETKA SzOK Szkolni Odkrywcy Kariery w Gimnazjum nr 12 numer 3

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

TEST ZAINTERESOWAŃ ZAWODOWYCH. Imię i nazwisko lub pseudonim.. Płeć M / K Wiek. Data badania

Szkoła podstawowa - klasa 6

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.11 Temat zajęć: Dzielimy się z państwem rozliczenie roczne PIT

BEZPIECZNE DZIECKO- PRZYJACIEL SZNUPKA DLA KLASY VI. CEL GŁÓWNY: rozwijanie umiejętności dokonywania właściwych wyborów w kontaktach społecznych.

O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI. Gimnazju m. konto bankowe?

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

1.01 Profil osoby przedsiębiorczej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Plan działań preorientacji i orientacji zawodowej na III poziomie edukacyjnym w ZSiP w Krośnicach

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Czarnej Wodzie

Ankieta skłonności zawodowych

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Tydzień żartów i zagadek Temat: Prima aprilis

Test badający predyspozycje zawodowe

Ankieta skłonności zawodowych (autor: J. Woroniecka na podstawie propozycji B. A. Klimowa)

Scenariusz zajęć Temat: Bawimy się w sklep

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

WARSZTATY METODYCZNE (dla nauczycieli matematyki szkół ponadgimnazjalnych)

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

PROGRAM WYBIERAM ZAWÓD WYBIERAM ZAWÓD

Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Droga Gimnazjalistko! Drogi Gimnazjalisto! Przed Tobą. Szkoła Edukacja Kariera Sukces

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

OFERTA EDUKACYJNA NA ROK SZKOLNY 2018/2019

Ankieta skłonności zawodowych

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

WEWNĄTRZSZKOLNY SYSTEM DORADZTWA ZAWODOWEGO w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Budzowie

Scenariusz zajęć nr 2

TEMAT : GRA GIEŁDOWA

Od planowania do konstruowania kariery

Główne cele projektu:

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Wszyscy dla wszystkich, czyli o tych, którzy ksiąŝki kochają

WEWNĄTRZSZKOLNY SYSTEM DORADZTWA ZAWODOWEGO w Szkole Podstawowej nr 4 w Grodzisku Mazowieckim na rok szkolny 2017/2018 i 2018/2019

Zespół Szkół Ekonomicznych im. Cyryla Ratajskiego w Śremie

Technik pojazdów samochodowych

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć nr 7

SZKOLNY KLUB KARIERY PRZY GIMNAZJUM Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI NR 1 IM. A. MICKIEWICZA W KŁODZKU

KONSPEKT ZAJĘĆ LEKCYJNYCH Z PRZEDMIOTU ZASADY RACHUNKOWOŚCI

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Spacer po łące. Temat: Mieszkańcy łąki

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

CAREER PORTFOLIO H5 ZAŁĄCZNIK 6: KLASYFIKACJA ZAWODÓW

Scenariusz zajęć z przedsiębiorczości

Przedmiot: język angielski zawodowy w klasie o profilu technik informatyk. Szkoła: Powiatowy Zespół Nr 10SME im. M. Kopernika ( IV etap kształcenia)

1. Obywatel w urzędzie gminy

Projekt prowadzi Instytut Psychologii hanowerskiego uniwersytetu Leibnitza.

Czy należy zreformować dotychczasowy system podatkowy?

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wykresy funkcji. Uczeń:

Scenariusz zajęć dla dzieci w wieku lat

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

WEWNĄTRZSZKOLNY SYTSEM DORADZTWA ZAWODOWEGO W SZKOLE PODSTAWOWEJ W KUKLÓWCE RADZIEJOWICKIEJ W ROKU SZKOLNYM 2018/2019

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Scenariusz zajęć (a) Aktywność fizyczna i zdrowie

PUBLIKACJA PODSUMOWUJACA ZAJĘCIA DODATKOWE Z MATEMATYKI. realizowane w ramach projektu Stąd do przyszłości. nr. POKL

Bilans przedsiębiorstwa co to takiego? Autor: mgr Gabriela Jagsz

SZKOLNY PROGRAM DORADZTWA ZAWODOWEGO Zespołu Szkół nr 60 w Warszawie

Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Łomży

Doradztwo zawodowe w Gimnazjum w Jastkowie

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

OPRACOWANIE WYNIKÓW ANKIETY

Scenariusz zajęć dodatkowych

Temat: Moje zasoby moją szansą rozwoju kariery zawodowej i edukacyjnej.

Narzędzie nr 6: Test predyspozycji zawodowych

WEWNĄTRZSZKOLNY SYSTEM DORADZTWA ZAWODOWEGO w Szkole Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II

Scenariusz zajęć z języka angielskiego

Ankieta ewaluacyjna dla uczniów dotycząca Szkolnego Programu Wychowawczego

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SPOŁECZNYCH GRUPA XXIV

Podsumowanie działalności Powiatowego Ośrodka Kariery

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Zapisywanie algorytmów w języku programowania

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji; 1.1c-wyszukuje w tekście potrzebne informacje;

WEWNĄTRZSZKOLNY SYSTEM DORADZTWA ZAWODOWEGO

Robienie gratisów czy kradzież? rozmowa o bohaterze książki Złoty pelikan i wpływie reklamy na postępowanie człowieka

Zostań młodym ekologiem

WEWNĄTRZSZKOLNY SYSTEM ORIENTACJI I DORADZTWA ZAWODOWEGO GIMNAZJUM NR 1 W PRZEWORSKU

Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Jana Pawła II w Kołobrzegu WEWNĄTRZSZKOLNY PROGRAM DORADZTWA ZAWODOWEGO DLA KLAS VII i VIII Rok szkolny 2018/2019

KONSPEKT ZAJĘĆ PROWADZONYCH METODĄ OŚRODKÓW PRACY

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Wzrok i słuch Wzrok i słuch Zagadnienia z podstawy programowej

INFORMATYKA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. ARKADEGO FIEDLERA W PRZEŹMIEROWIE

SZKOŁA BRANŻOWA I STOPNIA

MŁODZIEŻOWY KWESTIONARIUSZ ZAINTERESOWAŃ ZAWODOWYCH MŁOKOZZ

Priorytet XI KREUJEMY NASZĄ PRZYSZŁOŚĆ w Gimnazjum nr 3 w I semestrze roku szkolnego 2015/2016

Transkrypt:

Scenariusz zajęć dla II klasy gimnazjum TEMAT: Poznajemy zawody klasyfikacja zawodów. CZAS TRWANIA : 45 min. CELE LEKCJI : Cel główny: Zapoznanie uczniów z klasyfikacją zawodów. Cele szczegółowe: Po zajęciach uczeń powinien: dokonać podziału zawodów ze względu na środowisko pracy, wskazać związek między predyspozycjami osobowościowymi, a przyszłym zawodem. FORMY PRACY : forum, praca samodzielna, praca w grupach. METODY PRACY: dyskusja, mini wykład, TECHNIKI PRACY: ćwiczenia, POMOCE DYDAKTYCZNE : arkusze papieru pakowego, pisaki, ankieta Czy lubisz? PRZEBIEG ZAJĘĆ: 1. Nauczyciel wyjaśnia uczniom, że zawody można podzielić ze względu na środowisko pracy: - zawody wymagające kontaktu z danymi (grupa człowiek - dane) - grupa ta obejmuje zawody związane z posługiwaniem się systemem znaków i pojęć umownych (np. cyfry, kody, litery, informacje, systemy oznakowania pojęć itp.). Typowe zawody to: kreślarz, tłumacz (tekstów literackich, naukowych, ustnych), matematyk, kartograf, informatyk, ekonomista, rzeczoznawca, urzędnik podatkowy, makler giełdowy. 1

- zawody wymagające kontaktu z rzeczami (grupa człowiek - rzeczy) - grupa ta obejmuje zawody związane z przetwarzaniem surowców, produkcją dóbr materialnych, obsługą, konserwacją i naprawą przedmiotów, maszyn, uprawą i pielęgnacją roślin, hodowlą zwierząt. Typowe zawody to: piekarz, murarz, cieśla, mechanik pojazdów samochodowych, technik elektronik, zegarmistrz, inżynier budowlany, ogrodnik, zootechnik, itp., - zawody wymagające kontaktu z ludźmi (grupa człowiek - człowiek) - związana z pracą na rzecz ludzi, wymagająca dobrych relacji interpersonalnych, np. opieka, wychowanie, leczenie, zarządzanie, terapia. Typowe zawody to: nauczyciel, pielęgniarka, lekarz, psycholog, doradca, specjalista d/s marketingu, negocjator, pośrednik handlowy, pracownik socjalny. 2. Uczniowie indywidualnie wypełniają ankietę Czy lubisz? 2

ANKIETA - "CZY LUBISZ?" Wiesz na pewno co lubisz robić, a czego nie lubisz. Przeczytaj każde pytanie, zastanów się i zaznacz w karcie odpowiedzi: ++ bardzo lubię, +lubię,? nie wiem, - nie lubię, -- bardzo nie lubię. Czy lubisz? 1. naprawiać zepsute mechanizmy 2. organizować zabawy dla dzieci 3. liczyć pieniądze 4. konstruować modele 5. opiekować się chorymi 6. pisać na maszynie 7. majsterkować 8. pomagać rówieśnikom w nauce 9. wprowadzać dane do komputera 10. budować coś, np. z drewna, plastiku 11. organizować wycieczki 12. sprzedawać 13. hodować i pielęgnować kwiaty 14. zajmować się zwierzętami 15. rysować schematy, tabele i wykresy 16. pomagać przy naprawie samochodu 17. zabawy z małymi dziećmi 18. rozwiązywać krzyżówki 19. pracować na działce 20. pomagać ludziom 21. zapisywać swoje wydatki 22. prace wykończeniowe w mieszkaniu 23. udzielać innym porad w różnych sprawach 24. zapamiętywać numery np. telefonów 25. przygotowywać przetwory na zimę 26. opowiadać dzieciom bajki 27. wypełniać formularze, ankiety, druki 28. szyć na maszynie 29. przekonywać innych 30. gromadzić i porządkować różne dane 31. obsługiwać maszyny 32. udzielać ludziom wskazówek 33. rysować plany budynków 34. montować urządzenia techniczne 35. być przewodnikiem na wycieczce 36. pisać pamiętniki 37. myć naczynia 38. odwiedzać chorych 39. rozwiązywać zagadki matematyczne 40. malować ściany 41 uczestniczyć w spotkaniach towarzyskich 42. pisać opowiadania 3

ARKUSZ ODPOWIEDZI DO ANKIETY "CZY LUBISZ?" Rzeczy Ludzie Dane 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 26. 27. 28. 29. 30. 31. 32. 33. 34. 35. 36. 37. 38. 39. 40. 41. 42. Razem: Razem: Razem: Dodaj do siebie w 3 kolumnach wszystkie "+" i "-", zaś wartość bezwzględną wpisz na dole w kratce "Razem". Wartość bezwzględna oznacza, że jeśli np. w kolumnie rzeczy otrzymałeś 12 "+" i 8 "-" to wpisujesz +4 punkty. Najważniejszą sferą dla ciebie będzie ta, w której uzyskałeś najwięcej punktów. 4

3. Nauczyciel rysuje na tablicy lub na papierze pakowym tabelę. Człowiek - dane Człowiek - rzeczy Człowiek - ludzie 4. Po zakończeniu wypełniania i dokończenia analizy wyników ankiety nauczyciel prosi, aby uczniowie kolejno podchodzili do tablicy i wpisali swoje nazwisko w odpowiedniej rubryce, wg dokonanych wyborów. 5. Klasa dzieli się na trzy zespoły: 1. Człowiek - dane 2. Człowiek - rzeczy 3. Człowiek - ludzie Każda grupa ma za zadanie wypisać na dużym arkuszu papieru jak najwięcej zawodów należących do danej grupy. 6. Uczniowie odczytują wypisane zawody. Nauczyciel razem z resztą klasy weryfikuje listy i pomaga je uzupełnić. 7. Podsumowanie: Nauczyciel wyjaśnia, że każdy zawód łączy w sobie kilka środowisk pracy, np. lekarz - musi przede wszystkim umieć słuchać i rozumieć pacjentów (grupa człowiek - ludzie ), - musi umieć obsługiwać nowoczesną aparaturę lekarską (kontakt z rzeczami), - musi orientować się w danych : wyniki badań analitycznych, receptury leków. makler Towarów - sporządza ofert kupna sprzedaży, gromadzi informacje o cenach towarów na giełdach krajowych i zagranicznych (grupa człowiek - dane), - prowadzi rozmowy z klientami, negocjuje ceny kupna sprzedaży (grupa człowiek - człowiek), organizator konferencji - utrzymuje kontakty z usługodawcami, reprezentuje klienta w sprawach organizacji i obsługi zlecenia (grupa człowiek - człowiek), - prowadzi kartoteki klientów, uczestników i kontrahentów, rozlicza zamówienia, sporządza programy organizacyjne i finansowe (grupa człowiek - dane), - prowadzi punkt informacji podczas konferencji, zapewnia system łączności punktu z ośrodkiem dyspozycyjnym, obsługuje sprzęt audio - wizualny (grupa człowiek - rzeczy). 5