Scenariusz lekcji języka polskiego

Podobne dokumenty
KONSPEKT ZAJĘĆ LEKCYJNYCH DLA KLASY IV TECHNIKUM

Scenariusz lekcji języka polskiego

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE II GIMNAZJUM

4) praktyczne opanowanie umiejętności ogólnych i specjalistycznych, których wpojenie należy do celów nauczania przewidzianych programem nauczania,

Język polski. Konspekt lekcji otwartej dla nauczycieli

Opinia dotycząca senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o języku polskim oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druk nr 968)

Kościół Boży w Chrystusie PODSTAWA PROGRAMOWA DLA SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

Cele lekcji: Metody: - praca z tekstami kultury; - praca indywidualna; - metoda poglądowa; - burza mózgów ; -,,drzewko decyzyjne. Środki dydaktyczne:

Propozycja dla III i IV etapu edukacji

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLASY VI ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE VI

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

Język regionalny język kaszubski. Cele kształcenia wymagania ogólne

Kryteria oceniania dla klasy II gimnazjum z języka polskiego zgodne z nową podstawą programową

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

Wymagania do przedmiotu Etyka w gimnazjum, zgodne z nową podstawą programową.

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy III gimnazjum

Konspekt lekcji języka polskiego w liceum Cierpienie HIoba

Materiał opracowany w ramach zdobytej wiedzy i nabytych umiejętności poprzez udział w pracach Sieci Współpracy i Samokształcenia dla nauczycieli

GENERATOR MYŚLI HUMANISTYCZNEJ

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO KL. VI B 28 marca 2014 r.

Cele i zadania stawiane przed uczniem w ramach zajęć etyki.

Dziedzictwo kulturowe pamięć przeszłości Materiały edukacyjne z zakresu dziedzictwa kulturowego

Kościół Boży w Chrystusie PODSTAWA PROGRAMOWA DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Kryteria oceniania z języka polskiego dla klasy III gimnazjum

Kartoteka testu Moda ma swoją historię

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA KASZUBSKIEGO W KL. IV-VI rok szkolny 2017/2018

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

Kartoteka testu Oblicza miłości

Człowiek stworzony do szczęścia

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY dla uczniów klasy III Gimnazjum nr 47 sportowego w Krakowie opracowany: przez zespół polonistów gimnazjum

WYNIKI EGZAMINU GIMNAZJALNEGO Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO ROK SZKOLNY 2016/2017

ELEMENTY ŚWIATA PRZEDSTAWIONEGO TEKSTU EWY GRĘTKIEWICZ PIERWSZA LEKCJA POLSKIEGO.

Dorastanie w Polsce czasów PRL u. Interpretacja filmu Krzysztofa Zanussiego Cwał (1996).

Scenariusz lekcji języka polskiego

Kartoteka testu Moda ma swoją historię

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz lekcji w klasie I liceum język polski

Kartoteka testu W kręgu muzyki GH-A1(A4)

Edukacja globalna na zajęciach z języka polskiego

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy I gimnazjum. z wykorzystaniem elementów oceniania kształtującego

Analiza wyników egzaminu gimnazjalnego 2016 r. Test humanistyczny język polski

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

Dziedzictwo kulturowe podróż w czasie fotografia Materiały edukacyjne z zakresu dziedzictwa kulturowego

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie szóstej szkoły podstawowej. Temat: DLACZEGO POWIEŚĆ HISTORYCZNA NIE JEST PODRĘCZNIKIEM HISTORII?

Prezentacja Dlaczego tworzymy plan? Slajd 1. Slajd 2.

Wymagania edukacyjne z języka polskiego na poszczególne oceny dla uczniów klasy III gimnazjum w roku szkolnym 2017/2018

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

Scenariusz nr 22 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Warunki techniczne: wiek uczestników szkoła ponadpodstawowa, szkoła ponadgimnazjalna, miejsce zajęć szkoła, czas trwania zajęć 90 minut.

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO KLASA VIII

KLASA VII. (Ocenę wyższą otrzymuje uczeń, który spełnia wszystkie wymagania ocen niższych pozytywnych).

Temat Można o nią zabiegać, zmienić się dla niej i zginąć Niejedno ma imię i ciągle trwa. Motyw miłości w literaturze

To lektura godna polecenia. Piszemy recenzję

Język mniejszości narodowej lub etnicznej Szkoła podstawowa

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

1. Roland rycerz średniowieczny

Edukacja globalna na zajęciach z języka polskiego

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLASY VI ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE VI

śledzi tok lekcji, zapamiętuje najważniejsze informacje;

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASACH IV-VIII w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II

Plan poprawy efektów kształcenia w szkole podstawowej na rok szkolny 2012/2013 opracowany na podstawie analizy wyników sprawdzianu po klasie szóstej

Słowne: pogadanka, gra dydaktyczna Jaki to ptak?, praca grupowa, analiza wykresów, analiza rysunków przedstawiających sylwetki ptaków.

ANALIZA I INTERPRETACJA PRÓBNEGO EZAMINU Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO PRZEPROWADZONEGO WŚRÓD UCZNIÓW KLAS III GIMNAZJUM INTEGRACYJNEGO W ZESPOLE SZKÓŁ

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2016/2017

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ETYKI DLA KLAS IV- VIII. SZKOŁY PODSTAWOWEJ Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI Nr 162 W KRAKOWIE W ROKU SZKOLNYM

Wymagania edukacyjne dla ucznia klasy siódmej SP z orzeczeniem PPP

Scenariusz lekcji języka polskiego przeprowadzonej w klasie II gimnazjum.

Kryteria ocen z religii kl. 4

Scenariusze edukacyjne w ramach projektu Wspólna, nie znaczy niczyja. autorzy: Ryszard Pempera Róża Połeć

SCENARIUSZ LEKCJI BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM FILMU

Polski alfabet według Wojciecha Wiszniewskiego Elementarz (1976) Opracowała: Anna Równy

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

Kodeks dobrej magii kreowanie systemu wartości.

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2016/2017

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLAS 4-6 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Wymagania edukacyjne z języka polskiego w klasie V

Temat: Lekcja wychowawcza poświęcona tematyce przemocy w oparciu o film Męska sprawa Sławomira Fabickiego.

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA I WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY VII

Razem czy osobno? Spotkanie 17. fundacja. Realizator projektu:

II. Metoda pracy Praca z podręcznikiem i atlasem, opis, wyjaśnianie, rozmowa dydaktyczna, obserwacja, prezentacje, gra dydaktyczna, pokaz.

Scenariusz lekcji języka polskiego. TEMAT: KIM JEST LUDOŻERCA? (T.RÓŻEWICZ List do ludożerców; list otwarty)

- uczeń posiadł wiedzę i umiejętności znacznie przekraczające program nauczania katechezy

SCENARIUSZ LEKCJI BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM FILMU. Czym są choroby prionowe?

ZESTAWIENIE I ANALIZA WYNIKÓW EGZAMINU Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO NA POZIOMIE PODSTAWOWYM UCZNIÓW III KLAS GIMNAZJUM. Statystyczna analiza danych

Lucyna Zaczkowska praca: Zespół Szkół w Ciścu ul. Zielona 65 Cisiec Węgierska Górka Węgierska Górka

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO - OCENIANIE BIEŻĄCE, SEMESTRALNE I ROCZNE (2015/2016)

Analiza wyników egzaminu gimnazjalnego 2016 Test język obcy nowożytny język niemiecki (poziom podstawowy)

Czy potrafisz się uczyć? badanie ewaluacyjne

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ETYKI SZKOŁA PODSTAWOWA W LUBINIE I. CELE EDUKACYJNE

WYMAGANIA EDUKACYJNE W ZAKRESIE IV KLASY SZKOŁY PODSTAWOWEJ. Zaproszeni przez Boga z serii Drogi przymierza

Transkrypt:

Scenariusz lekcji języka polskiego Przedział wiekowy: Gimnazjum Czas trwania zajęć: 45 minut TEMAT: JAK DOŚWIADCZENIE WOJNY MOŻE ZMIENIĆ CZŁOWIEKA? ANDRZEJ KALININ I BÓG O NAS ZAPOMNIAŁ - FRAGMENT. CEL GŁÓWNY: Uczeń analizuje i interpretuje tekst kultury. CELE OPERACYJNE: Uczeń: ze zrozumieniem posługuje się pojęciami dotyczącymi wartości pozytywnych i ich przeciwieństw oraz określa postawy z nimi związane, wyszukuje w wypowiedzi potrzebne informacje oraz cytuje odpowiednie fragmenty tekstu, omawia na podstawie poznanego dzieł literackiego ponadczasowe zagadnienia egzystencjalne, np. przyjaźń, śmierć, cierpienie, lęk, nadzieja, wiara, samotność, inność, poczucie wspólnoty, solidarność, sprawiedliwość; dostrzega i poddaje refleksji uniwersalne wartości humanistyczne; uczestniczy w dyskusji, uzasadnia własne zdanie, przyjmuje poglądy innych lub polemizuje z nimi, dostrzega zróżnicowanie postaw społecznych, obyczajowych, narodowych, etycznych i w ich kontekście kształtuje swoją tożsamość, tworzy plan twórczy własnej wypowiedzi, dokonuje starannej redakcji tekstu napisanego ręcznie. FORMY PRACY: indywidualna, zbiorowa. METODY: analiza tekstu, dyskusji, ćwiczeń praktycznych. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: tekst A. Kalinina I Bóg o nas zapomniał - fragment, tekst Tadeusz Różewicza Ocalony, karta pracy załącznik nr 1. 1

PRZEBIEG ZAJĘĆ: 1. Nauczyciel sprawdza zadanie domowe. 2. Wspólnie z uczniami tworzy definicję zjawiska językowego w tekście Kalinina - Dialektyzacja - inaczej stylizacja gwarowa, polegająca na wprowadzeniu do utworu literackiego (całości lub jego części) słownictwa, zwrotów, form gramatycznych pochodzących z określonego dialektu, tzw. dialektyzmów. Dialektyzacja jest świadomym zabiegiem literackim służącym odtworzeniu lokalnego kolorytu, charakterystyce środowiska lub poszczególnych bohaterów, np. I Bóg o nas zapomniał Andrzeja Kalinina. 3. Prowadzący wskazuje, że poza warstwą językową tekst Kalinina jest godny uwagi ze względu na poruszone w nim problemy. Pyta uczniów jakie wg nich zagadnienia są tutaj poruszone. Prawdopodobne odpowiedzi: wojna, okrucieństwo oprawców, głód, wewnętrzna przemiana człowieka pod wpływem doświadczenia wojny. 4. Nauczyciel podaje temat lekcji: JAK DOŚWIADCZENIE WOJNY MOŻE ZMIENIĆ CZŁOWIEKA? ANDRZEJ KALININ I BÓG O NAS ZAPOMNIAŁ - FRAGMENT. 5. Uczniowie wskazują w tekście fragment, w którym narrator zapowiada swoją wewnętrzną przemianę, jaka się w nim dokonuje podczas wojny. Tak ja wtedy gadał ze sobą, znaczy się serce myśli takie do głowy podsuwali, bo musisz pan wiedzieć, ze w tamta pora był ja jeszcze i porządny, i uczciwy chłop. Jeszcze sowieckiej szkoły nie przeszedł i postępowania po bolszewicku nauczyć się nie zdążył. 6. Nauczyciel prosi uczniów, aby wskazali tekst liryczny, w którym podmiot liryczny mówi o tym, jak bardzo go wojna zmieniła, ze teraz nie potrafi rozróżnić dobro od zła. Prawdopodobna odpowiedź: Ocalony Tadeusz Różewicza. 7. Jeden z uczniów głośno odczytuje tekst Różewicza, po czym następuje krótka dyskusja na temat wpływu wojny na duszę człowieka. Różewicz Tadeusz Ocalony Mam dwadzieścia cztery lata ocalałem prowadzony na rzeź. To są nazwy puste i jednoznaczne: człowiek i zwierzę miłość i nienawiść wróg i przyjaciel ciemność i światło. 2

Człowieka tak się zabija jak zwierzę widziałem: furgony porąbanych ludzi którzy nie zostaną zbawieni. Pojęcia są tylko wyrazami: cnota i występek prawda i kłamstwo piękno i brzydota męstwo i tchórzostwo. Jednako waży cnota i występek widziałem: człowieka który był jeden występny i cnotliwy. Szukam nauczyciela i mistrza niech przywróci mi wzrok słuch i mowę niech jeszcze raz nazwie rzeczy i pojęcia niech oddzieli światło od ciemności. Mam dwadzieścia cztery lata ocalałem prowadzony na rzeź. 8. Prowadzący wspólnie z podopiecznymi konstruuje krótką notatkę. PO WOJNIE: - człowiek nie potrafi już rozróżnić dobra od zła, ponieważ na wojnie obowiązuje odwrócony dekalog np. trzeba zabijać, aby przeżyć, - pojęcia takie jak miłość, nienawiść to nazwy bez znaczenia, - cały świat wartości zostaje zachwiany, - człowiek już nie widzi, nie słyszy tak jak przedtem. Uczniowie krótko dokonują oceny postawy sowieckich wojskowych. Zastanawiają się, jakie cechy muszą oni posiadać, aby móc w tak okrutny sposób traktować polskich żołnierzy. Następnie dopisują do notatki: PO WOJNIE: - człowiek innej narodowości nie jest już dla nas w pełni człowiekiem, traktujemy go z pogardą, - bez wyrzutów sumienia dajemy złudną nadzieję, aby tylko upokorzyć i przysporzyć większego cierpienia, - dla osiągnięcia zamierzonego celu jesteśmy w stanie okłamać drugiego człowieka. 9. Nauczyciel wskazuje, że tak właśnie po wojnie ucierpiała dusza człowieka. Ale droga do takiej degradacji wiodła przez męki fizyczne. Poza nieludzkimi karami cielesnymi, oprawcy stosowali najgorsza z metod, aby człowieka upodlić głód. 3

10. Uczniowie odnajdują w utworze Kalinina fragment, który traktuje o głodzie. Wtedy to, panie, przypomniał o sobie głód. ( ) Ta opowiedzieć się nie da, jaki on mocarny jest. 11. Nauczyciel rozmawia z uczniami na temat głodu:/ w tym czasie uczniowie konstruują samodzielną notatkę/ - Czy potraficie się skupić w szkole, gdy jesteście bardzo głodni? Na czym skoncentrowane są wtedy wasze myśli? - Do czego jest zdolny człowiek głodny? - Wskażcie przykłady z literatury, których bohaterowie byli głodni (np. Kain, który sprzedaje swoje pierworództwo Ablowi; - Nauczyciel wspomina o tekstach, z którymi uczniowie spotykają się dopiero w szkole średniej, ale o których warto nadmienić już teraz: Tadeusz Borowski jest autorem bodaj najbardziej drastycznej definicji głodu. Bohater "Opowiadań" stwierdza, iż : Głód jest wtedy prawdziwy, gdy człowiek patrzy na drugiego człowieka jako na obiekt do zjedzenia. Ja już miałem taki głód. W opisach niesamowitej siły niszczącej głodu wtóruje mu Gustaw Herling-Grudziński: Nie ma takiej rzeczy, której by człowiek nie zrobił z głodu i bólu. Gdy odczuwamy przemożne łaknienie zapominamy potrzebach duchowych, sprowadzamy nasze życie do fizjologii. - Czym jest choroba głodowa? Choroba głodowa, zespół objawów występujących w głodzeniu niezupełnym, ze szczególnym niedoborem białka i witamin. Najbardziej charakterystycznym jej objawem są tzw. obrzęki głodowe, puchlina opłucna i brzuszna (otrzewna, obrzęk moszny i kończyn dolnych. W chorobie tej dochodzi też do obniżenia odporności i większej zapadalności na choroby zakaźne, zwyrodnienia narządów miąższowych (np. wątroby, nerek, zmian we krwi i w ośrodkowym układzie nerwowym. 12. W oparciu o dotychczasowe rozważania i notatki z lekcji uczniowie tworzą portret człowieka złagrowanego najpierw w postaci planu, później spójnej wypowiedzi pisemnej. 13. Jeden z uczniów podsumowuje zajęcia, odpowiadając na pytanie z tematu lekcji Jak doświadczenie wojny może zmienić człowieka? 4

KARTA PRACY - ZAŁĄCZNIK NR 1 Plan pomocny do stworzenia portretu człowieka złagrowanego Człowiek złagrowany to swego rodzaju produkt radzieckich łagrów oraz przykład krzywd i przemian w psychice wyrządzonych przez wojnę i okupację. Przedstawienie człowieka złagrowanego Jak się zachowuje człowiek złagrowany? Jak wygląda człowiek złagrowany? Nie jest to jednostka silna, pełna heroizmu, która potrafi przeciwstawić się złu, zachowując przy tym zasady moralne. To człowiek pozbawiony godności i moralności, ze skazą na naturze ludzkiej, bezsilny, obojętną na cierpienie, łatwy do zmanipulowania, skłonny do przystosowania się do życia w każdych warunkach. 5