Scenariusz lekcji: Graficzny sposób przedstawiania danych

Podobne dokumenty
2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Skumulowane wykresy słupkowe: pokazują zależności zachodzące między indywidualnymi elementami i całością.

Scenariusz lekcji. zdefiniować elementy wykresu (zakres danych, serie danych, legenda, zakres wartości, etykiety osi);

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

Uruchom polecenie z menu Wstaw Wykres lub ikonę Kreator wykresów na Standardowym pasku narzędzi.

Scenariusz lekcji: Elementy statystyki. Sposoby prezentacji danych

TEMAT : Przykłady innych funkcji i ich wykresy.

Temat lekcji : Zbieramy, opracowujemy i prezentujemy dane.

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

Temat: Odczytywanie informacji.

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji. opisać rodzaje zmian, jakie można wykonać na komórkach w Excelu; wskazać jak dane i komórki w Excelu

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności. Scenariusz lekcji

Wykresy. Informatyka Arkusz kalkulacyjny Excel dla WINDOWS. Excel. cz.4. Wykresy. Wykresy. Wykresy. Wykresy

Scenariusz lekcji. zdefiniować pojęcia arkusz kalkulacyjny-program i arkusz kalkulacyjnydokument;

PRZYGOTOWANIE I REALIZACJA HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ

Scenariusz lekcji. opisać strukturę prezentacji i budowę poszczególnych slajdów; opisać etapy projektowania prezentacji multimedialnej.

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Zagrożenia wynikające z korzystania z korzystania z sieci Internet. Autorka: Agnieszka Kotowicz

Informatyka Arkusz kalkulacyjny Excel 2010 dla WINDOWS

WYKRESY ĆWICZENIE 5. Skorzystaj z wyznaczonej funkcji kalibracyjnej do określenia nadciśnienia przy podanych wskazaniach czujnika.

Graficzna prezentacja danych. Wykresy w programie Microsoft Excel

Informatyka Arkusz kalkulacyjny Excel 2010 dla WINDOWS

ARKUSZ KALKULACYJNY MICROSOFT EXCEL

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Funkcje

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

Scenariusz lekcji. omówić stosowane urządzenia sieciowe: switch, hub, router;

Tworzenie i modyfikowanie wykresów

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe typy danych omówione na lekcji; wymienić funkcje konwertujące typy danych, omawiane na lekcji.

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

TEMAT: Ilustracja graficzna układu równań.

SCENARIUSZ LEKCJI: TEMAT LEKCJI: Postać kanoniczna funkcji kwadratowej. Interpretacja danych w arkuszu kalkulacyjnym

Scenariusz lekcji. wymienić nazwy funkcji logicznych (jeżeli, licz.jeżeli); omówić funkcje, korzystając z informacji zawartych w Pomocy programu;

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.

3.7. Wykresy czyli popatrzmy na statystyki

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Praktyczny Excel. Wykresy i grafika. w Excelu krok po kroku

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

Scenariusz lekcji matematyki z wykorzystaniem techniki komputerowej. Temat lekcji : Przekształcanie wykresów funkcji trygonometrycznych.

Praktyczny Excel. Wykresy i grafika. w Excelu krok po kroku

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: O czym mówią współczynniki funkcji liniowej? - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

Prezentujemy dane na wykresie w arkuszu kalkulacyjnym

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

1. Zarządzanie informacją w programie Access

Excel wykresy niestandardowe

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

Scenariusz lekcji. program do obsługi poczty elektronicznej np. Microsoft Outlook.

Laboratorium 7b w domu wykresy w Excelu

2. Tabele w bazach danych

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Poznajemy disacharydy

Temat: ANALIZA PRÓBNEGO EGZAMINU GIMNAZYJNEGO DIAGRAM PUDEŁKOWY

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

GDAŃSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY. Arkusz kalkulacyjny. Ćw. 4 - Teoria

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI. Jak ulokować i pożyczyć pieniądze? 2 CELE LEKCJI. 2.1 Wiadomości. 2.

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

ARKUSZ KALKULACYJNY MICROSOFT EXCEL cz.2 Formuły i funkcje macierzowe, obliczenia na liczbach zespolonych, wykonywanie i formatowanie wykresów.

1. Otwórz skoroszyt Zadania 04.xlsx i zapisz otwarty skoroszyt pod nazwą: Wykonane zadanie 4.xlsx.

Lekcja 28, 29 i 30. Konspekt lekcji Arkusz kalkulacyjny. Materiał z podręcznika: Rozdział 16. Arkusz kalkulacyjny

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

Temat: Graficzna ilustracja danych - wykresy

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe atrybuty czcionki; scharakteryzować pojęcia indeksu górnego i dolnego; wymienić rodzaje wyrównywania tekstu;

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI PLANOWANEJ DO PRZEPROWADZENIA W KLASIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

Wojewódzki Kuratoryjny Konkurs z Informatyki Etap szkolny

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby uruchamiania programów; wyjaśnić pojęcie autouruchamiania; omówić metody tworzenia skrótu;

Scenariusz lekcji. uzasadnić potrzebę przygotowania założeń projektowych bazy danych i określenia celów, do jakich baza danych ma być przeznaczona;

3. Liczba Pi. 1. Cele lekcji. a. 2. Metoda i forma pracy. b. 3. Środki dydaktyczne

Wzbogacenie formy dokumentu praca z tabelami i rysunkami MS Word

Scenariusz lekcji matematyki w klasie pierwszej szkoły ponadgimnazjalnej z wykorzystaniem komputerów.

MS Excel. Podstawowe wiadomości

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Międzyprzedmiotowa.

Jak korzystać z systemu Daymaker?

Scenariusz lekcji. omówić pojęcie formatowania dokumentu tekstowego; wyszczególnić charakterystyczne cechy wzorca dokumentu tekstowego;

TP1 - TABELE PRZESTAWNE od A do Z

Temat 2. Program komputerowy

Rodzaje zdań złożonych

2. Graficzna prezentacja algorytmów

Scenariusz lekcji. rozpoznać prawidłową deklarację tablicy; podać odwołanie do określonego elementu tablicy.

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Własności funkcji kwadratowej

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

1. Symulacja komputerowa, pogadanka SCENARIUSZ LEKCJI BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM KOMPUTERA MAGDALENA SZEWCZYK

OpenOffice.ux.pl Calc 2.0. Æwiczenia

Scenariusz lekcji. scharakteryzować elementy bazy danych; opisać sposób zaprojektowania bazy danych;

KRYTERIA I WYMAGANIA EDUKACYJNE INFORMATYKA KLASA III GIMNAZJUM

INFORMATYKA. Portale społecznościowe

Wymagania na poszczególne oceny szkolne dla klasy VI. (na podstawie Grażyny Koba, Teraz bajty. Informatyka dla szkoły podstawowej.

Scenariusz lekcji. Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia. wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety;

Scenariusz lekcji fizyki w klasie drugiej gimnazjum

WYKRESY SPORZĄDZANE W UKŁADZIE WSPÓŁRZĘDNYCH:

Scenariusz lekcji. wymienić różnice pomiędzy kryptologią, kryptografią i kryptoanalizą;

Scenariusz lekcji. nazwać elementy składowe procedury; wymienić polecenia służące do malowania wnętrza figur;

Teraz bajty. Informatyka dla szkoły podstawowej. Klasa VI

Jest to program stworzony z myślą o nauczycielach, wykładowcach, trenerach i prezenterach.

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

Temat: Co to jest modelowanie? Modelowanie przebiegu procesu zapominania za pomocą arkusza kalkulacyjnego.

Transkrypt:

Scenariusz lekcji: Graficzny sposób przedstawiania danych 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń: zna różne sposoby przedstawiania danych, rozróżnia typy diagramów i wykresów, rozumie celowość ich tworzenia. b) Umiejętności Uczeń potrafi: porządkować dane, tworzyć i formatować tabele, tworzyć i formatować diagramy i wykresy, czytać ze zrozumieniem teksty naukowe, wyciągać wnioski, omawiać i zaprezentować swoją pracę. c) Postawy Uczeń: uczy się pracować w grupie, uczy się dokładności, precyzji, umie ocenić efekty własnej pracy oraz pracy kolegów. 2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca - Formy: praca grupowa (grupy 2 4-osobowe), praca indywidualna 3. Środki dydaktyczne - Komputer z zainstalowanym arkuszem kalkulacyjnym Excel oraz drukarką kolorową (do drukowania zostanie użyta folii) - Rzutnik pisma - Karty pracy opracowane przez nauczyciela 4. Przebieg lekcji a) Faza przygotowawcza Czynności nauczyciela i Metody Środki dydaktyczne Wskazówki Uwagi 1

Sprawy organizacyjne. 2 min Przypomnienie wiadomości z gimnazjum na temat sposobów tworzenia diagramów w arkuszu kalkulacyjnym oraz ich rodzajów. Pogadanka nauczyciela z mi Foliogram (załącznik 1) Wcześniej należy polecić uczniom, aby powtórzyli niezbędne wiadomości. 6 min b) Faza realizacyjna Czynności nauczyciela i Metody Środki dydaktyczne Wskazówki Uwagi Podanie tematu lekcji i omówienie celów. Wykład 2 min Podział uczniów na grupy. 2 min W skład grupy powinni wchodzić uczniowie o różnym poziomie umiejętności. Omówienie i rozdanie kart pracy. Praca w grupach. Każda z grup wybiera swojego lidera, czyli osobę, która przedstawi wyniki pracy danej grupy. Prezentacja pracy jednej z grup uczniowskich (nauczyciel w trakcie obserwacji pracy poszczególnych grup wybiera tę, która najlepiej wywiązała się z zadania). Omówienie i ocena pracy grupy oraz prezentacji lidera. Praca w grupach, poszukująca, problemowa, aktywizująca Praca indywidualna Dyskusja, metoda aktywizująca Karta pracy (załącznik 2) Zestaw komputerowy z zainstalowanym oprogramowaniem oraz podłączoną kolorową drukarką (folia). Rzutniki pisma Nauczyciel czuwa nad pracą poszczególnych grup. W razie potrzeby udziela niezbędnych dodatkowych wskazówek. Nauczyciel powinien czuwać nad tym, aby uczniowie prawidło wykonali diagramy i wykresy. Pozostałe prace zostają zebrane i podpisane nauczyciel oceni je po zajęciach (omówi na następnej lekcji). 3 min Omawiając zadania, nauczyciel zwraca uwagę na to, aby uczniowie czytali je ze zrozumieniem. 40 min Nauczyciel pilnuje, aby wkład pracy poszczególnych członków grupy był porównywalny. 5 min 2 min c) Faza podsumowująca Czynności nauczyciela i Metody Środki dydaktyczne Wskazówki Uwagi Omówienie i rozdanie kart pracy. Praca w grupach. Każda z grup wybiera swojego lidera, czyli osobę, która przedstawi wyniki pracy danej grupy. Praca w grupach, poszukująca, problemowa, aktywizująca Karta pracy (załącznik 3). Zestaw komputerowy z zainstalowanym oprogramowaniem oraz podłączoną kolorową drukarką (folia). Nauczyciel czuwa nad pracą poszczególnych grup. W razie potrzeby udziela niezbędnych dodatkowych wskazówek. 3 min Nauczyciel, omawiając zadania, zwraca uwagę na to, aby uczniowie czytali je ze zrozumieniem. 10 min Nauczyciel pilnuje, aby wkład pracy poszczególnych członków grupy był porównywalny. 2

Prezentacja prac poszczególnych grup uczniowskich. Omówienie i ocena prac poszczególnych grup oraz prezentacji liderów. Praca indywidualna Dyskusja, metoda aktywizująca Rzutniki pisma Nauczyciel powinien czuwać nad tym, aby uczniowie prawidłowo wykonali diagramy i wykresy. Nauczyciel w porozumieniu z mi wybiera grupy oraz liderów, którzy najlepiej wywiązali się z zadania. 10 min 5 min 5. Bibliografia 1. Bartol W., Dałek K, Łakoma E i inni, Matematyka się liczy, podręcznik do klasy 1 liceum ogólnokształcącego, profilowanego i technikum, WSIP, Warszawa 2002. 2. Kłaczkow K., Kurczab M., Świda E., Matematyka dla gimnazjalistów. Zbiór zadań. Klasa II, Oficyna Edukacyjna Krzysztof Pazdro, Warszawa 2000. 3. strony internetowe: http://office.microsoft.com/pl ; pl/assistance/ha010346071045.aspx 6. Załączniki a) Karta pracy załącznik 1 FOLIOGRAM Program Microsoft Excel obsługuje wiele rodzajów diagramów i wykresów, które ułatwiają wyświetlanie danych w sposób zrozumiały dla odbiorców. Podczas tworzenia wykresów przy użyciu Kreatora wykresów lub podczas zmieniania istniejącego wykresu przy użyciu polecenia Typ wykresu z listy standardowych lub niestandardowych typów wykresów można łatwo wybrać żądany typ. Każdy standardowy typ wykresu ma kilka podtypów. Aby zobaczyć, w jaki sposób będzie wyglądał wykres, należy wybrać dowolny podtyp wykresu, a następnie kliknąć przycisk Naciśnij i przytrzymaj, aby zobaczyć przykład. Standardowe typy wykresów i ich podtypy: WYKRESY (DIAGRAMY) KOLUMNOWE Wykres kolumnowy służy do pokazywania zmian danych w czasie lub porównywania elementów. Wykresy kolumnowe mają następujące podtypy: kolumnowy grupowany 3

Na wykresie tego typu wartości są porównywane według kategorii. Dostępna jest również wersja z efektem wizualnym 3-W. Jak pokazano na poniższym wykresie, kategorie są uporządkowane poziomo, a wartości pionowo, aby podkreślić zmiany w czasie. skumulowany kolumnowy Na wykresie tego typu są przedstawione relacje między poszczególnymi elementami i całością przez porównanie udziału poszczególnych wartości do sum dla kategorii. Dostępna jest również wersja z efektem wizualnym 3-W. 100% skumulowany kolumnowy Na wykresie tego typu jest przedstawione porównanie procentowych udziałów poszczególnych wartości do sumy dla kategorii. Dostępna jest również wersja z efektem wizualnym 3-W. kolumnowy 3-W Na wykresie tego typu jest przedstawione porównanie punktów danych* wzdłuż dwóch osi. Na przykład na poniższym wykresie 3- W można porównać wyniki sprzedaży w Europie z czterech kwartałów z wynikami uzyskanymi przez dwa inne oddziały. * punkty danych: pojedyncze wartości kreślone na wykresie i reprezentowane przez kolumny, słupki, linie, wycinki koła, wycinki pierścieniowe, punkty lub inne kształty, nazywane znacznikami danych; znaczniki danych tego samego koloru tworzą serię danych WYKRESY (DIAGRAMY) SŁUPKOWE Wykres słupkowy służy do porównywania indywidualnych elementów. Wykresy słupkowe mają następujące podtypy: słupkowy grupowany Na wykresie tego typu jest przedstawione porównanie wartości w różnych kategoriach. Dostępna jest również wersja z efektem wizualnym 3-W. Jak pokazano na poniższym wykresie, kategorie są uporządkowane pionowo, a wartości poziomo, aby bardziej skupić uwagę na porównywaniu wartości. 4

skumulowany słupkowy Na wykresie tego typu są przedstawione relacje między poszczególnymi elementami i całością. Dostępna jest również wersja z efektem wizualnym 3-W. 100 % skumulowany słupkowy Na wykresie tego typu jest przedstawione porównanie procentowych udziałów poszczególnych wartości do sumy dla kategorii. Dostępna jest również wersja z efektem wizualnym 3-W. WYKRESY LINIOWE Wykres liniowy służy do pokazywania trendów danych w równych interwałach. Wykresy liniowe mają następujące podtypy: liniowy Na wykresie tego typu są przedstawione trendy w czasie lub dla różnych kategorii. Dostępna jest również wersja ze znacznikami wyświetlanymi przy każdej wartości danych. skumulowany liniowy Ten typ wykresu przedstawia trend udziału każdej wartości w czasie lub dla różnych kategorii. Dostępna jest również wersja ze znacznikami wyświetlanymi przy każdej wartości danych. 5

100% skumulowany liniowy Ten typ wykresu przedstawia trend procentowych udziałów każdej wartości w czasie lub dla różnych kategorii. Dostępna jest również wersja ze znacznikami wyświetlanymi przy każdej wartości danych. liniowy 3-W Jest to wykres liniowy z efektem wizualnym 3-W. WYKRESY (DIAGRAMY) KOŁOWE Wykres kołowy służy do pokazywania rozmiaru elementów tworzących serię danych* proporcjonalnie do sumy elementów. Na wykresie jest uwzględniana zawsze tylko jedna seria danych, a jest on używany, gdy trzeba zwrócić uwagę na istotny element danych. * seria danych: powiązane punkty danych, które są kreślone na wykresie; każda seria danych na wykresie ma unikatowy kolor lub wzór i jest reprezentowana w legendzie wykresu; na wykresie można wykreślić jedną lub kilka serii danych, wykresy kołowe mają tylko jedną serię danych Wykresy kołowe mają następujące podtypy: kołowy Na wykresie tego typu jest przedstawiony udział poszczególnych wartości w porównaniu z sumą. Dostępna jest również wersja z efektem wizualnym 3-W, jak pokazano na poniższym wykresie. kołowy rozsunięty Na wykresie tego typu jest przedstawiony udział poszczególnych wartości w porównaniu z sumą, z podkreśleniem poszczególnych wartości. Dostępna jest również wersja z efektem wizualnym 3-W. kołowy kołowego Jest to wykres kołowy ze zdefiniowanymi przez użytkownika wartościami wyodrębnionymi i połączonymi w drugi wykres kołowy. Na przykład: aby niewielkie wycinki były lepiej widoczne, można zgrupować je razem na wykresie kołowym jako pojedynczy element, a następnie rozbić taki element na poszczególne części i wyświetlić je na mniejszym wykresie kołowym lub na wykresie słupkowym towarzyszącym wykresowi głównemu. 6

załącznik 2 Wszystkie utworzone tabele, wykresy oraz diagramy powinny zostać odpowiednio sformatowane oraz wydrukowane na folii. Zadanie 1. W 1999 r. zadłużenie zagraniczne następujących krajów wyniosło w przybliżeniu (w mld dolarów): Brazylia 180, Rosja 125, Turcja 80, Polska 40, Węgry 27, Czechy 20, Bułgaria 10, Ukraina 9. Przedstaw poniższe dane w tabeli oraz na diagramie słupkowym. Zadanie 2. W 1931 r. w Polsce zamieszkiwało ogółem 31,2 mln mieszkańców, w tym Polaków 21 mln, Ukraińców 5 mln, Żydów 3 mln, Białorusinów 1 mln, Niemców 1 mln, Litwinów 0,2 mln. Dane umieść w tabeli oraz na diagramie kołowym przedstaw strukturę narodowościową Polski w 1931 r. Zadanie 3. Natężenie dźwięku jest uzależnione od tego, z jakiego źródła on pochodzi i podawane jest w decybelach (db): szelest liści 10 db, szept 30 db, hałas w małym sklepie 50 db, głośna muzyka 70 db, samochód osobowy 80 db, głośna orkiestra 100 db, klakson samochodu 110 db, młot pneumatyczny 120 db, odrzutowiec 130 db, start rakiety 190 db. Dane przedstaw w tabeli oraz na diagramie kolumnowym. Zadanie 4. Sprzedaż nowych samochodów w Polsce w latach 1993-1999 przedstawia się następująco (w sztukach): rok 1993 241698, rok 1994 250282, rok 1995 266033, rok 1996 381628, rok 1997 479516, rok 1998 520450, rok 1999 640183. Dane przedstaw w tabeli oraz na wykresie liniowym. Zadanie 5. Kaloryczność (ilość kilokalorii, jakich dostarcza organizmowi 100 g spożywanego produktu) niektórych produktów przedstawia się następująco: czekolada 560, jabłko 57, fasola 346, ziemniaki 87, kasza 350, bułka 250, karp 102, wołowina 265, wieprzowina 453, ser żółty 307, mleko 61. Dane przedstaw w tabeli oraz na wykresie punktowym. załącznik 3 7

Zadanie W tabeli przedstawiono wyniki pomiarów temperatury oraz ciśnienia prowadzonych przez 48 godzin pewnego dnia w Gdańsku. Godzina pomiarów Temperatura powietrza w C Ciśnienie w hpa 7 6 1005 13 9 1003 19 8 1004 1 8 1003 7 9 1000 13 10 998 19 8 996 1 6 997 7 8 999 Przedstaw te dane w postaci diagramu niestandardowego liniowo-kolumnowego, zawierającego dwie osie. Dla przedstawienia zmian temperatury użyj diagramu kolumnowego, dla zmian ciśnienia wykresu liniowego. b) Zadanie domowe brak 7. Czas trwania lekcji 2 x 45 minut (realizowane w jednym bloku) 8. Uwagi do scenariusza Zajęcia te mogą odbyć się także w ramach innej lekcji, np. na lekcjach ogólnozawodowych w liceum profilowanym o profilu zarządzanie informacją. 8