Karty pracy dla uczniów, plansze ze wzorami kwasów, sprzęt i odczynniki niezbędne do wykonania doświadczeń.

Podobne dokumenty
Eksperyment laboratoryjny, burza mózgów, pogadanka, praca z całym zespołem, praca w grupach, praca indywidualna.

Glicyna przedstawiciel aminokwasów

Poznajemy disacharydy

A. B. Co warto wiedzieć o aminokwasach?

Właściwości białek. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. a) Wiadomości. b) Umiejętności. c) Postawy

ACETON NAJBARDZIEJ ZNANY KETON WSTĘP:

Burza mózgów, asocjogram, eksperyment, pogadanka, dyskusja, praca z całym zespołem, praca w grupach różnym frontem, praca indywidualna.

Difunkcyjne pochodne powtórzenie wiadomości

Małgorzata Karkoszka SCENARIUSZ LEKCJI W LICEUM. Właściwości chemiczne kwasów karboksylowych.

Scenariusz lekcji pokazowej z chemii

Do jakich węglowodorów zaliczymy benzen?

Świat roztworów lekcja powtórzeniowa

Scenariusz lekcji pokazowej z chemii

Izomeria cukrów prostych

1. 2. Alkohole i fenole powtórzenie wiadomości

Estry. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. a) Wiadomości. b) Umiejętności

Polisacharydy skrobia i celuloza

Czynniki wpływające na szybkość reakcji

Związki koordynacyjne

- odróżnia wyższe kwasy karboksylowe od niższych, - zauważa wyższe kwasy karboksylowe w swoim otoczeniu i docenia ich znaczenie,

Kwasy karboksylowe. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości.

Temat : Budowa, właściwości i zastosowanie acetylenu jako przedstawiciela alkinów.

Scenariusz lekcji otwartej w klasie drugiej gimnazjum. Opracowała: Marzena Bień

KONSPEKT LEKCJI. METODY DYDAKTYCZNE: - słowna pogadanka naprowadzająca; - praktyczna ćwiczenia uczniowskie, praca w grupach;

Glicyna budowa cząsteczki i właściwości

Scenariusz lekcji dla klasy II technikum i liceum

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

Scenariusz lekcji w technikum z działu Jednofunkcyjne pochodne węglowodorów ( 1 godz.) Temat: Estry pachnąca chemia.

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Zadanie: 2 (4 pkt) Napisz, uzgodnij i opisz równania reakcji, które zaszły w probówkach:

TEMAT: Estry pachnąca chemia

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi równolegle

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi szeregowo

Scenariusz lekcji. Temat: Kwas o najprostszej budowie. Temat lekcji: Kwas o najprostszej budowie

Konkurs przedmiotowy z chemii dla uczniów gimnazjów 6 marca 2015 r. zawody III stopnia (wojewódzkie)

Scenariusz lekcji chemii w klasie II k gimnazjum

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Zadanie 2. (0 1) Uzupełnij schemat reakcji estryfikacji. Wybierz spośród podanych wzór kwasu karboksylowego A albo B oraz wzór alkoholu 1 albo 2.

Różnorodny świat izomerów powtórzenie wiadomości przed maturą

Scenariusz lekcji. wymienić najpopularniejsze formaty plików; omówić sposób kodowania znaków drukarskich;

Scenariusz lekcji. omówić zastosowanie bazy danych; omówić budowę okna programu Biblioteka; omówić budowę bazy danych pola i rekordy;

Scenariusz lekcji matematyki Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w zadaniach.

Scenariusz lekcji. 1. Informacje wstępne: Data: 27 maja 2013r.

Scenariusz lekcji. podać definicję metody zachłannej stosowanej w algorytmie; wymienić cechy algorytmów zachłannych;

Scenariusz lekcji. Temat: Poznajemy wodorotlenki sodu i potasu. Temat lekcji: Poznajemy wodorotlenki sodu i potasu

Zadanie 1. (1 pkt) Zapach mięty pochodzi od mentolu, alkoholu o uproszczonym wzorze:

Scenariusz lekcji. scharakteryzować elementy bazy danych; opisać sposób zaprojektowania bazy danych;

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

Scenariusz lekcji. omówić stosowane urządzenia sieciowe: switch, hub, router;

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Scenariusz lekcji. podać definicję matematyczną grafu; wymienić podstawowe rodzaje grafów;

Scenariusz lekcji. wymienić cechy narzędzia służącego do umieszczania napisów w obszarze rysunku;

Scenariusz lekcji. podać definicję liczby pierwszej i naturalnej; opisać sposób szukania liczb pierwszych za pomocą sita Eratostenesa.

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

MATERIAŁY POMOCNICZE 1 GDYBY MATURA 2002 BYŁA DZISIAJ CHEMIA ZESTAW EGZAMINACYJNY PIERWSZY ARKUSZ EGZAMINACYJNY I

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby uruchamiania programów; wyjaśnić pojęcie autouruchamiania; omówić metody tworzenia skrótu;

Scenariusz lekcji. omówić funkcję przycisków kalkulatora kieszonkowego i aplikacji Kalkulator;

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

KONKURS CHEMICZNY DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW

Pochodne węglowodorów

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

Scenariusz lekcji. program do obsługi poczty elektronicznej np. Microsoft Outlook.

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

2. Tabele w bazach danych

Temat: Reakcje zobojętniania sposobem na otrzymywanie soli

Scenariusz lekcji. wymienić i podać adresy internetowe instytucji zajmujących się organizacją rynku pracy (biura pracy, agencje pośrednictwa);

WĘGLOWODORY POWTÓRZENIE WIADOMOŚCI

Węglowodory powtórzenie wiadomości

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe zastosowania komputerów w szkole i najbliższym otoczeniu;

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Scenariusz lekcji. omówić sposoby wstawiania do tekstu obiektów WordArt, ClipArt i rysunków z pliku;

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Scenariusz lekcji. zdefiniować pojęcia arkusz kalkulacyjny-program i arkusz kalkulacyjnydokument;

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SZKOLNEGO KOŁA NAUKOWEGO Z PRZEDMIOTU CHEMIA PROWADZONEGO W RAMACH PROJEKTU AKADEMIA UCZNIOWSKA

4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE 6 PRZEBIEG LEKCJI. Scenariusz lekcji. komputery. lekcja multimedialna;

Scenariusz lekcji. rozpoznać prawidłową deklarację tablicy; podać odwołanie do określonego elementu tablicy.

Scenariusz lekcji w technikum zakres podstawowy 2 godziny

Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Chemii dla uczniów dotychczasowych gimnazjów województwa śląskiego w roku szkolnym 2017/2018

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

Temat: Zjawisko fizyczne a przemiana chemiczna. I. Cześć ogólna ( informacje wstępne):

LABORATORIUM PRZYRODNICZE

Scenariusz lekcji. opisać zasady programowania strukturalnego; wyjaśnić pojęcia: procedura własna, procedura z parametrem, lista, zmienna;

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji.

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

a) proces denaturacji białka następuje w probówce: b) proces zachodzący w probówce nr 1 nazywa się:

Scenariusz lekcji. opisać działanie narzędzi przybornika; wyjaśnić znaczenie pozycji wyjściowej żółwia;

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji. opisać rodzaje zmian, jakie można wykonać na komórkach w Excelu; wskazać jak dane i komórki w Excelu

1. Właściwości białek

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności. Scenariusz lekcji

Zadanie 4. Podaj nazwy zwyczajową i systematyczną związku chemicznego o podanym wzorze półstrukturalnym, zaznacz grupy karboksylową i hydroksylową.

Scenariusz lekcji. nazwać elementy składowe procedury; wymienić polecenia służące do malowania wnętrza figur;

Konspekt lekcji chemii w klasie III gimnazjum. Temat: Węglowodory i pochodne węglowodorów powtórzenie wiadomości.

napisać konstrukcję instrukcji decyzyjnej If wraz z jej rozwinięciem Else i ElseIf; podać definicję algorytmu z rozgałęzieniami;

Transkrypt:

Hydroksykwasy 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń zna: wzory kwasów: mlekowego, winowego, cytrynowego, salicylowego, pojęcia: czynność optyczna, odmiana mezo, enancjomer. b) Umiejętności Uczeń potrafi: omówić właściwości fizyczne hydroksykwasów, przedstawić za pomocą odpowiednich równań reakcji właściwości chemiczne hydroksykwasów, wyjaśnić pojęcia: chiralność, enancjomeria, odmiana mezo. 2. Metoda i forma pracy Metody: burza mózgów, eksperyment, pokaz, pogadanka. Formy pracy: praca z całym zespołem, praca w grupach, praca indywidualna. 3. Środki dydaktyczne Karty pracy dla uczniów, plansze ze wzorami kwasów, sprzęt i odczynniki niezbędne do wykonania doświadczeń. 4. Przebieg lekcji a) Faza przygotowawcza 1. Wprowadzenie w tematykę zajęć podawanie prez uczniów skojarzeń związanych z wyrażeniem spirytus salicylowy. 2. Prezentacja planszy ze wzorem kwasu salicylowego. 3. Określenie liczby i nazwy grup funkcyjnych występujących w cząsteczce kwasu.

b) Faza realizacyjna 1. Podanie tematu zajęć. 2. Omówienie budowy cząsteczki kwasu salicylowego i jego właściwości fizycznych. 3. Podział uczniów na grupy badanie właściwości chemicznych związku (załącznik 1). 4. Omówienie wyników pracy grup. 5. Badanie mocy kwasu (załącznik 2). 6. Omówienie przeprowadzonych eksperymentów - zwrócenie uwagi na wzrost mocy kwasu, wynikający z obecności grupy hydroksylowej. 7. Badanie obecności w cząsteczce kwasu salicylowego grupy hydroksylowej bezpośrednio związanej z atomem węgla pierścienia aromatycznego. 8. Projektowanie przez uczniów doświadczenia, a następnie przeprowadzenie eksperymentu (zalącznik 3). 9. Omówienie efektów pracy grup. 10. Pogadanka na temat pochodnych kwasu salicylowego i ich znaczenia. 11. Przedstawienie wzorów innych hydroksykwasów, omówienie ich budowy i właściwości (czynność optyczna, enancjomery, odmiana mezo, tworzenie poliestrów, laktonów). c) Faza podsumowująca 1. Wypełnienie przez uczniów tabelki (załącznik 4). 2. Omówienie ćwiczenia. 5. Bibliografia 1. Bogdańska-Zarembina A., Matusewicz E.I., Matusewicz J., Chemia dla szkół średnich 2, WSiP, Warszawa 1995. 2. Burewicz A., Jagodziński P. Doświadczenia chemiczne dla szkól średnich - część 2, WSiP, Warszawa 1998. 3. Czerwiński A., Czerwińska A., Jelińska-Kazimierczuk M., Kuśmierczyk K., Chemia 1, WSiP, Warszawa 2003. 6. Załączniki a) Karta pracy ucznia załącznik 1 Zaproponujcie doświadczenie potwierdzające obecność w cząsteczce kwasu salicylowego grupy karboksylowej. Narysujcie rysunek schematyczny, przeprowadźcie eksperyment, zapiszcie obserwacje i sformułujcie wniosek.

Rysunek schematyczny: Obserwacje: Wniosek załącznik 2 Przeprowadźcie doświadczenie zgodnie ze schematem podanym na rysunku, zapiszcie obserwacje i sformułujcie wniosek. OBSERWACJE WNIOSEK załącznik 3 Przeprowadźcie doświadczenie zgodnie ze schematem podanym na rysunku, zapiszcie obserwacje i sformułujcie wniosek OBSERWACJE

WNIOSEK załącznik 4 Uzupełnij tabelkę: NAZWA WZÓR WYSTĘPOWANIE ZASTOSOWANIE zwyczajowa systematyczna w kwaśnym mleku, serze, kiszonkach Kwas cytrynowy

HOOC-CH-CH-COOH OH OH 2-hydroksybutanodiowy w przemyśle farmaceutycznym (jego estry są podstawą wielu leków przeciwreumatycznych i przeciwbólowych), w przemyśle barwników, perfumeryjnym, do otrzymywania innych związków, np. fenoloftaleiny. b) Zadanie domowe Kwas 2-hydroksybenzenokarboksylowy (salicylowy) jest związkiem szeroko stosowanym szczególnie w przemyśle kosmetycznym. Zaprojektuj doświadczenie pozwalające na wykrycie tego związku w spirytusie salicylowym. Narysuj rysunek schematyczny, zapisz przewidywane spostrzeżenia i odpowiednie równania reakcji chemicznych. 7. Czas trwania lekcji 45 minut 8. Uwagi do scenariusza brak