Funkcja rzeczownika w zdaniu

Podobne dokumenty
Poznajemy rodzaje podmiotu

Poznajemy różne formy rzeczownika odmieniamy rzeczownik przez przypadki

Orzeczenie i jego określenia

Kiedy słowa mówią o liczbach poznajemy liczebniki

W duecie z rzeczownikiem pojęcie i funkcje przyimka

Wypowiedzenie, zdanie, równoważnik zdania, czyli w jaki sposób budujemy swoje wypowiedzi

W jaki sposób powstają słowa? Wiadomości wstępne ze słowotwórstwa

Strona czynna i strona bierna czasownika

Powtórzenie wiadomości o czasowniku

BUDOWA ZDANIA POJEDYNCZEGO

Rodzaje zdań złożonych

Idę drogą tupiąc nogą. Problemy pisowni wyrazów z ą, ę, em, en, om, on

Świat wokół nas opisujemy przedmioty

Budowa zdania pojedynczego BUDOWA ZDANIA POJEDYNCZEGO

PLAN TESTU WIELOSTOPNIOWEGO ZE SKŁADNI DLA KLASY PIĄTEJ

Słynny malarz polski Jan Matejko

Sprawdzian wiadomościiumiejętności w zakresie kształcenia językowego ( I semestr ) dla kl. IV szkoły podstawowej.

Temat: Odejmowanie w pamięci

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

Czasownik bez tajemnic

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

Zostań młodym ekologiem

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Rozszerzanie i skracanie ułamków dziesiętnych

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

2. Tabele w bazach danych

Ruchy tropiczne roślin

Kod ucznia Suma punktów

1. Każdy ma swojego dusiołka

1. Obywatel w urzędzie gminy

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ

Jak zaprezentować się przyszłemu pracodawcy?

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby uruchamiania programów; wyjaśnić pojęcie autouruchamiania; omówić metody tworzenia skrótu;

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

PLAN WYNIKOWY Z J.FRANCUSKIEGO DLA ODDZIAŁU VIb

Tworzymy Magiczną Księgę Kucharską Ambrożego Kleksa

Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa nr 3 im. K. Makuszyńskiego w Koźminie Wlkp.

Poruszamy się zwinnie w gąszczu terminów językoznawczych. Charakterystyka języka mówionego i pisanego

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zasady redakcji tekstu; wymienić elementy budowy dokumentu na podstawie listu oficjalnego;

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

Dodawanie ułamków dziesiętnych

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

3. Liczba Pi. 1. Cele lekcji. a. 2. Metoda i forma pracy. b. 3. Środki dydaktyczne

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

Pojęcie i klasyfikacja podatków

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Równania. Uczeń: rozwiązuje równania stopnia pierwszego z jedną niewiadomą.

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Scenariusz lekcji. program do obsługi poczty elektronicznej np. Microsoft Outlook.

Scenariusz lekcji. omówić zastosowanie bazy danych; omówić budowę okna programu Biblioteka; omówić budowę bazy danych pola i rekordy;

1. Zarządzanie informacją w programie Access

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

1 Uważnie przeczytaj tekst wstępny, a następnie uzupełnij związane z nim polecenia.

3. Cele sformułowane w języku ucznia: dowiesz się, czym są przypadki rzeczownika, dowiesz się, jak odmieniać rzeczownik przez przypadki

Moja wakacyjna przygoda

2. Konstruowanie budżetu domowego

Ludzie listy piszą. Struktura i forma listu

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA JĘZYK KASZUBSKI

Czy należy zreformować dotychczasowy system podatkowy?

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi szeregowo

SCENARIUSZ LEKCJI. 3.Temat lekcji: Wyrażenia algebraiczne -powtórzenie i utrwalenie wiadomości. 4.Integracja: wewnątrzprzedmiotowa

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie IV. Temat lekcji: Wiosna muzyką, słowami i barwami malowana.

Nazywanie zwierząt domowych. Opisywanie ludzi. Rozmawianie o przedmiotach szkolnych. Opisywanie sposobów spędzania wolnego czasu.

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Scenariusz lekcji. opisać działanie poczty elektronicznej; opisać podobieństwa i różnice między pocztą elektroniczną i tradycyjną;

Scenariusz lekcji. Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia. wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety;

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Jesteśmy uczniami i kolegami

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

Poznajemy zwierzęta domowe i leśne

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

Mikołajek postanawia zrobić porządek. Rozmawiamy o akcji, wątku i zdarzeniu na podstawie Nowych przygód Mikołajka

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zastosowania Notatnika. dokonać zapisu tekstu do pliku tekstowego. dokonać odczytu tekstu pliku tekstowego;

Praca z tekstem, dyskusja, metody aktywne przy układaniu notatki skojarzeniowej, praca w grupach. Środki

Właściwości białek. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. a) Wiadomości. b) Umiejętności. c) Postawy

Wymagania edukacyjne niezbędne do uzyskania śródrocznych ocen klasyfikacyjnych z języka niemieckiego w klasie VII-ej w roku szkolnym 2017/2018

Transkrypt:

Funkcja rzeczownika w zdaniu 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń: zna definicję rzeczownika, wie, jaką pełni funkcję w zdaniu, zna definicję pojęć: podmiot, przydawka, orzecznik, dopełnienie, okolicznik. b) Umiejętności Uczeń potrafi: wyszukać w zdaniu podmiot i orzeczenie, określić, jaką funkcję w zdaniu pełni wskazany rzeczownik, wskazać wyrazy, z którymi łączy się rzeczownik. 2. Metoda i forma pracy Heureza, ćwiczenia utrwalające, praca samodzielna. 3. Środki dydaktyczne 1.Podręcznik do kształcenia literackiego i językowego. 2.Ćwiczenia przygotowane przez nauczyciela. 4. Przebieg lekcji a) Faza przygotowawcza Aby wprowadzić w tematykę lekcji, nauczyciel zadaje uczniom pytania. Uczniowie odpowiadają na nie i - jeżeli zachodzi taka potrzeba - zapisują notatkę w zeszytach: 1.Co to jest rzeczownik? Rzeczownik jest to odmienna część mowy, która odpowiada na pytanie kto?, co? Odmienia się przez przypadki i liczby, a nazywa osoby, przedmioty, zwierzęta, rośliny, pory dnia i roku.

2.Jakie funkcje w zdaniu może pełnić rzeczownik? Rzeczownik w zdaniu może być: a. Podmiotem - W moim pokoju stoi duże biurko. Podmiot jest główną częścią zdania, oznaczającą to, o czym jest mowa w zdaniu wyrażona za pomocą orzeczenia. Podmiotem mogą być osoby, zwierzęta, rzeczy, zjawiska, o które pytamy: kto? lub co? b. Przydawką - Czarny kot chodzi po dachu. Przydawka łączy się w zdaniu z rzeczownikiem i z reguły określa właściwości przedmiotów, których nazwami są rzeczowniki. c. Dopełnieniem - Jutro pójdę wypożyczyć tę książkę. Dopełnienie jest najczęściej określeniem czasownika, które uzupełnia jego treść oraz wskazuje przedmiot, którego dotyczy czynność wyrażona czasownikiem. d. okolicznikiem - Rozmawiali szeptem. Okolicznik występuje najczęściej jako określenie czasowników, a wskazuje okoliczności, w jakich zachodzą czynności lub stany wyrażone przez czasowniki. b) Faza realizacyjna Po sprawdzeniu wiadomości nauczyciel proponuje wykonanie ćwiczeń zawartych w karcie pracy (zadanie nr 1,2,3,4,5,6). Uczniowie pracują samodzielnie. c) Faza podsumowująca Na zakończenie można sprawdzić poprawność wykonanych zadań lub ocenić najaktywniejszych uczniów. 5. Bibliografia 1. Dobrowolska H., Jutro pójdę w świat. Zeszyt ćwiczeń do klasy 6, Wydawnictwo

Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 2000. 2. Jaworski S., Podręczna gramatyka języka polskiego, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1986. 3. Podracki J., Składnia polska [książka dla nauczycieli, studentów i uczniów], Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1997. 6. Załączniki a) Karta pracy ucznia Zadanie 1. Podane zdania uzupełnij dowolnymi rzeczownikami, które odpowiadają na pytania podane w nawiasie. Określ, jaką część zdania stanowią. Słucham (kogo?).... Nie rozumiem (czego?).... Ufam (komu?).... Obserwuję (kogo?).... Fotografuję (co?).... Pasjonuję się (czym?).... [Odpowiedź: są to dopełnienia] Zadanie 2. Poniżej podano pary zdań. W pierwszej grupie podkreśl podmiot i orzeczenie. Jak nazwiesz zdania z drugiej kolumny? Słońce zaszło. Zerwał się wiatr. Leje deszcz. Idzie burza. Temperatura gwałtownie spadła. Zmierzcha. Wieje. Pada. Grzmi Ochłodziło się. [Odpowiedź: w drugiej kolumnie znajdują się zdania bezpodmiotowe] Zadanie 3. Podane zdania uzupełnij pasującym czasownikiem w liczbie mnogiej. Jak nazwiesz zaznaczone wyrazy? Jaka to część zdania?

Janek i jego brat... pojechali... na urlop. Dziewczyny i chłopaki.... się na ryby. Maciek i Kasia... do teatru. Dziewczynka i pies... do parku. Ojciec i matka... chorego syna w szpitalu. [Odpowiedź: wytłuszczone wyrazy tworzą podmiot szeregowy] Zadanie 4. Poniżej podano kilka zdań. Jak zapytasz o zaznaczone wyrazy? Co to za część zdania? Pytania zapisz w nawiasach. Ojciec kieruje (...) samochodem. Janek pisze (...) wypracowanie Nauczyciel (...) upomniał ucznia. Mama każdego ranka kupuje (...) bułki. Dyrektor bardzo dobrze kieruje (...) fabryką. Zadanie 5. W podanych zdaniach podkreśl podmiot oraz przydawkę. Jak zapytasz o przydawkę? Na stole leży ciekawa książka. Marek pożyczył mi interesujący film. Michał jest moim najlepszym przyjacielem. Jutro odbywa się zjazd kolegów z V B. Małgosia kupiła wczoraj gliniany dzbanek. Zadanie 6. Uzupełnij luki podanymi poniżej okolicznikami tak, aby zdania miały sens. Na jakie pytania odpowiadają te okoliczniki?... byliśmy w teatrze. Ania urodziła się.... Idź do kiosku.... Zawodnik biegł....

... pociągu należy pociągnąć hamulec. po gazetę, wczoraj, w celu zatrzymania, szybko, w Warszawie 7. Czas trwania lekcji 2 x 45 minut 8. Uwagi do scenariusza brak