1. W świecie obyczajów i tradycji

Podobne dokumenty
1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

1. Każdy ma swojego dusiołka

1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

1. Roland rycerz średniowieczny

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

2. Co można znaleźć w szufladzie nastolatki? ( Czas Misi

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

1. Ideały i problemy bohaterów moich lektur

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Metody: pogadanka, opowiadanie, metoda zajęć praktycznych, instrukcja, gry dydaktyczne Formy: praca indywidualna, zbiorowa

2. Metody prezentacji informacji

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

2. Tabele w bazach danych

1. Etykieta dla każdego wzbogacamy nasze słownictwo

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

1. Czy znasz te wyrazy? Miron Białoszewski Namuzowywanie

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

2. Graficzna prezentacja algorytmów

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

1. Piszemy mowę obronną

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SPOŁECZNYCH GRUPA XXIV

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Temat: Złamania kości i uszkodzenia stawów (2 lekcje)

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Szkoła gimnazjalna i ponadgimnazjalna GODZINA Z WYCHOWAWC Scenariusz zgodny z podstaw programow (Rozporz

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

Difunkcyjne pochodne powtórzenie wiadomości

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie szóstej szkoły podstawowej. Temat: DLACZEGO POWIEŚĆ HISTORYCZNA NIE JEST PODRĘCZNIKIEM HISTORII?

Czy należy zreformować dotychczasowy system podatkowy?

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Jak zaprezentować się przyszłemu pracodawcy?

Moja wakacyjna przygoda

Tworzymy Magiczną Księgę Kucharską Ambrożego Kleksa

Ślady Biblii we współczesnej polszczyźnie

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

1. Różne oblicza zwycięstwa powtórka przed egzaminem

Scenariusz godziny wychowawczej w kl. VI

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

2. Metoda i forma pracy Burza mózgów, mapa mentalna, dyskusja, praca zbiorowa, praca indywidualna

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

Właściwości białek. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. a) Wiadomości. b) Umiejętności. c) Postawy

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III

1. 2. Dobór formy do treści dokumentu w edytorze tekstu MS Word

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI

Scenariusz lekcji matematyki w klasie II LO

2. Rozmowy i dyskusje w Internecie

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

W ramach realizacji powyższego zadania podjęto następujące przedsięwzięcia:

1. Marketing i reklama

IMIĘ I NAZWISKO KURSANTA- MICHAŁ SIEK FORMA PRZCY- SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH WYKORZYSTANIE ITC W PLANOWANIU INWESTYCJI FINANSOWYCH

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA HISTORIA

1. Zarządzanie informacją w programie Access

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

Oznaczanie pospolitych gatunków roślin nagonasiennych

Wykazywanie tożsamości trygonometrycznych. Scenariusz lekcji

Słynny malarz polski Jan Matejko

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ w klasie II C

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności. Scenariusz lekcji

Interpretacja danych statystycznych 1. Cele lekcji a) Wiadomości b) Umiejętności 2. Metoda i forma pracy 3. Środki dydaktyczne

Własności walca, stożka i kuli.

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

Środki dydaktyczne: komputer, projektor multimedialny, tablica, liniał, kolorowa kreda.

Scenariusz lekcji. scharakteryzować elementy bazy danych; opisać sposób zaprojektowania bazy danych;

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

Temat: Odejmowanie w pamięci

Telewizja publiczna z misją Opracowała: Anna Równy

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

1. Na jakiej zasadzie szukać sensu słów w wierszach Mirona Białoszewskiego?

Warunki i przebieg fotosyntezy

SCENARIUSZ LEKCJI Owoce i warzywa źródłem witamin

W jaki sposób powstają słowa? Wiadomości wstępne ze słowotwórstwa

Film to życie, z którego wymazano plamy nudy (A. Hitchcock) rodzaje i gatunki filmowe

TEMAT: Kuchnia to nie apteka

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

1. Obywatel w urzędzie gminy

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

2. Zakładanie własnej firmy

Matczyna miłość zaklęta w naturze. Mit o Demeter i Korze

Program Adam Mickiewicz patronem naszej szkoły

Czasownik bez tajemnic

Rodzaje zdań złożonych

3. Liczba Pi. 1. Cele lekcji. a. 2. Metoda i forma pracy. b. 3. Środki dydaktyczne

Transkrypt:

1. W świecie obyczajów i tradycji Uczeń: Uczeń: a. 1. Cele lekcji i. a) Wiadomości rozumie znaczenie słowa tradycja rozumie znaczenie słowa obrzęd:, zna utwory literackie, w których można spotkać temat obrzędów lub tradycji zna zasady redagowania opowiadania, rozprawki, reportażu,,listu, wywiadu. ii. b) Umiejętności potrafi sformułować temat rozprawki, listu, reportażu, opowiadania, wywiadu, którym pojawia się motyw tradycji i obyczajów, rozwija sprawność umysłową, kreatywność, przełamuje opory przed przedstawieniem własnych pomysłów, potrafi wypowiadać się na dany temat, potrafi pracować w grupie. b. 2. Metoda i forma pracy Praca w grupach, dyskusja c. 3. Środki dydaktyczne Karta pracy dla grup d. 4. Przebieg lekcji i. a) Faza przygotowawcza 1. Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem lekcji i uświadamia im cele zajęć. Uczniowie przypominają sobie definicje tradycji i obyczaju. Tradycja - przekazywane z pokolenia na pokolenie treści kultury (takie jak: obyczaje, poglądy, wierzenia, sposoby myślenia i zachowania, normy postępowania), które dana zbiorowość wyróżnia jako szczególnie ważne i warte zachowania obecnie i w przyszłości. Obyczaj - to forma zachowania powszechnie przyjęta w danej zbiorowości społecznej i poparta uznawaną w niej tradycją. ii. b) Faza realizacyjna 1. Uczniowie zbierają materiał literacki, który będzie pomocą przy kolejnym zadaniu. Wypisują na tablicy utwory, w których ukazana jest tradycja lub obyczaj, typu: Pieśń o Rolandzie, Krzyżacy H. Sienkiewicz, Trylogia H. Sienkiewicz, Pieśń świętojańska o Sobótce,

Zemsta A. Fredry, Pan Tadeusz A. Mickiewicz, Dziady cz. II A. Mickiewicz, Wesele Boryny, fragment Chłopów S. W. Reymonta, Wesele w Atomicach S. Mrożka. 2. Nauczyciel dzieli klasę na grupy, 5 zespołów. Są wśród nich wybierani liderzy, sprawozdawcy, lektorzy, sekretarze. Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy. Uczniowie będą analizować w grupach formy, które mogą zastosować, pisząc o obyczajach i tradycji. Po wykonaniu zadań zespoły prezentują swoje wyniki na forum klasy, są one omawiane a wnioski zapisane do zeszytu (załącznik 1). iii. c) Faza podsumowująca 1. Uczniowie w swobodnych wypowiedziach dyskutują nad problemem: Czy nasze obyczaje zmieniają się w epoce Internetu, mass mediów, przystąpienia do Unii?. e. 5. Bibliografia 1. Petrovic J., Bon ton. Wypada czy nie wypada, Księgarnia Św. Wojciecha, Warszawa 2003. f. 6. Załączniki g. a) Karta pracy ucznia załącznik 1.

Formy, które możesz zastosować, pisząc o obyczajach i tradycji Przykładowy temat do opracowania O czym można pisać? OPOWIADANIE WYWIAD LIST ROZPRAWKA

REPORTAŻ i. b) Notatki dla nauczyciela Przykładowe rozwiązanie ćwiczenia Formy, które możesz zastosować, pisząc o obyczajach i tradycji OPOWIADANIE WYWIAD LIST Przykładowy temat do opracowania Jest taki piękny obyczaj - opowiadanie. Przeprowadź wywiad z postacią literacką, która kultywowała tradycje. Napisz list do kolego z innego kraju, w którym pochwalisz się pięknem tradycji polskich. O czym można pisać? Można opisać jak w domu obchodzi się jakiś obyczaj, czy święto i związane z nim tradycje, np. Święta Bożonarodzeniowe, Wielkanocne, Walentynki, Mikołajki, zaręczyny Wywiad można przeprowadzić z Ebenezerem Scroogem o Świętach Bożonarodzeniowych, z Maciejem Boryną lub Jagną z Chłopów o obrzędach weselnych, z narratorem Wesela w Atomichach o tradycji weselnej, ze Zbyszkiem z Bogdańca o tradycjach rycerskich. Można opisać wszystkie tradycje związane ze świętami religijnym mi, dodatkowo Walentynki, Studniówka, osiemnastka, Dzień Wagarowicza, wieczory panieńskie.

ROZPRAWKA REPORTAŻ Czy młodzież XXI wieku szanuje tradycje? Przedstaw w formie reportażu dowolne tradycyjne święto gimnazjalne. Należy scharakteryzować współczesną młodzież, również siebie, ich system wartości, ich stosunek do tradycji, czy staropolskie obrzędy są im znane, czy pojawiły się ostatnio jakieś nowe tradycje, np. popularne Walentynki, Halloween. Można opisać np. Otrzęsiny Klas Pierwszych, wieczór andrzejkowy, obchody Dna Dziecka, jakąś kampanię, Dzień Ziemi, Dzień Wagarowicza, klasową imprezę mikołajek. ii. c) Zadanie domowe Czy chciałbyś przenieś jaką tradycję pochodzącą z innych krajów? 45 minut brak h. 7. Czas trwania lekcji i. 8. Uwagi do scenariusza