Burza mózgów, asocjogram, eksperyment, pogadanka, dyskusja, praca z całym zespołem, praca w grupach różnym frontem, praca indywidualna.

Podobne dokumenty
Eksperyment laboratoryjny, burza mózgów, pogadanka, praca z całym zespołem, praca w grupach, praca indywidualna.

Glicyna przedstawiciel aminokwasów

Świat roztworów lekcja powtórzeniowa

Zmiana barwy wskaźników w roztworach kwaśnych, obojętnych i zasadowych.

Karty pracy dla uczniów, plansze ze wzorami kwasów, sprzęt i odczynniki niezbędne do wykonania doświadczeń.

Odczyn roztworu Skala ph. Piotr Zawadzki i Aleksandra Jarocka

Właściwości białek. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. a) Wiadomości. b) Umiejętności. c) Postawy

Poznajemy disacharydy

A. B. Co warto wiedzieć o aminokwasach?

Czynniki wpływające na szybkość reakcji

Scenariusz lekcji. Temat: Kwas o najprostszej budowie. Temat lekcji: Kwas o najprostszej budowie

Polisacharydy skrobia i celuloza

Scenariusz lekcji chemii w klasie II k gimnazjum

KONSPEKT LEKCJI CHEMII DLA UCZNIÓW KLASY 7 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Jaki odczyn mają roztwory substancji z naszego otoczenia?

SKRYPTY ZAJĘĆ Z CHEMII SZKOŁA PONADGIMNAZJALNA

Difunkcyjne pochodne powtórzenie wiadomości

Estry. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. a) Wiadomości. b) Umiejętności

ACETON NAJBARDZIEJ ZNANY KETON WSTĘP:

Do jakich węglowodorów zaliczymy benzen?

Wodorotlenki. n to liczba grup wodorotlenowych w cząsteczce wodorotlenku (równa wartościowości M)

Izomeria cukrów prostych

Małgorzata Karkoszka SCENARIUSZ LEKCJI W LICEUM. Właściwości chemiczne kwasów karboksylowych.

Scenariusz lekcji w technikum zakres podstawowy 2 godziny

Temat: Reakcje zobojętniania sposobem na otrzymywanie soli

Wymagania programowe na poszczególne oceny. Chemia Kl.2. I. Kwasy

Wymagania edukacyjne niezbędne do uzyskania poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych. CHEMIA klasa II.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTERDYSCYPLINARNYCH

- odróżnia wyższe kwasy karboksylowe od niższych, - zauważa wyższe kwasy karboksylowe w swoim otoczeniu i docenia ich znaczenie,

Związki koordynacyjne

Scenariusz lekcji dla klasy II technikum i liceum

1. 2. Alkohole i fenole powtórzenie wiadomości

WYMAGANIA EDUKACYJNE na poszczególne oceny śródroczne i roczne Z CHEMII W KLASIE II gimnazjum

Zadanie: 2 Zbadano odczyn wodnych roztworów następujących soli: I chlorku baru II octanu amonu III siarczku sodu

Zasady oceniania z chemii w klasie II w roku szkolnym 2015/2016. Ocena dopuszczająca Ocena dostateczna Ocena dobra Ocena bardzo dobra

Karta pracy do doświadczeń

Scenariusz lekcji. Temat: Poznajemy wodorotlenki sodu i potasu. Temat lekcji: Poznajemy wodorotlenki sodu i potasu

roztwory elektrolitów KWASY i ZASADY

Wymagania edukacyjne z chemii dla klasy 2a. Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Żarnowcu. w roku szkolnym 2015/2016

CHEMIA KLASA II I PÓŁROCZE

Wymagania programowe na poszczególne oceny. IV. Kwasy. Ocena bardzo dobra. Ocena dostateczna. Ocena dopuszczająca. Ocena dobra [1] [ ]

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Kryteria oceniania z chemii dla klasy drugiej DLA UCZNIÓW Z OBOWIĄZKIEM DOSTOSOWANIA WYMAGAŃ EDUKACYJNYCH

H2S, H2SO4, H2SO3, HNO3, H2CO3,

Wykład 11 Równowaga kwasowo-zasadowa

Scenariusz lekcji otwartej w klasie drugiej gimnazjum. Opracowała: Marzena Bień

Wymagania z chemii na poszczególne oceny Klasa 2 gimnazjum. Kwasy.

Przedmiotowy system oceniania dla uczniów z obowiązkiem dostosowania wymagań edukacyjnych z chemii kl. II

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Jak zmierzyć odczyn roztworu. - naturalne i syntetyczne wskaźniki ph.

Wpływ kwaśnych deszczy i innych czynników na rośliny test sprawdzający

Scenariusz lekcji. opisać działanie poczty elektronicznej; opisać podobieństwa i różnice między pocztą elektroniczną i tradycyjną;

TEST NA EGZAMIN POPRAWKOWY Z CHEMII DLA UCZNIA KLASY II GIMNAZJUM

Roztwory elekreolitów

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

1. Właściwości białek

Beata Mendak fakultety z chemii II tura PYTANIA Z KLASY PIERWSZEJ

Chemia klasa II - wymagania programowe. opracowane na podstawie planu wynikowego opublikowanego przez wydawnictwo OPERON

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby uruchamiania programów; wyjaśnić pojęcie autouruchamiania; omówić metody tworzenia skrótu;

Związki nieorganiczne

Rozkład materiału nauczania chemii klasa 2.

RÓWNOWAGI KWASOWO-ZASADOWE W ROZTWORACH WODNYCH

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

2. Tabele w bazach danych

Zad: 5 Oblicz stężenie niezdysocjowanego kwasu octowego w wodnym roztworze o stężeniu 0,1 mol/dm 3, jeśli ph tego roztworu wynosi 3.

Rozkład materiału nauczania chemii klasa 2 gimnazjum.

Scenariusz lekcji. omówić zastosowanie bazy danych; omówić budowę okna programu Biblioteka; omówić budowę bazy danych pola i rekordy;

2. Metody prezentacji informacji

Scenariusz lekcji. wymienić i podać adresy internetowe instytucji zajmujących się organizacją rynku pracy (biura pracy, agencje pośrednictwa);

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

Scenariusz zajęć nr 1

Scenariusz lekcji. podać definicję matematyczną grafu; wymienić podstawowe rodzaje grafów;

HYDROLIZA SOLI. ROZTWORY BUFOROWE

Scenariusz lekcji. zdefiniować pojęcia arkusz kalkulacyjny-program i arkusz kalkulacyjnydokument;

1. OBSERWACJE WSTĘPNE

Rozwój osadnictwa na świecie

SCENARIUSZ LEKCJI CHEMII Z WYKORZYSTANIEM FILMU Co ma peha? SPIS TREŚCI: I. Wprowadzenie. II. Części lekcji.

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Scenariusz lekcji w technikum z działu Jednofunkcyjne pochodne węglowodorów ( 1 godz.) Temat: Estry pachnąca chemia.

Kwasy 1. Poznajemy elektrolity i nieelektrolity. Wymagania edukacyjne. Temat lekcji Treści nauczania. Tytuł rozdziału w podręczniku

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Scenariusz lekcji. Ochrona przed wirusami komputerowymi. Praca z programem antywirusowym. podać definicję wirusa i programu antywirusowego;

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Warunki i przebieg fotosyntezy

Słynny malarz polski Jan Matejko

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

Uczeń: definiuje elektrolit i nieelektrolit (A) wyjaśnia pojęcie wskaźnik i wymienia trzy przykłady. opisuje zastosowania. wskaźników (B) Uczeń:

Równowagi w roztworach elektrolitów

KONSPEKT LEKCJI PRZYRODY W KLASIE V

Scenariusz lekcji pokazowej z chemii

Scenariusz lekcji. omówić stosowane urządzenia sieciowe: switch, hub, router;

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

DYSOCJACJA ELEKTROLITYCZNA, ph ROZTWORU

Scenariusz lekcji. wymienić najpopularniejsze formaty plików; omówić sposób kodowania znaków drukarskich;

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

Rekomendacje dotyczące wyposażenia szkolnej pracowni chemicznej

Scenariusz lekcji. nazwać elementy składowe procedury; wymienić polecenia służące do malowania wnętrza figur;

STĘŻENIE JONÓW WODOROWYCH. DYSOCJACJA JONOWA. REAKTYWNOŚĆ METALI

Transkrypt:

Skala ph 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń zna: pojęcie indykator, barwy podstawowych wskaźników w różnych środowiskach. Uczeń wie: co to jest ph roztworu, do czego służy skala ph, co to jest iloczyn jonowy wody. b) Umiejętności Uczeń potrafi: podać definicję ph roztworu, wyjaśnić pojęcie iloczynu jonowego wody, wyjaśnić, jakich informacji dostarcza skala ph, doświadczalnie zbadać ph różnych roztworów, określić odczyn roztworu za pomocą kilku wskaźników, wykonywać proste doświadczenia. c) Postawy Uczeń potrafi pracować w zespole. 2. Metoda i forma pracy Burza mózgów, asocjogram, eksperyment, pogadanka, dyskusja, praca z całym zespołem, praca w grupach różnym frontem, praca indywidualna. 3. Środki dydaktyczne Sprzęt i odczynniki niezbędne do wykonania doświadczeń, karty pracy, magnesy, kartki z nazwami badanych substancji. 4. Przebieg lekcji a) Faza przygotowawcza 1. Czynności organizacyjne. 2. Podanie tematu lekcji.

3. Tworzenie metodą burzy mózgów asocjogramu do określenia ph (załącznik 1). b) Faza realizacyjna 1. Pogadanka wprowadzająca. Przedstawienie przez nauczyciela najważniejszych informacji dotyczących autodysocjacji wody, iloczynu jonowego i skali ph. Jednocześnie weryfikacja poprawności skojarzeń podanych przez uczniów podczas tworzenia asocjogramu. 2. Podział uczniów na cztery grupy. 3. Badanie ph różnych substancji. 4. Wykonanie przez uczniów doświadczenia zgodnie z instrukcją zawartą w karcie pracy (załącznik 2). Prezentacja przez liderów wyników pomiarowych uzyskanych podczas doświadczeń poprzez umieszczenie kartki z nazwą badanej substancji przy odpowiedniej wartości na skali ph, narysowanej na tablicy. 5. Omówienie ćwiczenia, podział substancji na kwasowe, zasadowe i obojętne. Określanie stężenia jonów H+ i jonów OH- dla wybranych wartości ph. 6. Odpowiedzi uczniów na pytanie, jaką barwę przybierałby papierek wskaźnikowy w ustach, żołądku i w dwunastnicy? 7. Określenie innych substancji, które zmieniają barwę w zależności od środowiska. Wprowadzenie pojęcia indykator. Badanie zachowania się różnych wskaźników w roztworach kwasów, zasad i w wodzie. 8. Wykonanie przez uczniów doświadczenia zgodnie z instrukcją zawartą w karcie pracy (załącznik 3). 9. Omówienie ćwiczenia na forum całej klasy. c) Faza podsumowująca 1. Pogadanka dotycząca właściwości i zastosowania indykatorów. 2. Dyskusja nad wykorzystaniem skali ph w rolnictwie, medycynie, kosmetologii. 5. Bibliografia 1. Czerwiński A., Czerwińska A., Jelińska Kazimierczuk M., Kuśmierczyk K., Chemia 1, WSiP, Warszawa 2003. 2. Danikiewicz W., Pazdro K. M., Chemia dla licealistów. Podstawy. Część 1. Chemia ogólna Oficyna Edukacyjna Krzysztof Pazdro, Warszawa, 1995. 3. Jurkowska-Wernerowa M., 500 zagadek dla miłośników chemii, WP, Warszawa 1968. 6. Załączniki a) Karta pracy ucznia Załącznik 1 Asocjogram:

Załącznik 2 Karta pracy nr 1 dla grupy pierwszej WATROŚĆ PH OCET SOK Z GRAPEFRUITA ROZTWÓR SOLI PASTA DO ZĘBÓW WYBIELACZ Karta pracy nr 1 dla grupy drugiej SOK Z KISZONEJ KAPUSTY SOK JABŁKOWY ROZTWÓR CUKRU PŁYN DO MYCIA NACZYŃ ROZTWÓR KRETA DO UDRAŻNIANIA RUR Karta pracy nr 1 dla grupy trzeciej SOK Z KISZONYCH OGÓRKÓW SOK POMARAŃCZOWY MINERALNA GAZOWANA MLEKO ROZTWÓR KRETA DO UDRAŻNIANIA RUR Karta pracy nr 1 dla grupy czwartej SOK Z CYTRYNY DESZCZOWA MINERALNA NIEGAZOWANA ROZTWÓR GLEBY z okolic szkoły ROZTWÓR MYDŁA załącznik 3 Karta pracy nr 2 dla grupy pierwszej Określ barwę fenoloftaleiny w wodzie, w roztworze kwasu i zasady.

Karta pracy nr 2 dla grupy drugiej Określ barwę oranżu metylowego w wodzie, w roztworze kwasu i zasady. Karta pracy nr 2 dla grupy trzeciej Określ barwę lakmusu w wodzie, w roztworze kwasu i zasady. Karta pracy nr 2 dla grupy czwartej Określ barwę błękitu bromofenolowego w wodzie, w roztworze kwasu i zasady. b) Zadanie domowe Korzystając z różnych źródeł wiedzy określ orientacyjną wartość ph poniżej podanych płynów ustrojowych, a następnie podaj wartość stężenia jonów H+ i jonów OH- dla każdego z płynów. Płyn ustrojowy Wartość ph stężenie jonów H+ stężenia jonów OH- Sok żołądkowy Żółć Mocz 7. Czas trwania lekcji 45 minut 8. Uwagi do scenariusza brak