Scenariusz lekcji nr 1 Prowadzący : Odbiorca/uczący się: klasa 1 liceum ogólnokształcącego Przedmiot nauczania: technologia informacyjna Tytuł działu tematycznego: Zaawansowane funkcje edytora tekstu MS Word Temat lekcji: Grafika w dokumencie tekstowym. Czas zajęć: 2 godz. Pojęcia kluczowe: - styl, formatowanie, akapit. Cele lekcji: W wyniku zrealizowania zajęć według scenariusza, uczeń będzie umiał: 1) wstawiać różne elementy graficzne w dokumentach tekstowych. 2) pobierać informacji z różnych źródeł i przygotować je do umieszczenia w dokumentach tekstowych Wymagania wst ępne: Przed rozpoczęciem zajęć uczeń powinien umieć poprawnie formatować tekst. Metody: prezentacja, dyskusja, ćwiczenia praktyczne, praca indywidualna. Środki dydaktyczne: kartki formatu A4 z przykładową grafiką, komputer z oprogramowaniem Zadania do wykonania dla uczniów: zaprojektuj i wykonaj dyplom dla zwycięzców konkursu Mistrz ortografii Formy oceny: oceniamy poprawność wykonanego zadania, zaangażowanie i wkład własny uczniów.
Przebieg zajęć: 1. Podstawowe zasady pracy w edytorze grafiki: a) okno edytora grafiki; - pasek tytułowy, - obszar roboczy, - pasek menu, - paleta kolorów, b) umieszczanie napisów w obszarze rysunku; c) operacje na fragmentach rysunków; - przenoszenie, - kopiowanie, - kasowanie, - przekształcanie; d) komponowanie rysunków złożonych z kilku elementów graficznych; e) zapisywanie plików graficznych; f) ustalanie parametrów wydruku i drukowanie rysunku. 2. Skanowanie zdjęć i rysunków. 3. Pobieranie grafiki z Internetu. 4. Zrzuty ekranu. 5. Efekty specjalne na ilustracjach (galeria efektów). 6. Opracowanie dokumentu tekstowego zawierającego elementy graficzne; a) galeria rysunków ClipArt, b) własne rysunki (z pliku), c) grafika WordArt. 7. Podgląd wydruku i ustawienia strony. Bibliografia: 1.Maria Langer Po prostu Word 2003 PL, Wyd. Helion 2.Grzegorz Kowalczyk Word 2003 PL. Kurs, Wyd. Helion
Scenariusz lekcji nr 2 Prowadzący : Odbiorca/uczący się: klasa 1 liceum ogólnokształcącego Przedmiot nauczania: technologia informacyjna Tytuł działu tematycznego: Zaawansowane funkcje edytora tekstu MS Word Temat lekcji: Życzenia noworoczne, czyli jak skorzystać z narzędzi korespondencji seryjnej. Czas zajęć: 2 godz. Pojęcia kluczowe: korespondencja seryjna, dane, dokument główny, scalanie do dokumentu, scalanie na drukarkę. Cele lekcji: W wyniku zrealizowania zajęć według scenariusza, uczeń będzie umiał: stosować automat korespondencji seryjnej w tworzeniu listów seryjnych; samodzielnie przygotować bazę danych zawierającą potrzebne informacje; wstawiać odpowiednie pola korespondencji seryjnej do przygotowanego ozdobnego dokumentu tekstowego; skorzystać z pomocnika korespondencji seryjnej i dokonać poprawek w razie potrzeby. Wymagania wst ępne: Przed rozpoczęciem zajęć uczeń powinien umieć poprawnie formatować tekst. Metody: praca indywidualna ucznia; wykład; prezentacja scalania na drukarkę. Środki dydaktyczne: nośnik danych dla ucznia, na którym znajdują się dokumenty: dane (baza danych w postaci tabeli przygotowana np. za pomocą programu MS Word); dokument główny (ozdobna kartka z życzeniami noworocznymi).
Zadania do wykonania dla uczniów: przy pomocy edytora tekstu MS Word i funkcji korespondencja seryjna utwórz ozdobną kartkę noworoczną wypisaną dla kilku adresatów. Formy oceny: aktywność na zajęciach, zaangażowanie i wkład własny uczniów, poprawność i estetyka wykonanej kartki. Przebieg lekcji: 1. Uczniowie otwierają (z nośników danych) plik dokument główny (ozdobna kartka z życzeniami noworocznymi przygotowana na poprzedniej lekcji za pomocą edytora tekstu MS Word) 2. Kolejne kroki wykonują zgodnie z instrukcją nauczyciela: o z opcji narzędzia wybieramy korespondencja seryjna; o otwiera się okno pomocnika korespondencji seryjnej, w którym odczytujemy kolejne kroki postępowania: o Dokument główny utwórz list seryjny aktywne okno; o Źródło danych pobierz dane otwórz źródło danych (dane - bazę danych w postaci tabeli uczniowie przygotowali na wcześniejszych lekcjach i zapisali na dyskietkach ) o w dokumencie głównym brak pól korespondencji seryjnej wybieramy więc opcję edytuj dokument główny o uczniowie wstawiają odpowiednio pola korespondencji seryjnej do tekstu dokumentu głównego o uczniowie wstawiają odpowiednio pole programu Word (Jeśli komu równe k wstaw tekst Pani w przeciwnym razie wstaw tekst Pan) 3. Sprawdzenie wyników pracy: o uczniowie wybierają przycisk pokaż scalone dane i przesuwając się pomiędzy rekordami sprawdzają wygląd i poprawność kartek z życzeniami 4. Wprowadzanie nowych informacji do danych i ich poprawianie: o uczniowie wybierają przycisk edytuj źródło danych (otwiera się okno formularz danych, w którym przeglądając kolejne rekordy: dokonują poprawek, dodają nowe rekordy, usuwają niepotrzebne rekordu lub wybierając przycisk pokaż źródło otwierają dokument dane); o uczniowie otwierają dokument dane i dopisują nowe informacje (rekord);
o w razie potrzeby uczniowie dokonują poprawek w dokumencie głównym (formatują tekst życzeń). 5. Sprawdzenie wyników wprowadzonych poprawek i dodatkowych informacji (pokaż scalone dane) 6. Jeśli błędy zostały usunięte uczniowie dokonują scalenia w nowy dokument, który zapisują na dyskietkach pod nazwą zaproszenia. 7. Nauczyciel wybiera najciekawsze zaproszenia. Uczniowie podchodzą do stanowiska z podłączoną drukarką, (wybrany uczeń) postępując zgodnie ze wskazówkami nauczyciela dokonuje scalenia na drukarkę. Bibliografia: 3.Maria Langer Po prostu Word 2003 PL, Wyd. Helion 4.Grzegorz Kowalczyk Word 2003 PL. Kurs, Wyd. Helion
Scenariusz lekcji nr 3 Prowadzący : Odbiorca/uczący się: klasa 1 liceum ogólnokształcącego Przedmiot nauczania: technologia informacyjna Tytuł działu tematycznego: Zaawansowane funkcje edytora tekstu MS Word Temat lekcji: Edycja dokumentu z wykorzystaniem styli Czas zajęć: 2 godz. Pojęcia kluczowe: - styl, formatowanie, akapit Cele lekcji: W wyniku zrealizowania zajęć według scenariusza, uczeń będzie umiał: prawidłowo opracować dokument z wcześniej zaplanowaną treścią z zastosowaniem styli przygotować dokument do wydruku opracowywać własne style Wymagania wst ępne: Przed rozpoczęciem zajęć uczeń powinien umieć poprawnie: formatować stronę zmieniając orientację strony i liczbę kolumn tworzyć kolumny tekstu z wykorzystaniem tabulatorów Metody: podająca - elementy wykładu problemowa-aktywizująca - dyskusja dydaktyczna praktyczna
- praca z komputerem Środki dydaktyczne: kartki formatu A4 z przykładową kartą dań, komputer z oprogramowaniem Zadania do wykonania dla uczniów: NAPOJE GORĄCE Gramatura Cena porcji Kawa Adwokat 175/5 10,00 Kawa Jamajka 195/5 6,30 Kawa Capuccino 150 5,50 Capuccino z Rumem 160 6,50 Capuccino z winiakiem 160 7,50 Kawa naturalna ze śmietanką 150/8 4,50 Kawa po francusku 175/5 9,00 Kawa po irlandzku 150/30 9,90 Kawa po wiedeńsku 175/5 5,50 Kawa z likierem 175/25 8,40 Kawa Kapucynka 150 ml 5,40 Herbata Lipton 200 ml 3,00 Herbata Eilles z cytryną 200/10 3,20 Herbata Lipton z rumem 200/10 5,40 Herbata miętowa 150 ml 2,50 DESERY LODOWE Perełka lodów w musie truskawkowym (lody waniliowe, mus truskawkowy, bita śmietana) "Tropikalna Wyspa" (sok pomarańczowy, lody waniliowe) Puchar "Temida" (lody, bita śmietana, posypka czekoladowa likier Adwokat) Puchar "Frutino" (lody, owoce, bita śmietana, polewa owocowa) "Wesoły Pajacyk" (lody, polewa owocowa, wafel) "Banan Split" (banan, lody, płatki migdałowe, polewa czekoladowa) Puchar lodowy (lody w czterech smakach) "Opuncja" (lody waniliowe, bita śmietana, wiśnie w spirytusie) 190 g 7,10 300 g 7,80 240 g 10,80 250 g 11,00 100 g 4,80 200 g 7,90 160 g 7,40 250 g 12,40
"Biała Dama" (lody kokosowe, bita śmietana, likier kokosowy) 180 g 9,90 KOKTAJLE LODOWE Czekoladowy 200 g 7,50 Truskawkowy 200 g 8,10 Brzoskwiniowy 200 g 7,30 Jabłkowy 200 g 8,60 Kokosowy 200 g 7,50 Kiwi 230 g 11,10 Formy oceny: oceniamy poprawność wykonanego zadania, zaangażowanie i wkład własny uczniów. Przebieg lekcji: 1. Powitanie i sprawdzenie listy obecności 2. Podanie tematu lekcji 3. Przypomnienie uczniom pojęć formatowanie, akapit 4. Powtórzenie zasad ustawiania orientacji strony (Plik Ustawienia strony Rozmiar papieru), zmiany liczby kolumn (Format Kolumny) 4. Wskazanie konieczności zastosowania tabulatorów dla prawidłowego ustawienia elementów karty dań. (Widok Linijka) 5. Zapoznanie uczniów z pojęciem styl, podanie notatki do zeszytu. 6. Wskazanie na pasku narzędzi formatowanie polecenia styl i przejrzenie gotowych styli. 7. Utworzenie wraz z uczniami przykładowego stylu i zapisanie go pod nazwą próba. 8. Rozdanie uczniom materiałów (załącznik), które mogą wykorzystać do opracowania własnej karty dań (uczniowie mogą opracowywać własne pomysły, ponieważ cel zajęć był podany wcześniej) 9. Uczniowie przygotowują dokument w ten sposób, aby można ją było złożyć (dwie kolumny) i orientacja strony pozioma. 10. Wykorzystując dla nazwy grupy dań jeden z istniejących nagłówków i tworząc dwa własne style nazwa i skład tworzą własną kartę. Uczniowie stosują tabulatory dla ustawienia tekstu w kolumny. 11. Uczniowie wzbogacają swoje prace w elementy graficzne, np. rysunki, obramowania, Wordart. 12. Uczniowie zapisują swoje prace na dysku twardym i na dyskietkach. Bibliografia: 5.Maria Langer Po prostu Word 2003 PL, Wyd. Helion 6.Grzegorz Kowalczyk Word 2003 PL. Kurs, Wyd. Helion.