1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Podobne dokumenty
1. Każdy ma swojego dusiołka

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

1. Roland rycerz średniowieczny

1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

2. Co można znaleźć w szufladzie nastolatki? ( Czas Misi

1. W świecie obyczajów i tradycji

1. Czy znasz te wyrazy? Miron Białoszewski Namuzowywanie

1. Ideały i problemy bohaterów moich lektur

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Czy należy zreformować dotychczasowy system podatkowy?

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Pojęcie i klasyfikacja podatków

1. Na jakiej zasadzie szukać sensu słów w wierszach Mirona Białoszewskiego?

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

1. Obywatel w urzędzie gminy

Jak zaprezentować się przyszłemu pracodawcy?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI

3. Liczba Pi. 1. Cele lekcji. a. 2. Metoda i forma pracy. b. 3. Środki dydaktyczne

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

2. Tabele w bazach danych

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ja i planeta Ziemia w zadaniach matematycznych. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji.

Czasownik bez tajemnic

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

2. Metody prezentacji informacji

2)Uzależnienie od gier jeden z głównych problemów współczesnej młodzieży

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.6 Temat zajęć: Obowiązki i prawa pracownika oraz pracodawcy

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

Ślady Biblii we współczesnej polszczyźnie

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

1. Teatrzyk Zielona Gęś ma zaszczyt przedstawić

Słowne: pogadanka, analiza wykresów, praca z tekstem, indywidualna, grupowa.

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

DZIAŁANIA NA LICZBACH WYMIERNYCH - ZADANIA TEKSTOWE

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

Tworzymy Magiczną Księgę Kucharską Ambrożego Kleksa

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Rodzaje zdań złożonych

Matczyna miłość zaklęta w naturze. Mit o Demeter i Korze

2. Graficzna prezentacja algorytmów

1. Piszemy mowę obronną

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi szeregowo

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

1. Moralność jako motyw egzaminu gimnazjalnego

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi równolegle

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SPOŁECZNYCH GRUPA XXIV

KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA KASZUBSKIEGO W KL. IV-VI rok szkolny 2017/2018

Oznaczanie pospolitych gatunków roślin nagonasiennych

Atlas ryb, podręcznik biologii ryb, mapa świata i Europy, mapa Polski z oznaczonymi zaporami na rzekach.

Własności walca, stożka i kuli.

Moja wakacyjna przygoda

Rozszerzanie i skracanie ułamków dziesiętnych

Wypowiedzenie, zdanie, równoważnik zdania, czyli w jaki sposób budujemy swoje wypowiedzi

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

2. Metoda i forma pracy Burza mózgów, mapa mentalna, dyskusja, praca zbiorowa, praca indywidualna

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

Podsumowane wiadomości o roślinach

Rozwój osadnictwa na świecie

DZIAŁ 1. Liczby naturalne

Słowne: pogadanka, analiza budowy człowieka, doświadczenie, praca indywidualna.

Słowne: pogadanka, gra dydaktyczna Jaki to ptak?, praca grupowa, analiza wykresów, analiza rysunków przedstawiających sylwetki ptaków.

1. Zarządzanie informacją w programie Access

Treści nauczania zgodne z podstawą programową:

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Temat: Odejmowanie w pamięci

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA z przedmiotu historia

8 W przemysłowym mieście

Poznajemy rodzaje podmiotu

Scenariusz lekcji matematyki dla klasy I Gimnazjum

KONSPEKT LEKCJI CELE EDUKACYJNE. - kształtuje proces samodzielnego myślenia i uczenia się drogą obserwacji

WYMAGANIA I KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO DLA KLAS I III. obowiązujące od roku szkolnego 2015/2016

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

Realizacja podstawy programowej w klasach IV VI szkoły podstawowej poprzez różne formy aktywności

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie Va Temat: Where is the bank? opis położenia budynków względem siebie.

KOSZALIN 2003 KRAJE UNII EUROPEJSKIEJ W LICZBACH

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA NA LEKCJACH JĘZYKA NIEMIECKIEGO Rok szkolny 2018 / 2019

Wymagania edukacyjne z wiedzy o społeczeństwie w szkole podstawowej i gimnazjum

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA z języka mniejszości narodowej niemieckiego dla klas z 3 godzinami języka mniejszości w tygodniu

Transkrypt:

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza? Uczeń: Uczeń: a. 1. Cele lekcji zna cechy wywiadu, i. a) Wiadomości rozumie pojęcie wartości uniwersalnych, rozumie rolę analizowanych wartości w życiu codziennym. ii. b) Umiejętności potrafi przeprowadzić wywiad z upersonifikowaną wartością, potrafi wypisywać znaczenia słów: wiara, nadzieja i miłość zgodnie z intencją autora, potrafi rozwiązywać problem w sposób twórczy, rozwija sprawność umysłową, kreatywność, przełamuje opory przed przedstawieniem własnych pomysłów, potrafi odnieść wymowę wiersza do konkretnych sytuacji z życia. b. 2. Metoda i forma pracy Praca w grupach, wizualizacja, praca z tekstem, mapa myślowa. c. 3. Środki dydaktyczne Cz. Miłosz, Miłość, [w:] W. Bobiński, Świat w słowach i obrazach. Podręcznik do kształcenia Cz. Miłosz, Nadzieja, [w:] Utwory zebrane, Kram, Warszawa 2003. Cz. Miłosz, Wiara, [w:] W. Bobiński, Świat w słowach i obrazach. Podręcznik do kształcenia Karta pracy do zajęć indywidualnych (załącznik 1) d. 4. Przebieg lekcji i. a) Faza przygotowawcza Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem lekcji i uświadamia im cele zajęć. Prosi następnie uczniów o dokończenie zdań Wiara to, Nadzieja to, Miłość to Uczniowie próbują wymyślić jedną wspólną nazwę na te trzy określenia, np. wartości uniwersalne, czyli pewne postawy człowieka, zachowania aktualne w każdej epoce.

ii. b) Faza realizacyjna 1. Uczniowie mają za zadanie wyobrażenie sobie, że wartości: wiara, nadzieja i miłość przybrały postać człowieka. Nauczyciel prosi, by uczniowie narysowali takie upersonifikowane wartości i krótko je opisali. 2. Uczniowie zostają podzieleni na grupy, wybierani są liderzy, sprawozdawcy i sekretarze. Nauczyciel przypomina zasady pracy w grupie. Poszczególne zespoły zajmują się takim samym zadaniem. Uczniowie mają przeprowadzić wywiad z upersonifikowaną wartością, mogą sobie wybrać z którą. Swoje wyniki prezentują na forum klasy. Należy dać czas na pytania uczestników innych grup. Nauczyciel przypomina cechy wywiadu: stosowanie form grzecznościowych, posiadanie przez osobę zadającą pytania pewnej wiedzy o rozmówcy, zachowanie formy dialogu, pamiętanie o autoryzacji, czyli zgody bohatera wywiadu na publikację. 3. Uczniowie czytają wiersz Wiara i wypisują objaśnienia tej wartości według Miłosza (załącznik 1). Następnie czytają wiersze Nadzieja i Miłość i wykonują podobne polecenie. Wybrani uczniowie czytają swoje pomysły. Przykład: Wiara wierzymy, ponieważ istnieje natura, świat. Otaczająca nas rzeczywistość jest wieczna i wszechobecna. Wierzymy, bo wszystko ma swoje miejsce i czas, wiara to rzeczy namacalnie widzialne, ale też te, które nie dają się zobaczyć gołym okiem. Nadzieja to umiejętność patrzenia na świat przez pryzmat wyobraźni. To wiara w nasze zmysły, wiara w życie pośmiertne, wiara w to, że życie ziemskie to tylko jeden z wielu etapów. Miłość to umiejętność patrzenia na siebie z dystansem, wyzbycie się skupienia całego zainteresowania na sobie. To dzielenie się tym uczuciem z innymi, czyli przyjmowanie postawy altruistycznej. iii. c) Faza podsumowująca Uczniowie w swobodnych wypowiedziach dyskutują na temat, jakie wartości dominują w ich życiu? e. 5. Bibliografia 1. Brudnik E., Moszyńska A., Owczarska B., Ja i mój uczeń pracujemy aktywnie. Przewodnik po metodach aktywizujących, SFS, Kielce 2000. 2. Miłosz Cz.,.Miłość, [w:] W. Bobiński, Świat w słowach i obrazach. Podręcznik do kształcenia 3. Miłosz Cz., Nadzieja, [w:] Utwory zebrane, Kram, Warszawa2003. 4. Miłosz Cz., Wiara, [w:] W. Bobiński, Świat w słowach i obrazach. Podręcznik do kształcenia f. 6. Załączniki Załącznik 1. i. a) Karta pracy ucznia

ii. b) Notatki dla nauczyciela iii. Przykładowe wypełnienie kart pracy

iv. c) Zadanie domowe Wybierz z wiersza te zdania, które mogłyby się stać sentencjami.

45 minut brak g. 7. Czas trwania lekcji h. 8. Uwagi do scenariusza