Czasownik bez tajemnic

Podobne dokumenty
Powtórzenie wiadomości o czasowniku

Ślady Biblii we współczesnej polszczyźnie

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Idę drogą tupiąc nogą. Problemy pisowni wyrazów z ą, ę, em, en, om, on

Tworzymy Magiczną Księgę Kucharską Ambrożego Kleksa

Poznajemy rodzaje podmiotu

Wypowiedzenie, zdanie, równoważnik zdania, czyli w jaki sposób budujemy swoje wypowiedzi

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Strona czynna i strona bierna czasownika

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

Poznajemy różne formy rzeczownika odmieniamy rzeczownik przez przypadki

Rodzaje zdań złożonych

2. Metody prezentacji informacji

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

DODATKOWE ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GRUPA II (KLASY VIII) SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Funkcja rzeczownika w zdaniu

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Metody: pogadanka, opowiadanie, metoda zajęć praktycznych, instrukcja, gry dydaktyczne Formy: praca indywidualna, zbiorowa

W jaki sposób powstają słowa? Wiadomości wstępne ze słowotwórstwa

Temat: Odejmowanie w pamięci

Szkoła podstawowa - klasa 6

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

Metody pracy: burza mózgów, elementy heurezy, praca z tekstem lektury, problemowa, elementy dramy,

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

OBSERWACJA DIAGNOZUJĄCA PLAN METODYCZNY LEKCJI

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Jesteśmy uczniami i kolegami

Rozszerzanie i skracanie ułamków dziesiętnych

Orzeczenie i jego określenia

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie Va Temat: Where is the bank? opis położenia budynków względem siebie.

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

Jak zaprezentować się przyszłemu pracodawcy?

2. Graficzna prezentacja algorytmów

Konspekt lekcji historii: Określanie czasu minionych wydarzeń

Procenty w życiu codziennym

W duecie z rzeczownikiem pojęcie i funkcje przyimka

KONSPEKT LEKCJI ZAJĘC TECHNICZNYCH W KLASIE IVa. Poznanie przepisów dotyczących ruchu pieszych na drodze

Temat: Pole równoległoboku.

Scenariusz zajęć Inwestujemy w obligacje

Kiedy słowa mówią o liczbach poznajemy liczebniki

1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Rozdział : Rückblick!

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

Iwona Tonderys- Wymagania edukacyjne z języka angielskiego dla klasy III Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krajence

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Dodawanie ułamków dziesiętnych

Matczyna miłość zaklęta w naturze. Mit o Demeter i Korze

Charakterystyka królestwa Protista

Scenariusz zajęć nr 2

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.6 Temat zajęć: Obowiązki i prawa pracownika oraz pracodawcy

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie II technikum zawodowego i liceum

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę -działam-idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę -działam-idę w świat

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Jakie formy ma czasownik?

Kim jest Antygona z tragedii Sofoklesa?

Moja wakacyjna przygoda

Słowne: pogadanka, analiza budowy człowieka, doświadczenie, praca indywidualna.

Słynny malarz polski Jan Matejko

1. Każdy ma swojego dusiołka

Countries and nationalities

Zostań młodym ekologiem

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Bezdomność- przeciwko stereotypom

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASACH I-III ROK SZKOLNY 2015/2016

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

2. Metoda i forma pracy Burza mózgów, mapa mentalna, dyskusja, praca zbiorowa, praca indywidualna

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

Temat: Uzależnienia są groźne na tropie papierosów, alkoholu i gier komputerowych.

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

Temat: Atlas ptaków, roślin, owadów. Sekcje w dokumencie MS Word

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

Scenariusz nr 46 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Wykrywanie witaminy C i mierzenie jej zawartości w różnych produktach

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SPOŁECZNYCH GRUPA XXIV

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

Transkrypt:

Czasownik bez tajemnic 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń: zna podział czasowników na formy osobowe, bezokoliczniki i formy zakończone na: -no, -to, rozumie terminy: koniugacja, aspekt. b) Umiejętności Uczeń: potrafi wskazać czasowniki i określić ich formy, dostrzega związki miedzy częścią (gramatyką) a całością (literaturą), wypowiedziami, doskonali umiejętność prezentacji wyników swojej pracy, kształci umiejętność aktywnego słuchania. 2. Metoda i forma pracy Metoda problemowa, metoda zajęć praktycznych, elementy metody podającej, praca zbiorowa, praca w grupach, praca indywidualna. 3. Środki dydaktyczne Lektury uzupełniające: 20 000 mil podmorskiej żeglugi, Opowieści z Narnii Kartki z ćwiczeniami 4. Przebieg lekcji a) Faza przygotowawcza Powitanie. Sprawdzenie listy obecności. Nauczyciel prosi o przygotowanie czystych kartek oraz informuje, iż za chwilę kolega lub koleżanka przeczyta fragment książki, a ich zadaniem będzie

wypisanie wyrazów, które mówią o tym, co kto robi lub co się z kimś dzieje. b) Faza realizacyjna 1. Wybrany chłopiec czyta fragment 2000 mil podwodnej podróży i wówczas chłopcy wypisują czasowniki. 2. Następnie fragment Opowieści z Narnii czyta dziewczyna i wówczas dziewczyny wypisują usłyszane czasowniki. 3. Klasa wymienia wypisane czasowniki, nauczyciel zapisuje je na tablicy. 4. Nauczyciel pyta, czy da się te słowa podzielić na mniejsze grupy, biorąc pod uwagę jakieś cechuje łączące. 5. Wspólne ustalenie podstawowego podziału czasowników na czasowniki w formie osobowej, bezokoliczniki i formy zakończone na: -no, -to (załącznik 1). 6. Nauczyciel prosi o zastanowienie się nad tym, czy czasowniki są odmienną czy nieodmienną częścią mowy (odpowiedź - tylko osobowe są odmienne). 7. Nauczyciel proponuje sporządzenie tabelki ilustrującej odmianę czasowników osobowych, przy użyciu 5, 6 czasowników z tekstu. Wyszczególnienie ich osoby, liczby, czasu, rodzaju 8. Nauczyciel prosi przepisanie tabelki do zeszytu i jej uzupełnienie. Następnie prosi jedną osobę o przeczytanie efektów pracy, ewentualnie poprawiając, uzupełniając. 9. Nauczyciel rozdaje kartki z ćwiczeniami (1 na 2 osoby) i informuje iż to, co określili w tabelce, to nie wszystkie kryteria, według których dzielimy czasowniki, o pozostałych przypomną im niektóre z rozdanych na kartkach ćwiczeń (załącznik 2). 10. Uczniowie w grupach 4-osobowych wykonują ćwiczenia. Po pewnym czasie przedstawiciel grupy prezentuje wyniki, omawiając kwestię: aspektu, strony czynnej, strony biernej (czasowniki przechodnie i nieprzechodnie), strony zwrotnej. 11. Nauczyciel wprowadza lub przypomina termin koniugacji. 12. Nauczyciel prosi ucznia o zapisanie na tablicy tematu lekcji: Czasownik bez tajemnic.

c) Faza podsumowująca 1. Nauczyciel zadaje pracę domową. 5. Bibliografia 1. Gry i zabawy w kształceniu językowym. Propozycje. Scenariusze. Projekty, pod red. H. Wiśniewskiej, Wydaw. Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Lublin 2000. 2. Lewis C. S., Opowieści z Narnii, T. 1, Media Rodzina, Poznań 2004. 3. Verne J., 20 000 mil podmorskiej żeglugi, Podsiedlik-Raniowski i Spółka, Poznań 1997. 6. Załączniki a) Karta pracy ucznia załącznik 1. bezokolicznik Forma osobowa CZASOWNIK Czasowniki zakończone na: -ć, -c osoba:1,2,3 liczba: l. poj., l. mn. Forma zakończona na -no, -to rodzaj: m, ż, n (męskoos., niemęskoos.) czas teraźniejszy, przeszły, przyszły) załącznik 2. 1. Podkreśl czasownik, który może występować w stronie czynnej, biernej i zwrotnej Kto się może bez przyczyny śmiać, ten może i bez bólu płakać. Próżno myjesz z wierzchu ciało, jeśli wewnątrz co przywarło.

2. Podkreśl czasowniki, które występują z wyrazem się, nie mają znaczenia strony zwrotnej Codziennie rano się ważę. Krzyś obejrzał się w lustrze. Sebastian obejrzał się za Jolką. Tomek gniewa się na Magdę. Witek dostał się do finału. Mój kot często drapie się za uchem. Zamyśliłem się na chwilę. 3. Podane zdania przekształć w zdania o konstrukcji biernej Marcin Pisze referat na komputerze już dwie godziny.. Terroryści uwięzili dzieci w szkole. 4. Podane zdania przekształć w zdania o konstrukcji czynnej Pałeczki są używane przez Chińczyków do jedzenia wielu potraw... Australia została odkryta w 1768 roku przez Jamesa Cooka... b) Zadanie domowe Wypiszę 6 czasowników z tekstu ulubionej polskiej, określę formę tych czasowników i jeżeli to możliwe, osobę, liczbę, rodzaj, czas, tryb, aspekt. 7. Czas trwania lekcji 45 minut

8. Uwagi do scenariusza brak