SCENARIUSZ LEKCJI. Wielomiany komputerowe wykresy funkcji wielomianowych

Podobne dokumenty
SCENARIUSZ LEKCJI. Miejsca zerowe funkcji kwadratowej i ich graficzna prezentacja

SCENARIUSZ LEKCJI Przesuwanie paraboli - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

SCENARIUSZ LEKCJI: TEMAT LEKCJI: Postać kanoniczna funkcji kwadratowej. Interpretacja danych w arkuszu kalkulacyjnym

SCENARIUSZ LEKCJI. Dzielenie wielomianów z wykorzystaniem schematu Hornera

SCENARIUSZ LEKCJI. Jedno z doświadczeń obowiązkowych ujętych w podstawie programowej fizyki - Badanie ruchu prostoliniowego jednostajnie zmiennego.

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: O czym mówią współczynniki funkcji liniowej? - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

Lekcja 2. Pojęcie równania kwadratowego. Str Teoria 1. Równaniem wielomianowym nazywamy równanie postaci: n

Temat (rozumiany jako lekcja) Propozycje środków dydaktycznych. Liczba godzin. Uwagi

INFORMATYKA MÓJ SPOSÓB NA POZNANIE I OPISANIE ŚWIATA.

ROZKŁAD MATERIAŁU NAUCZANIA KLASA 1, ZAKRES PODSTAWOWY

Scenariusz lekcji. 3. Temat lekcji: Zastosowanie własności trójmianu kwadratowego: rysowanie wykresu, wyznaczanie wzoru o podanych własnościach;

Wymagania edukacyjne z matematyki klasa II technikum

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

SCENARIUSZ TEMATYCZNY. Prawa Keplera (fizyka, informatyka poziom rozszerzony)

. Funkcja ta maleje dla ( ) Zadanie 1 str. 180 b) i c) Zadanie 2 str. 180 a) i b)

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Zastosowanie średnich w statystyce i matematyce. Podstawowe pojęcia statystyczne. Streszczenie.

Przedmiotowy system oceniania wraz z określeniem wymagań edukacyjnych klasa druga zakres rozszerzony

ROZKŁAD MATERIAŁU DO 1 KLASY LICEUM (ZAKRES ROZSZERZONY) A WYMAGANIA PODSTAWY PROGRAMOWEJ.

Próbny egzamin z matematyki dla uczniów klas II LO i III Technikum. w roku szkolnym 2012/2013

ZAGADNIENIA PROGRAMOWE I WYMAGANIA EDUKACYJNE DO TESTU PRZYROSTU KOMPETENCJI Z MATEMATYKI DLA UCZNIA KLASY II

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Budowa atomu. Układ okresowy pierwiastków chemicznych. Promieniotwórczość naturalna i promieniotwórczość sztuczna

Rozkład materiału a wymagania podstawy programowej dla I klasy czteroletniego liceum i pięcioletniego technikum. Zakres rozszerzony

ROZKŁAD MATERIAŁU DLA KLASY I LICEUM I TECHNIKUM (ZAKRES PODSTAWOWY I ROZSZERZONY) A WYMAGANIA PODSTAWY PROGRAMOWEJ

SCENARIUSZ LEKCJI. Czas realizacji. Podstawa programowa

METODA Wykorzystanie programu LICEALISTA 2.0 (a w nim podprogramu VIRTUAL MATH) zakupionego przez nauczyciela Karty Pracy dla każdego ucznia

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI PLANOWANEJ DO PRZEPROWADZENIA W KLASIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

2) R stosuje w obliczeniach wzór na logarytm potęgi oraz wzór na zamianę podstawy logarytmu.

MINIMUM PROGRAMOWE DLA SŁUCHACZY CKU NR 1

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

PLAN WYNIKOWY PROSTO DO MATURY KLASA 1 ZAKRES PODSTAWOWY

ROZKŁAD MATERIAŁU DO III KLASY LICEUM (ZAKRES ROZSZERZONY) A WYMAGANIA PODSTAWY PROGRAMOWEJ.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA PROSTO DO MATURY KLASA 1 ZAKRES PODSTAWOWY

WYKRESY FUNKCJI LINIOWEJ

Technikum Nr 2 im. gen. Mieczysława Smorawińskiego w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu

Dział I FUNKCJE I ICH WŁASNOŚCI

Scenariusz lekcji 1. Informacje wst pne: 2. Program nauczania: 3. Temat zaj 4. Integracja: 5. Cele lekcji: Ucze potrafi:

Wymagania edukacyjne z matematyki

ROZKŁAD MATERIAŁU DO 1 KLASY LICEUM (ZAKRES PODSTAWOWY) A WYMAGANIA PODSTAWY PROGRAMOWEJ.

Zakres materiału obowiązujący do egzaminu poprawkowego z matematyki klasa 1 d LO

Wymagania edukacyjne z matematyki w XVIII Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie, zakres podstawowy. Klasa druga.

MATEMATYKA WYKAZ UMIEJĘTNOŚCI WYMAGANYCH NA POSZCZEGÓLNE OCENY DLA KLASY DRUGIEJ

Wymagania edukacyjne z matematyki w klasie II A i II B Liceum Plastycznego Zakres podstawowy Przygotowane w oparciu o propozycję wydawnictwa Nowa Era

INFORMATYKA MÓJ SPOSÓB NA POZNANIE I OPISANIE ŚWIATA PROGRAM NAUCZANIA INFORMATYKI Z ELEMENTAMI PRZEDMIOTÓW MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZYCH

FUNKCJE I RÓWNANIA KWADRATOWE. Lekcja 78. Pojęcie i wykres funkcji kwadratowej str

III. STRUKTURA I FORMA EGZAMINU

Pojęcia, wymagania i przykładowe zadania na egzamin poprawkowy dla klas II w roku szkolnym 2016/2017 w Zespole Szkół Ekonomicznych w Zielonej Górze

Wybrane wymagania dla informatyki w gimnazjum i liceum z podstawy programowej

Wymagania edukacyjne, sposoby i formy sprawdzania osiągnięć i postępów edukacyjnych z matematyki.

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Projektowanie rozwiązania prostych problemów w języku C++ obliczanie pola trójkąta

Projekt Era inżyniera pewna lokata na przyszłość jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

zna wykresy i własności niektórych funkcji, np. y = x, y =

ARKUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ

Kształcenie w zakresie podstawowym. Klasa 2

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA PROSTO DO MATURY KLASA 1 ZAKRES PODSTAWOWY I ROZSZERZONY

SCENARIUSZ LEKCJI. (poziom podstawowy z informatyki) (poziom rozszerzony z matematyki)

MATEMATYKA WYKAZ UMIEJĘTNOŚCI WYMAGANYCH NA POSZCZEGÓLNE OCENY DLA KLASY PIERWSZEJ

Rozkład materiału nauczania

INFORMATYKA MÓJ SPOSÓB NA POZNANIE I OPISANIE ŚWIATA PROGRAM NAUCZANIA INFORMATYKI Z ELEMENTAMI PRZEDMIOTÓW MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZYCH

Egzamin ustny z matematyki semestr II Zakres wymaganych wiadomości i umiejętności

PRÓBNA NOWA MATURA z WSiP. Matematyka dla klasy 2 Poziom podstawowy. Zasady oceniania zadań

WYMAGANIA EDUKACYJNE - matematyka - poziom rozszerzony Dariusz Drabczyk

x a 1, podając założenia, przy jakich jest ono wykonywalne. x a 1 = x a 2 ( a 1) = x 1 = 1 x.

Wymagania edukacyjne z informatyki dla klasy szóstej szkoły podstawowej.

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

Zagadnienia do małej matury z matematyki klasa II Poziom podstawowy i rozszerzony

Sposoby sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów

MATEMATYKA Wymagania edukacyjne i zakres materiału dla klasy drugiej poziom podstawowy w roku szkolnym 2013/2014 ZAKRES MATERIAŁU, TREŚCI NAUCZANIA

TEMAT : Przykłady innych funkcji i ich wykresy.

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY. (zakres podstawowy) klasa 2

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI dla klasy I ba Rok szk. 2012/2013

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa. Cele kształcenia wymagania ogólne:

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Projekt Era inżyniera pewna lokata na przyszłość jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

MATEMATYKA KLASA II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

PLAN WYNIKOWY Z MATEMATYKI DLA KLASY II TECHNIKUM 5 - LETNIEGO

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Technikum Nr 2 im. gen. Mieczysława Smorawińskiego w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu

Kup książkę Poleć książkę Oceń książkę. Księgarnia internetowa Lubię to!» Nasza społeczność

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI DLA KLASY DRUGIEJ LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO ZAKRES PODSTAWOWY

PORÓWNANIE TREŚCI ZAWARTYCH W OBOWIĄZUJĄCYCH STANDARDACH EGZAMINACYJNYCH Z TREŚCIAMI NOWEJ PODSTAWY PROGRAMOWEJ

Klasa 1 technikum. Poniżej przedstawiony został podział wymagań na poszczególne oceny szkolne:

MATeMAtyka 1. Przedmiotowy system oceniania wraz z określeniem wymagań edukacyjnych. Zakres podstawowy i rozszerzony Klasa pierwsza

Wymagania podstawowe (ocena dostateczna)

Wymagania edukacyjne z informatyki dla uczniów klas VI SP nr 53 w Krakowie w roku szkolnym 2019/2020

Stopień dobry otrzymuje uczeń, który spełnia wymagania na stopień dostateczny oraz:

Matematyka wykaz umiejętności wymaganych na poszczególne oceny

V. WYMAGANIA EGZAMINACYJNE

Przedmiotowy system oceniania z matematyki klasa I i II ZSZ 2013/2014

uczniowie powinni mieć przekonanie o odpowiedzialności indywidualnej i zbiorowej za stan środowiska.

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI DLA KLASY III

WYMAGANIA EDUKACYJNE - matematyka - poziom rozszerzony Dariusz Drabczyk

FUNKCJA KWADRATOWA. Wykresem funkcji kwadratowej jest parabola o wierzchołku w punkcie W = (p, q), gdzie

Scenariusz lekcji matematyki: Podsumowanie wiadomości o wielomianach rozwiązywanie interaktywnego testu. Scenariusz lekcji

Skrypt 7. Funkcje. Opracowanie: L1

odczytywać własności funkcji y = ax 2 na podstawie funkcji y = ax 2 szkicować wykresy funkcji postaci y = ax,

Scenariusz lekcji diagnozującej z matematyki przygotowującej do sprawdzianu z funkcji kwadratowej

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

Transkrypt:

Autorzy scenariusza: SCENARIUSZ LEKCJI OPRACOWANY W RAMACH PROJEKTU: INFORMATYKA MÓJ SPOSÓB NA POZNANIE I OPISANIE ŚWIATA. PROGRAM NAUCZANIA INFORMATYKI Z ELEMENTAMI PRZEDMIOTÓW MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZYCH Magdalena Ozga, Anna Kowalska TEMAT LEKCJI: Wielomiany komputerowe wykresy funkcji wielomianowych Streszczenie W podstawie programowej przedmiotu matematyka w liceum wśród treści nauczania - wymagań szczegółowych, w zakresie rozszerzonym, w dziale Funkcje uczeń powinien szkicować wykresy funkcji określonej w różnych przedziałach, różnymi wzorami; odczytywać własności takiej funkcji z wykresu. W praktycznym zastosowaniu uczniowie potrafią narysować wykres funkcji wielomianowych stopnia drugiego (jako funkcje kwadratową - parabolę) lub trzeciego, jednak w przypadku wyższych rzędów stanowi to trudność. Stąd też wykorzystując możliwości programów komputerowych w zakresie rozszerzonym na lekcji informatyki możemy wprowadzić rysowanie wykresów funkcji zgodnie z podstawą poprzez wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego do obrazowania zależności funkcyjnych i do zapisywania algorytmów Czas realizacji 2 x 45 minut Podstawa programowa Podstawa programowa z matematyki IV etap edukacyjny oraz podstawa programowa z informatyki IV etap edukacyjny Cele kształcenia wymagania ogólne: IV. Funkcje (matematyka) oraz Wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego do obrazowania zależności funkcyjnych i zapisywania algorytmów. (informatyka)

Treści nauczania wymagania szczegółowe: Matematyka: Wyrażenia algebraiczne. Uczeń: 1) rozkłada wielomian na czynniki, stosując wzory skróconego mnożenia lub wyłączając wspólny czynnik przed nawias; Równania i nierówności. Uczeń: 1) korzysta z własności iloczynu przy rozwiązywaniu równań typu x(x + 1)(x 7) = 0; (p.p) Funkcje. Uczeń: 1) szkicuje wykres funkcji określonej w różnych przedziałach różnymi wzorami; 2) odczytuje własności takiej funkcji z wykresu. (p.r) Wykresy funkcji. Uczeń: 1) zaznacza w układzie współrzędnych na płaszczyźnie punkty o danych współrzędnych 2) oblicza wartości funkcji podanych nieskomplikowanym wzorem i zaznacza punkty należące do jej wykresu. Informatyka: Opracowywanie informacji za pomocą komputera, w tym: rysunków, tekstów, danych liczbowych, animacji, prezentacji multimedialnych i filmów. Uczeń: Uczeń gromadzi w tabeli arkusza kalkulacyjnego dane pochodzące np. z Internetu, stosuje zaawansowane formatowanie tabeli arkusza, dobiera odpowiednie wykresy do zaprezentowania danych; Cel Uczeń utrwala wiadomości o funkcji wielomianowej (rysowanie wykresu, miejsce zerowe, i zależność charakteru wykresu od krotności). W ujęciu praktycznym uczeń ćwiczy rysowanie wykresu funkcji wielomianowej, poszukiwanie poprawności i zależności przedstawionych na wykresie, z własnymi obliczeniami matematycznymi. Słowa kluczowe Pierwiastki wielomianu, krotności pierwiastków, współczynniki wielomianów, algorytm z warunkami w arkuszu kalkulacyjnym, formuła w Excelu, typy wykresów; wykres punktowy XY Co przygotować? Prezentacja miejsca zerowe wielomianów i krotności pierwiastków, plik z zadaniami / karta pracy

Przebieg zajęć: 1. Wprowadzenie (15 minut) Nauczyciel podaje temat zajęć, a następnie usystematyzowywuje wiadomości odnośnie miejsc zerowych i ich krotności w wyrażeniach wielomianowych na podstawie prezentacji, krótko omawiając przykłady w niej zawarte. 2. Zasadnicza część lekcji ( 75 minut-uwzględniono blok dwugodzinny) Po wprowadzeniu uczniowie dostają zadanie: Wyznacz pierwiastki wielomianu :, i rozwiązują sposób matematyczny: Otrzymane pierwiastki to: (jednokrotne) Następnie sprawdzamy poprawność wyników, i gdy wszyscy uczniowie będą mieć prawidłową odpowiedź, przystępujemy do szkicowania wykresu funkcji w Excelu. Nauczyciel, przedstawia w jaki sposób rysujemy wykres funkcji w arkuszu kalkulacyjnym np.: Podajemy przykład: Narysuj wykres funkcji : Powyższe wyrażenie jest funkcją wielomianową stopnia 3-go ( czyli ma co najwyżej trzy miejsca zerowe), a dziedziną jest. Jej postać iloczynowa to: i jej miejsca zerowe to Wykres funkcji wykonujemy w przedziale, gdzie to dowolne liczby całkowite. Projektujemy arkusz kalkulacyjny: Tworzymy nagłówek, ustalamy umownie końce przedziałów przedstawiamy parametrycznie i obliczamy z wartości funkcji korzystając z narzędzi arkusza kalkulacyjnego. Podstawiając za zadane parametry różne wartości, uczniowi może zaobserwować jak zmienia się wykres. Seria danych dla argumentów ustalona jest 21 kroków co 0,5 jednostki.

Zmienne wartości podane przez użytkownika =MODUŁ.LICZBY(A7-C7)/20 Używamy następujących formuł w celu ustalenia tabeli argumentów oraz wartości podanej funkcji: =A7 =A7+$C$9 skopiowanie zawartości komórki G wypełni całą tabelę =$I$2*G6*G6*G6+$I$3*G6^2+$I$4*G6+$I$5 wzór funkcji wielomianowej Po wykonaniu obliczeń wykonujemy wykres dla zadanego przykładu: Zakładka: Wstawianie/Wykresy/wykres punktowy z wygładzonymi liniami. Wybieramy zakres tabeli seria danych

Otrzymamy następujący wykres: Po wykonaniu powyższego wykresu, zadajemy uczniom do wykonania przykład : Wyznacz pierwiastki wielomianu i wykonaj jego wykres w arkuszu kalkulacyjnym. Dla innych współczynników wielomianu przetestuj poprawność wykonania wykresu. Rozwiązanie wielomianu: Miejsca zerowe : Uczniowie wykonują w Excelu tabele wartości jak w przykładzie z lekcji i wstawiają wykres. Sprawdzenie wiedzy Plik z praca domową Test Ocenianie Nauczyciel może ocenić osiągnięcia uczniów na podstawie obserwacji ich pracy i zaangażowania na lekcji oraz na podstawie prac przygotowanych w ramach zadania domowego. Dostępne pliki 1. Prezentacja 2. Plik z arkusza kalkulacyjnego Wykres funkcji wielomianowej 3. Plik z praca domową

4. Test wiedzy Materiały źródłowe Podczas korzystania z rysowania wykresu uczniowie korzystali z podręcznika INFORMATYKA dla szkół ponadgimnazjalnych, Zakres rozszerzony. Grażyna Koba. Wydawnictwo MIGRA., Temat 13.2.Algorytmy w arkuszu kalkulacyjnym.