TWORZYMY HISTORYJKĘ OBRAZKOWĄ ścieżka czytelnicza i medialna

Podobne dokumenty
2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

1. 2. Dobór formy do treści dokumentu w edytorze tekstu MS Word

Konspekt lekcji informatyki w kl. VI. Temat: Praca z edytorem tekstu i edytorem grafiki.

CEL zapoznanie z programem do tworzenia rysunków i ukazanie możliwości Edytora obrazów do sporządzania rysunków i ikon.

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH / EDUKACJI INFORMATYCZNEJ KLAS I III

Wymagania edukacyjne z zajęć komputerowych w klasie 5

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH KLASY I III

Tematy lekcji informatyki klasa 4a styczeń 2013

Formy organizacji zajęć: Praca jednolita z całą klasą, praca w parach, praca indywidualna.

Wymagania Uczeń zna zasady bezpiecznej pracy z komputerem. Uczeń stosuje się do regulaminu szkolnej pracowni komputerowej.

Edytor tekstu MS Word podstawy

Rozkład materiału Klasa 3

Rozkład materiału KLASA 3

I. EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA

1. Zarządzanie informacją w programie Access

ROZKŁADY MATERIAŁU PRZEDMIOT ELEMENTY INFORMATYKI KLASA IV, V I VI.

Jaki utwór nazywamy bajką?

Wymagania Uczeń zna zasady bezpiecznej pracy z komputerem. Uczeń stosuje się do regulaminu szkolnej pracowni komputerowej.

Zajęcia komputerowe klasy I-III- wymagania

Tematy lekcji informatyki klasa 4a marzec 2012

Edytor tekstu OpenOffice Writer Podstawy

Jak przygotować pokaz album w Logomocji

Autokształtów Autokształt AUTOKSZTAŁTY Wstaw Obraz Autokształty Autokształty GDYNIA 2009

Wymagania edukacyjne z informatyki dla klasy szóstej szkoły podstawowej.

Dokument komputerowy w edytorze grafiki

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Edytor tekstu MS Word podstawy

PLAN METODYCZNY. Cele ogólne: Uczniowie znają podstawowe narzędzia i polecenia wykorzystywane do tworzenia i formatowania tabel. W programie MS Word

Konspekt lekcji 1. - Dokonanie doboru dwuosobowych grup ze wskazaniem pracy ucznia z dysfunkcjami z kolegą bez problemów (pomoc pedagogawychowawcy).

Rozkład materiału Klasa 2

Temat 1. Więcej o opracowywaniu tekstu

Cykl lekcji informatyki w klasie IV szkoły podstawowej. Wstęp

Wymagania oceniające dla klasy II 2018/2019

narzędzie Linia. 2. W polu koloru kliknij kolor, którego chcesz użyć. 3. Aby coś narysować, przeciągnij wskaźnikiem w obszarze rysowania.

ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KLASA IV. Opis wymagań, które uczeń powinien spełnić, aby uzyskać ocenę:

NAGŁÓWKI, STOPKI, PODZIAŁY WIERSZA I STRONY, WCIĘCIA

Prezentacja multimedialna MS PowerPoint 2010 (podstawy)

PROJEKT METODYCZNY. Kompozycja plastyczna Rytm z wykorzystaniem programu Paint. Autorzy : Eulalia Kalkowska Ewa Doering

Podstawy tworzenia prezentacji w programie Microsoft PowerPoint 2007

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Warszawskie legendy

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH DLA KLASY SZÓSTEJ W ZAKRESIE WIADOMOŚCI I UMIEJĘTNOŚCI UCZNIÓW

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH W KLASACH I-III

INFORMATYKA SZKOŁA PODSTAWOWA W PRZEŹMIEROWIE

Wesoła szkoła i przyjaciele, kl. 2 Plan wynikowy zaj komputerowych

W y m a g a n i a Z. KOMPUTEROWE KLASY II-III SP

Praca z tekstem: WORD Listy numerowane, wstawianie grafiki do pliku

Obsługa programu Paint. mgr Katarzyna Paliwoda

PROGRAM ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH W KLASACH I-III

Ja i moje zainteresowania tworzenie własnej strony internetowej

Scenariusz lekcji. wymienić cechy narzędzia służącego do umieszczania napisów w obszarze rysunku;

Plan wynikowy do realizacji zajęć komputerowych w szkole podstawowej KLASA V [32 tematy lekcji na 32 godziny lekcyjne]

Narzędzia programu Paint

Telewizja publiczna z misją Opracowała: Anna Równy

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

NAGŁÓWKI, STOPKI, PODZIAŁY WIERSZA I STRONY, WCIĘCIA

Zasady ruchu drogowego dla rowerzysty - przypomnienie wiadomości. Wykorzystanie podstawowych funkcji przeglądarki do przeglądania stron WWW.

Księgarnia internetowa Lubię to!» Nasza społeczność

Techniki wstawiania tabel

Dziennikarze przyszłości

Z nowym bitem Zajęcia komputerowe dla szkoły podstawowej. Wymagania na poszczególne oceny szkolne dla klasy IV

Informatyka dla szkoły podstawowej Klasy IV-VI Grażyna Koba

Na polowaniu z Wielkomiludem

z poradni pedagogicznej

6.4. Efekty specjalne

WYKORZYSTANIE KOMPUTERA NA LEKCJI MATEMATYKI W I KLASIE GIMNAZJUM.

Sposoby sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów

Zasady ustalania ocen cząstkowych

Ćwiczenie 2 Warstwy i kształty podstawowe

Scenariusz lekcji języka polskiego. Temat: W naszej szkole wydarzyło się coś niesamowitego! tworzymy fotokomiks

INFORMATYKA KL V. dopuszczającą dostateczną dobra bardzo dobra celująca Minimalna liczba ocen

Lekcja 8, 9 i 10. Konspekt lekcji Poczta elektroniczna. Materiał z podręcznika: Rozdział 5. Poczta elektroniczna

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

PLAN WYNIKOWY Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH DLA KLASY 6

SCENARIUSZ LEKCJI. Tajemniczy ciąg Fibonacciego sztuka przygotowania dobrej prezentacji

Plan wynikowy do realizacji zajęć komputerowych w szkole podstawowej

KRYTERIA OCENIANIA II ETAP EDUKACYJNY ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KLASA IV KLASA V KLASA VI. DOPUSZCZAJĄCY Uczeń

2. Metody prezentacji informacji

Rozkład materiału nauczania. Lekcje z komputerem. Klasa 4

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Olimpiada dla malucha Temat: Prawa dziecka

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji

Tematy lekcji informatyki klasa 4a kwiecień 2012

Tworzenie i edycja dokumentów w aplikacji Word.

TWORZENIE RYSUNKU PROTOTYPOWEGO

TEMAT : TWORZENIE BAZY DANYCH PRZY POMOCY PROGRAMU EXCEL

Komputer i urządzenia cyfrowe

Szkoła Podstawowa nr 1 w Kowarach

Wstęp 7 Rozdział 1. OpenOffice.ux.pl Writer środowisko pracy 9

CELE LEKCJI. Po zajęciach uczeń powinien: znać. umieć. Temat: WSTAWIANIE TABELI DO DOKUMENTU TEKSTOWEGO

Jak posługiwać się edytorem treści

Szkoła Podstawowa nr 1 w Kowarach

Scenariusz lekcji. Metody pracy: Pogadanka, dyskusja, ćwiczenia praktyczne przy komputerze

TWORZENIE FORMULARZY WORD 2007

Wymagania edukacyjne - Informatyka w klasie I

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

NIEDŁUGI I NIETRUDNY PRZEWODNIK PO PROGRAMIE DLA UCZESTNIKÓW KONKURSU EKONOMICZNEGO EKONOMIKS

Transkrypt:

TWORZYMY HISTORYJKĘ OBRAZKOWĄ ścieżka czytelnicza i medialna opracowała : Wioletta Fejcho Treści programowe ścieżki v Komunikacja werbalna i niewerbalna; bezpośrednia i medialna Cele v przygotowanie do posługiwania się komputerem i technologią informacyjną, v wprowadzenie do pracy nad projektem zbiorowym, v celowe korzystanie z różnych źródeł informacji oraz środków jej prezentacji i przekazu Metody, formy v pokaz czynności połączony z komentarzem, v ćwiczenia praktyczne przy komputerze tworzenie historyjki Środki dydaktyczne v przykład historyjki z komentarzem i instrukcją wykonania (po jednym egzemplarzu dla każdego ucznia) załącznik nr 1 v zadanie domowe załącznik nr 2 Czas trwania v 4 * 45 minut Osiągnięcia v uczeń potrafi kopiować i wklejać obiekty, wykorzystując do tego celu polecenia paska menu, v projektuje rysunek na płaszczyźnie oraz ciąg rysunków, tworzących historyjkę obrazkową, v wyjaśnia i wskazuje różnice pomiędzy pojęciami : komunikacja werbalna komunikacja niewerbalna, komunikacja bezpośrednia komunikacja medialna. 1

Przebieg lekcji Wprowadzenie Zajęcia rozpoczynamy od dyskusji na temat : Co to jest komunikacja? Uczniowie, kolejno zgłaszając się proponują odpowiedź (transport miejski, można się komunikować, itp.) Zebrane informacje nauczyciel zapisuje na tablicy. Następnie wybieramy najtrafniejsze stwierdzenia. Nauczyciel pyta o najtrafniejszy termin : Co to znaczy bezpośredni? Procedura powtarza się. Metodą burzy mózgów uczniowi opracowują kolejne hasła : komunikat słowny, bezpośrednia forma komunikowania się, pośrednia forma komunikowania się. Zebrane informacje zapisują w zeszycie w postaci notatki. Komunikacja Przesyłanie przekazów między nadawcą a odbiorcą. W życiu codziennym jesteśmy uczestnikami jako nadawcy lub odbiorcy tysięcy aktów komunikowania się. Dotyczy to szczególnie komunikowania bezpośredniego. komunikować podać coś do wiadomości, przekazywać jakąś informację, zawiadamiać o czymś komunikować się utrzymywać z kimś kontakt, kontaktować się, porozumiewać się, łączyć Jak można się komunikować? W rozmowie bezpośredniej, pisemnie, telefonicznie, itp. Rozmowa to forma bezpośrednia, list to forma pośrednia. Innego typu formą pośredniego komunikowania się jest telewizja, radio, film, Internet czyli media. Media to przekaźniki, które pośredniczą w procesie komunikowania się; stanowią instrument przenoszenia informacji w czasie lub przestrzeni; mogą być tak proste, jak zapis na kamieniu, albo tak skomplikowane, jak system łączy satelitarnych. Jeśli wykorzystujemy do porozumienia się media (radio, telewizja, prasa) mamy do czynienia z komunikacją medialną. Słowne porozumiewanie się to komunikacja werbalna Porozumiewanie się za pomocą gestów, mimiki to komunikacja niewerbalna. Część właściwa lekcji Przechodzimy do rozmowy na temat charakterystycznych cech komiksu : ich tematyki, typowych elementów, sposobu wykonania. Można wcześniej poprosić uczniów o przyniesienie ulubionych komiksów. Wówczas, rozmawiamy na ich temat, omawiając różnice i podobieństwa występujące pomiędzy nimi. 2

Komiks Gatunek współczesnej kultury masowej, reprezentujący nurt kultury obrazkowej. To najczęściej historyjka bez tekstu lub z tekstem ograniczonym do krótkich wypowiedzi bohaterów, o charakterze sensacyjnym lub humorystycznym. Wydawana jest w formie broszury, książki obrazkowej lub zamieszczana w czasopismach. Charakterystyczne cechy komiksu to : o duża ilość obrazków, ilustracji, o skąpa ilość tekstu (występuje on w dwóch rodzajach : jako słowa w dialogu w chmurkach oraz jako komentarz pisany ciągłym tekstem w ramkach lub luźno na stronie), o fabularny charakter, o odcinkowość (czytanie komiksu to jak oglądanie serialu filmowego), o duża ilość wydarzeń, o wydarzeń często spotykany jest temat przewodni walka dobra ze złem. Różnica pomiędzy rodzajami komiksów polega na :, 1. sposobie rysowania, czyli tak zwanej kresce. W japońskich komiksach postaci są mało realistyczne, o wielkich oczach i nieproporcjonalnie małych kończynach. Wszystkie elementy obrazu posiadają kontur, może on być nawet rysowany czarną kreską. W komiksach europejskich postaci są realistyczne i posiadają swój charakter, chociaż często mają bardzo uogólnione kształty szczególni e w komiksach dla dzieci. Kreska konturowa tworzona jest na granicy dwóch barw lub jest cieniem wokół obiektu, czasami jest niejednolita o nierównych krawędziach. 2. doborze tematyki komiksy adresowane są do dzieci, mogą posiadać wątki fikcyjne, wręcz baśniowe. Komiksy dla dorosłych mają fabułę przygodową lub detektywistyczną. Zdarzają się komiksy historyczne i takie, których treść dotyczy przyszłości. Do najbardziej znanych na świecie należą : Barman, Spidermen, Superman, Star Trek. Ich bohaterami są wymyślone postaci o nadludzkich zdolnościach, walczące ze złem. Czy wiesz że Pierwsze komiksy pojawiły się w prasie amerykańskiej pod koniec XIX wieku. Najbardziej znani bohaterowie to SUPERMAN, BARMAN, ASTERIX, JAMEK BOND. Autorami pierwszego polskiego komiksu pt. Przygody Koziołka Matołka, byli K. Makuszyński i M. Walentynowicz. Po rozmowie oraz wskazaniu ważnych cech komiksu nauczyciel rozdaje uczniom przykłady historyjki z komentarzem i instrukcją wykonania załącznik nr 1. Omawia sposób wykonania pracy : Faza 1 uczniowie powinni przypomnieć zasady kopiowania Faza 2 wskazać na celowość wykonania planu kolejnych obrazków, które mają tworzyć komiks Faza 3 przypomnieć o zapisywaniu poszczególnych etapów pracy (zabezpieczenie przed utratą pracy). 3

Opis wykonania historyjki Otwieramy program Paint i w nim wykonujemy rysunki poszczególnych obiektów. W przypadku naszej historyjki jest to kwiat i motyl. Dobrze jest każdy obiekt zapisać jako oddzielny rysunek plik. Dla ułatwienia rozpoznawania można rysunki nazwać tak, jak zawarte w nich obiekty postaci. Program minimalizujemy do przycisku na belce. Następnie otwieramy program Word on również będzie minimalizowany podczas wklejania i kopiowania obiektów. Rysunek 1. Wklejamy różę, tworzymy pole tekstowe i ramkę do obrazka. Z programu Paint : wycinamy obiekt narzędziem ZAZNACZ DOWLNY KSZTAŁT, wydajemy polecenie EDYCJA KOPIUJ, minimalizujemy okno programu Paint. W programie Word : wywołujemy okno programu Word, wydajemy polecenie EDYCJA WKLEJ, pojawia się obrazek, który formatujemy do wybranego przez nas rozmiaru, ciągnąc jego krawędzie w określone kierunki. Tworzymy ramkę : z paska RYSOWANIE wybieramy przycisk LINIA, ustawiamy kursor na kartce, klikamy i rozciągamy linię. Następnie powtarzamy tę czynność tworząc ramkę: linie to boki ramki. Długość linii można zmieniać. W tym celu trzeba linię zaznaczyć, klękając na niej, a następnie trzymając za koniec rozciągnąć lub skrócić. Do rysunku wstawiamy pole tekstowe, za pomocą polecenia WSTAW POLE TEKSTOWE i rozciągamy je. Rysunek 2. Wklejamy kolejno elementy : różą, motyl. Tworzymy pole tekstu, ramkę do obrazka i dokładamy chmurkę z tekstem. Chmurkę, w której zamieszczamy tekst wypowiadany przez postaci (w naszym przypadku różę i motyla) uzyskujemy z Autokształtów (WSTAW RYSUNEK AUTOKSZTAŁTY.) Rysunek 3 4 5. Wykonujemy czynności opisane poprzednio. Zmieniają się tylko obiekty oraz tekst zamieszczony w kolejnych polach tekstu i chmurkach. Numery obrazków wpisujemy w pole tekstowe. Przez kopiowanie uzyskamy pole tekstowe o identycznych rozmiarach. Wystarczy zmienić liczbę na inną. UWAGA!Może się zdarzyć, że nie widzimy paska Rysowanie, z którego korzystamy w pracy nad historyjką. Wtedy należy: 4

z paska Menu wybrać polecenie WIDOK, z rozwijanej listy menu można wybrać polecenie PASKI NARZĘDZI, z listy wybrać polecenie RYSOWANIE. Następuje samodzielna praca uczniów. Nauczyciel pełni funkcję doradcy i pomocnika. Po skończonej pracy uczniowie prezentują wykonane historyjki i wspólnie wystawiają oceny. Podsumowanie Podsumowanie zajęć, to wymiana spostrzeżeń na temat wykonania pracy oraz rozdanie kart z pracą domową załącznik nr 2. 5

Załącznik nr 1 6

Załącznik nr 2 Zastanów się i odpowiedz 1. Rozmawiasz z kolegą na korytarzu. Jak się nazywa taki rodzaj komunikacji? 2. Czy list to bezpośredni rodzaj komunikacji? 3. Co możesz zaliczyć do mediów : telewizja, radio, długopis, gumka, tornister, książka? 4. Co oznacza termin komunikacja werbalna? 7