Temat: Co to jest tolerancja? Przyczyny uprzedzeń.



Podobne dokumenty
Scenariusz zajęć,, Bądźmy wyrozumiali i tolerancyjni Grupa docelowa: klasa III. Cele ogólne :

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO w klasie II gimnazjum. Temat: Czy łatwo pisać o miłości? O uczuciach w,,syzyfowych pracach S. Żeromskiego.

Konspekt na zaliczenie przedmiotu: Warsztaty gender :

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

W ramach realizacji powyższego zadania podjęto następujące przedsięwzięcia:

SCHEMAT SCENARIUSZA LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

Bezdomność- przeciwko stereotypom

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

KPINA ZŁOŚĆ AKCEPTACJA POSZANOWANIE DRUGIEJ OSOBY WYŚMIEWANIE

Nie owijam w bawełnę asertywność.

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

Warunki techniczne: wiek uczestników szkoła ponadpodstawowa, szkoła ponadgimnazjalna, miejsce zajęć szkoła, czas trwania zajęć 90 minut.

PRACA Z GRUPĄ. Opracowały: Renata Pietras, Barbara Sałacka - doradcy metodyczni wychowania przedszkolnego

Szanowni Państwo. Oferujemy warsztaty:

Plan pracy wolontariatu w roku szkolnym 2014/2015

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Warsztaty grupowe z zakresu kluczowych umiejętności społeczno - zawodowych istotnych z punktu widzenia rynku pracy

1. Czy uważasz się za osobę tolerancyjną?

Międzynarodowy Projekt Filmowy Learning Through Film. Scenariusz zajęć edukacyjnych dla klas gimnazjalnych na podstawie filmu pod tytułem

Scenariusz lekcji na Konkurs Moja lekcja o seksualności człowieka

Unia Europejska.

GENERATOR MYŚLI HUMANISTYCZNEJ

Scenariusz lekcji wychowawczej dla klasy drugiej gimnazjalnej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ MOŻNA RÓŻNIĆ SIĘ POZYTYWNIE

MISJA I WIZJA. Gimnazjum im. Rady Europy w Kostrzynie

Zarządzaj czasem konkretne planowanie.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ BEZPIECZEŃSTWO W PLACÓWCE

BEZPIECZNE DZIECKO- PRZYJACIEL SZNUPKA DLA KLASY VI. CEL GŁÓWNY: rozwijanie umiejętności dokonywania właściwych wyborów w kontaktach społecznych.

Każdy może snuć refleksje. Umiejętność refleksyjnego myślenia o sobie. fundacja. Realizator projektu:

Metody nauczania: Rozmowa kierowana, praca z tekstem (z kontraktem i wyjaśnianiem), burza mózgów.

Wyniki są pozytywne, ale należy jeszcze zmniejszyć liczbę uczniów przez których ktoś płakał całkiem niedawno, szczególnie w klasie IV.

O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI. Gimnazju m. konto bankowe?

Partnerski Projekt Szkół Comenius: Pilzno i Praga, Podsumowanie ewaluacji - wszystkie szkoły partnerskie

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

BEZPIECZNE DZIECKO PRZYJACIEL SZNUPKA. Scenariusz zajęć dla uczniów dotyczący przemocy ze strony dorosłych

Fabryka pizzy. Spotkanie 20. fundacja. Realizator projektu:

Tolerancja (łac. tolerantia - "cierpliwa wytrwałość ) termin stosowany w socjologii, badaniach nad kulturą i religią. W sensie najbardziej ogólnym

Budowanie poczucia własnej wartości

Scenariusze działań edukacyjnych

2 Barbara Grabek, Paulina Strychalska, Marzanna Polcyn. II. Przygotowanie przez uczniów klas II i III kodeksu kulturalnego ucznia- X 2016 Kodeks kultu

AKADEMIA DLA MŁODYCH PRZEWODNIK TRENERA. PRACA ŻYCIE UMIEJĘTNOŚCI

PROGRAM PROFILAKTYKI DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ nr 8 im. MIKOŁAJA KOPERNIKA w MALBORKU BEZPIECZNA I PRZYJAZNA SZKOŁA

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

Metody pracy: burza mózgów, elementy heurezy, praca z tekstem lektury, problemowa, elementy dramy,

Scenariusz 2. Temat: Nie chcę wpaść w nałóg potrafię powiedzieć NIE

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie szóstej szkoły podstawowej. Temat: DLACZEGO POWIEŚĆ HISTORYCZNA NIE JEST PODRĘCZNIKIEM HISTORII?

Jak dorosnę. Spotkanie 30. fundacja. Realizator projektu:

- definiowanie pojęd : paostwo, prawo, społeczeostwo, obywatel. - wyjaśnid pojęcia : paostwo, prawo, społeczeostwo, obywatel

Temat: Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel.

BANK DOBRYCH PRAKTYK. Ilona Fulianty. Program Koła Miłośników Języka Francuskiego GIMNAZJUM NR 1 IM. JANA III SOBIESKIEGO W CZĘSTOCHOWIE

O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI. banki i jakie

SCENARIUSZ DLA NAUCZYCIELI WPROWADZENIE DO CYKLU ZAJĘĆ DLA DZIECI 6-9 LAT

Szkoła gimnazjalna i ponadgimnazjalna GODZINA Z WYCHOWAWC Scenariusz zgodny z podstaw programow (Rozporz

1.02 Rodzaje zachowań człowieka

1.01 Profil osoby przedsiębiorczej

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Koncepcja pracy Gimnazjum im. św. Franciszka z Asyżu w Teresinie

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla uczniów klasy II. Ortografia na wesoło. Temat: Dyktando twórcze zawierające nazwy zwierząt pisane przez ż

Obrona przed pornografią

Kodeks dobrej magii kreowanie systemu wartości.

Edukacja antydyskryminacyjna TU, Edukacja globalna TERAZ

Scenariusz zajęć nr 28 Temat: Umiem mówić nie - poznajemy zasady kulturalnego odmawiania.

Scenariusz lekcji języka polskiego dotyczącej ballady A Mickiewicza Powrót taty. Klasa VI szkoła podstawowa Nauczyciel: Ewa Polak

Co nas łączy, co nas dzieli? - mniejszości narodowe i etniczne w Polsce Scenariusz zajęć dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

Konspekt lekcji wychowawczej zawierającej elementy genderowe

Krytyczne postrzeganie rzeczywistości.

Spotkanie z Innym. Tolerancja

- uczeń przestrzega norm i reguł obowiązujących w szkole - zna swoje prawa i obowiązki wie jak powiedzieć NIE

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

PROGRAM WYCHOWAWCZY NA PIERWSZY ROK NAUKI

Zmiana przekonań ograniczających. Opracowała Grażyna Gregorczyk

KONSPEKT ZAJĘĆ. Temat: Charakterystyka przedsiębiorcy - uwarunkowania przedsiębiorczości

(szkoła ponadgimnazjalna)

4) praktyczne opanowanie umiejętności ogólnych i specjalistycznych, których wpojenie należy do celów nauczania przewidzianych programem nauczania,

Formy dydaktyczne: praca z cała klasa, praca indywidualna i w grupach

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

7 Złotych Zasad Uczestnictwa

wychować człowieka mądrego Tutoring w IX Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Lublinie

PROGRAM ANTYDYSKRYMINACYJNY. w Szkole Podstawowej nr 6 w Zawierciu

SCENARIUSZE ZAJĘĆ EDUKACJI GLOBALNEJ DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ, GIMNAZJUM I SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

mnw.org.pl/orientujsie

Metody pracy: burza mózgów, socjogram, rankingowanie, wizualizacja, dyskusja.

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ

Do czego mamy prawo? Powszechna Deklaracja Praw Człowieka

Rozwijanie twórczego myślenia uczniów

PROGRAM SZKOLNEGO KOŁA WOLONTARIATU

Temat: Instrukcja obsługi życia codziennego", czyli kto czyta, nie błądzi.

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Rozdział 13. Europa Świętego Przymierza

Szanuję siebie i innych

Szanowni Państwo, Oferujemy,

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH

Temat: Nasze państwo nasze prawa.

Dorota Dąbrowska WOM Gorzów Wlkp.

Scenariusz godziny wychowawczej

Scenariusz lekcji języka polskiego. TEMAT: KIM JEST LUDOŻERCA? (T.RÓŻEWICZ List do ludożerców; list otwarty)

Transkrypt:

Agnieszka Prusek Krzelów 5 28 340 Sędziszów Tel. 889537359 Nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół CKP im. Macieja Rataja w Krzelowie 28 340 Sędziszów tel. (041) 38 11 029 I Główne zagadnienia zajęć Co to jest tolerancja? To temat pierwszych zajęć z cyklu. Na nich uczniowie zdefiniują pojęcie,,tolerancja. Spróbują również wyjaśnić: skąd biorą się uprzedzenia, co jest przyczyną nietolerancji? Uczniowie sami formułują definicję. Myśląc twórczo podają pozytywne sposoby zachowania wobec uprzedzeń. Temat: Co to jest tolerancja? Przyczyny uprzedzeń. II Cele operacyjne Po zakończeniu zajęć uczestnik powinien: - wyjaśnić pojęcia: tolerancja, tolerować, tolerancyjnie; - znać synonimy słowa tolerancja i pochodnych; - rozumieć znaczenie wyrazu,,uprzedzenie ; - wymienić rodzaje uprzedzeń; - formułować kontrargumenty uprzedzeń. Metody i formy realizacji:,,burza mózgów, praca ze słownikiem, elementy dyskusji, przytaczanie argumentów debata. IV Środki dydaktyczne: Arkusz papieru, marker, cenówki, kserokopie ćwiczenia Eueokolej i przykładów uprzedzeń, Słownik języka polskiego, Słownik wyrazów bliskoznacznych. V Pojęcia a) utrwalenie pojęć: tolerancja b) nowe pojęcia: uprzedzenie, stereotyp VI Przebieg zajęć: a) Wprowadzenie 1. Uczniowie siedzą w kręgu. Każdy uczestnik mówi koledze coś miłego, np. Asiu, ale masz ładne oczy; Karolu podoba mi się Twój uśmiech itp. Nauczyciel musi zadbać, aby każdy usłyszał coś dobrego o sobie. b) Rozwinięcie 1. Uczniowie podają definicję tolerancji (burza mózgów). Wszystkie propozycje zapisywane są na dużym arkuszu papieru. Przykładowe odpowiedzi uczniów: Tolerowania drugiej osoby, Szacunek, wyrozumiałość, Poszanowanie drugiej osoby, Uznanie praw drugiej osoby. 1

2. Podanie definicji ze Słownika języka polskiego i innych sformułowań (zał. 1). 3. Omówienie definicji tolerancji różnych autorów (zał.2). 4. Ranking. Każdy z uczniów oddaje swój głos przyklejając cenówkę przy wybranej definicji. 5. Uczniowie odczytują ze Słownika języka polskiego pojęcia: Tolerować wykazywać tolerancję wobec kogoś, czegoś, znosić kogoś, coś, pobłażać komuś. Tolerować czyjeś zachowanie. Tolerancyjny szanujący poglądy, przekonania, uczucia innych, odmienne od własnych, wyrozumiały, pobłażliwy. 6. Uczniowie w Słowniku wyrazów bliskoznacznych szukają synonimów. Tolerancja: wyrozumiałość, pobłażliwość, dobroć. Tolerancyjny: dobry, łagodny, wyrozumiały, liberalny, humanitarny, serdeczny, przyjazny. 7. Każdy uczeń otrzymuje kserokopie ćwiczenia,,eurokolej (zał. 3) 8. Nauczyciel wyjaśnia pojęcie,,uprzedzenie Uprzedzenie to wroga postawa wobec jakiejś grupy ludzi różniącej się ode mnie czymś. Podstawą każdego uprzedzenia jest stereotyp myślowy czyli przypisywanie każdej osobie z danej grupy objętej uprzedzeniami identycznych cech osobowości. 9. Uczniowie indywidualnie wypowiadają się: - Jakie są ich prywatne uprzedzenia, do kogo są kierowane i dlaczego? - Skąd się wzięły, kogo naśladują? - Czy sądzą, że ten ktoś ma prawo pomylić się? Dyskusja 10. Uczniom zostają przydzielone stereotypy (zał. 4). Musza przygotować kontrargumenty, które obalałyby przyjęte stwierdzenia. Jest to zadanie trudne dla gimnazjalistów i wymaga pomocy nauczyciela. Uczniowie najczęściej odwołują się do najbliższego środowiska: szkoły, rodziny. c) Podsumowanie 1. Uczniowie odpowiadają na pytania skąd biorą się stereotypy? 2. Jakie znacie rodzaje uprzedzeń? 3. Ewaluacja (zał. 5) 2

(zał.1) Tolerancja postawa lub zachowanie zakładające poszanowanie poglądów, uczuć, przekonań, odmiennych od własnych, wyrozumiałość, pobłażliwość. Słownik języka polskiego Tolerancja to respektowanie, akceptowanie i docenianie bogatej różnorodności kultur naszego świata, form wyrazu i sposobu bycia człowiekiem. Tolerancja to harmonia w różnorodności. Wynika z wiedzy, otwartości, komunikacji, wolności myśli, sumienia, wiary. Tolerancja to bycie sobą bez narzucania swoich poglądów innym. Tolerancja nie jest ustępowaniem ani poddawaniem się. Tolerancja, przede wszystkim jest aktywnym podejściem, wspieranym przez rozpoznawanie uniwersalnych praw człowieka i fundamentalnej wolności innych. 3

(zał. 2) Tolerancja to nie wywieranie przymusu (J. Locke) Tolerancja jest wtedy, gdy nie czynię wbrew, chociaż czyjeś opinie czy zachowania nie odpowiadają mi, sprawiają przykrość. Mam siłę, by im przeszkodzić, ale nie czynie tego, bo uznaje uprawnienia ludzi do tych zachowań (J. Keller) Znosić cierpliwie to, czego nie lubimy, potępiamy - to tolerancja (Z. Szawarski - autor książki "Rozmowy o etyce") Wtedy uprawiamy tolerancje, kiedy pozwalamy komuś robić cos, co któremuś z naszych celów przeszkadza (T. Kotarbiński) Tolerancja - system twierdzeń, reguł i zasad, które są maksymalnie nie dyskryminujące i maksymalnie odporne na podejrzliwość(r. Legutko) Tolerancja to gotowość szanowania ideałów innych ludzi tak, jak własnych (R.M. Hoare - liberał) 4

(zał. 3) EUROKOLEJ Jesteś w pociągu ekspresowym, aby odbyć tygodniową podróż z Lizbony do Moskwy. Podróżujesz w wagonie sypialnym i musisz dzielić przedział z trzema innymi osobami. Których z wymienionych pasażerów byś wybrał (trzech)? Z kim zdecydowanie nie chciałbyś pojechać (jedną osobę)? 1. Serbski żołnierz z Bośni, 2. Otyły Szwajcar makler (pośrednik finansowy), 3. Włoski disc jockey, który zdaje się mieć mnóstwo euro, 4. Afrykanka sprzedająca wyroby skórzane, 5. Młody artysta, który jest nosicielem HVI, 6. Cygan z Węgier właśnie zwolniony z więzienia, 7. Nacjonalista baskijski, który regularnie podróżuje do Rosji, 8. Niemiecki raper, który ma bardzo alternatywny styl zycia, 9. Niewidomy akordeonista z Austrii, 10. Białoruski student, który nie chce wracać do domu, 11. Rumunka w średnim wieku, która nie ma wizy i trzyma w ramionach roczne dziecko, 12. Holenderka zagorzała i agresywna feministka, 13. Skinhead ze Szwecji rzekomo pod wpływem alkoholu, 14. Francuski farmer, który mówi tylko po francusku i ma kosz pełen ostrego sera, 15. Uchodźca czeczeński mieszkający w Polsce. 5

(zał. 4) Stereotypy myślowe: 1. Mężczyźni powinni zarabiać na dom. 2. Chorzy na AIDS muszą mieszkać w izolacji. 3. Rudzi są fałszywi. 4. Mało jest wybitnych kobiet. 5. Polski nie stać na ułatwienia architektoniczne dla ludzi na wózkach. 6. Grubi są leniwi, ale pogodni. 7. Uczniowie nie lubią nauczycieli. 8. Mężczyźni dużo lepiej prowadza samochód. 9. Chorzy na AIDS są sami sobie winni. 10. Łysi, umięśnieni młodzi ludzie to brutale. 11. Rodzice nie rozumieją swoich dzieci. 12. Kobiety nie nadają się do polityki. 13. Większość Polaków to pijacy. 14. Murzyni są gorsi. 15. Dawniej młodzież była lepsza. 16. Najważniejsza rola w życiu kobiety jest rola matki. 17. Tylko szczupłe dziewczyny są atrakcyjne. 6