Scenariusz zajęć dla dzieci przedszkolnych



Podobne dokumenty
Scenariusz zajęć dla dzieci przedszkolnych I. Temat: DBAMY O NASZE ŚRODOWISKO!

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Jak zostać EcoBohaterem?

Grupa wiekowa: Temat: Cel ogólny zajęć: Cele szczegółowe: Metody nauczania: Środki dydaktyczne: Przebieg zajęć:

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Muzeum Recyklingu

Scenariusz zajęć - 45 min. Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów związanej z właściwym zagospodarowaniem odpadów.

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Scenariusze lekcji Przedszkola. Scenariusz nr 1

N-LA N-l mówi: -Dziś powitamy się piosenka: Witam Cię, jak się masz, machnij prawą ręką, miło mi widzieć Cię, witam Cię piosenką x 2

Rozwijanie wśród uczniów świadomości ekologicznej związanej z ponownym wykorzystaniem posegregowanych odpadów.

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ RUCHOWYCH

SZKOLNY ŚPIEWNIK EKOLOGICZNY

Drugie życie odpadów ALEKSANDRA BRZEZIŃSKA JAGODA MACKIEWICZ

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie


Autorski wiersz grupy IV MISIE

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Węch Dbamy o zwierzęta w zimie. Zagadnienia z podstawy programowej

Scenariusz zajęć bibliotecznych W świecie kolorów na podstawie książki Angeliki Kuźniak O Zofii co zbierała kolory Angeliki Kuźniak

Scenariusz lekcji wychowania fizycznego - edukacji zdrowotnej

Dbam o wodę scenariusz zajęć proekologicznych dla przedszkolnej grupy mieszanej wiekowo

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTO- WARSZTATOWEGO DLA RODZICÓW Warsztat fakultatywny Inne jest ciekawe

W LESIE. Po co jest las? scenariusz zajęć. Rozwijanie wrażliwości na charakter i nastrój utworów literackich.

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

KWIECIEŃ. Tematyka: 1. Wiosna na wsi. 2. Dbamy o Ziemię. 3. Teatr. 4. Polska- Mój dom.

Scenariusze lekcji Przedszkola. Scenariusz nr 2

Scenariusz zajęć nr 45 Temat: Idziemy do sklepu- obliczenia pieniężne.

DZIEŃ ZIEMI SCENARIUSZ ZAJĘĆ SKIEROWANY DO UCZNIÓW KLAS GIMNAZJALNYCH U I KLAS SPDP

Tak bardzo kochamy nasze lasy...??? Czyżby - skoro tak je zaśmiecamy!!!

SCENARIUSZ RUCH TO ZDROWIE

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz zajęć Temat: Bawimy się w sklep

INSCENIZACJA OPARTA NA PODSTAWIE BAJKI CZERWONY KAPTUREK

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KARTA PRACY WIEK: 4 8

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Wracamy do szkoły. Scenariusz nr 10

Zestaw scenariuszy. Temat bloku czterech zajęć. Cztery pory roku. 1. Jesień

Scenariusz zajęć, zabaw organizowanych w przedszkolu

Urok kwitnących sadów

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz zajęć nr 5

II TYDZIEŃ WRZEŚNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Wrzesień tydzień drugi. Temat tygodnia: Jestem przedszkolakiem.

Wykraczamy poza horyzont...

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji;

Integralny ośrodek tematyczny: SZANUJEMY ŚRODOWISKO, W KTÓRYM ŻYJEMY {sms -dostep g2}

Scenariusz sytuacji edukacyjnej z zakresu edukacji przyrodniczej

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTO- WARSZTATOWEGO DLA RODZICÓW Warsztat fakultatywny Inne jest ciekawe

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Sprzątanie Ziemi. Temat ośrodka dziennego: Co nam mówi Ziemia?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY I Z WYKORZYSTANIEM METODY AKTYWIZUJĄCEJ

Scenariusz zajęć, zabaw ruchowych organizowanych w przedszkolu

Scenariusz nr 32 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz lekcji koła przyrodniczego

Temat: Pomóżmy naszej Ziemi po co segregujemy odpady?

Scenariusz zajęć dla 5-latków

Autorzy: Dominika Kulawczuk, Kaja Stępniak Adres szkoły: Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki Al. Warszawska Jastków Tel/fax

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: W świecie muzyki. Scenariusz nr 8

III. Temat: Pakujemy plecak na pielgrzymkę. ks. Marek Studenski

WRZESIEŃ TYDZIEŃ 1.: A JA WOLĘ NASZE PRZEDSZKOLE

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

SCENARIUSZ ZA JĘĆ KLASA: III BLOK TEMATYCZNY: TEMAT: PODSTAWA PROGRAMOWA:

Scenariusz zajęć nr 8

Scenariusz zajęć nr 1

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz lekcji. Tytuł lekcji Kolorowe zwiastuny wiosny. Data i miejsce realizacji Marzec/kwiecień Sala zajęć.

DZIEŃ KOBIET W PRZEDSZKOLU

MICHAŁA RADY NA ODPADY

Natura jako źródło inspiracji dla dziecięcych zabaw

Człowiek jako część ekosystemu

Projekt prowadzony przez Komunalny Związek Gmin Dolina Redy i Chylonki w Gdyni

Scenariusz zajęcia z programowania dla dzieci 3 - letnich

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

KONSPEKT ZAJĘĆ RUCHOWYCH W GRUPIE 4 LATKÓW

Scenariusz zajęć Temat: Zwierzęta przygotowują się do zimy.

ZAJĘCIA LEKCYJNE DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Temat dnia: Poznajemy szkołę i jej pracowników" SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH. Ośrodek tematyczny. Metody nauczania

Scenariusz zajęć nr 2

ŚRODOWISKO PONAD WSZYSTKO

RAPORT Z KONKURSU WYSTAWA ZDROWA WODA. Przedszkole Miejskie nr 29 Kasztanowa Kraina ul. Wróblewskiego Gorzów Wlkp.

ROCZNY PLAN PRACY W MIEJSKIM PRZEDSZKOLU NR 93 W KATOWICACH Z PRZYRODĄ NA TY

Scenariusz zajęć ekologicznych w klasie III.

Scenariusz nr 2 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Zabawy w/g Batti Strauss czwartek, 19 czerwca :58 - Poprawiony czwartek, 19 czerwca :24

Plan pracy Opiekuńczo- Wychowawczo- Dydaktyczny Wrzesień Grupa II dzieci 4-5 letnich

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie I WRZESIEŃ 2017

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie I Piosenka 1 What time is it?

Scenariusz zajęć nr 7

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie 7 MOTYLKI WRZESIEŃ 2017

Scenariusz zajęć ruchowych grupy Żółte Słoneczka z Tęczowego Przedszkola w Dzierzgoniu w ramach akcji Szkoła w Ruchu Obszar nr 1

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia W lesie. W jesiennym lesie. Zagadnienia z podstawy programowej

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Temat: Pola i las w ciepły, słoneczny czas.

Październik. TYDZIEŃ 3.: oto bardzo ważna sprawa strona lewa, strona prawa

Publiczne Przedszkole Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi, im. Jana Pawła II

SCENARIUSZE SCENARIUSZE LEKCJI KLASA II. Czas start! Powodzenia!

Strona Zepołu Szkół nr 1 w Bełżycach Konspekt lekcji wychowania fizycznego dla klasy I - Gry i zabawy ruchowe Beata Król

Transkrypt:

I. Temat: ŚMIEC I MY Scenariusz zajęć dla dzieci przedszkolnych II. Cel ogólny: Rozwijanie wśród dzieci podczas zajęć świadomości ekologicznej i wrażliwości związanej z poczuciem odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego. III. Cele szczegółowe: Dziecko potrafi wytłumaczyć, dlaczego nie wolno zaśmiecać środowiska naturalnego, Dziecko rozumie zależność pomiędzy stanem naturalnego środowiska, a zdrowiem i samopoczuciem własnym, innych ludzi oraz zwierząt, Dziecko potrafi wytłumaczyć, dlaczego trzeba wyrzucać śmieci do kosza, Dziecko dostrzega śmieci w swoim otoczeniu i wyrzuca je do kosza, Dziecko prawidłowo grupuje odpady w zbiory i przyporządkowuje je do właściwych pojemników. IV. Metody nauczania: story - line, zabawa ruchowa, zadaniowa, relaksacja połączona z wizualizacją, rozmowa kierowana, rozmowa z pokazem. V. Formy pracy: grupowa.

VI. Środki dydaktyczne: czyste odpady z trzech różnych grup (tworzywa sztuczne, papierowe, szklane), pojemniki/worki na odpady (żółty, zielony, niebieski), dwa obrazki: las czysty i las brudny zaśmiecony (załącznik nr 1 i 2), utwór Marsz Radeckiego w wersji pop wg Batii Strauss lub inny utwór marszowy, muzyka relaksacyjna, muzyka skoczna, koszyk/pudełko z pytaniami (pytania załącznik nr3). VII. Przebieg zajęć 1. Nauczyciel zaprasza dzieci do zajęć, śpiewając piosenkę: Wszyscy są, witam Was! Zaczynamy, już czas! Jestem ja, jesteś Ty, Raz, dwa, trzy! 2. Nauczyciel mówi dzieciom, że dzisiaj na zajęciach będzie czytał Ekologiczną Bajkę, której dzieci będą bohaterami. Zadaniem dzieci jest uważne słuchanie i wykonywanie czynności, o których opowiada nauczyciel (czynności podane w nawiasie). Nauczyciel podpowiada na bieżąco dzieciom, co mają robić. 3. Ekologiczna Bajka ruchowa: Dawno, dawno temu, a może wcale nie tak dawno. Wśród lasów, łąk i pól było niewielkie miasteczko. W miasteczku tym mieszkały dzieci, które bardzo lubiły leśne wycieczki. Pewnego dnia dzieci zapakowały do plecaków napoje, batoniki, cukierki, owoce oraz przygotowane przez rodziców kanapki (pakowanie do plecaka). Zabrały także ulubione zabawki. Ucałowały rodziców: Cmok, cmok! (dzieci dają buziaki), pomachały na pożegnanie (dzieci machają ręką) i wybrały się na piknik. Szły dróżką przez las (dzieci maszerują),

aż dotarły na piękną leśną polanę. Na polanie pięknie pachniały kwitnące dookoła kwiaty (dzieci wdychają powietrze nosem), z daleka słychać było piękny śpiew ptaków (dzieci nasłuchują). Dzieci rozłożyły kocyk. A ponieważ były bardzo głodne i spragnione wyciągnęły z plecaków ulubione batoniki, cukierki i napoje (dzieci rozpakowują plecaki). Kiedy się najadły i napiły, papierki i puste butelki zostawiły na trawie (dzieci rzucają śmieci na trawę, nauczyciel wykłada czyste odpady w postaci: plastikowych butelek, słoika, papierków po cukierkach, ciastkach, kartoniki po napojach). Dzieci rozpoczęły wesołą zabawę. Skakały na skakance (dzieci skaczą). Bawiły się w berka i w chowanego (dzieci zakrywają twarz rękami). Kiedy słońce zaczęło się chować za horyzont postanowiły wrócić do domu. Zabrały kocyk, plecaki i wróciły do domu (dzieci maszerują, a następnie siadają). W lesie zrobiło się cicho, ale jakoś dziwnie. Zwierzęta nie chciały przyjść na leśną polanę. Ptaki nie śpiewały. Kwiaty smutno zwiesiły swoje główki. 4. Nauczyciel zaprasza dzieci, żeby usiadły w kole. Pyta dzieci, dlaczego w lesie było cicho i dziwnie? Nauczyciel prosi dzieci, aby oceniły postępowanie bohaterów bajki. Następnie pokazuje dzieciom dwa obrazki: las czysty i las zaśmiecony. Pyta dzieci: Do którego lasu chętniej wybrałyby się na spacer i dlaczego? W którym lesie zwierzętom żyje się lepiej? Czy śmieci zagrażają zwierzętom? W jaki sposób? Skąd się biorą w lesie śmieci? Co powinno się zrobić ze śmieciami, gdy idziemy do lasu na spacer? Czy jest nam przyjemnie teraz siedzieć wśród tych śmieci? Gdzie powinny trafiać śmieci? 5. Nauczyciel pokazuje i omawia do czego służą pojemniki/ worki na odpady i dlaczego mają różne kolory (każdy kolor oznacza inny rodzaj odpadów). Wyjaśnia na konkretnych przykładach, do którego pojemnika, jakie odpady wrzucamy.

6. Zabawa ruchowa Krasnoludki robią porządki w lesie Nauczyciel przypomina dzieciom, że w lesie nie można śmiecić i trzeba teraz posprzątać po pikniku. Dzieci zamieniają się w pracowite krasnoludki. Kiedy nauczyciel włącza utwór Marsz Radeckiego w wersji pop lub inny utwór marszowy, dzieci krasnoludki maszerują po lesie sali i szukają śmieci. Każde dziecko bierze jeden przedmiot. Kiedy nauczyciel wyłącza muzykę, dzieci - krasnoludki udają się do właściwego pojemnika i zatrzymują się obok niego. Nauczycielka pyta kolejno dzieci, z jakiego tworzywa mają śmieci i czy prawidłowo odszukały pojemnik. Dzieci wrzucają śmieci do odpowiednich pojemników. Zabawa trwa do momentu, aż wszystkie śmieci zostaną posegregowane las zostanie posprzątany przez krasnoludki. 7. Podsumowanie zajęć Nauczyciel podsumowuje zajęcia i przypomina aby dbać o środowisko, a odpowiednie śmieci wyrzucać do właściwych pojemników.

Załącznik nr 1

Załącznik nr 2