Metody i formy pracy: metoda problemowa, praca w grupie, praca z tekstem, praca samodzielna, burza mózgów.



Podobne dokumenty
WOJEWÓDZKI KONKURS Z JĘZYKA POLSKIEGO

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

WPISUJE UCZEŃ KOD UCZNIA BADANIE UMIEJĘTNOŚCI UCZNIÓW W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM CZĘŚĆ HUMANISTYCZNA JĘZYK POLSKI

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy III gimnazjum

Trening analizy i interpretacji wiersza na trzech poziomach edukacji

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

ZADANIA DOMOWE WRZEŚNIA Szkoła Podstawowa

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy I gimnazjum. z wykorzystaniem elementów oceniania kształtującego

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Język polski. Konspekt lekcji otwartej dla nauczycieli

Wojewódzki Konkurs Języka Polskiego dla szkół podstawowych województwa warmińsko-mazurskiego Etap szkolny Rok szkolny 2018/ minut

Wyrazy dźwiękonaśladowcze w poezji i prozie

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO NA POSZCZEGÓLNE OCENY DLA KLASY IV W ROKU SZKOLNYM 2015/2016 OCENA BARDZO DOBRA

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM

tajfun wichura zefirek cyklon WIATR wietrzyk wicher orkan nawałnica huragan trąba powietrzna

Scenariusz lekcji w klasie I liceum język polski

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO

GENERATOR MYŚLI HUMANISTYCZNEJ

Scenariusz lekcji języka polskiego dotyczącej ballady A Mickiewicza Powrót taty. Klasa VI szkoła podstawowa Nauczyciel: Ewa Polak

Scenariusz lekcji języka polskiego

Cel główny: Motywacja uczniów do dokładnej i solidnej pracy.

Scenariusz lekcji języka polskiego przeprowadzonej w klasie II gimnazjum.

Konspekt lekcji historii do hospitacji diagnozującej w klasie czwartej.

VI KSZTAŁCENIE LITERACKIE I KULTUROWE

KRYTERIA WYMAGAŃ NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z JĘZYKA ROSYJSKIEGO DLA GIMNAZJUM

Propozycja metodyczna dla klasy VI

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Mikołaj Kopernik. Mikołaj Kopernik.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny z języka niemieckiego

Matczyna miłość zaklęta w naturze. Mit o Demeter i Korze

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

GODZINA WYCHOWAWCZA W GIMNAZJUM- KONSPEKT. Temat zajęć: W poszukiwaniu wartościowych dróg życia.

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

KRYTERIA OCEN Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE V

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III opracowany przez mgr Agnieszkę Solińską

Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży

Temat: Amnesty International. Joanna Wieczorek

Wymagania edukacyjne z języka polskiego w roku szkolnym 2012/2013 Kryteria ocen w klasie V

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Jesteśmy uczniami i kolegami

Wymagania edukacyjne z historii i społeczeństwa dla klasy V (PSO)

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Małgorzata Marcinkowska, Aleksandra Michałowska

Rola dorosłych w budowaniu poczucia własnej wartości u sześciolatka

Orzeczenie i jego określenia

Moja wakacyjna przygoda

JĘZYK POLSKI WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY ORAZ SPOSOBY SPRAWDZANIA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA KLASA V

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE III Z ZASTOSOWANIEM TIK

Tworzymy Magiczną Księgę Kucharską Ambrożego Kleksa

Bezdomność- przeciwko stereotypom

Praca na konkurs. pt. Lekcje, jakich nie było! Autor: Helena Pupiec

Program zajęć pozalekcyjnych dla dzieci z kl. I III wykazujących zainteresowanie tematyką przyrodniczą i geograficzną (praca z uczniem zdolnym)

Marzenia uskrzydlają... Historia Dedala i Ikara

Oskar i pani Róża Karta pracy

Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: W głębi ziemi. Scenariusz nr 4

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 2.2 Temat zajęć: O ekonomii słów kilka, czyli zasady i procesy racjonalnego gospodarowania

Scenariusz projektu realizowanego na lekcjach języka polskiego w klasie III gimnazjum

Kościół Boży w Chrystusie PODSTAWA PROGRAMOWA DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Scenariusz godziny wychowawczej w klasie VI

Scenariusz zajęć nr 4

Kryteria ocen z języka rosyjskiego dla klas I-IV szkół średnich

Zespół Szkół n7 w Tychach. nauczyciel: Wioletta Gałka. PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA JĘZYK POLSKI ( ZSZ klasy I,II,III)


KRYTERIA OCEN Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLAS IV ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE IV i VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ.

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Jesper Juul. Zamiast wychowania O sile relacji z dzieckiem

ELEMENTY ŚWIATA PRZEDSTAWIONEGO TEKSTU EWY GRĘTKIEWICZ PIERWSZA LEKCJA POLSKIEGO.

Wymagania edukacyjne język angielski, klasa IV rok szkolny 2018/2019

SKALA ZDOLNOŚCI SPECJALNYCH W WERSJI DLA GIMNAZJUM (SZS-G) SZS-G Edyta Charzyńska, Ewa Wysocka, 2015

- uczeń posiadł wiedzę i umiejętności znacznie przekraczające program nauczania katechezy

1. Każdy ma swojego dusiołka

Czytać, myśleć, uczestniczyć. Program nauczania ogólnego języka polskiego w klasach IV VI szkoły podstawowej.

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO KL. VI B 28 marca 2014 r.

KONSPEKT ZAJĘĆ LEKCYJNYCH DLA KLASY II GIMNAZJUM

To lektura godna polecenia. Piszemy recenzję

Temat:Określamy stopień zanieczyszczenia powietrza.

Program zajęć artystycznych z edukacji teatralnej. realizowanych w klasach I a i I c w roku szkolnym 2011/2012

Kościół Boży w Chrystusie PODSTAWA PROGRAMOWA DLA SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie II. j. polski matematyka środowisko technika muzyka A,P.E,O

cele ogólne: Uczniowie zapoznają się historią gatunku filmowego, jakim jest animacja.

20 sposobów na wspieranie dziecka - w nauce i emocjach. Opracowała: Katarzyna Maszkowska- pedagog szkolny

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z HISTORII I SPOŁECZEŃSTWA. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Zdzieszowicach klasy IV- VI.

Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie III

Kryteria ocen z języka hiszpańskiego

SŁUCHANIE B1/B2. Fragment artykułu Są w Polsce dobrzy ludzie z importu (Krzysztof Rajczyk, Pani domu???)

WYMAGANIA EDUKACYJNE W ZAKRESIE IV KLASY SZKOŁY PODSTAWOWEJ. Zaproszeni przez Boga z serii Drogi przymierza

WYMAGANIA EDUKACYJNE - JĘZYK POLSKI KRYTERIA OCENIANIA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA. Wymagania na poszczególne stopnie szkolne

Scenariusz zajęć kształcenia zintegrowanego dla klasy II. Temat ośrodka: W jesiennym nastroju Temat dnia: Kodeks postępowania na koncercie

Scenariusz zajęć o tematyce ekologicznej przeprowadzanych w klasach I-III (2 jednostki lekcyjne).

P R O G R A M W Y C H O W A W C Z Y

PSO JEZYK POLSKI KL. IV - VI. a. konkretne wiadomości z kształcenia literackiego, kulturowego oraz nauki o języku i ortografii.

EDUKACJA POLONISTYCZNA

I. Scenariusz lekcji dla klasy VI opracowany na podstawie książki J. Verne 80 dni dookoła świata

Scenariusz zajęć nr 3

KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy VI szkoły podstawowej z wykorzystaniem programu edurom Matematyka P6

Lekcja języka polskiego

Scenariusz lekcji z biologii w szkole ponadgimnazjalnej

Transkrypt:

Temat lekcji: Świat wymyślony na próbę w wierszu W. Szymborskiej pt. Obmyślam świat. Cele lekcji: cel główny: uczeń potrafi odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób poetka kreuje świat alternatywny i jaką nadaje mu funkcję; cele operacyjne: uczeń: - potrafi przeczytać ze zrozumieniem fragment przemówienia noblowskiego wygłoszonego przez Szymborską; - zna treść wiersza Obmyślam świat; - tworzy synonimy do wyrazu obmyślam; - określa, z jakich rozdziałów składa się księga świata w wydaniu drugim; - ocenia, czym różnią się te rozdziały od wydania pierwszego, które człowiek zna z bezpośredniego doświadczenia; - objaśnia, czy drugie wydanie świata w wersji poetki stanowi uzupełnienie czy redukcję cech świata w wydaniu pierwszym; - wyjaśnia, jak spojrzenie poetki pozwala kochać, żyć i umierać; - rozumie pojęcie autoironia; - wskazuje środki stylistyczne; - czyta ze zrozumieniem tekst Balbusa i odpowiada na pytania dotyczące treści; - sporządza notatkę z lekcji; - potrafi wyrazić swoją opinię; - potrafi współdziałać z innymi; - jest wrażliwy na piękno i dobro. Metody i formy pracy: metoda problemowa, praca w grupie, praca z tekstem, praca samodzielna, burza mózgów. Środki dydaktyczne: tekst wiersza, fragment tekstu przemówienia noblowskiego, pytania do tekstu, tabela do uzupełnienia, wnioski, wizualizer. Przebieg lekcji: 1. Czynności organizacyjne. 2. Wprowadzenie. 3. Odczytanie fragmentu przemówienia noblowskiego i odpowiedź na pytania do tekstu w załączeniu. 4. Określenie celu lekcji. 5. Podanie tematu lekcji. 6. Wypisanie synonimów do słowa obmyślam. 7. Odczytanie wiersza (głośne i ciche) i praca z tekstem: a) pierwsze wrażenia po przeczytaniu wiersza; b) określenie podmiotu mówiącego; c) nazwanie świata, który tworzy poetka; d) wskazanie, z jakich części składa się poprawione wydanie świata;

e) uzupełnianie tabeli - ustalenie, czym różnią się rozdziały stworzone przez poetkę od wydania pierwszego, które jest znane z bezpośredniego doświadczenia w załączeniu; f) próba oceny poprawek, które do świata wnosi osoba mówiąca w wierszu; g) ustalenie, czy drugie wydanie świata w wersji poetki stanowi uzupełnienie, czy redukcję cech świata w wydaniu pierwszym? h) wskazanie, dlaczego spojrzenie poetki pomaga kochać, żyć i umierać? i) nazwanie świata, który tworzy poetka; j) określenie stosunku podmiotu mówiącego do obmyślonego przez niego świata? 8. Zebranie wniosków w załączeniu. 9. Praca samodzielna dokończ zdanie: Według mnie idealny świat to... 10. Zadanie pracy domowej: a) wypisz środki stylistyczne z wiersza; b) dla chętnych przeczytaj tekst Stanisława Balbusa Poetycki warsztat Szymborskiej i odpowiedz na pytania. 11. Ocena pracy uczniów. Źródło: Matusiak Barbara, Przeszłośc to dziś. Scenariusze lekcji, Warszawa: Wydawnictwo STENTOR, 2004. Załączniki: Świat, cokolwiek byśmy o nim pomyśleli zatrwożeni jego ogromem i własną wobec niego bezsilnością, rozgoryczeni jego obojętnością na poszczególne cierpienia ludzi, zwierząt, a może i roślin, bo skąd pewność, że rośliny są od cierpień wolne; cokolwiek byśmy pomyśleli o jego przestrzeniach przeszywanych promieniowaniem gwiazd, gwiazd, wokół których zaczęto już odkrywać jakieś planety, już martwe? Jeszcze martwe? nie wiadomo, cokolwiek byśmy pomyśleli o tym bezmiernym teatrze, na który mamy wprawdzie bilet wstępu, ale ważność tego biletu jest śmiesznie krótka, ograniczona dwiema stanowczymi datami, cokolwiek jeszcze pomyślelibyśmy o tym świecie jest on zadziwiający. Ale w określeniu zadziwiający kryje się pewna logiczna pułapka, zadziwia nas przecież to, co odbiega od jakiejś znanej i powszechnie uznanej normy, od jakiejś oczywistości, do której jesteśmy przyzwyczajeni. Otóż takiego oczywistego świata nie ma wcale. Nasze zadziwienie jest samoistne i nie wynika z żadnych z czymkolwiek porównań. Zgoda, w mowie potocznej, która nie zastanawia się nad każdym słowem, wszyscy używamy określeń: zwykły świat, zwykłe życie, zwykła kolej rzeczy... jednak w języku poezji, gdzie każde słowo się waży, nic już zwyczajne i normalne nie jest. Żaden kamień i żadna nad nim chmura. Żaden dzień i żadna po nim noc. A nade wszystko żadne niczyje na tym świecie istnienie. Wisława Szymborska, Poeta i świat.

Pytania do tekstu: 1. Jakie cechy świata wyszczególnia poetka? Która z nich jest dla niej najistotniejsza? 2. Jak Szymborska przedstawia relację pomiędzy światem a człowiekiem? 3. Dlaczego, jej zdaniem, w określeniu zadziwiający kryje się logiczna pułapka? 4. Jak myślicie, czy taki świat satysfakcjonuje poetkę? Uzasadnijcie odpowiedź.

Rozdziały poprawionego wydania księgi świata Mowa Zwierząt i Roślin Czas Wydanie pierwsze znane z bezpośredniego doświadczenia Zwierzęta i rośliny nie porozumiewają się słowami, nie tworzą sztuki, nie istnieje słownik pomagający w słownym kontakcie ze światem zwierząt i roślin. Przemijanie czasu dotyczy wszystkich ludzi. Każdego czeka starość, Wydanie drugie poprawione i jego ocena Cierpienie Cierpienie deformuje ludzkie ciało, sprawia ból, człowiek boi się, nie chce cierpieć. Cierpienie Śmierć Śmierć jest okrutna, bolesna, nieuchronna. Człowiek się jej boi.

Wnioski: Poetka próbuje obmyślać świat od nowa, aby zrozumieć już istniejący. Stara się skorygować niedociągnięcia, koncentruje się na uzupełnianiu, redukuje zło. Jej spojrzenie pomaga kochać, żyć i umierać, bo uczy dostrzegać piękno świata natury, czerpać siłę z miłości, akceptować to, co nieuchronne. W zwrotach typu: idiotom na śmiech, łysym na grzebień ujawnia się autoironia podmiotu mówiącego.