Orzeczenie i jego określenia



Podobne dokumenty
Funkcja rzeczownika w zdaniu

Poznajemy rodzaje podmiotu

Strona czynna i strona bierna czasownika

Powtórzenie wiadomości o czasowniku

Kiedy słowa mówią o liczbach poznajemy liczebniki

Wypowiedzenie, zdanie, równoważnik zdania, czyli w jaki sposób budujemy swoje wypowiedzi

Poznajemy różne formy rzeczownika odmieniamy rzeczownik przez przypadki

W jaki sposób powstają słowa? Wiadomości wstępne ze słowotwórstwa

W duecie z rzeczownikiem pojęcie i funkcje przyimka

Idę drogą tupiąc nogą. Problemy pisowni wyrazów z ą, ę, em, en, om, on

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Świat wokół nas opisujemy przedmioty

Rodzaje zdań złożonych

Czasownik bez tajemnic

Ludzie listy piszą. Struktura i forma listu

Oceniane formy aktywności II. Kryteria i sposoby oceniania

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: oblicza wartości liczbowe wyrażeń algebraicznych mnoży jednomiany.

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

2. Graficzna prezentacja algorytmów

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

2. Metody prezentacji informacji

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Jesteśmy uczniami i kolegami

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

2. Tabele w bazach danych

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz lekcji. opisać działanie poczty elektronicznej; opisać podobieństwa i różnice między pocztą elektroniczną i tradycyjną;

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

Jak zaprezentować się przyszłemu pracodawcy?

SCENARIUSZ LEKCJI BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM FILMU CO TO JEST ŻYCIE. SPIS TREŚCI: I. Wprowadzenie. Części lekcji. 1. Część wstępna.

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI LICZBY NA CO DZIEŃ, Z WYKORZYSTANIEM KOMPUTERA, W OPARCIU O PROGRAM MATEMATYKA Z PLUSEM

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

Słynny malarz polski Jan Matejko

Słowne: pogadanka, analiza budowy człowieka, doświadczenie, praca indywidualna.

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi równolegle

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Równania. Uczeń: rozwiązuje równania stopnia pierwszego z jedną niewiadomą.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA HISZPAŃSKIEGO

Scenariusz lekcji matematyki w pierwszej klasie gimnazjum przebiegającej z wykorzystaniem technologii komputerowej

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Tworzymy Magiczną Księgę Kucharską Ambrożego Kleksa

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

1. Obywatel w urzędzie gminy

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

Temat: Pole równoległoboku.

Metody nauczania: Rozmowa kierowana, praca z tekstem (z kontraktem i wyjaśnianiem), burza mózgów.

1. W świecie obyczajów i tradycji

BUDOWA ZDANIA POJEDYNCZEGO

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Własności walca, stożka i kuli.

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

1. Każdy ma swojego dusiołka

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi szeregowo

Temat: Odejmowanie w pamięci

Ja i planeta Ziemia w zadaniach matematycznych. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA

DODATKOWE ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GRUPA II (KLASY VIII) SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Tytuł: Budowa i działanie narządu wzroku

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA JĘZYK ANGIELSKI klasy 4-6 Anna Dworak

Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

POZIOMY WYMAGAŃ I OGÓLNE KRYTERIA OCEN. Z MATEMATYKI. kl. I

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Scenariusz zajęć Inwestujemy w obligacje

Scenariusz lekcji. program do obsługi poczty elektronicznej np. Microsoft Outlook.

OBSERWACJA DIAGNOZUJĄCA PLAN METODYCZNY LEKCJI

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Charakterystyka królestwa Protista

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SPOŁECZNYCH GRUPA XXIV

Karta pracy 8. Przed imprezą

Wymagania edukacyjne z języka polskiego. dla klasy III gimnazjum

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

Budowa zdania pojedynczego BUDOWA ZDANIA POJEDYNCZEGO

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA WYMAGANIA EDUKACYJNE KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKÓW OBCYCH DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wykresy funkcji. Uczeń:

DODAWANIE I ODEJMOWANIE SUM ALGEBRAICZNYCH

Rozszerzanie i skracanie ułamków dziesiętnych

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

Bezpieczeństwo i Higiena Pracy. Autor scenariusza: mgr Kazimiera Malisz. Temat zajęć: Hałas w środowisku pracy.

Ruchy tropiczne roślin

Moja wakacyjna przygoda

Język polski KL. V Szkoła Podstawowa PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA

Transkrypt:

Orzeczenie i jego określenia 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń: zna podstawowe części zdania, zna definicję orzeczenia, zna określenia orzeczenia i ich definicje, wymienia podstawowe rodzaje okoliczników, wie, jakimi częściami mowy może być wyrażone dopełnienie. b) Umiejętności Uczeń potrafi: świadomie posługiwać się pojęciami orzeczenie, dopełnienie, okolicznik, wskazać w tekście orzeczenie, dopełnienie, okolicznik, objaśnić relacje, jakie zachodzą między orzeczeniem a jego określeniami, zadawać pytania dotyczące dopełnienia i okoliczników, samodzielnie budować zdania o określonej strukturze gramatycznej. 2. Metoda i forma pracy Podająca, wdrażająca, ćwiczenia gramatyczne, praca samodzielna. 3. Środki dydaktyczne Zeszyt ćwiczeń, ćwiczenia przygotowane przez nauczyciela. 4. Przebieg lekcji a) Faza przygotowawcza Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie ćwiczeń wprowadzających (karta pracy ucznia, Zadanie 1. i 2. ). b) Faza realizacyjna Nauczyciel podaje temat lekcji. Uczniowie wykonują ćwiczenia, na podstawie których starają się sformułować wnioski związane z tematem zajęć. Nauczyciel uściśla ich spostrzeżenia i

podaje nowe wiadomości, poleca zapisać je w zeszytach: Określeniami orzeczenia są: dopełnienie i okolicznik. Dopełnienie jest określeniem czasownika, które uzupełnia jego treść oraz wskazuje przedmiot, którego dotyczy czynność wyrażona czasownikiem Okolicznik występuje jako określenie czasowników i wskazuje okoliczności, w jakich zachodzą czynności lub stany wyrażone przez czasowniki Rozróżniamy następujące rodzaje okoliczników: sposobu odpowiada na pytania: jak? w jaki sposób? miejsca odpowiada na pytania: gdzie? dokąd? czasu odpowiada na pytania: kiedy? jak długo? odkąd? przyczyny odpowiada na pytanie: dlaczego? celu odpowiada na pytania: po co? w jakim celu? Po zapisaniu notatki wyjaśnia ewentualne wątpliwości. Następnie proponuje, by wykonać ćwiczenia utrwalające wprowadzone wiadomości. Uczniowie rozwiązują samodzielnie zadania 3 i 4 (karta pracy). c) Faza podsumowująca Po wykonaniu pracy prowadzący sprawdza poprawność odpowiedzi. 5. Bibliografia 1. Borys P., Fiszer B., Hajduk M., Halasz A., Język polski. Nauka o języku dla klasy trzeciej gimnazjum. Część 2, Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, Gdańsk 2002. 2. Podracki J., Składnia polska: [książka dla nauczycieli, studentów i uczniów], Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1997.

6. Załączniki a) Karta pracy ucznia Zadanie 1. W podanych zdaniach wskaż orzeczenia. Jaką częścią mowy są wyrażone? Na jakie pytania odpowiadają? 1. Dziś po południu Jolę złapał taki deszcz, że była cała mokra. 2. Wyróżnia się trzy rodzaje literackie lirykę, epikę i dramat. 3. Jan Kochanowski tworzył w epoce renesansu. 4. Wisława Szymborska jest laureatką Nagrody Nobla. 5. Adam Mickiewicz żył w XIX wieku. Zadanie 2. Uzupełnij poniższe zdania określeniami orzeczenia. Jak o nie zapytasz? Mama mówi, że czasami dostaję małpiego....(...?) Niektóre filmy są tak straszne, że aż się włos jeży.... (...?) Kiedy jest mi zimno dostaję gęsiej.... (...?) Jasiek na polskim siedzi.... (...?) (podpowiedź: tureckie kazanie) Zadanie 3. W podanych zdaniach wskaż okoliczniki. Określ ich typ i postaw właściwe pytanie. 1. Jutro cała nasza paczka znajomych jedzie nad morze. 2. Już od kilku godzin czytam tę jedną książkę. 3. W przyszłym roku lecimy do Grecji. 4. Jarek biegł tak szybko, że ledwie łapał oddech. 5. Kamila idzie do laboratorium zrobić badania. 6. Z powodu deszczu musieliśmy zostać w domu. 7. Marek mówi niewyraźnie cicho i dlatego zawsze mam problemy ze zrozumieniem go. okolicznik rodzaj okolicznika pytanie

Zadanie 4. Uzupełnij luki dopełnieniami tak, aby zdanie zachowało sens. 1. Mój tata prowadzi największą w mieście.... 2. Wolę pisać... niż.... 3. Jej... niezwykle mnie zaskoczyło. 4. To wydawnictwo wydaje bardzo ciekawe.... 5. Na urodziny podarowałam Kasi piękną.... 6. Rodzice Tomka wkrótce będą obchodzili dwudziestą... ślubu. b) Zadanie domowe Uzupełnij luki określeniami orzeczenia zgodnie z pytaniami podanymi w nawiasach. Jak je nazwiesz? 1. Jasiek odbierze (kiedy?)... nagrodę za najlepszy plakat reklamujący nasze miasto. 2. Pojutrze przyniosę (dokąd?)... swoją nową książkę. 3. Jola z koleżanką idą (kiedy?)... (gdzie?)... na pokaz przedpremierowy. 4. Wkrótce (nadejść)... upragnione wakacje i (pojechać)... z bratem do cioci nad morze. 5. Noc (zapowiadać się)... wyjątkowo ciepła, więc (zabierać)... psa na długi spacer.

7. Czas trwania lekcji 45 minut 8. Uwagi do scenariusza brak