SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE II SZKOŁY PODSTAWOWEJ W ZABRATÓWCE. PROWADZĄCA: Joanna Jaworska OŚRODEK TEMATYCZNY: Rozpoczął się Nowy Rok TEMAT DNIA: Z radością w Nowy Rok ZAPIS W DZIENNIKU LEKCYJNYM: Witamy Nowy Rok. Zmiany zachodzące w różnych porach roku na podstawie własnych obserwacji oraz kolorowych puzzli. Różne rodzaje kalendarzy ich struktura. Czytanie tekstu pt. Dwunastu braci z podziałem na role. Nazwy pór roku i miesięcy. Rozwiązywanie zagadek. Noworoczne zobowiązania. Odmierzanie czasu kalendarzem obliczenia matematyczne. CELE ZAJĘĆ CELE OGÓLNE: Zapoznanie uczniów z różnymi rodzajami kalendarzy i ich strukturą Usystematyzowanie wiedzy dotyczącej pór roku, poszczególnych miesięcy ich charakterystycznych cech i oznak Efektywne i zgodne współdziałanie w zespole rówieśniczym CELE SZCZEGÓŁOWE: - potrafi korzystać z kalendarza, - wie, że rok dzieli się na kwartały, miesiące, tygodnie, dni - potrafi czytać z podziałem na role, - klasyfikuje określone miesiące do danych pór roku, - poprawnie wykonuje ćwiczenia ruchowe podane przez nauczyciela, - rozwiązuje zagadki związane z tematyką, - współpracuje w grupie
METODY PRACY: - informacyjne (wyjaśnienie, ilustrowanie, opis) - aktywizujące: burza mózgów, praktycznego działania, słowne - eksponujące FORMY PRACY: - aktywność indywidualna, - aktywność grupowa (jednolita i zróżnicowana) ŚRODKI DYDAKTYCZNE: - puzzle (fragmenty kartek z kalendarza), - kalendarze (różne typy), - wycinanka: bałwanek, liść, kwiatek, słoneczko, - instrumenty muzyczne np. bębenek, tamburyno, grzechotka itp. - zegar, - okrągły kalendarz z nazwami miesięcy, - obrazki (pory roku), - działania matematyczne (paski), - kartki z kalendarza, - kserokopie, - śniegowe gwiazdki PRZEBIEG ZAJĘĆ I. CZĘŚĆ WSTĘPNA 1. Czynności organizacyjno porządkowe 2. Aranżacja sali stoliki ustawione do pracy grupowej 4 grupy 3. Wprowadzenie do tematu - rozwiązanie zagadki dotyczącej zagadnienia:
Z: Jestem dzieckiem daję słowo. Rodzę się w Noc Sylwestrową, coraz śmielej stawiam krok. Nazywam się... II. CZĘŚĆ GŁÓWNA 1. Odszukanie odpowiedzi na pytania: - Czy ktoś wie z ilu dni składa się rok? - Jakie mamy pory roku? 2. Rozszyfrowanie jaką porą roku będą poszczególne zespoły poprzez ułożenie z fragmentów kartek z kalendarzy odpowiednich ilustracji pór roku. 3. Burza mózgów z czym kojarzą się kolejne pory roku. - grupy zamieszczają odpowiedzi odpowiednio na: bałwanku zima, listku jesień, kwiatku wiosna słoneczku - lato 4. Reakcja na sygnały dźwiękowe i przedstawienie ruchem kolejnych pór roku: trójkąt (dzwonki) ZIMA: zabawy na śniegu, lepienie bałwana, bębenek WIOSNA: spacer po kałużach, przeskakiwanie kałuży, tamburyno LATO: zrywanie owoców, podskoki grzechotka JESIEŃ: opadanie liści, wolny bieg na palcach i przysiady 5. Rozstrzygnięcie rozwiązania zagadki: Z: Wisi na ścianie gruba książeczka, co dzień z niej jedna spada karteczka - prezentacja różnych typów kalendarzy,
- budowa kalendarza ( karta matematyczna) 6. Wprowadzenie do kolejnej części zajęć poprzez zagadkę: Z: Nowy rok! Nowy rok! Słonka będzie więcej! Przewędruje z nim krok w krok dwanaście... 7. Odczytanie z podziałem na role tekstu Dwunastu braci (P. str. 36) 8. Dodawanie i odejmowanie w zakresie 100 - obliczanie liczby dni w każdym miesiącu praca grupowa. 9. Zapisywanie liczby dni każdego miesiąca karty pracy nr 29 ćw. 4 - Nauczyciel umieszcza liczbę dni w miesiącu równocześnie z uczniami na wykonanym kalendarzu klasowym 9. Rozwiązanie kolejnej zagadki wprowadzające w kolejne zagadnienie: Z: Na swojej tarczy ma dwa chude wąsiki. Pokazuje czas i godziny liczy - Chcąc przywitać Nowy Rok musimy umieć odczytywać godziny na zegarze. Czy wy to potraficie? - wspólne ustalenie którą godzinę można uznać za rozpoczęcie Nowego Roku. III. CZĘŚĆ PODSUMOWUJĄCA 1. Zobowiązania noworoczne 2. Propozycja pracy domowej: Zaprojektuj jedną kartkę z kalendarza Zamieść liczbę dni w danym miesiącu Popraw tekst aby był prawdziwy i przepisz go do zeszytu. 3. Ocena, nagrodzenie uczniów i podsumowanie zajęć.