Scenariusz zajęć. Metody: aktywizujące: gry i zabawy dydaktyczne, działalność praktyczna ucznia, ćwiczeniowa.



Podobne dokumenty
Klasa 2 maj blok 4 dzień 1. Scenariusz zajęć. Blok tygodniowy: A ja wolę moją mamę. Temat dnia: Moja mama i ja. Cele zajęć: Uczeń:

Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie I. Prowadząca Marzena Łukasiewicz SP nr 3 w Lubartowie. Temat kręgu tematycznego Na tapczanie siedzi leń.

- uzupełnianie poszczególnych partii materiału dodatkowymi ćwiczeniami, - powtarzanie i utrwalanie wiadomości,

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Zastosowanie arkusza kalkulacyjnego EXCEL do rozwiązywania układów równań liniowych metodą wyznacznikową

"JAKIE ZWIERZĘTA NAZYWAMY KRĘGOWCAMI?" i "NASZE DOMOWE HODOWLE"- scenariusze lekcji z przyrody w klasie IV. Autor: Jolanta Spyra

Wywiady, uwagi i spostrzeżenia własne studenta. Wywiad z dyrektorem szkoły.

Mamy pomysł i co dalej?

Metody pracy: pogadanka, opis, pokaz prezentacja multimedialna, realizacja zadao w kartach pracy, praca z komputerem;

Wolontariat nie ma granic

Scenariusz nr 18 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz nr 56 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz nr 7 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII DLA KLAS IV VI

PRACA KLASOWA PO REALIZACJI PROGRAMU NAUCZANIA W KLASIE 4

Temat: Zabytki starego Krakowa

Scenariusz nr 58 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne. Metody (według Okonia)

Opracowała Anna Kaszkowiak

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA z przedmiotu matematyka

PROGRAM PODNOSZĄCY EFEKTY KSZTAŁCENIA DLA UCZNIÓW EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ

Trenuj przed sprawdzianem! Matematyka Test 4

Przedmiotowe zasady oceniania. zgodne z Wewnątrzszkolnymi Zasadami Oceniania. obowiązującymi w XLIV Liceum Ogólnokształcącym.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ LEKCJI Opracował: mgr inż. Szymon Surmacewicz ZESPÓŁ SZKÓŁ MECHANICZNYCH CKP NR 2 W BIAŁYMSTOKU

Scenariusz nr 68 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

KRYTERIA OCENIANIA W KLASIE II

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Karnawał. Temat ośrodka dziennego: Zabawa karnawałowa.

Praca w grupie. UMIEJĘTNOŚCI: Kompetencje kluczowe w uczeniu się

Regulamin świetlicy i stołówki szkolnej w Zespole Szkół w Gostyni. Przepisy wstępne & 1

Tematyka i rozwiązania metodyczne kolejnych zajęć lekcyjnych wraz z ćwiczeniami.

Scenariusz lekcji fizyki

Scenariusz zajęć. Metody: aktywizujące, pogadanka, działanie praktyczne, burza mózgów, metoda gier dydaktycznych.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W KROŚNIE

Temat dnia. Wielokierunkowa aktywność dzieci. Integralny ośrodek tematyczny: KTO NAM SZYJE UBRANIA. Cele ogólne:

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO I ETAP EDUKACYJNY- KLASY I-III

Szkoła Podstawowa nr 1 w Sanoku. Raport z ewaluacji wewnętrznej

Scenariusz integralnego zajęcia dla klasy I z wykorzystaniem komputera.

Test całoroczny z matematyki. Wersja A

Plan naprawczy. Sokółka 2006/2007. Opracowanie: Urszula Bronowicz Henryka Sarosiek ElŜbieta Plichta Katarzyna Dykiel Tomasz Mucuś

Scenariusz nr 36 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA PLASTYKA

ROZWIĄZANIA ZADAŃ Zestaw P3 Odpowiedzi do zadań zamkniętych

Ocena prac pisemnych: (sprawdziany, testy) oceniane są zgodnie z założeniami Statutu Gimnazjum.

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PRZEDMIOTÓW ZAWODOWYCH ODBYWAJĄCYCH SIĘ W SZKOLNYM LABORATORIUM CHEMICZNYM

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Zwierzęta egzotyczne. Temat: Gdzie żyją zwierzęta egzotyczne?

Scenariusz zajęć edukacji wczesnoszkolnej w klasie II przeprowadzonych przez Alicję Staszewską Rudnicką

Klasa 3 marzec blok 3 dzień 4. Scenariusz zajęć. Blok tygodniowy: Wielcy Polacy i ich osiągnięcia. Temat dnia: Fryderyk Chopin i jego muzyka.

ALEKSANDRA SŁABIAK. Przedmiotowy System Oceniania j. angielski kl. IV VI

Przedmiotowy System Oceniania Język polski

ZASADY OCENIANIA PRZEDMIOTOWEGO Z MATEMATYKI

Konspekt lekcji otwartej

Klasa 2 październik blok 3 dzień 2. Scenariusz zajęć. Blok tygodniowy: To już jesień. Temat dnia: Gdy pada deszcz. Cele zajęć: Uczeń:

Porównanie egzaminów gimnazjalnego i ósmoklasisty (język angielski)

PRACOWNIA ZARZĄDZANIA, DIAGNOZY EDUKACYJNEJ I SZKOLNICTWA ZAWODOWEGO ODN W ZIELONEJ GÓRZE

Temat: Mnożenie liczby całej przez ułamek. Obliczanie ułamka z danej liczby.

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny W kadrze zatrzymane Temat: Na planie filmowym SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTÓW

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI. Przedmiotowy system oceniania z matematyki jest zgodny z Wewnątrzszkolnym Systemem Oceniania

Przedmiotowe systemy wymagań dla poszczególnych edukacji w klasie I

SYSTEM OCENIANIA PRZEDMIOTÓW PRZYRODNICZYCH (FIZYKA, CHEMIA, BIOLOGIA, GEOGRAFIA) W GIMNAZJUM NR 18 W GDYNI.

TEMAT : Sprawdź sam siebie powtórzenie materiału (ewaluacja całoroczna)

Przykładowy konspekt lekcji dla uczniów klas IV-VI

Scenariusz lekcji biologii w gimnazjum

KONKURSY MATEMATYCZNE. Treść zadań

ZESPÓŁ SZKÓŁ W BESKU: SZKOŁA PODSTAWOWA W BESKU PRZDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII I SPOŁECZEŃSTWA W KLASIE IV - VI. Mgr Joanna Bętkowska

Wymagania edukacyjne dla klas I-język angielski

KONSPEKT LEKCJI OTWARTEJ Z MATEMATYKI w klasie II gimnazjum. Temat: Przed nami powtórki materiału działania na potęgach i pierwiastkach

SCENARIUSZ LEKCJI DO PRZEDMIOTU

Procedury złożone z przesunięciem

KARTA PRZEDMIOTU. 1. NAZWA PRZEDMIOTU: Obóz wędrowny. 2. KIERUNEK: Turystyka i Rekreacja. 3. POZIOM STUDIÓW: I stopień

Konspekt. Klasa I Czas trwania: 45 min. Opracowała: Alicja Rożniata. ZAGADNIENIE PROGRAMOWE: Woda, roztwory wodne.

KARTA PRZEDMIOTU. 1. NAZWA PRZEDMIOTU: Turystyka szkolna KOD WF/II/st/12

Warszawa Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie Warszawa Konsultacja merytoryczna Valentina Todorovska-Sokołowska

ZESPÓŁ DO SPRAW ORGANIZACYJNO- GOSPODARCZYCH

Liczba punktów. Czytanie 10 25% 1, 2, 3, 4, 14, 15, 16, 17, 18, 22

Temat: Jestem bezpieczny w drodze do szkoły

WBO 2016 PARK WOJSZYCE UPORZĄDKOWANIE TERENU

Scenariusz lekcyjny. Klasa: II c. Czas trwania zajęć: 45 minut. Nauczany przedmiot: matematyka.

SCENARIUSZ ZINTEGROWANYCH ZAJĘĆ W KLASIE II

NUMER IDENTYFIKATORA:

SCENARIUSZ LEKCJI DLA KLASY V (z elementami minikoszykówki)

Klasa 3 kwiecień blok 4 dzień 2. Scenariusz zajęć. Blok tygodniowy: Sercu bliska Ojczyzna. Temat dnia: Z czego słynie Kraków?

Scenariusz zajęć dla grupy zróżnicowanej wiekowo: 3, 4, 5 latki

Przykłady wybranych fragmentów prac egzaminacyjnych z komentarzami Technik ochrony fizycznej osób i mienia 515[01]

PLAN ROZWOJU ZAWODOWEGO

Przedmiotowe Zasady Oceniania z języka angielskiego w klasach 1-3 Szkoły Podstawowej w Wielowsi. Opracowała: Mirosława Piaskowska

I. LOGICZNE STRUKTURY DRZEWIASTE

Scenariusz zajęć z przyrody dla klas IV VI szkoły podstawowej

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

I. 1) NAZWA I ADRES: Krajowe Centrum ds. AIDS, ul. Samsonowska 1, Warszawa, woj. mazowieckie, tel , faks

3. Temat: Emerytura Twoja przyszłość w Twoich rękach

Ferie szkołach gminy Żukowo. Podsumowanie

Rozwiązywanie zadań tekstowych metodą kruszenia Scenariusz zajęć w klasie III

Scenariusz nr 30 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Z EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ. cz. I EDUKACJA PLASTYCZNA

Ćwiczenia usprawniające analizę słuchową* (zadania z zastosowaniem głosek, sylab, wyrazów, zdań, struktur rytmicznych)

I.1.1. Technik mechanizacji rolnictwa 311[22]

Przedmiotowe Zasady Oceniania

Klasa 3 styczeń blok 3 dzień 5. Scenariusz zajęć. Blok tygodniowy: Moja rodzina i ja. Temat dnia: Medal dla dziadka. Cele zajęć:

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Podróże po Polsce Temat: W kaszubskiej krainie

KARTY PRACY UCZNIA. Twierdzenie Pitagorasa i jego zastosowanie. samodzielnej pracy ucznia. Zawarte w nich treści są ułożone w taki sposób,

Transkrypt:

Scenariusz zajęć klasa II - kwiecień blok 3 dzień 2 Strona1 Klasa 2 kwiecień blok 3 dzień 2 Scenariusz zajęć Blok tygodniowy: Te, co skaczą i fruwają. Temat dnia: Poznajemy gady. Cele zajęć: Uczeń: -nazywa i rozpoznaje gady spotykane w Polsce, - wyszukuje informacje na podany temat w różnych źródłach, - wskazuje różnicę między zaskrońcem a żmiją, -rozwiązuje i układa zadania na porównywanie różnicowe, - wykonuje ćwiczenia w terenie wykorzystując naturalne przeszkody, - zgodnie bawi i uczy się w zespole. Metody: aktywizujące: gry i zabawy dydaktyczne, działalność praktyczna ucznia, ćwiczeniowa. Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, grupowa. Środki dydaktyczne: karta pracy,,, Gady spotykane w Polsce animacja, albumy, atlasy, przewodniki o zwierzętach, szare papiery, magnesy, cenki, flamastry, zabawa relaksacyjna,,spotkanie na leśnej polanie, kolorowe gazety, klej biurowy, kolorowy papier, flamastry,liczmanek. Przebieg zajęć Część wstępna Uwagi 1. Czynności organizacyjno porządkowe (powitanie, kontrola obecności, przygotowanie do zajęć). 2. Wprowadzenie do zajęć. Liczmanek prosi dzieci, aby odczytały wyrazy od końca, a dowiedzą się, jak brzmi dzisiejszy temat dnia. Następnie prosi o staranne zapisanie tematu do zeszytu. YDAG YMEJANZOP Część główna Uwagi

Scenariusz zajęć klasa II - kwiecień blok 3 dzień 2 Strona2 1. Czytanie ze zrozumieniem tekstu o żmii zygzakowatej 1 - samodzielne układanie odpowiedzi na pytania dotyczące tekstu. - Uczniowie czytają samodzielnie tekst oraz podkreślają właściwe odpowiedzi. I. Żmija zygzakowata spotykana jest: a) w lesie b) na łące c) na skraju lasów, podmokłych łąkach i leśnych polanach. II. Żmija zygzakowata żywi się takimi zwierzętami jak: a) Myszy i krety b) Myszy,krety, żaby i ptaki c) Myszy,krety, żaby, pisklęta ptaków i owady. III. Wylinka to: a) Zrzucona przez żmiję skóra b) Ogon c) Odnóża IV. Żmija zygzakowata prowadzi tryb życia: a) Dzienny b) Nocny c) Dzienny i nocny - Wybrani uczniowie głośno czytają swoją pracę. Karta pracy Ćwiczenie 1 Przeczytaj uważnie tekst. Odpowiedz na pytania zawarte pod tekstem. Żmija zygzakowata jest przedstawicielem gadów. Często spotkana jest na skraju lasów, podmokłych łąkach oraz leśnych polanach. Bardzo często można ją spotkać ukrytą pod kamieniami, lub wśród korzeni drzew. Żywi się takimi zwierzętami jak: krety, myszy, żaby, pisklęta ptaków oraz owady. Prowadzi dzienny tryb życia. Nieatakowana ucieka przed napastnikiem. Atakuje tylko wtedy, gdy jest osaczona. Wydaje wówczas głośny syk, rzadziej kąsa. Żmija zrzuca skórę. Jest to tzw. wylinka. Można po niej określić gatunek węża. Gdzie spotykana jest żmija zygzakowata? Czym się żywi? Jaki tryb życia prowadzi? Co to jest wylinka? Ćwiczenie 2 Przyjrzyj się rysunkom. Przeczytaj uważnie zdania. Uzupełnij nimi tabelkę. Możesz też skorzystać z materiałów zgromadzonych w klasie. 2. Różnica między żmiją, a zaskrońcem cechy charakterystyczne tych gadów. - Uczniowie na podstawie zgromadzonych w klasie materiałów wyszukują różnice między tymi gadami. - Uzupełniają tabelkę zdaniami opisującymi żmiję i zaskrońca. 3. Poznanie zasad postępowania w przypadku ukąszenia przez żmiję lub ugryzienia przez inne leśne zwierzę wywiad z pielęgniarką szkolną. - Uczniowie uzyskują informacje na w/w temat podczas wywiadu z pielęgniarką. / Jeśli wywiad jest trudny do zrealizowania odpowiedzi na to pytanie udziela nauczyciel/. 4. Wykrot i poręba szukanie wyjaśnienia pojęć w słownikach - praca indywidualna. - Uczniowie szukają definicji wyjaśniających znaczenie słów: wykrot i poręba. Gady spotykane w Polsce animacja. Albumy, atlasy, przewodniki o zwierzętach, szare papiery, magnesy, cenki, flamastry. 1 Klaus Richarz Tropy i ślady zwierząt wydawnictwo RM Warszawa 2007

Scenariusz zajęć klasa II - kwiecień blok 3 dzień 2 Strona3 - Głośno odczytują znaczenie pojęć. /Wykrot drzewo wyrwane z korzeniami, także dół po wyrwanym drzewie. Poręba miejsce w lesie po wyrąbanych drzewach/. 5.,,Gady spotykane w Polsce animacja. - Uczniowie oglądają animację przedstawiającą gady spotykane w Polsce. - Swobodnie wypowiadają się na temat wyglądu poszczególnych gadów, cech charakterystycznych. 6. Wyszukiwanie ciekawostek dotyczących gadów w dostępnej literaturze albumach, atlasach, przewodnikach zgromadzonych w klasie przez nauczyciela praca w grupach. -Uczniowie losują kartoniki z nazwami gadów./jeden dwa gady na grupę w zależności od liczebności klasy/ - Następnie wyszukują ciekawostki dotyczące gadów takich jak: żółw błotny, jaszczurka zwinka, jaszczurka żyworodna, jaszczurka zielona, padalec zwyczajny, zaskroniec zwyczajny, wąż Eskulapa, gniewosz plamisty, żmija zygzakowata. - Zapisują je na szarych papierach, obok umieszczają ilustrację przedstawiającą danego gada. -Zgromadzony materiał prezentują przed klasą. /informacja dodatkowa dla nauczyciela: W Polsce - jest 9 gadów objętych całkowitą ochroną prawną/. Zabawa relaksacyjna,,spotkanie na leśnej polanie. 7. Zabawa relaksacyjna,,spotkanie na leśnej polanie. - Uczniowie przy muzyce relaksacyjnej, słuchają opowiadania nauczyciela i wykonują jego polecenia.. 8. Ciekawostka Liczmanka Czy wiecie, że.. Temperatura ciała gadów zależy od pogody, a dokładnie od temperatury otoczenia (powietrza), dlatego zimą zapadają w sen zimowy. 9. Zadanko Liczmanka Utrzymanie węża Eskulapa kosztuje 80 zł, kameleona 60 zł, żółwia 40 zł, a jaszczurki 20

Scenariusz zajęć klasa II - kwiecień blok 3 dzień 2 Strona4 zł. Jakie zwierzęta może utrzymać Adaś za 100 zł? Podaj przynajmniej 2 propozycje. 10. Obliczenia w zakresie 100 - porównywanie różnicowe. - Uczniowie rozwiązują samodzielnie i zbiorowo zadania z treścią na porównywanie różnicowe typu: Miesięczne utrzymanie gadów w małym ZOO wynosi: wąż Eskulapa 80 zł kameleon 60 zł żółw błotny 40 zł Zadanie 1 Oblicz, ile kosztuje utrzymanie żółwia błotnego i kameleona? Zadanie 2 O ile mniej kosztuje utrzymanie żółwia, niż kameleona? Zadanie 3 O ile więcej kosztuje utrzymanie węża Eskulapa od kameleona? - Uczniowie samodzielnie układają treść zadań do działań. 11. Ciekawostka Liczmanka Czy wiecie, że.. Najdłuższym wężem jest azjatycki pyton siatkowy. Ma on ponad 8 metrów długości. Można go spotkać w Azji Południowo- Wschodniej. 12.,,Kolorowe węże łączenie papieru poprzez klejenie. - Kartki z kolorowych gazet drzemy na paski szerokości około 5 cm. Sklejamy je ze sobą tak, aby powstał wąż. Gdy uznamy, że nasz wąż jest odpowiedniej długości, wydzieramy okrągłą głowę, doklejamy paszczę, język, oczy, na końcu przyklejamy trójkątny ogon. Następnie ozdabiamy węża wzorkami np. zygzakami. Węże można łączyć ze sobą lub tworzyć rodzinę węzy, porównywać długość Można również stworzyć najdłuższego węża na świecie Kolorowe gazety, klej biurowy, kolorowy papier, flamastry. 13. Gry i zabawy w terenie z wykorzystaniem naturalnych przeszkód. Np.

Scenariusz zajęć klasa II - kwiecień blok 3 dzień 2 Strona5 - Slalom między drzewami. -Wchodzenie i zbieganie z górki. -Przechodzenie pod niskimi gałęziami. -Podskok i dotykanie gałęzi rosnących tuż nad głową. -Czworakowanie na trawie. - Skoki naśladujące ruchy wybranego zwierzątka. - Szukanie drzewa, które da się objąć. - Szukanie drzewa, które może objąć dwoje dzieci itp. Zabawy terenowe - Berek drzewny/ Gdy dziecko stanie przy drzewie nie może zostać złapane/. - Zabawa w chowanego. - Raz, dwa, trzy Baba Jaga patrzy Część końcowa Uwagi 1. Podsumowanie zajęć. Dzieci siedzą w kręgu. Podają sobie Liczmanka. Uczeń, który trzyma go w ręku mówi, czego dowiedział się podczas mijających zajęć. Następnie podaje Liczmanka kolejnej osobie. 2. Ocena pracy dzieci. Nauczyciel ustnie ocenia pracę uczniów. 3. Zadanie i omówienie pracy domowej. -Nauczyciel omawia zadaną pracę domową. Prosi o zapisanie jej w zeszycie. Liczmanek Praca domowa Ułożę jak najwięcej wyrazów z liter wyrazu jaszczurka. Z czterema wyrazami ułożę zdania pytające. Proponowany zapis w dzienniku: Czytanie ze zrozumieniem tekstu o żmii zygzakowatej 2 - samodzielne układanie odpowiedzi na pytania dotyczące tekstu. Różnica między żmiją, a zaskrońcem. Zasady postępowania w przypadku ukąszenia przez żmiję lub ugryzienia przez inne leśne zwierzę. Wykrot i poręba szukanie wyjaśnienia pojęć w słownikach - praca indywidualna.,,gady spotykane w Polsce animacja. Wyszukiwanie ciekawostek dotyczących gadów. Zabawa relaksacyjna,,spotkanie na leśnej polanie. Obliczenia w zakresie 100 - porównywanie różnicowe. Kolorowe węże łączenie papieru poprzez klejenie. Gry i zabawy w terenie z wykorzystaniem naturalnych przeszkód. 2 Klaus Richarz Tropy i ślady zwierząt wydawnictwo RM Warszawa 2007

Scenariusz zajęć klasa II - kwiecień blok 3 dzień 2 Strona6 Podstawa programowa Opis zawartości zasobu Autorzy Dokument Podstawa programowa edukacji wczesnoszkolnej W zakresie edukacji polonistycznej: 1.1a uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji; 1.1b czyta i rozumie teksty przeznaczone dla dzieci i wyciąga z nich wnioski, 1.1.c wyszukuje w tekście potrzebne informacje i w miarę możliwości korzysta ze słowników i encyklopedii przeznaczonych dla dzieci, 1.3.c uczestniczy w rozmowach: zadaje pytania, udziela odpowiedzi, prezentuje własne zdanie. 1.3.f pisze czytelnie i estetycznie, dba o poprawność gramatyczną, ortograficzną oraz interpunkcyjną. W zakresie edukacji społecznej: 5.4. współpracuje z innymi w zabawie, nauce szkolnej; przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej. W zakresie edukacji przyrodniczej: 6.2 opisuje życie w wybranych ekosystemach: w lesie,na łące. W zakresie edukacji matematycznej: 7.5 dodaje i odejmuje w zakresie 100, sprawdza wynik odejmowania za pomocą dodawania. 7.8 rozwiązuje proste zdania tekstowe ( w tym n porównywanie różnicowe, ale bez porównywania ilorazowego). W zakresie zajęć technicznych: 9.2.a przedstawia pomysły rozwiązań technicznych: planuje kolejne czynności, dobiera odpowiednie materiały. 9.2.c p[osiada umiejętności cięcia papieru, odmierzania potrzebnej ilości materiału. W zakresie wychowania fizycznego i edukacji zdrowotnej: 10.1.c.potrafi pokonywać przeszkody naturalne i sztuczne. 10.3.c. bierze udział w zabawach, minigrach i grach terenowych. 10.4.b wie, jakie znaczenie dla zdrowia ma aktywność fizyczna. Scenariusz zawiera: tekst do samodzielnego czytania ze zrozumieniem, animację przedstawiającą gady spotykane w Polsce, propozycję pracy w grupach polegającą na wyszukiwaniu ciekawostek dotyczących gadów, zabawę relaksacyjną, zadania na porównywanie różnicowe, przykład pracy plastycznej oraz przykłady gier i zabaw z wykorzystaniem naturalnych przeszkód. Barbara Goliszek