3.01 Rola pieniądza w gospodarce

Podobne dokumenty
2.04 Popyt, podaż, cena

1.01 Profil osoby przedsiębiorczej

3.08 Zasady inwestowania

3.10 Rynek ubezpieczeń

1.02 Rodzaje zachowań człowieka

6.09 Charakterystyka wynagrodzeń

3.12 Powtórzenie wiadomości - Instytucje rynkowe

PIENIADZ WCZORAJ, DZIŚ I JUTRO P R O J E K T R E A L I Z O W A N Y Z N B P W R A M A C H E D U K A C J I E K O N O M I C Z N E J

5.12 Powtórzenie wiadomości - Zakładam przedsiębiorstwo

O OSZCZĘDZANIU. O ważnej roli pieniądza w życiu człowieka. Klasa IV VI Zajęcia 1 MATERIAŁY DLA NAUCZYCIELI

6.10 Bezrobocie. Maria Piekarz

3.03 Rachunek i lokata bankowa

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

Konspekt lekcji matematyki

SCENARIUSZE CYKLU LEKCJI, ZREALIZOWANYCH W RAMACH PROJEKTU SEKRETY BANKÓW W GIMNAZJACH SPOŁECZNEGO TOWARZYSTWA OŚWIATOWEGO

Moje finanse Moduł II. Warszawa,

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

KONSPEKT ZAJĘĆ LEKCYJNYCH Z PRZEDMIOTU ZASADY RACHUNKOWOŚCI

Gospodarka średniowiecznej Europy

3.04 Kredyt bankowy. Zaciągamy kredyt.

Czy potrafimy żyć bez pieniędzy. Autor: Małgorzata Zagórska

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

5.09 Biznesplan. Anna Kolano

Sprawozdanie z realizacji projektu ABC Ekonomii Świat pieniądza

Scenariusz zajęć Temat: Bawimy się w sklep

Zasady ruchu drogowego dla rowerzysty - przypomnienie wiadomości. Wykorzystanie podstawowych funkcji przeglądarki do przeglądania stron WWW.

Scenariusz zajęć dodatkowych

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

2.05 Powtórzenie wiadomości - Rynek

KONSPEKTY LEKCJI. do przedmiotu ekonomika i organizacja przedmiotów

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

Lekcja jest zapisana w programie SMART Notebook i znajduje się na moim chomiku aniador3. Przedmiot: Edukacja wczesnoszkolna - edukacja matematyczna.

Przeszłość pieniądza

Akademia Młodego Ekonomisty. Walutowa Wieża Babel

3.06 Giełdy i rynek papierów wartościowych

Tytuł: Budowa i działanie narządu wzroku

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

IV. Materiały i środki dydaktyczne: krzyżówka foliogramy rzutnik kserokopie zadań samodzielnie opracowanych zeszyty

Pieniądze nie od zawsze pochodziły z bankomatów. Mają długą historię i rozwijały się przez wiele tysięcy lat. Wraz z rozwojem społeczeństwa, powstała

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA z teoretycznych przedmiotów zawodowych w zawodzie technik logistyk klasa IC, IIC - rok szkolny 2013/2014

Możliwość wykorzystania komputera na zajęciach podstaw przedsiębiorczości na przykładzie lekcji nt. podatków pośrednich (scenariusz lekcji)

Scenariusz zajęć Inwestujemy w obligacje

AKTYWNA TABICA 2017/2017 Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Nowym Targu

Bezpieczeństwo i Higiena Pracy. Autor scenariusza: mgr Kazimiera Malisz. Temat zajęć: Hałas w środowisku pracy.

PRZEDMIOTOWE ZSADY OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH W KLASACH IV - VI

Pojęcie i klasyfikacja podatków

SCENARIUSZ LEKCJI. Tajemniczy ciąg Fibonacciego sztuka przygotowania dobrej prezentacji

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA ZAJĘCIA TECHNICZNE KLASA 4

O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI. Gimnazju m. konto bankowe?

WYMAGANIA EDUKACYJNE I PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA

Wiesława Grudka Szkoła Podstawowa w Niedźwiedziu Kl.II

INFORMATYKA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. ARKADEGO FIEDLERA W PRZEŹMIEROWIE

Scenariusz zajęć. Temat: Obcojęzyczne zasoby Internetu. II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe. Treści kształcenia: Cele zoperacjonalizowane:

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

Scenariusz zajęć (a) Aktywność fizyczna i zdrowie

Podstawy przedsiębiorczości

Numer Obszaru: 4. programowej. Temat szkolenia. TIK w kształceniu na drugim i trzecim etapie edukacyjnym. Symbol szkolenia: TIKSPGIM

W bankowym pejzażu. Historia, funkcje i formy pieniądza. Słowniczek pojęć bankowych.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

MÓJ UDZIAŁ W ŻYCIU GOSPODARCZYM POWTÓRZENIE PRZED EGZAMINEM GIMNAZJALNYM 2014

6.02 Poszukiwanie pracy

Projekt Jasne, że razem

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA

Przedmiotowy system oceniania w klasie III w roku szkolnym 2015/16.

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

KONSPEKT LEKCJI CHEMII DLA UCZNIÓW KLASY 7 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Temat: Pole równoległoboku.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Zakupy. Zakupy. Zagadnienia z podstawy programowej

O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI. Masz to jak w banku! Zadania i funkcje banków.

Scenariusz lekcji matematyki Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w zadaniach.

Wymagania edukacyjne JĘZYK ANGIELSKI klasy I-III

KONSPEKT LEKCJI- I. Temat: Zdrowie i jego wymiary

Konspekt lekcji informatyki/zajęć komputerowych

SCENARIUSZ LEKCJI CHEMII

Treści nauczania zgodne z podstawą programową:

OPRACOWANIE MODUŁOWEGO PROGRAMU NAUCZANIA DLA ZAWODU

Scenariusz nr 39 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Człowiek i bioróżnorodność

Scenariusz lekcji z biologii w szkole ponadgimnazjalnej

Przedmiotowy system oceniania z historii i społeczeństwa w Zespole Szkół nr 1 w Malborku (Szkoła podstawowa)

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Walutowa wieża Babel

Zasady otrzymywania ocen bieżących z plastyki:

Wymieranie gatunków ZAKRES TREŚCI: Zajęcia terenowe: Zajęcia w klasie: Liceum IV etap edukacyjny zakres rozszerzony:

Wymagania edukacyjne z przedmiotu Marketing w działalności reklamowej

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

WEWNĄTRZSZKOLNE ZASADY OCENIANIA ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KLASY IV-VI. Opracowała: mgr Anna Kozłowska. 1. Kontrola i ocena osiągnięć uczniów

Jaki utwór nazywamy bajką?

Temat lekcji: Środowisko geograficzne Polski powtórzenie wiadomości. (temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia r.

KONSPEKT ZAJĘĆ. Temat: Charakterystyka przedsiębiorcy - uwarunkowania przedsiębiorczości

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Równania. Uczeń: rozwiązuje równania stopnia pierwszego z jedną niewiadomą.

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

Temat 5. Programowanie w języku Logo

Temat: Świat dzikich zwierząt. Utrwalenie nazw zwierząt. Wprowadzenie słownictwa dotyczącego zwyczajów zwierząt

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wyrażenia algebraiczne. Uczeń:

Scenariusz zajęć nr 45 Temat: Idziemy do sklepu- obliczenia pieniężne.

CYCLES UMIEJĘTNOŚCI Z ZAKRESU FINANSÓW I PRZEDSIĘBIORCZOŚCI DLA OPIEKUNÓW DZIECI I MŁODZIEŻY

Transkrypt:

Być przedsiębiorczym nauka przez praktykę Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego 3.01 Rola pieniądza w gospodarce Alina Kużdżał al. T. Rejtana 16c, 35-959 Rzeszów Projekt Być przedsiębiorczym nauka przez praktykę www.ur.edu.pl

KONSPEKT LEKCJI DO PRZEDMIOTU: PODSTAWY PRZEDSIĘBIORCZOŚCI I. METRYCZKA KONSPEKTU 1. Imię i nazwisko nauczyciela prowadzącego lekcje:... 2. Klasa:.. 3. Data:... 4. Miejsce prowadzenia lekcji:... 5. Czas prowadzenia lekcji:. II. UMIEJSCOWIENIE LEKCJI W STRUKTURZE JEDNOSTKI METODYCZNEJ 1. Temat lekcji: Rola pieniądza w gospodarce III. CELE OPERACYJNE LEKCJI A. Operacyjne cele instrumentalne: 1. WIADOMOŚCI 1.1 Wiadomości do zapamiętania: Uczeń poprawnie: a) wyjaśni pojęcia: barter, wymiana towarowo-pieniężna, siła nabywcza pieniądza, zabezpieczenie pieniądza, obieg pieniądza w gospodarce. b) zdefiniuje pojęcia: płaciło, pieniądz, moneta, banknot, pieniądz bezgotówkowy, pieniądz elektroniczny, waluta. c) wymieni: cechy pieniądza, funkcje pieniądza, etapy ewolucji pieniądza, formy pieniądza, zabezpieczenia banknotów. 1.2 Wiadomości do zrozumienia: Uczeń potrafi poprawnie: a) wyjaśnić, dlaczego ludzie posługują się pieniądzem jako środkiem wymiany, b) wyjaśnić różnorodne funkcje i cechy pieniądza, c) określić etapy ewolucji pieniądza. 2. UMIEJĘTNOŚCI 2.1 Umiejętności stosowania wiadomości w sytuacjach typowych: Uczeń potrafi poprawnie: a) wskazywać obecnie używane formy pieniądza, b) podać przykłady obrazujące funkcje i cechy pieniądza, c) rozróżniać zabezpieczenia pieniądza papierowego i elektronicznego, d) wyjaśnić obieg pieniądza w gospodarce. 2 Alina Kużdżał

2.2 Umiejętności stosowania wiadomości w sytuacjach problemowych: Uczeń poprawnie: a) wyciąga wnioski z rozwoju pieniądza, wskazując najważniejsze zagrożenia i potencjalne możliwości, b) wskazuje ścisłe powiązania życia gospodarczego i pieniądza, c) wykazuje zależność miedzy ilością nabywanego dobra lub usługi, a siłą nabywczą pieniądza, d) wyjaśnia na przykładach obieg pieniądza w gospodarce. 3. ZDOLNOŚCI POZNAWCZE: 3.1 Spostrzegawczość: Uczeń rozwinie spostrzegawczość w wyniku analizy cech pieniądza i jego funkcji oraz analizy sposobów zabezpieczenia pieniądza. Uczeń właściwie określa miejsce pieniądza w obiegu między podmiotami rynku. 3.2 Wyobraźnia: a) konstrukcyjna: ukształtowanie modelu wyobrażeniowego mechanizmu powstania pieniądza, obiegu pieniądza w gospodarce, b) operacyjna: ukształtowanie modelu wyobrażeniowego funkcji i cech pieniądza, c) przestrzenna: uświadomienie wpływu wymiany towarowej na powstanie pieniądza. 3.3 Pamięć: Rozwijanie procesów pamięci w wyniku definiowania pojęć, przypisywania określonych cech i funkcji pieniądza w zależności od przeznaczenia. Uczeń zapamiętuje sposoby zabezpieczenia pieniądza. 3.4 Uwaga: Rozwijanie podzielności i koncepcji uwagi na działaniach opisowo- rozpoznawczych. B. Operacyjne cele kierunkowe. 1. Uczestnictwo w działaniu: Uczeń ani nie unika danego rodzaju działania ani też go nie podejmuje z własnej woli, natomiast chętnie dostosowuje się do sytuacji. Uczeń uczestniczy w działaniu pod kierunkiem nauczyciela. Wykonuje polecenia i ćwiczenia. 2. Podejmowanie działania: Uczeń samodzielnie w sytuacjach praktycznych określa pojęcie wymiany handlowej i jej rodzaj oraz rozpoznaje funkcje pieniądza. Rozpoznaje zabezpieczenia pieniądza. 3. Nastawienie na działanie: Polega na konsekwentnym wykonywaniu danego rodzaju działania na skutek trwałej potrzeby wewnętrznej i dodatniego wartościowania jego wyników. Uczeń oczekuje od nauczyciela wparcia jak wskazać zabezpieczenia pieniądza oraz wytłumaczenia podstawowych pojęć związanych z pieniądzem i jego rolą w gospodarce. 4. System działań: Uczeń zachowuje ład i porządek na stanowisku pracy zgodnie z zasadami ergonomii i bezpieczeństwa wykonuje po kolei polecenia nauczyciela w czasie lekcji. IV. METODY I ŚRODKI DZIAŁANIA 1. Podstawowa strategia dydaktyczna: informacyjna 2. Metody uczenia się - nauczania: miniwykład, pogadanka, scenki dydaktyczne. 3. Środki dydaktyczne: zeszyt, rzutnik multimedialny, komputer z dostępem do Internetu, koperty z materiałami do scenek dydaktycznych, rekwizyty np. buty. 4. Formy organizacji pracy uczniów: w grupach, praca indywidualna, praca z całym zespołem klasowym. Rola pieniądza w gospodarce 3

V. STRUKTURA LEKCJI 1. Czynności organizacyjne: 3 min 2. Wprowadzenie do lekcji i uświadomienie uczniom celu lekcji: 3 min 3. Omówienie tematu lekcji: 34 min 4. Podsumowanie lekcji: 3 min 5. Zakończenie zajęć: 2 min VI. PRZEBIEG LEKCJI TOK LEKCJI CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA CZYNNOŚCI UCZNIÓW CZAS REALIZACJI Czynności organizacyjne 1. Powitanie uczniów. 2. Podział klasy na 4 grupy. 3. Sprawdzenie obecności. 4. Zapisanie tematu lekcji. 1. Przywitanie nauczyciela. 2. Zajęcie miejsc. 3. Zapisanie tematu lekcji do zeszytu. 3 min Uświadomienie celów lekcji Slajd 1. Tematem dzisiejszej lekcji jest: Rola pieniądza w gospodarce Na dzisiejszej lekcji poznamy rodzaje wymiany handlowej poznamy historię i formy pieniądza zdefiniujemy pojecie pieniądza omówimy cechy i funkcje pieniądza. poznamy sposoby zabezpieczenia pieniądza. scharakteryzujemy obieg pieniądza w gospodarce. Uczniowie słuchają 3 min Omówienie tematu lekcji Nauczyciel prosi 2 uczniów do scenki dydaktycznej. Jeden z uczniów ma do dyspozycji kartki (na których są różne przedmioty załącznik 1. Nauczyciel zamiast kartek może prosić uczniów o przyniesienie na lekcje różnych przedmiotów) za pomocą których chce nabyć buty (może być inny przedmiot) u drugiego ucznia. Uczeń ten może zamienić swoją kartkę z rzeczą lub przedmiot za inne dobro. Po dokonaniu wymiany Nauczyciel mówi, że był to przykład najstarszej formy handlu wymiany jednego dobra za inne, który nazywa się barter. Nauczyciel pyta uczniów, jakie trudności występowały przy wymianie towaru za towar (więcej cen niż towarów, podwójna zbieżność interesów itp.) Następnie uczeń otrzymuje nowe karty (załącznik 2.) na których są pieniądze monety, banknoty i karta kredytowa. Ma również dokonać transakcji handlowej zakup butów. Uczniowie określą tę formę transakcji jako wymiana towarowo pieniężną. Nauczyciel pyta klasę o zalety tej formy handlowej (ułatwienie wymiany, możliwość specjalizacji, rozwój gospodarczej itp.). Nauczyciel prosi uczniów o przepisanie do zeszytu treści slajdu 2. Slajd 2. Barter wymiana jednego dobra za inne. Wymiana towarowo pieniężna wymiana towaru za określoną jednostkę pieniężną. Następnie Nauczyciel przedstawia krótko historię pieniądza wykorzystując prezentację slajd 3 i 4. Prosi uczniów aby, zwrócili uwagę na kolejność poszczególnych form pieniądza i wypisywali w zeszycie w punktach etapy ewolucji tych form. Uczniowie słuchają i stosują się do poleceń nauczyciela. Uczniowie zapisują w zeszycie pojęcia ze slajdu 2. 34 min 4 Alina Kużdżał

Omówienie tematu lekcji Pieniądzem może być to wszystko, co jest powszechnie akceptowane przy płatnościach za dobra i usługi. Ponieważ barter (wymiana towarów) wiązał się z niedogodnościami wprowadzono tzw. płaciła, czyli powszechnie poszukiwane towary. Najpopularniejszymi formami płacideł od najdawniejszych czasów były cenne metale, takie jak złoto, srebro i miedź. Jednak nie były to jedyne środki płatnicze. Niektóre społeczności posługiwały się takimi formami pieniądza, jak: tytoń, haczyki na ryby, muszelki, sól, skóry zwierząt i oczywiście różne rodzaje znaków papierowych. Stopniowo pieniądz towarowy wypierany był przez pieniądz kruszcowy. Początkowo używano kruszców np. baryłek złota przy każdej transakcji. Przełomem w dziejach pieniądza było wprowadzenie monet (na których kupcy, a później tylko władcy wybijaki swoje symbole). Dopiero w XVII wieku oprócz monet zaczęto używać (banknotów), co było związane z rozwojem banków. Problem pokrycia emitowanych banknotów kruszcem spowodował w XIX wieku ograniczenie prawa emisji banknotów przez wszystkie banki. Prawo to przysługiwało wyłącznie dużym bankom, które zyskały status banków centralnych. Dzisiaj banknoty i monety są zastępowane przez pieniądz bezgotówkowy. Nauczyciel podkreśla coraz większą rolę pieniądza elektronicznego. Pyta uczniów jakie czynniki wpłynęły na to, że stał on tak popularny? (rozwój bankowości internetowej, wzrost bezpieczeństwa transakcji elektronicznych itp.). Następnie nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie zapisanych w zeszycie etapów ewolucji pieniądza i porównanie ich z treścią slajdu 8. Slajd 5. Etapy ewolucji form pieniądza Wiemy już jaka była ewolucja form pieniądza i na tej podstawie proszę powiedzieć: (nauczyciel pyta ochotników) co to jest pieniądz?, - co kryje się pod pojęciem waluta? Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela definiują pojecie pieniądza oraz waluty. Nauczyciel podsumowuje wypowiedzi uczniów - Slajd 6. Pieniądz w gospodarce to prawnie określany i powszechnie akceptowany środek płatniczy służący do regulowania zobowiązań finansowych. Zamiennie do pieniądza używa się określenia waluta. Nazwę tą stosuje się w stosunku do wymiany międzynarodowej. Jest środkiem rozliczeniowym i forma regulowania płatności międzynarodowych. O tym, że jednostka monetarna danego kraju staje się walutą świadczy jej wymienialność na inne waluty. Nauczyciel pyta uczniów o najbardziej popularne waluty w rozliczeniach międzynarodowych, a następnie przedstawia treść slajdu 7. Uczniowie słuchają mini wykładu nauczyciela i stosują się do poleceń nauczyciela. Ksero slajdu 3, 4 do wklejenia do zeszytu (rozdane na końcu lekcji) Treść slajdu 5 ksero (rozdane na końcu lekcji) Nauczyciel podkreśla, że współcześnie nie należy pieniądza utożsamiać wyłącznie z monetami czy banknotami. W zasadzie wszystko może służyć jako pieniądz, jak wynikało z wcześniejszych scenek ze względów praktycznych, pieniądze powinny posiadać określone cechy. Omawiając cechy pieniądza nauczyciel wykorzystuje prezentację znajdującą się na stronie: http://www.nbportal.pl/pl/np/animac... slajd 8. - Nauczyciel pyta uczniów jakie cechy powinien mieć pieniądz. Pieniądze służą nie tylko jako środek wymiany, ale również mają inne funkcje. Cechy pieniądza - ksero (rozdane na końcu lekcji). Rola pieniądza w gospodarce 5

W kopertach na stolikach każdej z grup znajdują się karteczki z przedstawionymi funkcjami pieniądza i podpisy. Grupy mają za zadanie dopasować ilustrację do odpowiedniej funkcji. Jeden z uczniów z dowolnej grupy wymienia dopasowania do rysunków i wymienia funkcje pieniądza. Na podstawie prezentacji slajd 9 nauczyciel podsumowuje wypowiedz ucznia i prosi o przepisanie treści slajdu do zeszytu. - środek wymiany - środek płatniczy - miernik wartości (ceny towarów i usług są wyrażone w pieniądzu), - środek przechowywania wartości (tzw. tezauryzacji). Uczniowie słuchają i stosują się do poleceń Omówienie tematu lekcji Następnie nauczyciel pyta uczniów ile wart jest pieniądz?. (pieniądz jest tyle wart ile można za niego kupić towarów i usług.) Slajd 10. Nauczyciel podaje do zeszytu i wyjaśnia pojęcie siły nabywczej pieniądza. Siła nabywcza pieniądza, jest (to realna wartość pieniądza), ilość dóbr i usług, którą można zakupić za określoną jednostkę pieniężną. Wzrost ogólnego poziomu cen oznacza spadek siły nabywczej i odwrotnie. Nauczyciel pyta uczniów, co to znaczy że pieniądz powinien być dobrze zabezpieczony, jak sprawdzić czy pieniądze nie są fałszywe. - pokazuje na slajdzie 11, 12, 13 zabezpieczenia pieniądza przykładowe urządzenia do sprawdzenia, czy banknot nie jest fałszywy. Jak można sprawdzić samemu oryginalność banknotów pokazuje na przykładzie filmu. film http://www.nbportal.pl/prezentacje/zabezpieczenia- -polskich-banknotow/ Zabezpieczenia pieniądza i jego siła nabywcza są bardzo ważne nie tylko dla pojedynczego konsumenta, ale również dla przedsiębiorstw i państwa, ponieważ pieniądz jako środek wymiany znajduje się w obiegu pomiędzy tymi trzema podmiotami rynku. Nauczyciel krótko omawia obieg pieniądza w gospodarce. Podsumowanie lekcji Podsumowanie lekcji W podsumowaniu lekcji uczniowie (przedstawiciele grup) odpowiadają na następujące pytania nauczyciela - co to jest pieniądz? - w jakiej formie występuje pieniądz? - jakie funkcje pełni współcześnie pieniądz? - na prawdziwym banknocie proszę wskazać przykład zabezpieczenia pieniądza. Zadanie domowe Jak zabezpiecza się przed sfałszowaniem kartę płatniczą podaj przykłady zabezpieczeń. Jaką rolę społeczną pełni pieniądz?. Zadanie dodatkowe (dla chętnych) Wykonaj plakat przedstawiający obieg pieniądza w gospodarce. Slajd 14 powiedzenia o pieniądzu i podziękowanie za uwagę. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela i otrzymują ksero do wklejenia do zeszytu. 5 min...... Podpis nauczyciela 6 Alina Kużdżał

Notatka (treść slajdów) do wklejenia do zeszytu Historia pieniądza Pieniądzem może być to wszystko, co jest powszechnie akceptowane przy płatnościach za dobra i usługi. Ponieważ barter (wymiana towarów) wiązał się z niedogodnościami wprowadzono tzw. płaciła, czyli powszechnie poszukiwane towary. Najpopularniejszymi formami płacideł od najdawniejszych czasów były cenne metale, takie jak złoto, srebro i miedź. Jednak nie były to jedyne środki płatnicze. Niektóre społeczności posługiwały się takimi formami pieniądza, jak: tytoń, haczyki na ryby, muszelki, sól, skóry zwierząt i oczywiście różne rodzaje znaków papierowych. Stopniowo pieniądz towarowy wypierany był przez pieniądz kruszcowy. Początkowo używano kruszców np. baryłek złota przy każdej transakcji. Przełomem w dziejach pieniądza było wprowadzenie monet (na których kupcy, a później tylko władcy wybijaki swoje symbole). Dopiero w XVII wieku oprócz monet zaczęto używać (banknotów), co było związane z rozwojem banków. Problem pokrycia emitowanych banknotów kruszcem spowodował w XIX wieku ograniczenie prawa emisji banknotów przez wszystkie banki. Prawo to przysługiwało wyłącznie dużym bankom, które zyskały status banków centralnych. Dzisiaj banknoty i monety są zastępowane przez pieniądz bezgotówkowy. Definicja pieniądza i waluty: Pieniądz w gospodarce to prawnie określany i powszechnie akceptowany środek płatniczy służący do regulowania zobowiązań finansowych. Zamiennie do pieniądza używa się określenia waluta. Nazwę tą stosuje się w stosunku do wymiany międzynarodowej. Jest środkiem rozliczeniowym i forma regulowania płatności międzynarodowych. O tym, że jednostka monetarna danego kraju staje się walutą świadczy jej wymienialność na inne waluty. Cechy pieniądza: - stabilność, - poręczność, - trwałość, - jednolitość, - podzielność, - rozpoznawalność. Rola pieniądza w gospodarce 7

Zał. 1 Karty ilustracje do scenki dydaktycznej Barter 8 Alina Kużdżał

Zał. 2 Karty banknoty, monety do scenki dydaktycznej Rola pieniądza w gospodarce 9

Zał. 3 Karty ilustracje do scenki dydaktycznej Barter Wszystkie towary i usługi są przeliczane na pieniądze w celu ich porównywalności w czasie i przestrzeni (na różnych rynkach) miernik wartości Ma zastosowanie w regulacji zobowiązań środek płatniczy. Uczestniczy w transakcjach wymiany na towar środek wymiany Umożliwia gromadzenie bogactwa w formie pieniędzy funkcja tezauryzacji 10 Alina Kużdżał

NOTATKI Rola pieniądza w gospodarce 11

NOTATKI 12 Alina Kużdżał