Renata Mierzyńska. Scenariusz do zajęć w świetlicy szkolnej. Blok tematyczny: Pożegnanie zimy. Temat zajęć: Wyprawa do Krainy Wiecznych Lodów



Podobne dokumenty
Scenariusz zajęć ruchowych grupy Żółte Słoneczka z Tęczowego Przedszkola w Dzierzgoniu w ramach akcji Szkoła w Ruchu Obszar nr 1

KONSPEKT ZAJĘĆ RUCHOWYCH W GRUPIE 4 LATKÓW

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz zajęć dydaktyczno - wychowawczych

SCENARIUSZ LEKCJI KOREKCYJNO KOMPENSACYJNYCH DLA STÓP PŁASKICH I PŁASKO KOŚLAWYCH W KLASIE I

Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Gry i zabawy na śniegu. Scenariusz nr 8

Natura jako źródło inspiracji dla dziecięcych zabaw

Projekt. Miesiąc aktywnego słuchania muzyki

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie I, Dookoła biało

Bawię się bezpiecznie Zimowe szaleństwo

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Cele operacyjne: Uczeń: wymienia zimowe zabawy, układa zadania z treścią na odejmowanie i dodawanie w zakresie 50, wyodrębnia część wspólną zbiorów.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

klasa I moduł 12: WINTER FUN

SZKOŁA PODSTAWOWA im. ADAMA MICKIEWICZA w SKALMIERZYCACH rok szkolny 2011/2012; klasa I

Środki dydaktyczne: karta pracy nr 1 karta pracy nr 2 grafika nr 1, 2 2 szarfy piłka do koszykówki dla każdego ucznia (lub 1 piłka na kilku uczniów)

Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Gry i zabawy na śniegu. Scenariusz nr 4

SCENARIUSZ ZAJĘĆ MUZYCZNO RUCHOWYCH

Warsztaty: Cykliczne spotkania z pedagogiką zabawy Poznajmy się

KONSPEKT Renata Matuszewska LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO NA DRUGIM ETAPIE EDUKACYJNYM

MOJA RODZINA. Scenariusz wspólnych zabaw z dziećmi i rodzicami. DOM - RODZINA Zabawa integracyjno-wątkowa (pedagogika zabawy)

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Gry i zabawy na śniegu

Zabawy i gry służą pomocą podczas pracy z grupą oraz odpowiadają. potrzebom i psychice dziecka. Mają znaczący wpływ na budowanie poczucia

Scenariusz nr 8. I. Tytuł scenariusza: W zimowej szacie. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Zima w przyrodzie

Temat: Zimowe zabawy

Scenariusz zajęć wychowania fizycznego w klasie III

Temat zajęcia: Jazda na kółkach" - rolkach i hulajnodze. Osoba prowadząca: nauczyciel Małgorzata Dreier, pomoc nauczyciela, dwóch rodziców.

Gry i zabawy na śniegu z sankami

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWANIA FIZYCZNEGO. KLASA I a

Grupa Pszczółki r. Temat: Mikołajkowe Tradycje

Scenariusz zajęd nr 55 Temat: Planujemy ferie co robić, aby się nie nudzić?

Scenariusz zajęć dla 5-latków

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam-idę w świat. Temat lekcji: Opowieści górskiego przewodnika

Scenariusz lekcji z wychowania fizycznego. Temat: Gry i zabawy rozwijające ruchowo. Cele operacyjne lekcji w zakresie:

Konspekt zajęcia dla dzieci 5-4 letnich przeprowadzony przez Monikę Hampel dnia r.

Scenariusz zajęć adaptacyjnych w grupie dzieci 3-4-letnich

Konspekt zajęć z wychowania fizycznego dla klasy III.

SCENARIUSZ LEKCJI Z WYKORZYSTANIEM ELEMENTÓW ZUMBY:KL I

Scenariusz nr 6. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Pokolenie

Włodzimierz Witczak Skierniewice

Scenariusz nr 2 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

MOJA RODZINA. Scenariusz wspólnych zabaw z dziedmi i rodzicami

Metody i techniki: pokaz, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia ruchowe, praca plastyczna.

Martyna Szczotka "Zima zawitała do nas" - scenariusz zajęć przeprowadzonych w grupie dzieci 6-letnich

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Gry i zabawy na śniegu. Scenariusz nr 1

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 1

Scenariusz 4. Realizacja

Delfiny klasa 0. Tematy zrealizowane w miesiącu lutym 2015: I. Zimowe zabawy II. Czas na bal III. Urządzenia techniczne IV. W krainie śniegu i lodu

Scenariusz zajęć, zabaw organizowanych w przedszkolu

PROJEKT: ROK SZKOŁY W RUCHU Ćwiczyć każdy może. SCENARIUSZ ZAJĘCIA: KOLOROWE DNI Biały dzień

Gazetka Dla Rodziców przedszkolaka Przedszkole Gedanensis czerwiec 2011

PLAN ZAJĘĆ PODCZAS AKCJI ZIMA W MIEŚCIE 2016 W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 312 W WARSZAWIE TERMIN: r r.

Scenariusz zajęć nr 18 Temat: Pożegnanie lata zegar odmierza czas.

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Ćwiczenia przy siatce.

Temat: Mieszkańcy zimowych krain

ZIMO BAW SIĘ Z NAMI PROJEKT EDUKACYJNY

Ewa i Leszek Gęca. Bal u Wróżki. scenariusz imprezy szkolnej

Będę silny i zdrowy Scenariusz zajęć gimnastycznych w grupie 4 latków.

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji; 1.1c-wyszukuje w tekście potrzebne informacje;

Niekoniecznie w sieci!

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Scenariusz zajęć nr 4

Gry i zabawy z chustą animacyjną - spadochronem

Przedmiotowy system oceniania z edukacji muzycznej dla klasy II szkoły podstawowej

Scenariusz zajęć nr 3

GRY MATEMATYCZNE. Matematyka w rękach dziecka zabawy z Numiconem. Wspomaganie dzieci w rozwijaniu bogatych obrazów pojęciowych liczb.

Strona Zepołu Szkół nr 1 w Bełżycach Konspekt lekcji wychowania fizycznego dla klasy I - Gry i zabawy ruchowe Beata Król

Scenariusz zajęć nr 8

N-LA N-l mówi: -Dziś powitamy się piosenka: Witam Cię, jak się masz, machnij prawą ręką, miło mi widzieć Cię, witam Cię piosenką x 2

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I

Scenariusz zajęć Temat: Po co nam znaki drogowe?

Scenariusz zabaw i zajęć rytmiczno tanecznych w klasie I przeprowadzony 25 marca 2014 r

Zajęcia adaptacyjne w przedszkolu

PLAN ZAJĘĆ PODCZAS AKCJI ZIMA W MIEŚCIE 2017 W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 312 W WARSZAWIE TERMIN: r r.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Ewa Sprawka

Dwa bieguny czyli w krainie śniegu i lodu.

Temat: Taniec nowoczesny hip - hop nauka podstawowych kroków i elementów tanecznych.

Propozycja cyklu spotkań Jesteśmy jedną drużyną realizowanego w klasach IV VI w roku szkolnym 2016/2017

Kostka gimnastyczna...22 potrafię...23 Dziecięce pojazdy To jest moja lewa stopa...5 Zanim zrobię to ja Budujemy tunele...

Scenariusz zajęć dla 4-latków

Scenariusz nr 76 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

OFERTA PROGRAMOWA POLSKIEGO STOWARZYSZENIA PEDAGOGÓW I ANIMATORÓW KLANZA 2011/2012

Mapa niewyczerpane źródło informacji

Witamy serdecznie w nowym roku szkolnym 2012/2013 Zapraszamy do korzystania z naszych warsztatów metodami KLANZY

Tupu, tup, po śniegu. 1.Przyszła zima biała, śniegu nasypała Zamroziła wodę, staw pokryła lodem

Owczareczek nasz Wygnał owce w czas A ja za nim ze śniadaniem A on uciekł w las Taniec: Ustawienie: parami po kole

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji;

ZABAWY INTEGRACYJNE sobota, 08 października :14 - Poprawiony wtorek, 25 października :54

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 7

TRENING. Nazwa i opis ćwiczeń, zabaw i gier. Część wstępna 25 min

Scenariusz zajęć, zabaw ruchowych organizowanych w przedszkolu

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Dzień Dziecka. Temat ośrodka dziennego: Dzieci świata.

Scenariusz zajęć nr 2

Transkrypt:

Renata Mierzyńska Scenariusz do zajęć w świetlicy szkolnej Blok tematyczny: Pożegnanie zimy Temat zajęć: Wyprawa do Krainy Wiecznych Lodów Cele ogólne: integracja uczniów poprzez stwarzanie warunków do wspólnych przeżyć, pogłębianie przyjaźni i odpowiedzialności za współuczestników, umacnianie postaw koleżeńskich. Cele operacyjne: Uczeń: formułuje kilkuzdaniową wypowiedź ustną na temat Krainy Wiecznych Lodów, wskazuje na globusie położenie Antarktydy, tańczy tańce integracyjne, śpiewa poznaną wcześniej Piosenkę Powitalną, naśladuje ruchem czynności związane ze sportami zimowymi, wymienia co najmniej trzy zalety i trzy wady dotyczące zimy. Metody pedagogiki zabawy: ułatwiające nawiązywanie kontaktu odprężające i relaksujące, wykorzystujące ruch, taniec, gest, animacja, opowieści ruchowe, dramowe, informacja zwrotna. Środki dydaktyczne: odtwarzacz CD oraz płyty z odpowiednimi nagraniami, markery, szary papier, gazety, stopy wycięte z papieru samoprzylepnego, chusta animacyjna, globus, encyklopedia. Przebieg zajęć 1. Powitanie Dzieci siedzą na wykładzinie w kręgu. Nauczyciel zwraca się do uczestników zabawy w taki sposób, aby wszyscy poczuli się powitani indywidualnie. Witam wszystkich, którzy mają ochotę dobrze się bawić. Witam wszystkich, którzy lubią zimę. Witam wszystkich, którzy chcą się wybrać do Krainy Wiecznych Lodów. Witam wszystkich, którzy lubią jeździć na sankach. Witam wszystkich, którzy lubią śnieg. Witam wszystkich, którzy potrafią ulepić bałwana. 2. Gdzie jest Kraina Wiecznych Lodów? Omówienie położenia geograficznego praca z globusem w celu umiejscowienia Krainy Wiecznych Lodów, warunki życia na Antarktydzie.

Antarktyda to kontynent położony w całości na półkuli południowej, dookoła bieguna południowego. Wraz z otaczającymi obszarami wodnymi i szeregiem wysp tworzy Antarktykę. Antarktyda nie ma połączenia lądowego z żadnym innym kontynentem, najbliżej niej leży Ameryka PołudniowaT. Brzegi Antarktydy oblewają wody trzech Oceanów: Indyjskiego, Spokojnego i Atlantyckiego. Prawie cały obszar Antarktydy (95,5% powierzchni) pokryty jest największym na kuli ziemskiej lądolodem. Niewielkie obszary Antarktydy nie pokryte lodem, zwane są oazami, znajdują się w nich jeziora odmarzające w lecie i małe strumyki. Antarktyda ma klimat najsurowszy na całej kuli ziemskiej polarny, bardzo suchy. Średnia roczna temperatura wynosi od -10 C do -25 C (przeciętna temperatura w zimie ok. -60 do -70 C oraz -30 do -50 C w lecie). Na Antarktydzie odnotowano najniższą temperaturę na kuli ziemskiej, wynoszącą -89,2 C. Roślinność jest bardzo uboga. Zwierzęta żyją wyłącznie na wybrzeżach morskich. Należą do nich cztery gatunki fok oraz ptaki: pingwiny, rybitwy, albatrosy i mewy. Antarktyda jest jedynym kontynentem świata nie zamieszkałym przez ludzi, działalność człowieka sprowadza się do prowadzenia wielu stacji naukowych różnych państw. 3. Wyprawa na Antarktydę taniec integracyjny Jedziemy do... Dzieci ustawione w wężyki stoją gęsiego, trzymając ręce na biodrach osoby stojącej przed nią. - krok z wykrokiem do przodu - krok z wykrokiem do tyłu - dwa kroki naturalnego chodu do przodu 4. Zabawa Obcy w obcym miejscu Jesteśmy w nowym miejscu. Wszyscy są speszeni, spłoszeni patrzymy na czubki swoich stóp. Gdy kogoś potrącimy, drżymy onieśmieleni. Stopniowo ośmielamy się nieco i w czasie chodzenia spoglądamy na innych już na poziomie kolan oglądamy, kto i jak jest ubrany. Bardziej ośmieleni chodzimy pewniej, patrzymy na ludzi na poziomie ramion, gdy ktoś wyda się interesujący, podajemy niepewnie dłoń. Zupełnie już ośmieleni i oswojeni rzucamy się sobie radośnie w ramiona, witając się z innymi. 5. Piosenka powitalna A hej, a ho połączona z gestem. Miło mi was dziś powitać w waszej miejscowości (szeroki gest powitalny poprzez rozłożenie rąk) Witam pięknie gospodarzy oraz miłych gości (szeroki gest prawą ręką w prawą stronę, lewą w lewą stronę) A hej, a ho, zabawmy się w piosence (machamy pozdrawiamy prawą ręką, lewą ręką) A hej, a ho, podajmy sobie ręce (podajemy sobie ręce) A hej, a ho, zrobimy duże koło (robimy duże koło) A hej, a ho, zatańczymy wesoło. (każdy wykonuje obrót w miejscu)

6. Budowanie igloo zabawa ruchowa z wykorzystaniem chusty Najpierw uczestnicy zabawy falują chustą, a na okrzyk trzy, cztery chowają się pod nią, tworząc igloo. Zabawę powtarzamy 3-4 razy. 7. Zabawa Kra lodowa. Uwaga! Niebezpieczeństwo! Zabawa kształci wyobraźnię, refleks, umiejętność współpracy w zespole, wyczucie własnego ciała. Dzieci, słysząc muzykę, naśladują np. jazdę na łyżwach, nartach, lepienie bałwana, śnieżek itp. Kiedy muzyka umilknie przerywają zabawę i starają się jak najszybciej stanąć na krach lodowych arkuszach papieru rozłożonych na podłodze. Gdy wszyscy stoją bezpiecznie na krach, ustalamy, jaką czynność będziemy naśladować podczas muzyki. W czasie gdy słychać muzykę, zabiera się stopniowo arkusze, więc w kolejnej rundzie coraz trudniej znaleźć miejsce na krze, co zmusza uczestników do współpracy i wymyślania różnych forteli. 8. Wędrówka po Krainie Wiecznych Lodów Uczestnicy dobierają się w pary. W każdej parze jest przewodnik i turysta zagubiony podczas burzy śnieżnej (zmiana ról w trakcie zabawy). Zagubiony turysta ma zawiązane oczy, przewodnik prowadzi go do celu po naklejonych na podłodze śladach stóp, dbając o to, aby wędrował po wyznaczonych śladach. 9. Zabawa śniegowa (do melodii Noli Mixer) Ustawienie w rozsypce: Część I pada śnieg - delikatny gest prawej dłoni naśladujący spadanie płatków śniegu - delikatny gest lewej dłoni naśladujący spadanie płatków śniegu - odgarniamy śnieg przed sobą prawą ręką łukiem w prawo - odgarniamy śnieg przed sobą lewą ręką łukiem w lewo Część II śnieżki - nabieramy śnieg prawą ręką - lepimy kulkę śnieżną - odkładamy śnieżkę z prawej strony - powtarzamy to samo lewą ręką Część III bitwa śnieżna - bierzemy śnieżkę w prawą rękę - rzucamy przed siebie - otrzepujemy się ze śniegu Część IV lepienie bałwanka - w trzech ruchach toczymy dużą kulę ze śniegu - ustawiamy ją na miejscu - toczymy następną kulę - podnosimy ją i kładziemy na poprzedniej - toczymy kolejną kulę - podnosimy ją i kładziemy na poprzedniej - ozdabiamy bałwanka (kapelusz, oczy, buzia, nos i guziki)

10. Pląs O jak przyjemnie O jak przyjemnie i jak wesoło (w kręgu naśladujemy chód pingwina) Pingwiny bawią się, się, się (rytmicznie podskakujemy na słowa się, się, się ) Raz nóżka w prawo (wysuwamy nogę w prawą stronę) Raz nóżka w lewo (wysuwamy nogę w lewą stronę ) Do przodu (skaczemy do przodu) Do tyłu (skaczemy do tyłu) I raz, dwa, trzy. (klaszczemy) 11. Gromadzenie słownictwa wokół tematu: Zima dobra zima zła. Zadanie polega na dopisaniu skojarzeń do zalet i wad zimy, np. zabawa lód śnieg sanki zima dobra ślisko zima zła zimno kulig narty bałwan choroby mróz 12. Powrót z wyprawy Powrót do domu samolotem zabawa integracyjna. - zapalanie silników - zapinanie pasów - zaglądanie w okienka - ponowne zapalanie silników - lot według wskazówek prowadzącego - turbulencje - lot - lądowanie 13. Zabawa integracyjna Pranie - zdejmowanie brudnego ubrania - wkładanie do pralki - wlewanie wody - wsypywanie proszku - pranie zasadnicze - płukanie - wykręcanie

- wieszanie - suszenie 14. Informacja zwrotna Uczniowie wypowiadają się w kilku zdaniach na temat Krainy Wiecznych Lodów (położenie, warunki życia, flora i fauna). Uczestnicy wyprawy wymieniają wydarzenie, które wywarło na nich największe wrażenie podczas wyprawy do Krainy Wiecznych Lodów.