Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

Podobne dokumenty
Polscy Nobliści. kandydaci na patrona Naszej Szkoły

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE III SZKOŁY PODSTAWOWEJ WG PROGRAMU KREATOR

1. Obywatel w urzędzie gminy

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

1. W świecie obyczajów i tradycji

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SPOŁECZNYCH GRUPA XXIV

1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

Difunkcyjne pochodne powtórzenie wiadomości

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Poznajemy disacharydy

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Jak zaprezentować się przyszłemu pracodawcy?

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Galeria polskich noblistów: W. Szymborska, Cz. Miłosz, W. Reymont, H. Sienkiewicz, L. Wałęsa

Scenariusz lekcji matematyki: Zastosowanie równań i układów równań do rozwiązywania zadań tekstowych. Scenariusz lekcji

Tworzymy Magiczną Księgę Kucharską Ambrożego Kleksa

A. B. Co warto wiedzieć o aminokwasach?

Orzeczenie i jego określenia

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

2. Metody prezentacji informacji

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Polscy nobliści SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTÓW

2. Tabele w bazach danych

Scenariusz lekcji. opisać etapy projektowania i testowania oprogramowania; wymienić zasady tworzenia przejrzystego interfejsu użytkownika;

Sprawozdanie z projektu edukacyjnego zrealizowanego w Szkole Podstawowej w Raszówce w roku szkolnym 2005/2006 pod hasłem "ŻYJMY ZDROWO!

Rozszerzanie i skracanie ułamków dziesiętnych

Uczeń potrafi określić, w jakich dziedzinach surowce mineralne są wykorzystywane przez człowieka.

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

2. Graficzna prezentacja algorytmów

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

Scenariusz zajęć otwartych dla nauczycieli Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie prowadzonych przez Iwonę Jędrzejewską

ZESPÓŁ SZKÓŁ ROLNICZYCH CKP W BIAŁYMSTOKU. Scenariusz zajęć z MECHANIZACJI ROLNICTWA w klasie I technikum rolniczego

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

Konspekt lekcji z fizyki w klasie I LO

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Konspekt lekcji informatyki/zajęć komputerowych

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Scenariusz lekcji matematyki: Podsumowanie wiadomości o wielomianach rozwiązywanie interaktywnego testu. Scenariusz lekcji

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

Scenariusz lekcji. 1. Informacje wstępne: Data: 16 października 2012r.

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

Własności walca, stożka i kuli.

Interpretacja danych statystycznych 1. Cele lekcji a) Wiadomości b) Umiejętności 2. Metoda i forma pracy 3. Środki dydaktyczne

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Moja wakacyjna przygoda

Karty pracy dla uczniów, plansze ze wzorami kwasów, sprzęt i odczynniki niezbędne do wykonania doświadczeń.

1. Jaką nagrodę Nobla otrzymał Lech Wałęsa: (0-1 pkt) A) literacką B) pokojową C) w dziedzinie ekonomii D) w dziedzinie medycyny A) B ) C ) D)

2. Konfiguracja programu Outlook Express

Czasownik bez tajemnic

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Budowa atomu. Układ okresowy pierwiastków chemicznych. Promieniotwórczość naturalna i promieniotwórczość sztuczna

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

SPIS TREŚCI. Wstęp Scenariusze zajęć z wykorzystaniem płyty Między nami

Jest to patron uniwersalny

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Zagrożenia wynikające z korzystania z korzystania z sieci Internet. Autorka: Agnieszka Kotowicz

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

Scenariusz lekcji. Opracował: Paweł Słaby

2. Co można znaleźć w szufladzie nastolatki? ( Czas Misi

1. Każdy ma swojego dusiołka

Właściwości białek. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. a) Wiadomości. b) Umiejętności. c) Postawy

PROJEKT: Wędrówki po Afryce

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

Scenariusz zajęć Inwestujemy w obligacje

Rodzaje zdań złożonych

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Ja i planeta Ziemia w zadaniach matematycznych. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji.

Scenariusz lekcji. Komputer a prawo niebezpieczeństwo popełnienia przestępstw

Scenariusz lekcji. Metody pracy: Pogadanka, dyskusja, ćwiczenia praktyczne przy komputerze

Przedmiotowy system oceniania oraz wymagania edukacyjne

Przedmiotowy system oceniania na lekcjach chemii. w Gimnazjum w Starym Kurowie

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Temat: Złamania kości i uszkodzenia stawów (2 lekcje)

TEMAT: Podsumowanie wiadomości z działu Atomy i cząsteczki.

Oznaczanie pospolitych gatunków roślin nagonasiennych

Szkic do portretu przy pomocy camery obscury

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Warunki i przebieg fotosyntezy

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

2)Uzależnienie od gier jeden z głównych problemów współczesnej młodzieży

Scenariusz lekcji matematyki dla klasy I Gimnazjum

1. Zarządzanie informacją w programie Access

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA NAUCZYCIELI KLAS 7 8 ORAZ GIMNAZJUM

Transkrypt:

1. 2. Polscy nobliści a. 1. Cele lekcji i. a) Wiadomości Uczeń zna dorobek polskich noblistów oraz zasady przyznawania Nagrody Nobla. ii. b) Umiejętności Uczeń potrafi: samodzielnie wyszukać informacje, Uczeń: zaprezentować informacje, zastosować wiedzę w ćwiczeniu, pracować w zespole. iii. c) Postawy uczy się szacunku dla osiągnięć swoich przodków, kształci umiejętności sprawiedliwej i rzetelnej oceny. b. 2. Metoda i forma pracy Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach. c. 3. Środki dydaktyczne Karty pracy dla uczniów. d. 4. Przebieg lekcji i. a) Faza przygotowawcza Nauczyciel wybiera 2 uczniów, których zadaniem będzie przygotowanie informacji na temat Nagrody Nobla. Pozostałą grupę uczniów dzieli na 6 zespołów i przydziela im zadania. Każdy z 6 zespołów ma za zadanie zebrać informacje na temat przydzielonego polskiego noblisty oraz przygotować się do zaprezentowania dorobku i osiągnięć tych osób zgodnie z zadaniami określonymi w karcie pracy (załącznik 1). Przed zajęciami nauczyciel przygotowuje karty pracy dla grup oraz organizuje salę lekcyjną do pracy zespołów. ii. b) Faza realizacyjna 1. Nauczyciel wprowadza uczniów do tematu lekcji. 2. Zespół pierwszy prezentuje informacje na temat Nagrody Nobla.

3. Grupy prezentują dorobek i osiągnięcia poszczególnych noblistów. 4. Nauczyciel prosi grupy o dokonanie samooceny, zgodnie z kartą oceny (załącznik 2). 5. Nauczyciel prosi o wykonanie ćwiczenia pisemnego (załącznik 3). Wybrani uczniowie prezentują wyniki pracy. iii. c) Faza podsumowująca Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie ćwiczenia. Zadaniem grup jest graficzne przedstawienie danego noblisty, poprzez zilustrowanie w sposób symboliczny jego osiągnięć (załącznik 4). e. 5. Bibliografia 1. http://free.of.pl/d/dragonx/index2.html 2. http://www.polska.pl/info/informacje_o_polsce/noblisci.htm 3. http://www.hknp.pl/i/?section=nobelists załącznik 1. f. 6. Załączniki Noblista:.. i. a) Karta pracy ucznia Zadaniem waszej grupy jest zebranie informacji na temat dorobku polskiego laureata Nagrody Nobla, którego imię i nazwisko zostało wskazane w nagłówku karty pracy. Na zajęciach będziecie musieli zaprezentować wyniki waszych poszukiwań. Zadania szczegółowe: 1. Opracowanie plakatu dotyczącego osiągnięć danego noblisty. 2. Przygotowanie się do wypowiedzi na temat osiągnięć wskazanego noblisty. 3. Zebranie, jeśli to możliwe, rekwizytów związanych z danym noblistą. 4. Aby zadanie wykonać sprawnie, podzielcie się obowiązkami. Na realizację projektu macie 14 dni. załącznik 2. Karta samooceny pracy grupy Wspólnie ustalcie, jaką rolę odgrywali poszczególni członkowie waszej grupy. Określcie, jaki był ich udział oraz jak wykonali swoje zadanie. Imię i nazwisko członka grupy Rola w grupie Zaangażowanie w realizację zadania Ocena wykonanego zadania 1-6 pkt. 1-6 pkt.

załącznik 3. Materiał dla ucznia Uzupełnij tabelę. Dopisz imiona i nazwiska polskich noblistów w pierwsze kolumnie. Noblista Rok Dziedzina 1903 wraz z mężem Piotrem, w dziedzinie fizyki, za odkrycie polonu i radu 1911 w dziedzinie chemii, za pracę nad chemicznymi i fizycznymi właściwościami polonu i radu oraz za prace dotyczące metod wyodrębniania, oczyszczania i pomiaru aktywności pierwiastków promieniotwórczych 1905 w dziedzinie literatury 1924 w dziedzinie literatury, za powieść Chłopi 1983 pokojowa Nagroda Nobla 1980 w dziedzinie literatury, za całokształt twórczości literackiej 1996 literacka Nagroda Nobla Materiał dla nauczyciela Noblista Rok Dziedzina Maria Skłodowska- 1903 wraz z mężem Piotrem, w dziedzinie Curie fizyki, za odkrycie polonu i radu 1911 w dziedzinie chemii, za pracę nad chemicznymi i fizycznymi właściwościami polonu i radu oraz za prace dotyczące metod wyodrębniania, oczyszczania i pomiaru aktywności pierwiastków promieniotwórczych Henryk Sienkiewicz 1905 w dziedzinie literatury Władysław Reymont 1924 w dziedzinie literatury, za powieść Chłopi Lech Wałęsa 1983 pokojowa Nagroda Nobla Czesław Miłosz 1980 w dziedzinie literatury, za całokształt twórczości literackiej

Wisława Szymborska 1996 literacka Nagroda Nobla załącznik 3. Uzupełnij diagram. W pustych polach przedstaw za pomocą rysunków symboli osiągnięcia polskich laureatów nagrody Nobla. Laureaci Nagrody Nobla ii. b) Zadanie domowe Uczniowie przygotowują informacje na temat Nagrody Nobla i laureatów tej nagrody, będących Polakami (załącznik 1). g. 7. Czas trwania lekcji 2 x 45 minut

brak h. 8. Uwagi do scenariusza