TEMAT : TWORZENIE BAZY DANYCH PRZY POMOCY PROGRAMU EXCEL



Podobne dokumenty
Korespondencja seryjna Word 2000

Korespondencja seryjna

Instrukcja obsługi Nowego Punktatora

Access - Aplikacja. Tworzenie bazy danych w postaci aplikacji

Bazy danych Ćwiczenie 1 Instrukcja strona 1 Wersja ogólna

11. KORESPONDENCJA SERYJNA

Scenariusz lekcji. Metody pracy: Pogadanka, dyskusja, ćwiczenia praktyczne przy komputerze

Arkusz kalkulacyjny EXCEL

Wstęp 7 Rozdział 1. OpenOffice.ux.pl Writer środowisko pracy 9

TEMAT : Przykłady innych funkcji i ich wykresy.

Wybierz polecenie z menu: Narzędzia Listy i dokumenty

Ćwiczenia nr 4. Arkusz kalkulacyjny i programy do obliczeń statystycznych

Temat: Organizacja skoroszytów i arkuszy

Tworzenie dokumentu korespondencji seryjnej MS Word

1. Wywiadówka. A. Zawiadomienia dla rodziców

Kolejne osoby możemy wyświetlać naciskając przyciski do przesuwania rekordów.

MS Excel 2007 Kurs zaawansowany Obsługa baz danych. prowadzi: Dr inż. Tomasz Bartuś. Kraków:

Konspekt do lekcji informatyki dla klasy II gimnazjum. TEMAT(1): Baza danych w programie Microsoft Access.

Korespondencja seryjna

Microsoft Access zajęcia 3 4. Tworzenie i wykorzystanie kwerend, formularzy i raportów

Informatyka Arkusz kalkulacyjny Excel 2010 dla WINDOWS cz. 1

Formularze w programie Word

LABORATORIUM 6: ARKUSZ MS EXCEL JAKO BAZA DANYCH

Przygotuj za pomocą tabulatorów element formularza. Utwórz pole tekstowe i sformatuj tak, aby dół napisu w polu był dokładnie nad kropkami.

Sposób tworzenia tabeli przestawnej pokażę na przykładzie listy krajów z podstawowymi informacjami o nich.

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

PRZEBIEG LABORATORIUM

Tworzenie i modyfikowanie wykresów

Przygotuj za pomocą tabulatorów element formularza. Utwórz pole tekstowe i sformatuj tak, aby dół napisu w polu był dokładnie nad kropkami.

Konspekt lekcji redagowanie wiadomości w programie Outlook Express Cele lekcji:

Prezentacja multimedialna MS PowerPoint 2010 (podstawy)

1. Arkusz kalkulacyjny 7

Informatyka Arkusz kalkulacyjny Excel 2010 dla WINDOWS cz. 1

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA

Wymagania edukacyjne z informatyki dla klasy szóstej szkoły podstawowej.

Temat: Kopiowanie katalogów (folderów) i plików pomiędzy oknami

Sposoby sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów

5.2. Pierwsze kroki z bazami danych

Instalacja i obsługa generatora świadectw i arkuszy ocen

1. Zarządzanie informacją w programie Access

BAZY DANYCH Panel sterujący

Scenariusz lekcji. uzasadnić potrzebę przygotowania założeń projektowych bazy danych i określenia celów, do jakich baza danych ma być przeznaczona;

SPIS ILUSTRACJI, BIBLIOGRAFIA

Wymagania na poszczególne oceny w klasach 3 gimnazjum

WyŜsza Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy MS EXCEL CZ.2

Wprowadzanie danych organizacyjnych szkoły

Wprowadzenie do MS Excel

Korespondencja seryjna MS Word Korespondencja seryjna połączenie dwóch programów MS Word i MS Excela

Konspekt lekcji informatyki 2003/2004

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

Dotacje. Jak we wniosku i sprawozdaniu z liczby uczniów uwzględniać uczniów, u których występuje kilka dodatkowych powodów dotacji?

Zanim zaczniesz zadawać pytania, zapoznaj się z harmonogramem ćwiczenia:

UONET+ moduł Dziennik

CEL zapoznanie z programem do tworzenia rysunków i ukazanie możliwości Edytora obrazów do sporządzania rysunków i ikon.

Zastosowanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach mechaniki technicznej

Rozwiązanie ćwiczenia 8a

Edytor materiału nauczania

Informatyka Edytor tekstów Word 2010 dla WINDOWS cz.3

Należy uruchomid program: Start-Wszystkie programy- Microsoft Office- Microsoft Office Access 2007

mcourser platforma edukacyjna z multimedialnymi mlibro Zestaw darmowych aplikacji do zainstalowania

5. Bazy danych Base Okno bazy danych

PLAN METODYCZNY. Cele ogólne: Uczniowie znają podstawowe narzędzia i polecenia wykorzystywane do tworzenia i formatowania tabel. W programie MS Word

Dodawanie klas i zakładanie kont dla uczniów, zarządzanie klasami

Czynności Wychowawców

Tabele przestawne tabelą przestawną. Sprzedawcy, Kwartały, Wartości. Dane/Raport tabeli przestawnej i wykresu przestawnego.

Informatyka Edytor tekstów Word 2010 dla WINDOWS cz.3

UONET. Jak w systemie UONET opisać oddział, do którego uczęszcza uczeń objęty nauczaniem indywidualnym? Tworzenie profili w oddziale

Edytor tekstu OpenOffice Writer Podstawy

Sekretariat Optivum. Jak przygotować listę uczniów zawierającą tylko wybrane dane, np. adresy ucznia i jego opiekunów? Projektowanie listy

MsAccess - ćwiczenie nr 3 (zao) Budowa formularzy

Spotkania z wiedzą webinarium

Instrukcja szybkiej obsługi

Dokumentowanie zajęć realizowanych w ramach kształcenia modułowego

Po wstawieniu tabeli (i zawsze wtedy, gdy w tabeli jest kursor) pojawia się na wstążce nowa grupa zakładek o nazwie Narzędzia tabel.

Kolumna Zeszyt Komórka Wiersz Tabela arkusza Zakładki arkuszy

Korespondencja seryjna - ćwiczenia

NAGŁÓWKI, STOPKI, PODZIAŁY WIERSZA I STRONY, WCIĘCIA

Rejestr uczniów Optivum dla celów naboru do szkół ponadgimnazjalnych. Materiały pomocnicze

INSTRUKCJA OBSŁUGI APLIKACJI HERMES 2007 (egzamin maturalny)

LABORATORIUM 8,9: BAZA DANYCH MS-ACCESS

Wykresy. Informatyka Arkusz kalkulacyjny Excel dla WINDOWS. Excel. cz.4. Wykresy. Wykresy. Wykresy. Wykresy

Obsługa pakietu biurowego OFFICE

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

TWORZENIE FORMULARZY WORD 2007

Świadectwa Optivum. Eksport danych uczniów w formacie SOU z przygotowanego pliku świadectw

UONET+ - moduł Sekretariat. Jak wykorzystać wydruki list w formacie XLS do analizy danych uczniów?

Przewodnik dla każdego po: Dla każdego coś miłego Microsoft Excel 2010

Zastępstwa Optivum. Jak rozpocząć pracę z programem Zastępstwa Optivum w nowym roku szkolnym? Przewodnik. Zakładanie nowej księgi zastępstw

Zakładka Obmiar jest dostępna dla pozycji kosztorysowej w dolnym panelu. Służy do obliczania ilości robót (patrz też p ).

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA

Minimalna wspierana wersja systemu Android to zalecana 4.0. Ta dokumentacja została wykonana na telefonie HUAWEI ASCEND P7 z Android 4.

Scenariusz lekcji. omówić przezroczysty i nieprzezroczysty styl zaznaczania; omówić metody kopiowania, przenoszenia i usuwania fragmentów rysunku;

Rozwiązanie. Uruchom program Access 2007.

Tworzenie kampanii mailowych. Tworzenie kampanii mailowych.

Damian Daszkiewicz Tworzenie strony-wizytówki dla firmy XYZ

UONET+ - moduł Sekretariat

Matematyka grupa Uruchom arkusz kalkulacyjny. 2. Wprowadź do arkusza kalkulacyjnego wartości znajdujące się w kolumnach A i B.

Informatyka Arkusz kalkulacyjny Excel 2010 dla WINDOWS cz. 2

4.Arkusz kalkulacyjny Calc

Instrukcja Arkusz ZSZ

Transkrypt:

Konspekt lekcji TEMAT : TWORZENIE BAZY DANYCH PRZY POMOCY PROGRAMU EXCEL Czas trwania : 3 x 45 min. CELE NAUCZANIA : 1. Poziom podstawowy (ocena dostateczna) o uczeń potrafi założyć bazę danych i wprowadzić bądź usunąć w niej dane dotyczące adresów zamieszkania ich matek o na podstawie tablicy bazy danych potrafi tworzyć rekordy danych i wykonywać na nich podstawowe operacje (wstawić nowy rekord, usunąć istniejący, przejść do następnego itp.) 2. Poziom rozszerzający (ocena dobra) o uczeń potrafi wykorzystać istniejącą bazę danych do znalezienia lub wyznaczenia interesujących go informacji o uczeń potrafi wykonać wydruk korespondencji seryjnej 3. Poziom dopełniający (ocena bardzo dobra) o uczeń potrafi wykorzystać zdobyte umiejętności oraz istniejącą bazę danych do stworzenia analogicznej bazy danych CELE WYCHOWAWCZE : o wdrażanie do staranności wykonania o dbanie o porządek w czasie pracy METODY KSZTAŁCENIA : ćwiczenia praktyczne ZASADY KSZTAŁCENIA : poglądowości, wiązania teorii z praktyką, stopniowania trudności FORMY KSZTAŁCENIA : praca indywidualna ŚRODKI DYDAKTYCZNE : programy; MICROSOFT EXCEL, MICROSOFT WORD PROPONOWANY PRZEBIEG ZAJĘĆ 1. Czynności organizacyjno porządkowe (powitanie klasy, sprawdzenie listy obecności itp.) 2. Uświadomienie celu lekcji Nauczyciel mówi uczniom, czym będą się zajmować na lekcji. Opisuje krótko poszczególne etapy tworzenia bazy danych i przedstawia korzyści związane z jej wykorzystaniem. Nauczyciel przedstawia też kryteria wg których zostanie oceniona praca uczniów. 2. Realizacja tematu lekcji 1. Uruchomienie programu EXCEL Z menu Start wybieramy opcję Programy i dalej nazwę programu MICROSOFT EXCEL. Pojawia się Arkusz kalkulacyjny składający się z komórek uporządkowanych w kolumny (od A) i wiersze (od 1) np. A1.

2. Wpisz do komórek następujące dane : imię i nazwisko, adres (ulica, numer domu, numer mieszkania, kod pocztowy, miejscowość), oraz telefon kontaktowy twojej mamy oraz matek wszystkich pozostałych osób z klasy.

3. Na podstawie danych w Arkuszu 1 otwórz i przejrzyj rekordy bazy danych dotyczące kolejnych uczniów. W celu wykonania tego zadania, należy wybrać polecenie Formularz z grupy Dane. Na ekranie pojawi się okno dialogowe w którym przedstawione są pola rekordu i ich zawartość. Za pomocą przycisków można np. wstawić nowy rekord, usunąć istniejący, przejść do następnego lub poprzedniego rekordu. 4. Tworzenie korespondencji seryjnej Aby wykonać to zadanie, należy z menu Start wybrać opcję Nowy dokument Office, następnie zakładkę Listy i faksy i dalej program KREATOR LISTÓW. Pojawi się dokument zawierający schemat listu, który możemy wypełnić wg własnego uznania:

5. Z opcji proponowanych przez Asystenta pakietu Office wybieramy Wyślij listy na adresy z listy wysyłkowej. Zamykamy Pomocnika korespondencji seryjnej i przystępujemy do tworzenia listu, w formie zaproszenia, na przedstawienie z okazji Dnia Matki. Miejsce na adres odbiorcy pozostawiamy bez zmian, gdyż tam wstawimy pola korespondencji seryjnej, którymi będą dane z naszej bazy danych. Jako tekst listu wprowadzamy zaproszenie dla mamy na przygotowywaną przez nas uroczystość. 6. Jeżeli list jest gotowy, z grupy Narzędzia wybieramy opcję Korespondencja seryjna a następnie w polu POBIERZ DANE wybieramy opcję Otwórz źródło danych, po czym wybieramy naszą nowo utworzoną bazę danych.

7. Następnie zaznaczamy miejsce w liście przeznaczone na wpisanie adresu odbiorcy i z grupy Wstaw pole korespondencji seryjnej wybieramy pola składające się na adres danej osoby: 8. Na zakończenie jeszcze raz uruchamiamy Pomocnika korespondencji seryjnej i wybieramy ostatnią z pozostałych opcji, czyli Scalaj dane z dokumentem i po wykonaniu tej czynności mamy gotowy do wydruku list korespondencji seryjnej:

9. Na podstawie zdobytych wiadomości utwórz nową bazę danych zawierającą nazwiska, przedmioty nauczania oraz oceny roczne kilku uczniów z klasy, korzystając z istniejących już danych. Na Arkuszu 1 zaznacz zakres zawierający nazwiska następnie z menu Edycja wybierz polecenie Kopiuj. Przenieś komórkę aktywną do Arkusza 2 i z menu Edycja wybierz polecenie Wklej. Do skopiowanych komórek dopisz następne z przedmiotami i ocenami. 10. Obliczanie średniej ocen ucznia, przedmiotu, klasy. Aby obliczyć średnią ocen ucznia należy wyznaczyć pustą komórkę i na standardowym pasku narzędzi KLIKNĄĆ na przycisku Wklej funkcję i wybierz = ŚREDNIA( B2 : I2 ). Należy wybrać zakres komórek dla których chcemy obliczyć średnią. Jeżeli odpowiada nam ten zakres, to potwierdzamy go klawiszem ENTER. Analogicznie obliczamy średnią przedmiotu, klasy.

11. Przedstawimy teraz dane na wykresie graficznym.w tym celu należy zaznaczyć zakres komórek, a następnie z paska narzędzi wybieramy kreator wykresów i zaznaczamy odpowiedni wykres. 4) Ocena lekcji Nauczyciel ocenia pracę uczniów i wystawia za nią stopnie wg kryteriów przyjętych w części biernej powyższego konspektu. ( w celach l.) 5) Podsumowanie i utrwalenie wiadomości Nauczyciel podsumowuje lekcję, zwraca uwagę na jej najistotniejsze aspekty, analizuje sytuacje w których uczniowie mieli problemy z wykonaniem poleceń oraz, dla zainteresowanych, podaje dodatkową literaturę. LITERATURA: Informatyka 2000 podręcznik dla uczniów gimnazjum cz.1, wyd. Czarny Kruk, Bydgoszcz, 2001. Exel- ćwiczenia praktyczne, wyd. Helion, Warszawa, 2000.