SCENARIUSZ ZAJĘĆ 1 Temat: Czujny jak Tygrys. Cele ogólne: rozwijanie myślenia przyczynowo skutkowego, rozwijanie umiejętności uczestniczenia w ruchu drogowym, doskonalenie umiejętności rozpoznawania numerów telefonów służb ratunkowych. Cele szczegółowe: Uczeń: potrafi wypowiedzieć się na określony temat, jest odpowiedzialny za własne postępowanie, zna numery alarmowe, przyporządkowuje numery telefonów alarmowych do poszczególnych służb, wie, jak należy zachować się w sytuacjach zagrożenia, potrafi zastosować zdobytą wiedzę w praktyce, umiejętnie współpracuje w grupie, uzupełnia zdania właściwymi wyrazami, recytuje wiersz. Metody pracy: podająca działań praktycznych Formy pracy: indywidualna grupowa Środki dydaktyczne: karty pracy, kredki, ołówek, wiersz Ważne numery Wybrane treści programowe: I. 1.1, 1.2, 1.5, 2.1, 2.3, 2.6, 4.1, III. 1.1, 1.10, IV. 2.1, 2.2, 2.3, 2.5, 2.11, 1
Przebieg zajęć: 1. Wprowadzenie do tematu zajęć, podanie celu zajęć Nauczyciel informuje uczniów, że na dzisiejszych zajęciach zostaną zapoznani, utrwalą numery telefonów służb ratunkowych i poznają zasady informowania służb o niebezpiecznych sytuacjach. 2. Połącz numer telefonu z samochodem służb ratunkowych i osobą, która w nich pracuje karta pracy nr 1 Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy z ilustracjami samochodów: straży pożarnej, policji, karetki pogotowia, policjanta, strażaka, lekarza oraz numerami telefonów. Uczniowie łączą ilustracje. 3. Wypełnij luki w zdaniach karta pracy nr 2 Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy. w klasie I zdania czyta nauczyciel lub dobrze czytające dziecko uzupełniają luki wyrazami z tabeli, w klasach II i III uczniowie czytają i uzupełniają samodzielnie. 4. Zapoznanie ze sposobem informowania służb ratunkowych Nauczyciel przedstawia zasady informowania o sytuacji zagrażającej życiu. Omawia poszczególne kroki postępowania podczas rozmowy: 1. Przedstaw się. 2. Powiedz, ile masz lat. 3. Powiedz, gdzie się znajdujesz. 4. Powiedz, co się stało i dlaczego potrzebna jest pomoc. 5. Ważne, by przypominać dzieciom, że w takiej sytuacji powinny starać się być spokojne, odpowiadać na wszystkie pytania i uważnie słuchać osoby, z którą rozmawiają. Pamiętajcie! Jeśli w domu wybuchnie pożar należy od razu powiadomić o tym osobę dorosłą. Jeśli dziecko jest samo w domu, powinno jak najszybciej wybiec z niego, zamykając najlepiej drzwi za sobą, by zapobiec rozprzestrzenianiu się pożaru. Po opuszczeniu domu trzeba jak najszybciej powiadomić dorosłego o groźnej sytuacji. Dziecko nie powinno zbliżać się do płonącego budynku. Po straż pożarną należy dzwonić będąc dopiero w bezpiecznym miejscu nie w środku zagrożonego domu. Jeśli dziecko poczuje gaz, natychmiast powinno powiadomić o tym dorosłych. Nie wolno włączać urządzeń elektrycznych i świateł oraz zapalać zapałek czy zapalniczek. Należy szeroko otworzyć okno i wyjść na zewnątrz budynku. 2
5. Scenki dramowe Uczniowie odgrywają scenki, w których istnieje jakieś zagrożenia, np. kolega spadł z huśtawki, uderzył się w głowę i jest nieprzytomny; na placu zabaw płonie kosz na śmieci; w sklepie ukradziono portfel starszej pani. Uczniowie wybierają numer telefonu właściwych służb i odgrywają scenę rozmowy. 6. Wykreślanka karta pracy nr 3 Nauczyciel rozdaje kartę pracy, na której uczniowie wykreślają nazwy służb ratunkowych wokół hasła numery alarmowe praca w parach. Powtarzają również numery telefonów, na które można dzwonić. 7. Nauka na pamięć wiersza karta pracy nr 4 (wykorzystany wiersz pochodzi ze strony Małgorzaty Lary) WAŻNE NUMERY: Znam już na pamięć numery alarmowe, Gdy zajdzie potrzeba - w głowie są gotowe, 997 - tu policję się wzywa, 998 - staż pożarna przybywa, 999 - ważne życie i zdrowie, Jedzie na sygnale szybkie pogotowie. W razie zagrożenia korzystam z nich śmiało, Lecz nigdy dla zabawy gdy nic się nie stało! 997 policja pędzi już. 998 strażacy są tuż, tuż. 999 karetka do nas jedzie. Poradzę sobie teraz w największej nawet biedzie! 3
Karta pracy nr 1 scenki dramowe 999 998 997 Karta pracy nr 2 uzupełnianie tekstu Zadzwonię pod numer. przyjedzie karetka pogotowia. Będzie się mną zajmował. Zadzwonię pod numer 997 przyjedzie.. w samochodzie będzie Zadzwonię pod numer przyjedzie., pomocy udzieli strażak. Międzynarodowy Numer Alarmowy to.. 999 lekarz policja 998 straż pożarna 112 policjant 4
Karta pracy nr 3 wykreślanka Karta pracy nr 4 nauka wiersza WAŻNE NUMERY Znam już na pamięć numery alarmowe, Gdy zajdzie potrzeba - w głowie są gotowe, 997 - tu policję się wzywa, 998 - staż pożarna przybywa, 999 - ważne życie i zdrowie, Jedzie na sygnale szybkie pogotowie. W razie zagrożenia korzystam z nich śmiało, Lecz nigdy dla zabawy gdy nic się nie stało! 997 policja pędzi już. 998 strażacy są tuż, tuż. 999 karetka do nas jedzie. Poradzę sobie teraz w największej nawet biedzie! 5