Justyna Klimczyk j_klimczyk@poczta.onet.pl Nauczyciel informatyki Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Kleszczowie



Podobne dokumenty
ROZDZIAŁ 9. ARKUSZ KALKULACYJNY. Lekcja 24. Temat: Proste zastosowania arkusza kalkulacyjnego funkcja SUMA

Teraz bajty. Informatyka dla szkoły podstawowej. Klasa VI

Teraz bajty. Informatyka dla szkoły podstawowej. Klasa VI

Wymagania na poszczególne oceny szkolne dla klasy VI. (na podstawie Grażyny Koba, Teraz bajty. Informatyka dla szkoły podstawowej.

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

Temat: Arkusze kalkulacyjne. Program Microsoft Office Excel. Podstawy

Wymagania edukacyjne z informatyki dla uczniów klas VI SP nr 53 w Krakowie w roku szkolnym 2019/2020

WYMAGANIA EDUKACYJNE. Informatyka Szkoła Podstawowa Klasa 4 NA ŚRÓDROCZNĄ I ROCZNĄ OCENĘ KLASYFIKACYJNĄ

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH dla uczniów klas IV Szkoły Podstawowej nr 47 im. Jana Klemensa Branickiego w Białymstoku

Sposoby sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów

Wykonujemy obliczenia w arkuszu kalkulacyjnym

Ćwiczenia Skopiować do swojego folderu plik cwiczenia-kl.ii.xls, a następnie zmienić jego nazwę na imię i nazwisko ucznia

Historia informatyki

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z INFORMATYKI. dla uczniów klas VI SP1 w Szczecinku

WYMAGANIA EDUKACYJNE zajęcia komputerowe

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Sposoby prezentacji problemów w statystyce

Zaokrąglanie liczb Adresowanie względne i bezwzględne Automatyczne podejmowanie decyzji Porządkowanie tabeli danych

Krótki przewodnik po Open Calc

prosta baza danych (nawet trochę bardziej niż prosta) tworzenie dokumentów (zwłaszcza z dużą ilością tabel lub o tabularycznej

Scenariusz lekcji. Metody pracy: Pogadanka, dyskusja, ćwiczenia praktyczne przy komputerze

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KLASY IV A Z UŻYCIEM TIK

Wykonujemy obliczenia w arkuszu kalkulacyjnym

Kolumna Zeszyt Komórka Wiersz Tabela arkusza Zakładki arkuszy

Wymagania edukacyjne z informatyki dla klasy szóstej szkoły podstawowej.

OBLICZENIA I STATYSTYKA FORMUŁY I FUNKCJE

Zastosowanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach mechaniki technicznej

Przewodnik dla każdego po: Dla każdego coś miłego Microsoft Excel 2010

Informatyka KONSPEKT LEKCJI W SZKOLE PONADGIMNAZJALNEJ

Wprowadzenie do MS Excel

Technologia Informacyjna. Arkusz kalkulacyjny

TEMAT : Przykłady innych funkcji i ich wykresy.

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny. z przedmiotu Informatyki. w klasie VI

Co to jest arkusz kalkulacyjny?

MS Excel. Podstawowe wiadomości

SCENARIUSZ LEKCJI W KLASIE I GIMNAZJUM

Prezentujemy dane na wykresie w arkuszu kalkulacyjnym

BIBLIOTEKA LOKALNE CENTRUM WIEDZY PRAKTYCZNEJ PRZEWODNIK PO NARZĘDZIACH WARSZTAT NR 1: ARKUSZE KALKULACYJNE - MINI SKRYPT

Excel zadania sprawdzające 263

Formuły formułom funkcji adresowania odwoływania nazwy Funkcja SUMA argumentami SUMA

Pracownia Informatyczna Instytut Technologii Mechanicznej Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki. Podstawy Informatyki i algorytmizacji

Podręcznik do zajęć komputerowych dla szkoły podstawowej Zajęcia Komputerowe dla Szkoły Podstawowej klasy IV-VI

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE STOPNIE Z INFORMATYKI W KLASIE IV

Zakładka Obmiar jest dostępna dla pozycji kosztorysowej w dolnym panelu. Służy do obliczania ilości robót (patrz też p ).

Zagadnienia: Program ten umożliwi Tobie między innymi: tworzenie arkuszy kalkulacyjnych wyszukiwanie i analizę danych tworzenie wykresów (diagramów)

TEMAT : TWORZENIE BAZY DANYCH PRZY POMOCY PROGRAMU EXCEL

Excel formuły i funkcje

Wstęp 7 Rozdział 1. OpenOffice.ux.pl Writer środowisko pracy 9

Arkusz kalkulacyjny MS EXCEL ĆWICZENIA 4

Arkusz kalkulacyjny. R. Robert Gajewski omklnx.il.pw.edu.pl/~rgajewski

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

EXCEL. Rozpoczynanie pracy z programem EXCEL. Interfejs EXCEL. Zaznaczanie komórek

Scenariusz lekcji matematyki w klasie pierwszej szkoły ponadgimnazjalnej z wykorzystaniem komputerów.

Wprowadzenie do formuł i funkcji

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH DLA KLASY SZÓSTEJ W ZAKRESIE WIADOMOŚCI I UMIEJĘTNOŚCI UCZNIÓW

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH DLA UCZNIÓW KLAS IV-VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 IM. ADAMA MICKIEWICZA W SZCZECINKU

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Rozkład materiału do zajęć z informatyki. realizowanych według podręcznika

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z INFORMATYKI dla klasy III gimnazjalnej, Szkoły Podstawowej w Rychtalu

Arkusz kalkulacyjny Excel

WyŜsza Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy MS EXCEL CZ.2

Praktyczne wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego w pracy nauczyciela część 1

Wymagania edukacyjne z matematyki dla klasy pierwszej zasadniczej szkoły zawodowej

KRYTERIA I WYMAGANIA EDUKACYJNE INFORMATYKA KLASA III GIMNAZJUM

Konspekt lekcji z fizyki z zastosowaniem technologii komputerowej. (ścieżka edukacyjna medialna)

Informatyka Arkusz kalkulacyjny Excel 2010 dla WINDOWS cz. 2

Wymagania edukacyjne z informatyki w klasie VIII

Temat: Odczytywanie informacji.

INFORMATYKA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. ARKADEGO FIEDLERA W PRZEŹMIEROWIE

Konferencja regionalna projektu Wdrożenie podstawy programowej kształcenia ogólnego w przedszkolach i szkołach

Technologie informacyjne: Arkusz kalkulacyjny

Grażyna Koba, Poradnik metodyczny. Informatyka dla gimnazjum Program nauczania wymagania na oceny PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA KLASA II

Informatyka Arkusz kalkulacyjny Excel 2010 dla WINDOWS cz. 2

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH DLA KLASY V

Ćwiczenie 6 MS EXCEL

TABELE I WYKRESY W EXCELU I ACCESSIE

Ćwiczenie 1 - Arkusze kalkulacyjne

Ćwiczenia nr 4. Arkusz kalkulacyjny i programy do obliczeń statystycznych

W pustym arkuszu utwórz automatycznie tabliczkę mnożenia w zakresie od 1*1 do 25*25.

1. Umieść kursor w miejscu, w którym ma być wprowadzony ozdobny napis. 2. Na karcie Wstawianie w grupie Tekst kliknij przycisk WordArt.

Rozkład materiału nauczania

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia interaktywne, zabawa ruchowa.

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

ECDL/ICDL Arkusze kalkulacyjne Moduł B4 Sylabus - wersja 5.0

Wymagania edukacyjne z zajęć komputerowych w klasie 6

PLAN METODYCZNY NR 1

Wymagania Uczeń zna zasady bezpiecznej pracy z komputerem. Uczeń stosuje się do regulaminu szkolnej pracowni komputerowej.

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

SCENARIUSZ LEKCJI. Wielomiany komputerowe wykresy funkcji wielomianowych

Spis treści Szybki start... 4 Podstawowe informacje opis okien... 6 Tworzenie, zapisywanie oraz otwieranie pliku... 23

Sposób tworzenia tabeli przestawnej pokażę na przykładzie listy krajów z podstawowymi informacjami o nich.

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI DLA KLASY 3 TECHNIKUM UZUPEŁNIAJĄCEGO

Arkusz kalkulacyjny. Technologia Informacyjna Lekcja 38-39

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: O czym mówią współczynniki funkcji liniowej? - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

ROZDZIAŁ 9. ARKUSZ KALKULACYJNY. W tym rozdziale: dowiesz się: nauczysz się: poznasz: krok po kroku. pod okiem nauczyciela. ćwiczenie.

I. EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA

Transkrypt:

Justyna Klimczyk j_klimczyk@poczta.onet.pl Nauczyciel informatyki Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Kleszczowie Scenariusz lekcji informatyki klasa V Temat : Zbieramy i opracowujemy dane Cel lekcji: Wykonywanie prostych obliczeń w arkuszu kalkulacyjnym. Przedstawienie graficzne różnych zależności Nowe pojęcia wprowadzone na lekcji: dane; arkusz kalkulacyjny; komórka arkusza, adres komórki; obliczenia w arkuszu; uaktualnianie arkusza; porządkowanie, sortowanie; wykres: słupkowy, kołowy i inne; abak, abakus, liczydło, soroban; Zdobyte umiejętności: Uczeń potrafi wypełniać komórki arkusza kalkulacyjnego napisami i liczbami; stosować wbudowane w arkusz funkcje, np: obliczanie sumy i porządkowanie danych; tworzyć wykres dla danych z tabeli; dokonać zmiany w arkuszu. Pomoce dydaktyczne: podręcznik (Informatyka. Podręcznik dla ucznia szkoły podstawowej; WSiP), program TI 99 (Nauka i spotkania z komputerem; WSiP) Przybornik - Licz; Dodatkowe materiały do zajęć: wzory ankiet do zadań z podręcznika; różnego rodzaju wykazy liczb np.: tabela z wielkościami kontynentów. Czas realizacji tematu: 4 x 45 min. Planowany przebieg zajęć Omówienie zasad pracy z arkuszem kalkulacyjnym. Zebranie danych niezbędnych do realizacji ćwiczeń. Umieszczenie danych w komputerze. Ilustrowanie danych wykresami. Wykonywanie obliczeń w arkuszu kalkulacyjnym. Zmiana zawartości arkusza. Stosowanie podwójnych wykresów. Porządkowanie danych. 1

Ciekawostki abak, soroban. Ustne podsumowanie tematu. Realizacja ćwiczenia podsumowującego. Ocenienie ćwiczenia. Realizacja tematu Zbieramy dane Uczniowie z pomocą przygotowanych przez nauczyciela ankiet gromadzą niezbędne do dalszej pracy dane. Umieszczamy dane w komputerze Arkusz kalkulacyjny to komputerowa wersja tabeli. Jej kolumny oznaczone są kolejnymi literami A, B, C... a wiersze kolejnymi liczbami 1, 2, 3.... Dzięki temu każda komórka ma swój adres jest on złożeniem litery kolumny i numeru wiersza np.: A1, B4 funkcje porządkowania danych funkcja sumowania oznaczenia kolumn oznaczenia wierszy kursor arkusza komórka bieżąca B6 przyciski pozwalające tworzyć wykresy danych z arkusza Do komórek arkusza kalkulacyjnego można wprowadzać następujące dane: liczby, tekst, wzory określające działania na zawartościach innych komórek lub korzystające z dostępnych w arkuszu funkcji. Dane w arkuszu wprowadzane są do komórki bieżącej. Liczby wpisywane w komórkach są wprowadzane jako stałe wartości. Wszystkie liczby są wyrównywane do prawej krawędzi komórki. 2

Tekst jest ciągiem znaków rozpoczynających się do litery. W przypadku wprowadzania do komórki tekstu dłuższego od jej szerokości, zaleca się zwiększyć szerokość komórki do właściwych rozmiarów, ponieważ w przeciwnym wypadku będziemy widzieli tylko fragment tekstu. Wprowadź do komputera dane zgromadzone przez Ciebie w ankiecie. Ilustrujemy dane wykresami Liczby zapisane w arkuszu jest łatwiej porównywać, gdy przedstawiamy je na rysunku. Rysunki takie nazywają się wykresami. Najpopularniejszymi typami wykresów są: wykres słupkowy i wykres kołowy. Aby zilustrować dane z tabeli wykresem należy wybrać jeden z przycisków 3

Wykonaj wykres prezentujący dane wprowadzone przez Ciebie do komputera. Zapisz komputerową kartkę z tabelą i wykresem pod nazwą Urodziny. Wykonujemy obliczenia w arkuszu kalkulacyjnym W komórce arkusza kalkulacyjnego nie tylko można zapisywać liczby i tekst, ale również wykonywać działania na liczbach, znajdujących się w innych komórkach. Do wykonywania działań na liczbach i zawartościach innych komórek służą wzory (formuły). W przypadku działań na liczbach dopuszczalne są następujące operatory arytmetyczne: + dodawanie - odejmowanie / dzielenie * mnożenie We wzorach mogą występować liczby i odwołania do komórek poprzez podanie ich adresów. Definicję wzoru rozpoczynamy znakiem = np.: =A1*B1+5 We wzorach można także korzystać z funkcji, które daje nam do dyspozycji program np.: zapis = B1+B2+B3+B4 można zastąpić zapisem, w którym wykorzystano wewnętrzną funkcję arkusza kalkulacyjnego = SUMA(B1:B4) Po wpisaniu do komórki formuły i potwierdzeniu jej klawiszem Enter, pojawia się w tej komórce wynik zapisanego wzoru. Podsumuj wartości liczbowe w kolumnie B, sprawdzając tym samym, czy wszyscy uczniowie zostali wzięci pod uwagę podczas przeprowadzania ankiety. Zmieniamy zawartość arkusza W arkuszu kalkulacyjnym można łatwo zmienić zawartość komórek. Zmiana zawartości jednej komórki automatycznie przenosi się do innych komórek, w których wielkości zależą od tej zmienionej komórki. Podobnie dzieje się z wykresem jeśli wartości w tabeli ulegają zmianie, to zmienia się również wykres odpowiadający tabeli. Zmień jedną z wartości liczbowych w tabeli. Zaobserwuj, jak zmiana wpłynęła na zawartość innych komórek w tabeli oraz wygląd wykresu reprezentującego dane. Podwójne wykresy Jeżeli w tabeli znajduje się większa ilość danych np.: kolumna Liczba urodzeń zostanie zastąpiona dwiema kolumnami Chłopcy i Dziewczęta, wówczas wykres przedstawiający dane z tabeli będzie wykresem 4

podwójnym. Typami wykresów, które możemy w tym przypadku wykorzystać są: wykres podwójny słupkowy, wykres łodygowo-liściasty itp. Na podstawie danych z ankiety zmień wygląd tabeli. Utwórz osobne kolumny dla chłopców i dla dziewcząt. Zmień odpowiednio nagłówki kolumn, umieść sumy u dołu obu kolumn, zmień odpowiednio wykres. Zapisz kartkę z otrzymanym arkuszem pod nazwą Urodziny rozdzielone. Porządkujemy dane Dane umieszczone w tabeli można porządkować (sortować) według wybranej przez nas kolumny z danymi. Służą do tego przyciski: Uporządkuj malejąco Uporządkuj rosnąco Aby uporządkować dane w tabeli należy: wybrać kolumnę według której będziemy porządkować dane, przez kliknięcie na jej nazwie nacisnąć jeden z przycisków, aby uporządkować wiersze tabeli Posortuj dane w tabeli według kolumny zawierającej informacje dotyczące urodzin dziewcząt. Zapisz zmienioną kartkę pod nazwą Posortowana tabela. Ciekawostki W wykopaliskach między Mezopotamią i Indiami datowanych na X wiek p.n.e., odnaleziono ślady systematycznych metod znajdowania wyniku najprostszych operacji za pomocą specjalnie przygotowanych i poukładanych kamieni. Początkowo kamienie układano w rzędach na piasku tworząc w ten sposób plansze obliczeniowe, które nazywano abakami (abakusami). Później zaczęto nawlekać kamienie na pręty, tworząc liczydła, czyli kompletne i przenośne przyrządy do obliczeń. Liczydła przeżywały swój renesans w wiekach średnich wtedy np.: ukształtował się japoński soroban, który do dzisiaj, w dobie komputerów, jest wykorzystywany w szkołach japońskich, niewielkich sklepikach i urzędach, np.: na poczcie. 5

Wykorzystując dane z Tabeli 1, sporządź komputerową tabelę z wielkościami kontynentów. Następnie utwórz dla tej tabeli wykres słupkowy i kołowy. Na ich podstawie odpowiedz na pytania: Jakich informacji o kontynentach dostarcza Ci wykres słupkowy? Co możesz odczytać z wykresu kołowego? Ćwiczenie podsumowujące: Wykorzystując dane zawarte w Tabeli 2: utwórz w arkuszu kalkulacyjnym tabelę przedstawiającą te dane; uporządkuj miejscowości w zależności od temperatury, zaczynając od miejsca najchłodniejszego; w komórce B13 umieść formułę pozwalającą obliczyć średnią temperaturę tego dnia w podanych miastach. Możesz to zrobić na dwa sposoby: ze wzoru na średnią arytmetyczną lub posługując się wewnętrzną funkcją arkusza ŚREDNIA, która ma podobną postać do funkcji SUMA; zilustruj dane wykresem słupkowym; zapisz kartkę pod nazwą Ćwiczenie podsumowujące; wydrukuj kartkę z tabelą i wykresem. Załącznik Pory roku Liczba urodzeń Chłopcy Dziewczęta Zima Wiosna Lato Jesień Tabela 1. Wielkość kontynentów i wód na kuli ziemskiej Kontynent/Ocean Wielkość w tys. km 2 Europa 10498 Azja 43608 Afryka 30335 Ameryka Północna 25349 Ameryka Południowa 17835 Oceania (z Australią) 8923 Antarktyda 14000 Ocean Atlantycki 82217 Ocean Indyjski 73481 Ocean Spokojny 165384 6

Tabela 2. Temperatura w wybranych miastach Polski Nazwy miast Temperatura w C Szczecin 23 Gdynia 25 Białystok 19 Poznań 24 Warszawa 26 Wrocław 22 Lublin 20 Opole 22 Zakopane 18 Rzeszów 21 7