Joanna Girguś, SP nr 3 w Tomaszowie Lub. Małgorzata Nowosielecka, SP nr 3 w Tomaszowie Lub. Teresa Puchacz, Sp w Łuszczaczu Marzena Wnuk Więcławek, SP nr 3 w Tomaszowie Lub. Scenariusz zajęć z języka polskiego z cyklu Praca z lekturą Zeszyt w kratkę ks. Jana Twardowskiego, frg O dokładnej robocie TEMAT: Praca pracy nierówna. CELE KSZTAŁCENIA: Cel główny: Motywacja uczniów do dokładnej i solidnej pracy. Cele operacyjne: uczeń - wskazuje cechy charakteru opisywanych postaci; - wyjaśnia trudne dla niego słowa; - potrafi odnaleźć w tekście elementy humorystyczne; - wie, jaki jest język utworu; - rozpoznaje części mowy; - rozumie sens przysłów; - posługuje się synonimami; - wypowiada się na dany temat, wyrażając swoja opinię; - czyta tekst ze zrozumieniem, wyszukuje w nim potrzebne dane. TREŚCI EDUKACYJNE Z PODSATWY PROGRAMOWEJ: 1. Pojęcia nadawcy i odbiorcy, sposoby rozpoznawania intencji wypowiedzi (np. pytam, odpowiadam, informuję, proszę). 2. Właściwości opowiadania, opisu, dialogu oraz prostych form użytkowych. 10.Pojęcia: fikcja literacka, świat przedstawiony, nadawca, odbiorca, podmiot mówiący, narracja, przenośnia, rytm. 12. Terminy: bohater, wątek, akcja, autor, narrator, epitet, porównanie, wyraz dźwiękonaśladowczy, rym, zwrotka, refren, baśń, opowiadanie, powieść, proza, poezja. METODY KSZTAŁCENIA: metoda ekspresyjno- eksponująca, metoda dyskusji, pogadanka. FORMY ORGANIZACYJNE: praca zbiorowa, praca w parach, praca indywidualna. ŚRODKI I MATERIAŁY DYDAKTYCZNE: tekst ks. Jana Twardowskiego pt. O dokładnej robocie, załączniki 1,2,3 przygotowane przez n-la. CZAS TRWANIA: 45 min Scenariusz może być realizowany w klasach IV-VI szkoły podstawowej.
TOK LEKCJI I. WPROWADZENIE 1. Uczniowie po cichu czytają tekst pt. O dokładnej robocie. 2. Krótka analiza polegająca na wyjaśnieniu niezrozumiałych słów, np. winnica, ambona, kropielnica. II. ROZWINIĘCIE 1. Wyjaśnienie wyrazu robota poprzez dopisanie synonimów, np. zawód zadanie praca ROBOTA zajęcie fucha N-l pyta: Jakie wyrazy powstały? (synonimy, wyrazy bliskoznaczne) 2. Stworzenie schematu na temat: Jaka może być praca? Uczniowie dopisują określenia, np.: dokładna fizyczna lekka PRACA ciężka umysłowa niedokładna N-l pyta: Jakie części mowy tworzą uzupełnienie schematu? (przymiotniki) 3. Podanie i zapisanie tematu lekcji. 4. Pogadanka na temat I części tekstu (I akapit). O kim jest mowa? Co oni robią? Gdzie pracują? Jak określilibyście zajęcie robotników? 5. Praca w parach. Uzupełnienie tabelki na podstawie II akapitu tekstu (załacznik 1): Odczytanie wyników pracy przez chętnych uczniów. Wspólna analiza: wskazanie kontrastu występującego po obu stronach tabeli, nazwanie i uzasadnienie cech charakteru bohaterów tego fragmentu, dojście do wniosku, że aby dobrze wykonać jakiekolwiek zadanie, trzeba się przyłożyć. 6. Wyrażenie opinii uczniów na temat ich pracy. Odpowiedź na pytanie: Czy utożsamiają się z podejściem do pracy chłopca, czy dziewczynki? (Uzasadnienie, podanie przykładów)
7. Praca w parach. Rozsypanka wyrazowa z przysłów dotyczących pracy. Ułożenie i omówienie ich znaczenia (załącznik 2). 8. Pogadanka. Czy można żyć bez pracy? Jakie są konsekwencje braku zajęcia? Czy są zawody, gdzie dokładna, solidna praca nie jest wymagana? A w których liczy się bardziej? Jak sądzicie, co potrzebne jest do tego, aby swoją pracę wykonywać solidnie? ( przygotowanie, nauka, zainteresowania, powołanie) Co to znaczy powołanie? Czy są zawody, gdzie powołanie jest niezbędne? (lekarz, ksiądz, nauczyciel) 9. Głośne odczytanie ostatniej części utworu (ostatni akapit). Omówienie i wspólne wyciągnięcie wniosku: Efekt pracy nie zależy od długości jej wykonywania. 10. Kalambury lub pantomima w wykonaniu chętnych uczniów: pokazanie zwierząt symbolizujących rożne cechy, np: - pracowitość mrówka, pszczółka; - spryt lis; - upór osioł; - powolność ślimak, żółw. 11. Ciekawostki, humor słowny z tekstu, np.: kwiaty wielkie więdną szybciej niż małe ; każda pchła cieszy się, kiedy schodzi na psy III. PODSUMOWANIE 1. Krzyżówka podsumowująca lekcję, którą uczniowie rozwiązują samodzielnie i krótko wyjaśniają hasło (załącznik 3) 2. Ocena pracy i aktywności uczniów. 3. Praca domowa. Wypowiedź pisemna nt.,,moje plany i marzenia związane z karierą zawodową.
ZAŁACZNIK 1 Uzupełnijcie tabelkę na podstawie na podstawie fragmentów tekstu EFEKTY PRACY CHŁOPCA EFEKTY PRACY DZIEWCZYNKI
ZAŁĄCZNIK 2 Ułóżcie przysłowia dotyczące pracy. Zastanówcie się, jakie mają znaczenie. PRACA HAŃBI NIE ŻADNA PRACA. PŁACA, TAKA JAKA PRZERABIA PRACA ZŁOTO, SŁOMĘ OCHOTĄ W Z WZBOGACA, PRACA LUDZI PILNOŚĆ PRACA, NA STRAŻY, GDZIE SIĘ WEJŚĆ NIE WAŻ Y. BIEDA TAM
ZAŁĄCZNIK 3 Rozwiąż krzyżówkę. Hasło jest dokończeniem znanego przysłowia. BEZ PRACY NIE MA. 2 3 4 5 6 7 1. Autor omawianego dzisiaj tekstu. 2. Jak należy wykonywać pracę? 3. Owad, symbol pracowitości. 4. Główne zajęcie ucznia. 5. Bohaterowie pierwszego akapitu tekstu. 6. Inaczej praca. 7. Ma go każdy uczeń do różnych przedmiotów.