Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Agnieszka Wysocka Obszar podstawy programowej: 1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych. Grupa wiekowa: 4 latki Blok tematyczny: Jestem przedszkolakiem, zgodnie się bawię z innymi Temat: Moja rodzina. Cele operacyjne: Dziecko: potrafi wymienić członków swojej rodziny, a także powiedzieć kilka zdań na temat swoich najbliższych; posługuje się wybranym instrumentem perkusyjnym podczas wykonywania piosenki; posługuje się gestem oraz ruchem w zabawach parateatralnych; rozwija koordynację wzrokowo ruchową. Wykaz nabywanych umiejętności, ujętych w podstawie programowej jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole: Dziecko: zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym; uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej; śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, tańcach, muzykowaniu; dysponuje sprawnością rąk i koordynacją wzrokowo - ruchową potrzebną do rysowania, wycinania, nauki pisania; interesuje się urządzeniami technicznymi (np. używanymi w gospodarstwie domowym), próbuje rozumieć, jak one działają, zachowuje ostrożność przy korzystaniu z nich; obdarza uwagą dzieci oraz dorosłych, aby rozumieć to, co mówią, a także czego oczekują; grzecznie zwraca się do innych osób w domu, w przedszkolu, na ulicy; dba o członków swojej rodziny na miarę swoich możliwości (np. przygotowuje niespodzianki, wykonuje dla nich prezenty, pomaga w obowiązkach domowych); przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych; przewiduje, w miarę swoich możliwości, jakie będą skutki czynności manipulacyjnych na przedmiotach (wnioskowanie o wprowadzanych oraz obserwowanych zmianach); tworzy muzykę korzystając z instrumentów perkusyjnych (i innych przedmiotów), a także improwizuje ją ruchem; potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać, a także zapamiętać to, co jest przedstawione na ilustracjach;
wymienia imiona oraz nazwiska osób bliskich, wie, gdzie pracują, czym się zajmują. Treści kształcenia: kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie); uważne słuchanie wypowiedzi innych osób; wzmacnianie więzi oraz relacji rodzinnych; nazywanie wykonywanych zawodów przez swoich rodziców; kształtowanie świadomości własnej roli w rodzinie, a także ról poszczególnych jej członków; wzajemna pomoc i szacunek dla członków rodziny; wzbogacanie oraz rozwój mowy (wyraźne mówienie, bogacenie słownictwa czynnego); posługiwanie się w zabawie mimiką, gestem, ruchem; rozwijanie koordynacji wzrokowo ruchowej; znajomość wyglądu i nazw wybranych instrumentów perkusyjnych; rozwijanie wrażliwości muzycznej; kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo na zajęciach ruchowych w sali oraz na powietrzu. Opis sposobu realizacji: Lp. Część dnia aktywności dziecka I. Zajęcia poranne II. Zajęcia dydaktyczne Przebieg zajęć 1.Schodzenie się dzieci, przywitanie. Zabawy swobodne w kącikach zainteresowań. 2. Moja rodzina: rozwijanie czynnego słownika dziecka. 3. Bułeczki: zabawa ruchowa według metody W. Sherborne. 1. Zgadnij, co powiedziałam?: zabawa kształcąca słuch fonemowy. Warunki pobudzające aktywność/uwagi o realizacji Dzieci bawią się swobodnie w wybrane przez siebie zabawy. Nauczyciel (N) zaprasza dzieci do zajęcia miejsca na dywanie. Zachęca je do swobodnych wypowiedzi na temat najbliższych im osób. Scenariusz zabawy w: Opis i planowanie zajęć według Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, Marta Bogdanowicz i Dariusz Okrzesik, wyd. Harmonia, Gdańsk 2006, s. 115. N zaprasza dzieci do wspólnej zabawy - mówi sylabami nazwy członków rodziny: ma-ma, ta-ta, sio-stra, bab-cia itp.
III. Zajęcia popołudniowe 2. Najważniejsza jest rodzina: zachęcenie dzieci do wysłuchania piosenki śpiewanej przez N, krótkie omówienie tekstu piosenki, nauka słów refrenu. 3. Zaśpiewamy, zagramy: próba wspólnego zaśpiewania refrenu piosenki oraz gry na instrumentach perkusyjnych. 4. Pieczemy tort dla naszej rodziny!: zabawa ruchowa. 5. Tort dla mojej rodziny: zabawa plastyczna - ozdabianie szablonu tortu za pomocą plasteliny. 6. Pobiegajmy razem!: zabawy ruchowe na powietrzu. 1. Tort: rozwijanie spostrzegawczości i logicznego myślenia w trakcie układania puzzli. Zadaniem dzieci jest próba odgadnięcia wypowiadanego wyrazu. Materiał: tekst piosenki załącznik nr 1, zapis nutowy załącznik nr 2. N śpiewa piosenkę. Dzieci wypowiadają się na temat jej treści, następnie uczą się słów refrenu. Materiał: podkład muzyczny załącznik nr 6, przykryte kolorowym materiałem instrumenty perkusyjne: bębenek, trójkąt, dwa marakasy, tamburyno. N prosi chętne dziecko o odsłonięcie przedmiotów przykrytych materiałem. Następnie chętne dzieci biorą po jednym wybranym instrumencie. N zaprasza do grania na instrumentach podczas refrenu piosenki. N śpiewa zwrotkę piosenki, dzieci śpiewają refren. Materiał: chusta animacyjna lub podobna, scenariusz zabawy załącznik nr 3. Materiał: szablon tortu załącznik nr 4, plastelina. Dzieci otrzymują ilustracje tortu. Za pomocą plasteliny ozdabiają go w dowolny sposób. Dzieci bawią się swobodnie w ogrodzie przedszkolnym. N rozdaje chętnym dzieciom puzzle załącznik nr 5. Pozostałe bawią się według własnego uznania.
2. Pląsy i tany: zabawa ruchowa improwizacja do podkładu muzycznego piosenki Najważniejsza jest rodzina. 3. Komputerowe wariacje: aktywność własna dzieci z wykorzystaniem gier multimedialnych. Materiał: podkład muzyczny załącznik nr 6. Dzieci swobodnie poruszają się (improwizują) do melodii. Załączniki nr 7, 8, 9. Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji. Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji programu własnego, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej). Metody za M. Kwiatowską (1985): Czynne: ćwiczeń praktycznych. Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy. Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych. Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne. Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana. Środki dydaktyczne: książka: Opis i planowanie zajęć według Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, Marta Bogdanowicz i Dariusz Okrzesik, wyd. Harmonia, Gdańsk 2006, kolorowy materiał do zakrycia instrumentów perkusyjnych, bębenek, trójkąt, dwa marakasy, tamburyn, chusta animacyjna lub podobna, plastelina, gumowe piłki, kreda, odtwarzacz CD, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem): 1. Tekst piosenki Najważniejsza jest rodzina; 2. Zapis nutowy do piosenki Najważniejsza jest rodzina; 3. Scenariusz zabawy ruchowej Pieczemy tort dla naszej rodziny; 4. Tort dla mojej rodziny- materiał do wydrukowania; 5. Puzzle 6-cio elementowe Tort; 6. Plik muzyczny podkład do piosenki: Najważniejsza jest rodzina; 7. Gra multimedialna Dwa torty; 8. Gra multimedialna Czworonożni członkowie mojej rodziny; 9. Zagadki multimedialne: Co to za instrument?