2014/2015 Opracowanie: Beata Sułuja



Podobne dokumenty
ZDROWIE NA TALERZU KONSPEKT ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KLAS I-III W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU DLA SZKÓŁ AKTYWNA SZKOŁA AKTYWNY UCZEŃ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ 5. Temat: Przezorny jak Tygrys.

Scenariusz zajęć. Typ szkoły Szkoła Podstawowa. Etap kształcenia klasa II - III. Rodzaj zajęć zajęcia w świetlicy szkolnej

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH edukacja zdrowotna

Proporcjonalność prosta i odwrotna

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata. Scenariusz nr 8

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 1

Środki dydaktyczne: komputer, projektor multimedialny, tablica, liniał, kolorowa kreda.

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Metody nauczania: Rozmowa kierowana, praca z tekstem (z kontraktem i wyjaśnianiem), burza mózgów.

Scenariusz nr 39 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

2)Uzależnienie od gier jeden z głównych problemów współczesnej młodzieży

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Konkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

Materiał pomocniczy "Prezentacja" skopiowany dla każdego z dzieci arkusze papieru markery kredki flamastry klej nożyczki taśma klejąca lub magnesy

Scenariusz nr 6. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Spotkania z ciekawymi ludźmi

Scenariusz zajęć nr 3

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w klasie III edukacja wczesnoszkolna (polonistyczna)

Temat: Co może zagrażać naszemu zdrowiu i życiu w szkole - część I"

SCENARIUSZ WYBIERAM ZDROWIE I ZDROWE ODŻYWIANIE

Scenariusz zajęć nr 22 Temat: Podróż po Polsce poznajemy różne krajobrazy

Szkoła podstawowa - klasa 6

KONSPEKT ZAJĘĆ LEKCYJNYCH Z PRZEDMIOTU ZASADY RACHUNKOWOŚCI

Szkolny program profilaktyki w Szkole Podstawowej nr 2 im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Chmielniku

Scenariusz zajęć z języka angielskiego

JUBILEUSZU SZKOŁY PODSTAWOWEJ nr /2014

KONKURSY. KONKURS 2 Zdobywamy odznakę Super Kucharzyka za najlepszy rysunek zdrowych słodyczy.

Scenariusz zajęć (a) Aktywność fizyczna i zdrowie

ROZWÓJ I ZRÓŻNICOWANIE POZIOMU SPOŁECZNO-GOSPODARCZEGO PAŃSTW

KONSPEKT LEKCJI ZAJĘC TECHNICZNYCH W KLASIE IVa. Poznanie przepisów dotyczących ruchu pieszych na drodze

Scenariusz zajęć nr 1

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Nasza ziemia. Scenariusz nr 3

Metody i techniki: pokaz, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia ruchowe, praca plastyczna.

Scenariusz zajęć z przedmiotu podstawy przedsiębiorczości

Metody pracy: burza mózgów, piramida priorytetów, drzewko umiejętności, heureza, pogadanka.

Scenariusz nr 8. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Spotkania z ciekawymi ludźmi

Tytuł: Budowa i działanie narządu wzroku

Cel I: Zapobieganie zachowaniom agresywnym.

KONSPEKT LEKCJI- I. Temat: Zdrowie i jego wymiary

KONSPEKT KATECHEZY. Temat katechezy: Świadek wiary. Jakub Błaszczykowski - Wrócę silniejszy.

Temat: Bezpieczny w ruchu drogowym praca z programem edukacyjnym BERDE

SCENARIUSZ ZAJĘĆ 2. Temat: Rozważny jak Tygrys.

Scenariusz zajęć nr 1

Program profilaktyczny dla uczniów klas IV- VI Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Radomsku. Ludzie wokół mnie

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

PROGRAM PROFILAKTYKI SZKOŁY PODSTAWOWEJ W DZIERĄŻNI

2. Metody prezentacji informacji

Scenariusz lekcji. 1. Informacje wstępne: Data: 16 października 2012r.

Telewizja publiczna z misją Opracowała: Anna Równy

O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI. banki i jakie

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA NAUCZYCIELI KLAS 7 8 ORAZ GIMNAZJUM

Szablon diagnostyczny numer 12: Autoprezentacja i radzenie sobie z lękiem społecznym (nieśmiałością)

CO TY WIESZ O NORMALIZACJI?

Szkolny projekt edukacyjno- profilaktyczny NASZE ZDROWIE - NASZA SPRAWA

Formy organizacji zajęć: Praca jednolita z całą klasą, praca w parach, praca indywidualna.

METODY AKTYWIZUJĄCE I PROPOZYCJA ICH WYKORZYSTANIA NA LEKCJACH JĘZYKA POLSKIEGO W SZKOLE ŚREDNIEJ

Scenariusz nr 13 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO Z POSZCZEGÓLNYCH OBSZARÓW

Scenariusz nr 32 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Spotkania z ciekawymi ludźmi. Scenariusz nr 2

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Wracamy do szkoły. Scenariusz nr 10

SZKOLNY PROGRAM PROFILAKTYKI ZESPOŁU PLACÓWEK OŚWIATOWYCH W ZAJĄCZKOWIE

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

Temat: Poznajemy znaki drogowe pionowe i poziome..

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Kielcach

Scenariusz lekcji na Konkurs Moja lekcja o seksualności człowieka

Moje działanie, mój sukces!

FONOHOLIZM WŚRÓD MŁODZIEŻY PODSUMOWANIE PROJEKTU EDUKACYJNEGO

4. Temat: e-zus czyli firma pod ręką

Scenariusz tygodnia walki z agresją SZKOŁA WOLNA OD PRZEMOCY w Szkole Podstawowej nr 6 w Słupsku

Moduł, dział, temat. Zakres treści. Osiągnięcia na poziomie ponadpodstawowym. Osiągnięcia ucznia na poziomie podstawowym

Zadanie 6: Kibole, blokersi i inne grupy podwórkowe- co robić, jeśli rozpoznajesz zagrożenie, jak się bronić przed wciągnięciem do paczki?

Konkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam

Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Odkrywcy i wynalazki. Scenariusz nr 5

Pogadanka, turniej minikoszykówki kl. IV-VI Zapoznanie z ćwiczeniami korekcyjnymi na lekcjach wychowania fizycznego Pogadanka.

PROGRAM PROFILAKTYKI KLASY IV- VI

Scenariusz zajęć. Temat: Obcojęzyczne zasoby Internetu. II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe. Treści kształcenia: Cele zoperacjonalizowane:

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

EWALUACJA WEWNĘTRZNA rok szkolny Pozyskanie informacji o aktywności uczniów.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Program bezpieczeństwa w sieci

Scenariusz lekcji wychowania fizycznego - edukacji zdrowotnej

PRACA KONKURSOWA LEKCJA Z PLUSEM KATEGORIA: IV KLASA SP

KONSPEKT LEKCJI. Temat : Uczymy się wędrować i obserwować przyrodę przygotowanie do wycieczki

,,NOWOSĄDECKA ŚCIEŻKA ZDROWIA

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

Zadanie Forma realizacji Odpowiedzialny Termin Sposób dokumentowania przeprowadzonych działań

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

PLAN DZIAŁAŃ NA ROK SZKOLNY 2018/2019 W RAMACH SZKOLNEGO PROGRAMU WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNEGO

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

GIMNAZJUM W SKROBOWIE PROGRAM PROFILAKTYKI. Skrobów, wrzesień 2011 r.

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

ARKUSZ HOSPITACJI SKIEROWANEJ NA ROZWÓJ UCZNIA (hospitacja diagnozująca) USTALENIA PRZEDHOSPITACYJNE

Transkrypt:

2014/2015 Opracowanie: Beata Sułuja ADRESACI: uczniowie klas I VI Szkoły Podstawowej nr 7 PROWADZĄCY: wychowawcy klas CZAS I MIEJSCE ZAJĘĆ: - sala lekcyjna - październik listopad 2014 CEL GŁÓWNY: - poznanie zagrożeń płynących z nierozsądnego korzystania z osiągnięć technologicznych ludzkości CELE SZCZEGÓŁOWE: Uczeń: - zna korzyści wynikające z urządzeń powszechnych w XXI wieku - zna potencjalne zagrożenia związane z postępem technologicznym: - negatywny wpływ spędzania wolnego czasu przy komputerze, grach komputerowych oraz przed telewizorem na kondycję organizmu (prawidłową postawę ciała, pogorszenie wzroku), relacje społeczne (izolacja) oraz reakcje emocjonalne (podwyższony poziom agresji, rozdrażnienia, zmienione spostrzeganie rzeczywistości) - ujemne skutki korzystania z telefonu komórkowego (np. ograniczenie spotkań towarzyskich, utrwalanie błędów w pisowni) - konsekwencje poruszania się samochodem (obniżona kondycja fizyczna, nadwaga) - rozumie, że zadaniem współczesnych osiągnięć technologicznych jest ułatwienie człowiekowi życia, jednak pod warunkiem rozsądnego z nich korzystania METODY PRACY: - słowne - oglądowe - burza mózgów - zajęć praktycznych (uczniowie klas I III) FORMY PRACY: indywidualna, zbiorowa ŚRODKI DYDAKTYCZNE: WPŁYW OSIĄGNIĘĆ TECHNICZNYCH NA ROZWÓJ I KONDYCJĘ ZDROWOTNĄ DZIECI I MŁODZIEŻY KONSPEKT ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KLAS IV-VI W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU DLA SZKÓŁ AKTYWNA SZKOŁA AKTYWNY UCZEŃ - prezentacja multimedialna (w klasach I III przedstawiana w ograniczonym zakresie wg uznania n-la) - komputer, rzutnik multimedialny - w klasach I III: arkusz szarego papieru/brystol, kółka (z nadrukiem przekreślonych urządzeń oraz puste na prace dzieci), kredki, klej, nożyczki (załączniki) Prezentacja multimedialna do pobrania w bibliotece szkolnej Fotografie wykonane podczas realizacji zajęć byłyby przydatne podczas przedstawiania organizatorom realizacji zadań konkursowych w naszej placówce.

PRZEBIEG ZAJĘĆ: 1. Wprowadzenie - Zapoznanie z tematem lekcji. Nauczyciel przedstawia slajd 2 i pyta uczniów: Powstanie jakiego urządzenia cieszy Cię najbardziej i dlaczego? (wypowiedzi uczniów) 2. Komputery (slajdy nr 3 12) - Nauczyciel przedstawia krótką historię powstania komputerów. Prezentuje zdjęcia pierwszych takich urządzeń oraz zmiany, jakim podlegały na przestrzeni lat. - Prezentuje zastosowanie komputerów w obszarze nauki, sztuki, medycyny, edukacji, rozrywki, kryminalistyki i przemysłu. - Nauczyciel zaznacza, że wiele dzieci spędza zbyt wiele czasu przy komputerze. Pyta uczniów o możliwe skutki takiej aktywności (wypowiedzi uczniów). - Nauczyciel przedstawia skutki długotrwałego korzystania z komputera (osłabienie kondycji fizycznej i wzroku, wady postawy). Prezentuje właściwą i niewłaściwą pozycję pracy przy komputerze. - Nauczyciel wskazuje, że obecnie bardzo popularne są gry komputerowe (oraz na konsole). Pyta uczniów: Czy gry komputerowe to dobry pomysł na spędzenie czasu wolnego? (wypowiedzi uczniów). - Nauczyciel prezentuje uczniom zagrożenia wynikające z gier komputerowych itp. oraz znaczenie doskonalenia kontaktów interpersonalnych. 3. Telefony komórkowe (slajdy nr 13 14) - Nauczyciel przedstawia zalety telefonii komórkowej: możliwość komunikacji z ludźmi na całym świecie, szybki kontakt w razie wypadku lub innego zagrożenia - oraz wady: piszemy lub dzwonimy do kogoś zamiast spotkać się z nim i miło i zdrowo spędzić czas; tracimy dużo czasu na aplikacje umieszczone w telefonie, np. gry; pisząc krótkie SMSy nie ćwiczymy poprawnej pisowni; korzystając z aplikacji w telefonie tracimy kontakt z przyjaciółmi. Nie lepiej spędzić przerwę bawiąc się? 4. Samochody (slajdy nr 15 20) - Nauczyciel przedstawia krótką historię powstania samochodu oraz prezentuje zdjęcia pierwszych takich urządzeń i zmiany, jakim podlegały na przestrzeni lat. - N-l pyta uczniów: Czy Twoim zdaniem samochód jest pomocnym czy niebezpiecznym wynalazkiem?(wypowiedzi uczniów). - N-l pyta uczniów: W jakich sytuacjach ten wynalazek może być pomocny? (wypowiedzi uczniów). - N-l pokazuje pozytywna rolę samochodu - pokonywanie dużych odległości w krótkim czasie: - Podróż samochodem z Legnicy nad Morze Bałtyckie zajmie nam 6-7 godzin. Na piechotę dotarlibyśmy do celu po 88 godzinach, czyli ponad 3 dniach (pod warunkiem, że nie robilibyśmy przerw na odpoczynek, jedzenie i sen ) - Przemierzenie pieszo trasy pomiędzy naszą szkołą a szpitalem zajęłoby ponad pół godziny samochodem jedynie 6 minut. To ważne, aby w sytuacjach zagrożenia jak najszybciej dotrzeć na miejsce. - N-l pyta uczniów: Czy poruszanie się samochodami sprzyja naszemu zdrowiu? (wypowiedzi uczniów) - częste poruszanie się samochodem i rezygnacja ze spacerów osłabia naszą kondycję fizyczną, nasze mało używane mięśnie są coraz słabsze, szybciej się męczymy, nasz organizm jest niedotleniony, z powodu małej ilości ruchu przybieramy na wadze - N-l zachęca do korzystania z innych środków lokomocji (rower, hulajnoga, rolki), jednak podkreśla zasady bezpieczeństwa. 5. Podsumowanie (slajdy 21 22) - Zadanie dla uczniów: Wymyśl hasło dotyczące urządzeń XXI wieku. N-l zapisuje najciekawsze propozycje na tablicy. N-l podsumowuje zajęcia przedstawiając własne hasło: Wynalazki ułatwiają ludziom życie, ale musimy pamiętać, aby mądrze z nich korzystać!!! (jeśli ten wniosek nie znalazł się w pomysłach uczniów) Wariant dla uczniów klas I III: Klasowy plakat przedstawiający alternatywnych sposobów spędzania czasu wolnego i podróżowania samochodem. N-l przygotowuje arkusz papieru. Na środku nakleja kółka z rysunkami urządzeń. Rozdaje uczniom kartki z kołami. Zadaniem uczniów będzie przedstawienie (praca plastyczna) możliwości zastąpienia korzystania z osiągnięć technologicznych innymi formami aktywności (zadania przydziela n-l). Pod koniec zajęć dzieci z pomocą n-la przyklejają swoje prace wokół rysunków danych urządzeń. Ekspozycja plakatu.

Miejsce na Twój rysunek!