#ZadanieWie Temat : Wesołych Świąt Wiek: edukacja przedszkolna, edukacja wczesnoszkolna Autor: Anna Świć Czas trwania: 30-60 min (uzależniony od wieku, możliwości rozwojowych grupy oraz jej liczebności) 1 2 3 A B C D E F G H I J 4 W E S O Ł Y C H 5 6 Ś W I Ą T! 7 8 9 Zbliża się okres Świąt, składania życzeń i wysyłania kartek świątecznych.uczniowie na zajęciach przeprowadzonych według tego scenariusza stworzą szczególną kartkę - zakodowaną przy pomocy współrzędnych i w nietypowym, dużym formacie. Cele ogólne Rozwijanie umiejętności planowania; Rozwijanie umiejętności swobodnej wypowiedzi; Rozwijanie miękkich kompetencji (umiejętność pracy zespołowej, logiczne, algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów. 10 Cele operacyjne: Dziecko Stara się ułożyć obrazki kierując się wskazanymi warunkami, Potrafi wskazać położenie obrazka na podstawie jego współrzędnych, Planuje swoje działania, sprawdza ich efekt, Tworzy kod - drogę przy pomocy strzałek kierunkowych, Chętnie pracuje w parach lub zespołach. www.uczymydzieciować.pl www.edu-sense.pl kontakt: @edu-sense.pl 1
#ZadanieWie Wesołych Świąt Metody: poszukujące, podające, praktycznego działania. Formy: grupowe, zespołowe, indywidualne. Środki dydaktyczne: MATA DO KODOWANIA,,Kodowanie na dywanie lub innego typu kratownica; MATERIAŁ POMOCNICZY: 01, 02, 03, 04, 05, 06, 07, 08. Przygotowanie do zajęć: Przygotuj wszystkie potrzebne do zajęć materiały, wytnij koła z materiałów pomocniczych (warto je zalaminować). Przebieg zajęć: Przebieg zajęć Przywitaj się z dziećmi; Porozmawiajcie chwilę o zbliżających się świętach, tradycjach świątecznych, które panują w ich domach, zwyczaju składania życzeń i wysyłania kartek świątecznych; Zaprezentuj dzieciom MATERIAŁ POMOCNICZY: 04, 05, 06, 07, 08. Omówcie co znajduje się na kołach; Porównajcie liczbę choinek i gwiazdek; Spróbujcie ułożyć jak najwięcej wyrazów z liter, które są na kołach; Pokaż dzieciom MATERIAŁ POMOCNICZY 03 i poproś je o ułożenie obrazków na macie, zgodnie ze wskazaniami współrzędnych; Zapytaj dzieci, czy według nich obrazek jest kompletny?, poproś o dołożenie drugiej symetrycznej części, a następnie o uzupełnienie literami, tak jak jest na wzorze; Podziękuj dzieciom za aktywny udział w zajęciach. UWAGA! Jeśli pracujesz z młodszymi dziećmi, to zastąp odczytywanie współrzędnych odwzorowaniem gotowego obrazka (załącznik 01 lub załącznik 02 - z symetrią); Jeśli nie dysponujesz matą do kodowania to zaproponuj dzieciom namalowanie wszystkich elementów (MATERIAŁ POMOCNICZY 03). www.uczymydzieciować.pl www.edu-sense.pl kontakt: @edu-sense.pl 2
Materiał pomocniczy 01 Wesołych Świąt #ZadanieWie A B C D E F G H I J 1 2 3 4 W E S O Ł Y C H 5 6 Ś W I Ą T! 7 8 9 10
Materiał pomocniczy 02 Wesołych Świąt #ZadanieWie A B C D E F G H I J 1 2 3 4 W E S O Ł Y C H 5 6 Ś W I Ą T! 7 8 9 10
Materiał pomocniczy 03 Wesołych Świąt #ZadanieWie A B C D E F G H I J 1 2 3 4 W E S O Ł Y C H 5 6 Ś W I Ą T! 7 8 9 10 A7, A8, A9, A10, B8, B9, B10, C9, C10, D10, E9, E10 A1, C1, E1, B2, D2, A3, C3, E3, A5, C5, E5 C8, D9
Materiał pomocniczy 04 Wesołych Świąt #ZadanieWie
Materiał pomocniczy 05 Wesołych Świąt #ZadanieWie
Materiał pomocniczy 06 Wesołych Świąt #ZadanieWie
Materiał pomocniczy 07 Wesołych Świąt #ZadanieWie
Materiał pomocniczy 08 Wesołych Świąt #ZadanieWie