RAPORT Z REALIZACJI ZADAŃ KONKURSOWYCH PROGRAMU MAMO, TATO, WOLĘ WODĘ! TYLKO WODA HU..HU..HA.. ZIMA ZE ZDROJKIEM WCALE NIE JEST ZŁA



Podobne dokumenty
Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Jak zostać EcoBohaterem?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć dla 5- latków

Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb! Scenariusz nr 8

Dbam o wodę scenariusz zajęć proekologicznych dla przedszkolnej grupy mieszanej wiekowo

Program edukacyjny Mamo, Tato, wolę wodę!

Cele szczegółowe: Uczeń: - śpiewa piosenki pt. Familijny blues, Piosenka dla babci, Piosenka o dziadku,

PROGRAM WYCHOWAWCZY. Gminnego Przedszkola w Grębkowie Na rok szkolny 2016/20167

Klasa I. Wymagania na ocenę. ortograficznych czyta cicho ze zrozumieniem. bez ekspresji spółgłosek prozę z ekspresją. pisany i drukowany.

Program profilaktyki. Niepublicznego Przedszkola Fundacji Familijny Poznań. Leonardo. Dbam o moje zdrowie i bezpieczeństwo

klasa 1 3 edukacja wczesnoszkolna Temat : Robot dyrygentem

RAPORT Z KONKURSU WYSTAWA ZDROWA WODA. Przedszkole Miejskie nr 29 Kasztanowa Kraina ul. Wróblewskiego Gorzów Wlkp.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

klasa 1 3 edukacja wczesnoszkolna Temat: Instrumenty muzyczne Od instrumentu do instrumentu

Scenariusz zajęć nr 7

Grupa Pszczółki r. Temat: Mikołajkowe Tradycje

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Jestem sprawny, wesoły i zdrowy

MAMO, TATO, WOLĘ WODĘ!!! PRZEDSZKOLE MIEJSKIE NR 183

PROGRAM WYCHOWAWCZY PRZEDSZKOLA NIEPUBLICZNEGO KRASNAL W KĘTRZYNIE

Zajęcia prowadzone metodą projektu w grupie dzieci 6 letnich Motylki

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Zakupy. Zakupy. Zagadnienia z podstawy programowej

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji; 1.1c-wyszukuje w tekście potrzebne informacje;

Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb! Scenariusz nr 5

Scenariusz zajęć Temat: Jaka jest pogoda jesienią?

Edukacja społeczno- przyrodnicza

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

Scenariusz zajęć nr 7

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Jesteśmy uczniami i kolegami

Autor: Klasa I Temat lekcji: Edukacja: Cel/cele zajęć: Cele zajęć w języku ucznia/ dla ucznia: Kryteria sukcesu dla ucznia

Scenariusz nr 9. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Nasze mamy

Scenariusz zajęć. Metody: aktywizujące: burza mózgów, pogadanka, działanie praktyczne, problemowa, obserwacja, zabawowa.

ROCZNY PLAN PRACY W MIEJSKIM PRZEDSZKOLU NR 93 W KATOWICACH Z PRZYRODĄ NA TY

Scenariusz zajęć dla 4-latków

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji;

PLAN PRACY ŚWIETLICY NA ROK SZKOLNY 2016/2017 KLASY IV-VI

9. edycji programu edukacyjnego

SCENARIUSZ ZAJĘĆ RUCHOWYCH

" Wiosenne powroty " " Przyroda. "Poznajemy zawody" "Wielkanoc" Zadania realizowane w miesiącu kwietniu. Tematy kompleksowe: GRUPA VI PUCHATKI

PROGRAM PROFILAKTYKI PRZEDSZKOLA SAMORZĄDOWEGO NR 43 W KIELCACH

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Moja ojczyzna Polska. Scenariusz nr 3

Scenariusz zajęć nr 5

PROGRAM PROFILAKTYCZNY. "Moje bezpieczeństwo i zdrowie"

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie I, Dookoła biało

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

potrafi wybrać produkty spożywcze odpowiednie na śniadanie, obiad, podwieczorek, czy kolację;

PROGRAM PROFILAKTYKI Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 4 w Krakowie Samorządowe Przedszkole Nr 55

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Ja i moja rodzina. Scenariusz nr 2

Scenariusz zajęć nr 7

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Grupa wiekowa: Temat: Cel ogólny zajęć: Cele szczegółowe: Metody nauczania: Środki dydaktyczne: Przebieg zajęć:

Scenariusz zajęć nr 2

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

Przedszkole Samorządowe nr 1 w Ptaszkowej. Plan pracy przedszkola

KWARTALNIK ROZSTRZYGNIĘCIA KONKURSÓW: C.D. LISTY ZWYCIĘZCÓW ROK 2009, NR Ważne tematy: KWIECIEŃ 2009

Wymagania edukacyjne za pierwsze półrocze klasy III

OCENA OPISOWA ŚRÓDROCZNA/ SEMESTRALNA KLASA 1. Klasa.. Rok szkolny.. Data EDUKACJA SPOŁECZNA

SCENARIUSZ PIJMY WODĘ NA ZDROWIE!

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć nr 6

Raport z przeprowadzonych zajęć w Przedszkolu Miejskim nr 10 w Jaśle

PROGRAM WYCHOWAWCZY PRZEDSZKOLA W MANIECZKACH

25. CO NAM JEST POTRZEBNE W PODRÓŻY CZYLI O KLASYFIKOWANIU OBIEKTÓW

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZEJ PAŹDZIERNIK

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

Uczniów klas: I-III Szkoły Podstawowej

Agnieszka Kogut, Olga Kogut, Monika Michalewska, Janusz Łata Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

Scenariusz zajęć nr 5

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Przedszkole Samorządowe w Słupach. Książka Kucharska

Scenariusz zajęć dla dzieci przedszkolnych

STANDARDY I WSKAŹNIKI EDUKACYJNE 2018/2019r.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ RUCHOWYCH Z ELEMENTAMI WIEDZY O ZDROWIU DLA KLAS I - III z okazji powitania wiosny- 21 marca.

Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb! Scenariusz nr 6

PROGRAM PROFILAKTYKI Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 4 w Krakowie

Scenariusz zajęć nr 2

Scenariusz zajęć nr 3

KRYTERIA OCEN W KLASIE II

Scenariusz lekcji wychowania fizycznego - edukacji zdrowotnej

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

Scenariusz zajęć z edukacji polonistycznej dla kl. II. Temat: Wkrótce wakacje. Czy bezpiecznie spędzamy czas nad wodą? Cele:

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb!

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Ogień. Ogień. Zagadnienia z podstawy programowej

Scenariusz zajęć nr 2

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

KRYTERIA WYMAGAŃ NA POSZCZEGÓLNE OCENY W KLASIE DRUGIEJ EDUKACJA POLONISTYCZNA OCENA CELUJĄCA

Scenariusz zajęć nr 8

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Temat dnia: Poznajemy szkołę i jej pracowników"

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz zajęć nr 6

WYMAGANIA EDUKACYJNE ORAZ KRYTERIA OCENY ZACHOWANIA DLA UCZNIÓW KLASY III SZKOŁY PODSTAWOWEJ W PIEKARACH W ROKU SZKOLNYM 2015/2016.

PROGRAM WYCHOWAWCZY PRZEDSZKOLA NR 98 SŁONECZKO W POZNANIU

WYMAGANIA EDUKACYJNE W KLASIE III KRYTERIA OCEN

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Sześciolatek i siedmiolatek idą do szkoły

Transkrypt:

RAPORT Z REALIZACJI ZADAŃ KONKURSOWYCH PROGRAMU MAMO, TATO, WOLĘ WODĘ! TYLKO WODA HU..HU..HA.. ZIMA ZE ZDROJKIEM WCALE NIE JEST ZŁA

TEMAT ZAJĘĆ: Skąd się bierze woda? LICZBA DZIECI: 49 (Grupa: Pszczółki i Żabki ) TERMIN ZAJĘĆ: 02.02.2015r. Zdrojkowa gra Wodne granie Zajęcia plastyczne Krystalicznie czysta woda

TEMAT ZAJĘĆ: Zimowy turniej ze Zdrojkiem LICZBA DZIECI: 49 (Grupa: Pszczółki i Żabki ) TERMIN ZAJĘĆ: 05.02.2015r. Lepimy bałwana Troszkę śniegu, kapelusz, marchewka na nos, kilka nakrętek po wodzie na guziki, i bałwan gotowy Podążaj za śladem Rzut do celu

TEMAT ZAJĘĆ: Bal karnawałowy ze Zdrojkiem LICZBA DZIECI: 49 (Grupa: Pszczółki i Żabki ) TERMIN ZAJĘĆ: 09.02.2015r. Wodny taniec Bal ze Zdrojkiem Karnawałowe granie

FAMILIJNE ZADANIA MASKI KARNAWAŁOWE WYKONANE WSPÓLNIE Z RODZICAMI

KONKURS NA SCENARIUSZ TYLKO WODA KOMENTARZ: Scenariusz dotyczy oczyszczania wody oraz znaczenia czystej wody w życiu zwierząt, roślin i ludzi. Zajęcia odbywają się po spacerze do grodziskiego parku, w którym znajduje się staw. Dzieci wspólnie z nauczycielem podczas wycieczki pobierają próbkę wody. PODSTAWA PROGRAMOWA: 1.2. przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych, 5.1. dba o swoje zdrowie; zaczyna orientować się w zasadach zdrowego żywienia, 12.2. wie, jakie warunki są potrzebne do rozwoju zwierząt (przestrzeń życiowa, bezpieczeństwo, pokarm) i wzrostu roślin (światło, temperatura, wilgotność). TREŚCI PROGRAMOWE: 1.2.1. umiejętność budowania pozytywnych relacji w kontaktach społecznych, potrafi bawić się zgodnie z innymi dziećmi, 5.2.1. umiejętność dbałości o zdrowie, zna zasady mające wpływ na zdrowie, 5.2.2. umiejętność dbałości o zdrowie, orientuje się w zasadach zdrowego żywienia, 8.2.3. umiejętność kształtowania poczucia rytmu i płynności ruchów przy muzyce, uczestniczy aktywnie w zabawach przy akompaniamencie muzycznym, 9.2.7. umiejętność kształtowania umiejętności twórczych, uczestniczy w zbiorowych pracach plastycznych. 12.1.2. umiejętność kształtowania opiekuńczej postawy wobec zwierząt i roślin, rozumie, że o rośliny i zwierzęta należy się troszczyć (wie, że rośliny potrzebują do życia wody i światła, rozumie, że zwierzęta, tak jak ludzie, potrzebują do życia pokarmu i wody). CELE OGÓLNE: Kształtowanie opiekuńczej postawy wobec zwierząt, Poszerzanie wiedzy o otaczającym świecie, Wyrabianie nawyku zdrowego odżywiania.

CELE SZCZEGÓŁOWE: wie komu i do czego potrzebna jest woda i dlaczego musimy unikać jej zanieczyszczenia, uczestniczy we wspólnych zabawach, uczestniczy w dyskusji, reaguje na ustalony sygnał dźwiękowy, uczestniczy w zabawach badawczych. METODY: słowna (list, wypowiedzi dzieci), czynna (zabawa ruchowa), zadań stawianych dzieciom (burza mózgów praca plastyczna, doświadczenie). FORMY ORGANIZACJI: indywidualna, grupowa, zbiorowa. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: list od Zdrojka, sylwety Zosi i Krzysia, prezentacja multimedialna, rzutnik, ekran, flamastry, szary papier, płyta CD z melodią: Akwarium Camille Saint Saensa, tamburyno, mikroskop, próbki wody, paczka od Zdrojka, w której znajdują się dwa naczynia z wodą, kawałki papieru, mydło, piasek, gumki recepturki, gaza, wata, lniany materiał, instrukcja do przeprowadzenia doświadczenia, kartki papieru, długopis, kropelki wody, szklanka z emblematem uśmiechniętej buźki i smutnej buźki, woda, kubki plastikowe. Przebieg zajęć: 1. Powitanie piosenką: Miło zacznij nowy dzień i uśmiechnij do mnie się, klaśnij w ręce raz i dwa, usiądź w kole tak jak ja. 2. List od Zdrojka Środki dydaktyczne: list od Zdrojka, sylwety Zosi i Krzysia. Opis: Dzieci znajdują w swojej sali list, umieszczony w butelce, w którym Zdrojek informuje ich o problemie żabki Rerekotki z grodziskiego stawu oraz o tym, że przysyła do dzieci Wodnych Superbohaterów Zosię i Krzysia, którzy pokażą dzieciom zanieczyszczone zbiorniki wodne oraz zobrazują, jakie mogą być konsekwencje zanieczyszczenia wód.

Kochane dzieci z Przedszkola Gminnego im. Krasnala Hałabały w Grodzisku Wielkopolskim! Piszę do Was, ponieważ otrzymałem niepokojący list od żabki z grodziskiego stawu. Żabka Rerekotka pisze następująco: Kochany Zdrojku! Tu w ważnej sprawie, żabka Rerekotka co mieszka w stawie. Pomóż nam proszę i poproś dzieci, bo w naszym stawie brudno i dużo śmieci. Trzeba coś zrobić więc czasu szkoda Ciężkie tu życie i brudna woda. A czysta woda to rzecz jest święta potrzebują jej ludzie, rośliny i zwierzęta. Wodę nam w stawie oczyścić trzeba, bo gdy tak brudno to żyć się nie da. Pomóż nam Zdrojku i spraw, by znów był czysty nasz dom nasz staw. My z żabim chórem znów zaśpiewamy Re, Re, kum, kum staw uratowany! Ty wiesz Zdrojku znakomicie czysta woda zdrowie życie. Zmartwiona Żabka Rerekotka Drodzy Przedszkolacy bardzo proszę, pomóżcie żabce! Wysyłam Wam pomocników, Wodnych Superbohaterów Zosię i Krzysia. Jestem przekonany, że razem uda się Wam rozwiązać problemy Rerekotki. Życzę powodzenia! Wasz Zdrojek 3. Pokaz multimedialny zanieczyszczonych zbiorników wodnych Środki dydaktyczne: sylwety Zosi i Krzysia, prezentacja multimedialna, rzutnik, ekran. Opis: Zosia i Krzyś zabierają przedszkolaki w podróż multimedialną przedstawienie przez Zosię i Krzysia zanieczyszczonych zbiorników wodnych oraz konsekwencji zanieczyszczania wód podczas prezentacji multimedialnej. 4. Swobodna rozmowa na temat listu oraz prezentacji Kto napisał do nas list? O czym nas informuje Zdrojek? Jaki problem ma żabka Rerekotka? Co może się stać jeśli żabka i inne zwierzęta będą żyły w zanieczyszczonym stawie? Czy żabce i innym wodnym zwierzętom dobrze mieszka się w takich warunkach?

Nauczyciel podsumowuje, że tylko czyta woda jest warunkiem przeżycia wszystkich organizmów na ziemi. Podaje też rymowankę, którą powtarzają dzieci: TYLKO WODA, CZYSTA WODA, W ZDROWIU ŻYCIE WSZYSTKIM DA! 5. Burza mózgów: Jak można pomóc Rerekotce? Środki dydaktyczne: flamastry, szary papier. Opis: Nauczyciel dzieli dzieci na grupy. Zadaniem każdej z grup jest narysowanie na arkuszu szarego papieru propozycji pomocy żabce. Po przedstawieniu rozwiązań następuje weryfikacja pomysłów. 6. Zabawa ruchowa: Żabki w stawie Środki dydaktyczne: płyta CD z melodią: Akwarium Camille Saint Saensa, tamburyno. Opis: Dzieci zamieniają się w żabki, żyjące w zanieczyszczonym stawie. Dzieci pływają w stawie w rytm melodii. Na dźwięk tamburyna napotykają na zanieczyszczenie i wówczas zatrzymują się bez ruchu. 7. Badanie zanieczyszczonej wody pod mikroskopem Środki dydaktyczne: próbki wody ze stawu, mikroskop. Opis: Dzieci oglądają pod mikroskopem krople wody, w różnym stopniu zanieczyszczonej. 8. Doświadczenie Oczyszczalnia Środki dydaktyczne: paczka od Zdrojka, w której znajdują się dwa naczynia z wodą, kawałki papieru, mydło, piasek, gumki recepturki, gaza, wata, lniany materiał, instrukcja do przeprowadzenia doświadczenia. Opis: Zosia i Krzyś informują dzieci, że Zdrojek podaje jeden sposób, aby woda była czysta. Wysyła też paczkę, w której znajdują się wszystkie przedmioty niezbędne do przeprowadzenia doświadczenia, włącznie z wytycznymi jak je przeprowadzić. Dzieci rozpakowują paczkę i nazywają wszystkie przedmioty. Wykonują doświadczenia zgodnie z instrukcją, którą czyta nauczyciel. Do dyspozycji są dwa naczynia z wodą. Do jednego dzieci wrzucają kawałki mydła, papierki, piasek, mieszają wodę, obserwują jej wygląd, określają własne odczucia. Następnie dzieci przygotowują prosty filtr do oczyszczania wody. Na słoiku gumką recepturką przymocowują gazę, na nią kładą watę, na to kawałek lnianego materiału, na wierzch ponownie złożony gazik. Wolno przelewają część brudnej wody przez filtr. Porównują wygląd wody brudnej i przefiltrowanej. Wniosek z doświadczenia: Często woda ulega zabrudzeniu, w wyniku działalności człowieka. Taka woda jest niezdrowa dla ludzi, zwierząt i roślin. Woda jest niezbędna do życia, dlatego ludzie wymyślili sposób na jej oczyszczanie filtry.

9. List do Zdrojka z propozycją pomocy żabce Rerekotce Środki dydaktyczne: kartki papieru, długopis. Opis: Wspólne redagowanie listu, w którym przedszkolaki podają propozycje pomocy żabce, m.in. oczyszczanie wody za pomocą filtrów, nie zaśmiecanie zbiorników wodnych i ich okolic, nie odprowadzanie ścieków do rzek, jezior i stawów (Po skończonych zajęciu wspólnie z Zosią i Krzysiem dzieci udają się na pocztę i odsyłają list do Zdrojka). 10. Zakończenie zajęć Zosia i Krzyś podsumowują działania podjęte przez dzieci. Nazywają też przedszkolaków WODNYMI SUPERBOHATERAMI. Pomogliśmy żabce Rerekotce w znalezieniu sposobu na oczyszczenie stawu, a tym samym daliśmy jej możliwość dalszego życia w czystym środowisku. Od dziś każdy z nas pamięta: DBAJMY O WODĘ DZIECI DROGIE WODA CZYSTA ZNACZY ZDROWIE! 11. Ewaluacja zajęcia dzieci oceniają swój udział w zajęciu wypełniając kartę pracy. Przedszkolaki obrysowują kontur szklanki po kropkach. Następnie każde z dzieci zaznacza w szklance poziom wody niebieską kredką w zależności od tego, jak ocenia swój udział w zajęciu: rysuje w szklance dużo wody, kiedy chętnie brało udział w zajęciu, rysuje w szklance mało wody, kiedy niechętnie wykonywało polecenia. Na zakończenie wszyscy piją kubek czystej wody, aby uzupełnić wodę w organizmie po intensywnych zajęciu.