NIEZWYKŁE WESELE W ATOMICACH



Podobne dokumenty
1. W świecie obyczajów i tradycji

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

2. Czy opowiadanie można potraktować jako metaforę rzeczywistości? Uzasadnij swoją odpowiedź. (2)

A więc to tak rodzi się sztuka? wyrażamy opinię na temat obrazu i jego interpretacji

ZADANIA DOMOWE LUTEGO

Wprowadzenie. Agnieszka Nowicka

PROGRAM ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO- WYRÓWNAWCZYCH Z JĘZYKA POLSKIEGO I JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KL. V I VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Lekcja języka polskiego

Scenariusz zajęć nr 4

Proporcjonalność prosta i odwrotna

Przedmiotowy system oceniania z edukacji muzycznej dla klasy III szkoły podstawowej

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

Bezdomność- przeciwko stereotypom

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z PLASTYKI I ZAJĘĆ ARTYSTYCZNYCH (PLASTYCZNYCH)

STOSUNKI MIĘDZYNARODOWE

Mówić, nie mówić, czyli o różnych sposobach komunikacji

Gatunki i style muzyczne, jakie chcemy usłyszeć podczas wesela:...

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Metody pracy: burza mózgów, elementy heurezy, praca z tekstem lektury, problemowa, elementy dramy,

Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie II. j. polski matematyka środowisko technika muzyka A,P.E,O

OŚRODEK TEMATYCZNY: WIOSNA PACHNĄCA MAJEM

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA JĘZYK KASZUBSKI

ZADANIA DOMOWE STYCZNIA

Scenariusz lekcji języka angielskiego w szkole podstawowej

Opiekunowie: mgr Dorota Grzybowska mgr Małgorzata Kurpiel. Godziny pracy świetlicy: Poniedziałek piątek ,

SPRAWOZDANIE ZE SPRAWDZIANU NA ZAKOŃCZENIE NAUKI W DRUGIEJ KLASIE GIMNAZJUM - JĘZYK POLSKI WSiP; CZERWIEC 2016

KONSPEKT LEKCJI ZAJĘC TECHNICZNYCH W KLASIE IVa. Poznanie przepisów dotyczących ruchu pieszych na drodze

PROGRAM NAPRAWCZY MAJĄCY NA CELU POPRAWĘ WYNIKÓW SPRAWDZIANU ZEWNĘTRZNEGO KLAS SZÓSTYCH PRZYJĘTY PRZEZ RADĘ PEDAGOGICZNĄ W DNIU 3 GRUDNIA 2012 R.

Propozycja metodyczna dla klasy VI

Przedmiotowy System Oceniania w Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Wysokiem. Przedmiot: Muzyka

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA HISTORIA

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Henryka Brodatego w Złotoryi rok szkolny 2017/2018 Innowacja pedagogiczna Reymontowskie cztery pory roku w naszej szkole

ROZKŁAD MATERIAŁU NAUCZANIA I PLAN WYNIKOWY ZAJĘĆ ARTYSTYCZNYCH W GIMNAZJUM. pt.,,zespół WOKALNO INSTRUMENTALNY

PROGRAM ZAJĘĆ WYRÓWNAWCZYCH Z JĘZYKA POLSKIEGO REALIZOWANY W RAMACH PROJEKTU NOWA JAKOŚĆ EDUKACJI W PYSKOWICACH W OKRESIE OD

PROGRAM KSZTAŁCENIA DLA STUDIÓW PODYPLOMOWYCH: ZINTEGROWANE NAUCZANIE PRZEDMIOTOWO-JĘZYKOWE (JĘZYK ANGIELSKI)

Scenariusz zajęć nr 3

Na polowaniu z Wielkomiludem

Scenariusz nr 5. Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Czas karnawału

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA MUZYKA 1. OCENA UCZNIÓW UKIERUNKOWANA NA ZAKRES REALIZACJI PRZEZ UCZNIÓW CELÓW WYCHOWAWCZYCH:

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Rady nie od parady Temat: Pożyczamy i oddajemy

Planner Weselny. Lokalizacja. Data. 1

KONSPEKT ZAJĘĆ LEKCYJNYCH DLA KLASY II GIMNAZJUM

Wymagania edukacyjne Przedmiot muzyka

Język polski. Konspekt lekcji otwartej dla nauczycieli

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Jesteśmy uczniami i kolegami

Scenariusz zajęć nr 1

Wymagania. - śpiewa w grupie - wykonuje gamę C-dur za pomocą solmizacji, - wyjaśnia, co to są gama i solmizacja.

Wymagania edukacyjne

ZADANIA DOMOWE STYCZNIA

Scenariusz lekcji plastyki w klasie drugiej gimnazjum

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MUZYKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ. im. Marii Konopnickiej w Starym Koźlu ROK SZKOLNY 2015/2016

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY MUZYKA

KONSPEKT LEKCJI. Temat lekcji: Sąsiedzkie relacje. Polska pod rządami Andegawenów i unia polsko-litewska.

PROGRAM LEKCJI BIBLIOTECZNYCH KL. I VI - rok szk. 2014/2015 realizowany przez nauczyciela bibliotekarza na zajęciach grupowych

Analiza i interpretacja utworu poetyckiego w świetle matury z języka polskiego w 2015 roku

Lucyna Zaczkowska praca: Zespół Szkół w Ciścu ul. Zielona 65 Cisiec Węgierska Górka Węgierska Górka

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

g i m n a z j a l n e g o w h u m a n i s t y c z n e j

Przedmiotowy system oceniania z Muzyki w Gimnazjum św. Wojciecha w Staniątkach.

ZADANIA DOMOWE STYCZNIA. Język polski jako obcy - Nauczę się pisać i czytać słówka z zeszytu ćwiczeń ze str. 12, 13, 14.

Zwyczajny człowiek i jego problemy to też historia


ZADANIA DOMOWE LUTEGO

Konspekt lekcji historii: Określanie czasu minionych wydarzeń

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA HISTORIA I SPOŁECZEŃSTWO SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 7 ZESPOŁU SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 7 W KLASACH IV VI

DZIAŁANIA CZYTELNICZE

Program nauczania zajęcia artystyczne (muzyka) klasy II gimnazjum w Końskowoli

czyli Orkiestra Niewidzialnych Instrumentów

Arkusz sprawdzianu w wersji standardowej z języka polskiego składał się z 13 zadań. Zawierał 11 zadań zamkniętych - wielokrotnego wyboru, w których

Temat bloku: Nasze przyjaźnie, zainteresowania i marzenia Temat dnia: Wyobraź sobie...

Innowacja Kujawy - moja Mała Ojczyzna

Gospodarka średniowiecznej Europy

Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa nr 3 im. K. Makuszyńskiego w Koźminie Wlkp.

ZADANIA DOMOWE LISTOPADA. Ćwiczenia część 2 str. 38 zad. 2, str. 39 zad. 1, str. 40 zad. 2, str. 42 zad.1.

BANK DOBRYCH PRAKTYK. Ilona Fulianty. Program Koła Miłośników Języka Francuskiego GIMNAZJUM NR 1 IM. JANA III SOBIESKIEGO W CZĘSTOCHOWIE

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA OCEN KLASYFIKACYJNYCH Z MUZYKI W KLASIE 7

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA W KLASACH I-III

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie szóstej szkoły podstawowej. Temat: DLACZEGO POWIEŚĆ HISTORYCZNA NIE JEST PODRĘCZNIKIEM HISTORII?

Wymagania edukacyjne z języka polskiego. dla klasy III gimnazjum

Sprawozdanie z realizacji zadania nr 2 konkursu. "Bezpieczna szkoła - bezpieczny uczeń"

PSO MUZYKA. Formy, narzędzia, i czas sprawdzania kompetencji i osiągnięć ucznia.

Scenariusz zajęć nr 3

ROZKŁAD MATERIAŁU DLA KLASY II DO LISTOPADA 2016 ROKU

Liga młodych humanistów

ZADANIA DOMOWE WRZEŚNIA

Wyrazy dźwiękonaśladowcze w poezji i prozie

Robienie gratisów czy kradzież? rozmowa o bohaterze książki Złoty pelikan i wpływie reklamy na postępowanie człowieka

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

-zna i stosuje w swoich wypowiedziach pojęcia i terminy związane z filmem, teatrem, książką, muzeum, Internetem;

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

Scenariusz lekcji z języka polskiego w szkole ponadgimnazjalnej

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE II GIMNAZJUM

Nauczyciel: Anna Florczak. Rok szkolny 2018/2019,2019/2020. Kędzierzyn-Koźle

Metody: pogadanka, elementy heurezy, elementy dramy, praca z tekstem. Formy pracy: indywidualna, w parach, zbiorowa.

Szkole Podstawowej nr 6. im. Henryka Sienkiewicza. w Pruszkowie

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MUZYKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 46 W LUBLINIE Kl. 1-3 według podstawy programowej z 2017 roku

Ocena osiągnięć ucznia

Transkrypt:

NIEZWYKŁE WESELE W ATOMICACH (propozycja lekcji na temat utworu Sławomira Mrożka Wesele w Atomicach w klasie I gimnazjum) Zoperacjonalizowane cele edukacyjne : - wiedza : wykorzystanie opisów dwóch różnych wesel w celu porównania, zapoznanie się z nietypowymi związkami frazeologicznymi i tworzenie nowych, potocznych, zapoznanie się ze znaczeniem słowa wesele. - umiejętności : kształcenie umiejętności opisu i analizy świata przedstawionego ze szczególnym uwzględnieniem wyróżniania komicznych sytuacji i dowcipnych powiedzeń, doskonalenie umiejętności samodzielnej pracy z tekstem (wyszukiwanie cytatów). - postawy : przybliżenie tradycji polskiego obyczaju i obrzędowości Metody : pogadanka heurystyczna, Formy pracy : indywidualna, grupowa, Środki dydaktyczne : - Słownik języka polskiego, - Chłopi (fragmenty) W. Reymonta, - Wesele w Atomicach S. Mrożka Literatura: - ABC metodyki języka polskiego - Język Polski w Szkole dla klas IV-VIII - Między nami - podręcznik do I kl. Gimnazjum.

Struktura materiału Znaczenie pojęcia wesele (słownik j. polskiego) Czynności dydaktyczne nauczyciela I. WPROWADZENIE Pracą domową uczniów było zapoznanie się z opowiadaniem S. Mrożka Wesele w Atomicach. Wyjaśnijcie znaczenie rzeczownika wesele. Skorzystajcie ze słownika języka polskiego. Czynności dydaktyczne uczniów Uczniowie wyjaśniają znaczenie słowa, padają różne wypowiedzi. Wesele przyjęcie, zabawa z okazji ślubu, ogół zwyczajów iobrzędów związanych z zawarciem małżeństwa. Ćwiczenia słownikowofrazeologiczne Dobierzcie odpowiednie określeniadotegowyrazu. Wybierzcie spośród nich przymiotniki nadające się do określeniaweselaw Atomicach. Czy będą one odpowiednie? Zredagujmy wspólnie temat lekcji. Temat lekcji na tablicy. Niezwykłe wesele Uczniowie stwierdzają, żewesele możebyć : huczne, wesołe, wystawne, uroczyste. Uczniowie dochodzą do wniosku, że uroczystość w Atomicach nie była zwyczajnym weselem iszukają innych, odpowiednich określeń. Okazuje się, że było ono : dziwne, nieprawdopodobne, niecodzienne, niezwykłe. -różne propozycje tematów, - zapis w zeszytach, Tematyka II. OPRACOWANIE Wyszukajcie w tekście opowiadania związki frazeologiczne zaskakujące swoją - indywidualna praca z tekstem (podkreślanie nietypowych

opowiadaniaopis wesela odmiennością, które autor stworzył w oparciu o znane, używane zwroty iwyrażenia. Utwórzcie teraz do wyszukanych przykładów z tekstu podobnepotoczne zwroty i wyrażenia. zwrotów) - pan młody miał - pan młody miał pod lasem niezły pod lasem kawał kawał laboratorium ziemi (łąki) - pannie młodej - pannie młodej ojciec dał w posagu dał w posagu trzy całą siłownię morgi ziemi - Józwa zwozi do - Józwa zwozi do stodoły paliwo stodoły zboże -staroświecki licznik Geigera - staroświeckie sprzęty (meble) Wesele w Atomicach S. Mrożka Chłopi W. Reymonta - fragment Wesele Boryny Spróbujcie wyjaśnić funkcję takich zabiegów stylistycznych. Żeby bardziej to uwidocznić, dokonacie teraz porównania wesela w Atomicach ze znanym z poprzednich lekcji Weselem Boryny w Chłopach. Najpierw przypomnijcie sobie opis wesela Teraz będziecie pracować w dwóch grupach. Pierwsza grupa dokona opisu wesela w Lipcach, druga zaś- w Atomicach według wzoru podanego na tablicy. Narrator przedstawia niby zwyczajną wieś, pana młodego, pannę młodą, wesele ale zaskakuje nas niezwykłością wydarzeń oraz dowcipem, komizmem sytuacji. Uczniowie czytają opis wesela.

WESELE OCZEPINY MUZYKA Grupa I Grupa II LIPCE ATOMICE - huczne, wesołe, dziwne, niecodzien wystawne, barwne ne, niezwykłe - druhny śpiewały zrobiły jej elekroludowe przyśpiewki, lizę iwyprowatradycyjne oczepiny dziły do komory ciśnień - muzyka ludowa różne dźwięki (skrzypki, flet, bas) muzyki dodekafonicznej i syntetycznej TAŃCE buchały przytu- pywania, ale: kłębiły się wrzały jurne siły wytwórcze -tańce zaczęli hołubce bić ZAKOŃCZENIE WESELA - wesele zakoń- Bójka na głowiczyło się bójką ce i rakiety - (często się to gospodarz uspozdarza) kaja gości gazabojowymi Styl naukowy i potoczny Na podstawie tego porównania oceńcie, jakiego słownictwa użył autor wesela w Atomicach? Podajcie kilka przykładów. Obie grupy odczytują prace iuzupełniają tabelę w zeszytach. -występuje tu pomieszanie słownictwa naukowego z potocznym, - ludowe termostaty, - wyrzutnia ukryta w prawej nogawce, - głowica atomowa schowana za pazuchą,

Formułowanie wniosków na podstawie zebranych informacji III. PODSUMOWANIE Zastanówcie się, jaki cel mają takie zabiegi stylistyczne ( tworzenie nowych związków frazeologicznych, pomieszanie słownictwa naukowego z potocznym). Czy narratorowi podoba się świat przedstawiony w utworze, czy też wyraża się o nim krytycznie? Taki sposób przedstawiania świata ma na celu wyrażenie stosunku narratora do rzeczywistości. Narrator wyraża krytyczny stosunek do rzeczywistości, ośmiesza przejawy obyczajowości wiejskiej Zadanie pracy domowej. Napisz dłuższą wypowiedź pisemną na temat: Mój absurdalny sen. Opracował : Andrzej Konopka Zespół Szkół wrytlu