SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE III SZ. P. IM. ORLĄT LWOWSKICH W ZABRATÓWCE PROWADZĄCA: Joanna Jaworska OŚRODEK TEMATYCZNY: Na ratunek ziemi TEMAT DNIA: Człowiek cząstka przyrody i niszczyciel jej urody Zapis w dzienniku: Nie zatruwajmy środowiska. Przyczyny zatruwania środowiska. Zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka. Wpływ trucizn na cały organizm. Zachowanie w sytuacji namawiania do szkodliwych zachowań. Próby segregacji odpadów. Czytanie krótkich wierszy. Mnożenie i dzielenie przez liczby zakończone zerami (wyliczanie ilości odprowadzanych ścieków, odpadów z gospodarstw domowych). Przeliczanie kosztu papierosów na dni, miesiące, lata. Wykonanie ze zużytych materiałów instrumentu muzycznego, wycinanie, klejenie, ozdabianie. CELE ZAJĘĆ: CELE OGÓLNE: Uświadomienie szkodliwości trucizn na organizm człowieka Poznanie ogólnych zasad segregacji odpadów Wyzwolenie aktywności twórczej w zakresie ochrony środowiska CELE SZCZEGÓŁOWE: - zna zagrożenia środowiska i wie w jaki sposób można je eliminować - umie reagować na propozycje i zachowania zagrażające zdrowiu i życiu - umie uzasadnić swoją opinię - mnoży i dzieli liczby zakończone zerami - rozumie potrzebę segregowania śmieci - umie współdziałać w zespole - reaguje na zagrożenie 1
METODY: - aktywizujące (drama) - problemowe (eksperyment) - ruchowe - zadaniowe - praktyczne FORMY PRACY: - indywidualne - grupowe ŚRODKI I POMOCE DYDAKTYCZNE: - papieros - kwiaty (woda, słoik, atrament) - lizaki (oznaczające światła uliczne) - wędki ekologiczne - odpady różnego rodzaju z uchwytami - liście wycięte z kartonu (płuca) - emblematy strefa bezdymna - książeczki abecadło śmieciadło - płyta CD z relaksacyjną ścieżką dźwiękową PRZEBIEG ZAJĘĆ: I. CZĘŚĆ WSTĘPNA 1. Wprowadzenie do tematyki zajęć poprzez scenkę dramową Co z papierkiem? Dwoje uczniów przedstawia np. scenkę ukazującą spacer. Częstują się cukierkami. W pewnym momencie następuje STOP KLATKA. - klasa proponuje rozwiązania Co zrobić z papierkiem Przedstawienie rozwiązania w dalszej części dramy. 2
2. Jakie zanieczyszczenia mają wpływ na środowisko i człowieka - głośne odczytanie informacji Nie zatruwajmy środowiska i Nie zatruwajmy siebie P. s. 47 Alkohol, nikotyna, narkotyki zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka. II. CZĘŚĆ GŁÓWNA 1.Ukazanie wpływu trucizn na organizm ludzki odwołanie się do wykonanego odpowiednio wcześniej doświadczenia atramentowe kwiaty - wklejenie do zeszytów liścia zielonego (płuca zdrowe) i czarnego (płuca chore) 2.Rozwiązanie zadań z treścią umieszczonych na liściu, powiązanych tematycznie z zajęciami: - obliczenie ilości ścieków przypadających na przeciętną rodzinę, - przeliczanie ilości odpadów w kilogramach oraz tonach przypadających na mieszkańców Polski 3.Układanie odmownych odpowiedzi na propozycje zagrażające zdrowiu i życiu w formie dialogów. Korzystanie z zaproponowanego słownictwa. K.33, ćw. 4 4.Inne zanieczyszczenia w oparciu o wiersz pt. Sznurek Jurka P. s. 48 5. Propozycja współzawodnictwa Ekologiczna wędka - zorganizowanie w grupach konkurencji na umiejętność i szybkość łowienia określonych odpadów oraz ich segregacji 6. Głośne odczytywanie przez poszczególnych uczniów wybranych wierszyków na temat wyłowionych odpadów z wykorzystaniem książeczek abecadło śmieciadło 7. Zabawa Ekologiczne zakupy - na podstawie zgromadzonych produktów uczniowie mają za zadanie dokonać zakupów (uzasadnić wybór) 3
8. Postawienie w sytuacji problemowej poprzez zadanie do rozwiązania np. o następującej treści: Pan Marian wydaje dziennie 5 zł na paczkę papierosów. Ile pieniędzy straci na papierosy: a) w ciągu tygodnia, b) w ciągu miesiąca c) w ciągu roku? III. CZĘŚĆ PODSUMOWUJĄCA 1.Zadanie pracy domowej - rozdanie uczniom emblematów (parasolki strefa bezdymna ), propozycja umieszczenia znaczku w miejscu nauki i zabawy - polecenie wykonania testu sprawdzającego gotowość do wojny ze śmieciami K. 35, ćw. 1 - zachęcenie uczniów do założenia Klubu ekologicznego (wręczenie legitymacji) 2. Wykorzystanie wtórne odpadów - tworzenie ze zgromadzonych materiałów np. instrumentu muzycznego (grzechotka z puszki aluminiowej). Praca np. na tle muzyki relaksacyjnej. 3. W zależności od czasu: - zabawa ruchowa Strefa bezdymna reagowanie w sytuacji zagrożenia 4
5
6
7
MAKULATURA SZKŁO KOLOROWE SZKŁO BEZBARWNE ZŁOM PLASTIK NA KOMPOST 8
ODPADY NIEBEZPIECZNE BUTELKI PET BATERIE W ciągu jednej doby 900 gospodarstw domowych Gminy Chmielnik odprowadza do oczyszczalni około 360 000 litrów ścieków. Ile litrów ścieków odprowadza przeciętnie jedno gospodarstwo domowe w ciągu doby? Obliczenie: W ciągu jednej doby 900 gospodarstw domowych Gminy Chmielnik odprowadza do oczyszczalni około 360 000 litrów ścieków. Ile litrów ścieków odprowadza przeciętnie jedno 9
gospodarstwo domowe w ciągu doby? Obliczenie: W ciągu jednej doby 900 gospodarstw domowych Gminy Chmielnik odprowadza do oczyszczalni około 360 000 litrów ścieków. Ile litrów ścieków odprowadza przeciętnie jedno gospodarstwo domowe w ciągu doby? Obliczenie: 10
Jeden mieszkaniec Polski wyrzuca rocznie około 300 kg śmieci. Ile kilogramów śmieci rocznie wyrzuca czteroosobowa rodzina? Obliczenie: Ile ton śmieci rocznie wyrzuca 100 mieszkańców Polski? Obliczenie: Jeden mieszkaniec Polski wyrzuca rocznie około 300 kg śmieci. Ile kilogramów śmieci rocznie wyrzuca czteroosobowa rodzina? Obliczenie: Ile ton śmieci rocznie wyrzuca 100 mieszkańców Polski? Obliczenie: Jeden mieszkaniec Polski wyrzuca rocznie około 300 kg śmieci. Ile kilogramów śmieci rocznie wyrzuca czteroosobowa rodzina? Obliczenie: Ile ton śmieci rocznie wyrzuca 100 mieszkańców Polski? Obliczenie: 11
12
13
14
Kto wybiera papierosa temu dymek skręca nosa! Nikotyna to największa chorób przyczyna! 15
Czarna smoła, siwy dym, kiedy zaczniesz.. Możesz zawsze zostać z nim! Palenie i picie skraca zdrowe życie! 16