POZNAJEMY MAZOWSZE. Małgorzata Kowalak KATEGORIA WIEKOWA: 7 9 LAT

Podobne dokumenty
KONSPEKT ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA NAUCZYCIELI

Scenariusz zajęć. Marzena Kulig, Monika Szewczyk nauczycielki Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie. Klasa- Ic integracyjna

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla uczniów klasy II. Ortografia na wesoło. Temat: Dyktando twórcze zawierające nazwy zwierząt pisane przez ż

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

A TO MAZOWSZE WŁAŚNIE. Małgorzata Białek KATEGORIA WIEKOWA: LAT

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie trzeciej z wykorzystaniem komputera

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

PROJEKT EDUKACYJNY REALIZOWANY W KL. VA OD MAJA DO GRUDNIA 2013 R. TYTUŁ

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Scenariusz opracowały: Elżbieta Kozak i Sabina Wojtal TEMAT ZAJĘĆ: JAKIE SĄ KORZYŚCI PŁYNĄCE Z CZYTANIA KSIĄŻEK? UMIEMY KORZYSTAĆ Z ENCYKLOPEDII.

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV z wykorzystaniem tablicy interaktywnej

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: W świecie muzyki. Scenariusz nr 8

Scenariusz zajęd dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej klasa III. (działania na cały dzieo)

Projekt edukacyjny nr 2. Tytuł projektu: Moja ojczyzna Polska. Czas realizacji projektu: 1 tydzień. Projekt trwa przez cały tydzień, kończy się

Scenariusz zajęć nr 4

Temat: Cechy baśni na podstawie utworu Janiny Porazińskiej pt. O dwunastu miesiącach

Przygody lisa urwisa reż. Thierry Schiel

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

Debata uczniowska Na temat: Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Wracamy do szkoły. Scenariusz nr 4

WYSZUKIWANIE INFORMACJI W INTERNECIE

Wprowadzenie. Agnieszka Nowicka

Scenariusz zajęć w klasie III z wykorzystaniem techniki Celestyna Freineta

PROJEKT EDUKACYJNY TYTUŁ: ZAPRASZAMY DO PSZCZYNY OPRACOWANIE I PROWADZENIE ZAJĘĆ: mgr Anna Ryba. Strona 1 z 6

Polska moja ojczyzna - projekt edukacyjny

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Scenariusz zajęć z edukacji polonistycznej dla kl. II. Temat: Wkrótce wakacje. Czy bezpiecznie spędzamy czas nad wodą? Cele:

Jestem Polakiem. Praca: zbiorowa, jednostkowa, grupowa jednolita, jednostkowa zróżnicowana. Metoda: pogadanka, praca z tekstem, pokaz, burza mózgów.

POZNAŃ - MOJE MIASTO CYKL ZAJĘĆ POŚWIĘCONYCH EDUKACJI REGIONALNEJ KLASA O DZIEŃ I

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Biało-czerwony maj Temat: Piękna jest moja Ojczyzna SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTÓW

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Konspekt lekcji otwartej w klasie V a

Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie III

Wyruszamy w fantastyczną podróż

Słynny malarz polski Jan Matejko

Józef Piłsudski i niepodległa Polska

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH KLASA II Opracowany przez Zofię Twardowską i Elżbietę Kołodziejczuk OŚRODEK TEMATYCZNY: RODZINNE SPOTKANIA

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Małgorzata Marcinkowska, Aleksandra Michałowska

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

Konkurs Lekcje o Mazowszu - scenariusz zajęć edukacyjnych

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie drugiej

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

SCENARIUSZE ZAJĘĆ DO KLASY II realizowane w ciągu pięciu dni. OPRACOWAŁA: BOŻENA GŁÓWCZYK

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz nr 46 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Duża, główna, wyróżniona umownie część wodnej powłoki Ziemi to... ocean

Scenariusz zajęć nr 4

Scenariusz zajęć. Temat: Podział administracyjny Polski

Metody nauczania: Rozmowa z opisem, pogadanka, ćwiczenie, działania praktyczne, burza mózgów, sytuacyjna.

Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: Nasz kraj i jego historia. Scenariusz nr 8

Temat: Odejmowanie w pamięci

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE III SZKOŁY PODSTAWOWEJ WG PROGRAMU KREATOR

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Moja ojczyzna Polska. Scenariusz nr 3

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w klasie III edukacja wczesnoszkolna (polonistyczna)

KARTA PRACY NR 1 Jestem bezpieczny Odpowiedz na pytania, a następnie wpisz literki w kratkach poniżej. Z liter powstanie hasło.

I. Scenariusz lekcji dla klasy VI opracowany na podstawie książki J. Verne 80 dni dookoła świata

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata. Scenariusz nr 10

Metoda pracy: Praca z mapą, praca z tekstem (analiza opisu wybranych parków narodowych), rozmowa dydaktyczna.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Temat: Pole równoległoboku.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Badanie prawa Archimedesa

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

SCENARIUSZ LEKCJI. 3.Temat lekcji: Wyrażenia algebraiczne -powtórzenie i utrwalenie wiadomości. 4.Integracja: wewnątrzprzedmiotowa

Scenariusz zajęć Otwarte zabytki

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz nr 17 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Kiedy słowa mówią o liczbach poznajemy liczebniki

SCENARIUSZ LEKCJI W KLASIE I GIMNAZJUM

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

MAZOWSZE W WALIZKACH. Monika Jaworska i Anna Perkowska KATEGORIA WIEKOWA: 7 9 LAT

O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI. Masz to jak w banku! Zadania i funkcje banków.

Temat: Czytamy mapę najbliższej okolicy.

Scenariusz zajęć nr 5

Scenariusz nr 79 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

KONSPEKT spotkanie z bajką polską

PROJEKT EDUKACYJNY DLA NIEPODLEGŁEJ

To lektura godna polecenia. Piszemy recenzję

I. Czynności organizacyjne. Podanie częściowego tematu: Z wizytą w. II. Zagadka-odczytuję

CELE OGÓLNE: CELE OPERACYJNE:

Czy należy zreformować dotychczasowy system podatkowy?

Scenariusz zajęć. Temat: Obcojęzyczne zasoby Internetu. II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe. Treści kształcenia: Cele zoperacjonalizowane:

DODATKOWE ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GRUPA II (KLASY VIII) SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: W świecie muzyki. Scenariusz nr 4

Scenariusz zajęć Inwestujemy w obligacje

Lekcja jest zapisana w programie SMART Notebook i znajduje się na moim chomiku aniador3. Przedmiot: Edukacja wczesnoszkolna - edukacja matematyczna.

Temat: Świat dzikich zwierząt. Utrwalenie nazw zwierząt. Wprowadzenie słownictwa dotyczącego zwyczajów zwierząt

Scenariusz zajęć dla klasy III. Temat ośrodka pracy: Morskie opowieści. Temat dnia: Spotkanie z deszczem.

TEMAT DNIA: PODRÓŻUJEMY PO KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ.

Dobór metod nauczania zależy od:

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Transkrypt:

POZNAJEMY MAZOWSZE Małgorzata Kowalak KATEGORIA WIEKOWA: 7 9 LAT

POZNAJEMY MAZOWSZE ADRESAT: uczniowie w wieku 7-9 lat. CZAS ZAJĘĆ: 90 minut. SŁOWA KLUCZOWE: Mazowsze, krajobraz, zabytki, wielcy Polacy, historia, edukacja regionalna. WPROWADZENIE Mazowsze to mój rodzinny region. Uważam, że ma on ciekawą historię. Wyróżnia się też przepięknymi krajobrazami. To właśnie tu historia splata się z nowoczesnością. Włodarze, samorządowcy dużą wagę przywiązują do tradycji i rozwoju regionu. Na terenie Mazowsza można miło spędzić czas w gronie rodzinnym i przyjaciół. Jestem przekonana, że warto propagować wiedzę o regionie wśród dzieci. One są przecież naszą przyszłością. Powinni tak jak my utożsamiać się z tą ziemią. Jestem pasjonatką technik C. Freineta, lubię pracować według nich na zajęciach. Do lekcji na temat Mazowsza postanowiłam zastosować fiszki prowadzące. Dzięki nim uczniowie uczą się korzystać z różnych źródeł informacji i pracować z tekstem, a w swoich działaniach muszą się wykazywać dokładnością, kreatywnością, śmiałością i umiejętnością prezentacji, przez co cały czas doskonalą te kompetencje. CEL OGÓLNY Poznanie ciekawych informacji o Mazowszu oraz wdrażanie dzieci do efektywnego współdziałania w zespole. CELE SZCZEGÓŁOWE Uczeń: układa zdania oznajmujące pojedyncze i złożone z wykorzystaniem podanego słownictwa; opowiada o regionie mazowieckim, wykorzystując fiszki prowadzące; wskazuje na mapie województwo mazowieckie, rzeki przepływające przez Mazowsze, Warszawę i Płock; poprawnie wykonuje działania w zakresie 30 i układa hasło; śpiewa piosenkę Hej, Mazowsze; maluje pastelami mazowiecki krajobraz; prezentuje pracę wykonaną przez swoją grupę. METODY PRACY: klasyfikacja wg W. Okonia metody asymilacji wiedzy: pogadanka wstępna i utrwalająca, opis, praca z książką, metody samodzielnego dochodzenie wiedzy: giełda pomysłów (burza mózgów), metoda problemowa, metody praktyczne Metody wg Szlostka eksponujące (pokaz połączony z przeżyciem), praktyczne, problemowe. 37

LEKCJE O MAZOWSZU: SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH FORMY PRACY: Formy wg R. Więckowskiego indywidualna aktywność jednolita, zbiorowa aktywność jednolita (aktywność grupowa, aktywność całą klasą). Techniki Freineta doświadczenia poszukujące (fiszki prowadzące). POMOCE DYDAKTYCZNE: fiszki prowadzące (załącznik nr 1); ; książki J. Choińska-Mika, M. Kulesza, K. Mika, W. Morawski, H. Wajs, Mazowsze; Mazowsze. Serce Polski, red. A. Kubasik; Mazowiecke. Zrównoważony rozwój; Poznaj Polskę. Pokochaj Mazowsze, red. A. Kubasik; Wikipedia, www.plocman.pl, www.mazowsze.travel/co-zwiedzic/muzeaiskanseny; tekst piosenki Hej, Mazury (www.tekstowo.pl/piosenka,zeglarska,mazury.html); szary papier, pastele, ołówki; portret marszałka J. Piłsudskiego. ZAŁĄCZNIK 1. Fiszki nr 1 13. BIBLIOGRAFIA J. Choińska-Mika, M. Kulesza, K. Mika, W. Morawski, H. Wajs, Mazowsze, Wydawnictwo Kartograficzne Daunpol Sp. z o.o., Warszawa 2011. Mazowiecke. Zrównoważony rozwój, Wydawnictwo Negatyw, Bydgoszcz 2013. Mazowsze. Serce Polski, red. A. Kubasik, Oficyna Wydawnicza Liber Novum, Bydgoszcz 2015. Poznaj Polskę. Pokochaj Mazowsze, red. A. Kubasik, Pomorska Oficyna Wydawniczo- -Reklamowa, Bydgoszcz 2011. ŹRÓDŁA INTERNETOWE www.mazowsze.travel/co-zwiedzic/muzeaiskanseny. www.plocman.pl. Dostęp 6.07.2017. 38

POZNAJEMY MAZOWSZE PRZEBIEG ZAJĘĆ CZĘŚĆ WSTĘPNA 1. Czynności organizacyjne. 2. Zapoznanie uczniów z celami i tematem zajęć (fiszka nr 1). Dzieci obliczają proste sumy i różnice w zakresie do 30. Następnie wpisują do tabeli wyniki w kolejności od najmniejszego do największego. Odczytują hasło. 18 2 = je 12 + 5 = my 1 1 + 3 = Poz 20 5 = na 26 + 4 = wsze 29 5 = zo 20 + 3 = Ma 2. Prezentacja efektów pracy. 3. Krótka przerwa śródlekcyjna. 4. Dzieci śpiewają piosenkę harcerską Hej, Mazowsze (w oryginalnym tekście zamiast słowa Mazowsze jest słowo Mazury). 5. Ciąg dalszy pracy w grupach (do fiszki nr 11 włącznie). 6. Wykonanie przez grupy mazowieckiego krajobrazu (fiszka nr 12). Prezentacja prac. 7. Przygotowanie notatki. Na zakończenie tej części zajęć grupy przedstawiają efekty pracy z fiszką nr 13. 8. Liderzy grup prezentują przygotowane przez nich notatki. WYNIK 14 15 16 17 23 24 30 SYLABA Poz na je my Ma zo wsze CZĘŚĆ GŁÓWNA 1. Praca w grupach (zestaw fiszek prowadzących, załącznik nr 1). Nauczyciel dzieli dzieci na grupy. Każda z nich wybiera kapitana lidera, który zaprezentuje rezultaty jej pracy. Pozostali członkowie zespołu będą uzupełniać jego wypowiedź. Zadaniem grup jest wykonanie poleceń zawartych w fiszkach. Podczas pracy uczniowie mogą korzystać z książek, wydruków z internetu, mapy Polski. W czasie zajęć nauczyciel udziela dzieciom dodatkowych wyjaśnień. Zwraca m.in. uwagę na postaci wielkich Polaków, m.in. Józefa Piłsudskiego (rok 2017 jest rokiem Marszałka Józefa Piłsudskiego). CZĘŚĆ PODSUMOWUJĄCA 1. Wypowiedzi dzieci na temat odczuć, jakie towarzyszyły im podczas pracy z fiszkami. 2. Rozmowa z uczniami o tym, czego dowiedzieli się o Mazowszu. 3. Samoocena uczniów. 4. Ocena pracy grup i poszczególnych osób przez nauczyciela. 5. Zadanie pracy domowej. Każde z dzieci otrzymuje kserokopię dwóch stron z książki Mazowsze. Serce Polski. Zadaniem dzieci jest przeczytanie tekstów i podkreślenie interesujących informacji. Chętni mogą napisać na wybrany temat 3 4 zdania. 39

LEKCJE O MAZOWSZU: SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH Załącznik nr 1. Fiszka nr 1 1. Oblicz sumy i różnice w zakresie 30. 2. Wpisz wyniki do tabeli w kolejności od najmniejszego do największego. 18 2 = je 12 + 5 = my 1 1 + 3 = Poz 20 5 = na 26 + 4 = wsze 29 5 = zo 20 + 3 = Ma WYNIK SYLABA Sumy i różnice liczb w zakresie 30 Tabela 3. Napisz hasło i je przeczytaj. Fiszka nr 2 1. W jakiej części kraju znajduje się województwo mazowieckie? 2. Jak nazywa się najdłuższa rzeka w Polsce, która przepływa przez Mazowsze? 3. Jakie inne rzeki przepływają przez Mazowsze? 1. Odszukaj informację. 2. Zapisz odpowiedź na pytanie. 3. Odczytaj ją. 4. Pokaż tę część Polski na mapie. 1. Odszukaj rzekę na mapie. 2. Zapisz odpowiedź na pytanie. 1. Odszukaj nazwy 3 rzek. 2. Zapisz odpowiedź na pytanie. 3. Przeczytaj nazwy rzek, które odnalazłeś / odnalazłaś na mapie. wydruki z internetu książka Poznaj Polskę. Pokochaj Mazowsze, s. 22 40

POZNAJEMY MAZOWSZE Fiszka nr 3 1. Podaj nazwę najdłuższej mazowieckiej rzeki. 2. Gdzie się znajduje Pojezierze Gostynińskie? 3. Jak się nazywa podwarszawskie centrum sportów wodnych? 1. Odszukaj nazwę rzeki na mapie. 3. Napisz, jaka jest jej długość. 4. Przeczytaj jej nazwę. 1. Odszukaj informację. 2. Zapisz odpowiedź na pytanie. 3. Przeczytaj odpowiedź. 1. Odszukaj informację. 2. Zapisz odpowiedź na pytanie. 3. Przeczytaj odpowiedź. Serce Polski, s. 19 Serce Polski, s. 19 Serce Polski, s. 19 Fiszka nr 4 1. Wymień 5 parków krajobrazowych znajdujących się na Mazowszu. 2. Gdzie leży Kampinoski Park Narodowy? 3. Wymień 3 puszcze znajdujące się na terenie Mazowsza. 1. Odszukaj parki na mapie ochrony przyrody województwa mazowieckiego. 2. Zapisz ich nazwy. 3. Przeczytaj nazwy parków. 1. Odszukaj informację. 2. Zapisz odpowiedź. 3. Przeczytaj odpowiedź. 1. Znajdź nazwy puszcz. 2. Zapisz ich nazwy. 3. Przeczytaj nazwy puszcz. Serce Polski, s. 25 Serce Polski, s. 22 Serce Polski, s. 21 (mapa krajobrazowa woj. mazowieckiego) 41

LEKCJE O MAZOWSZU: SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH Fiszka nr 5 1. Jak się nazywa stolica Polski? 2. Jakie miasto leżące na Mazowszu było też stolicą Polski? 3. Nad jaką rzeką leżą Warszawa i Płock? 1. Odszukaj nazwę miasta na mapie. 2. Zapisz odpowiedź na pytanie. 1. Odszukaj informację w internecie. 2. Zapisz odpowiedź. 3. Wskaż miasto na mapie. 1. Wskaż obydwa miasta na mapie. 2. Zapisz odpowiedź. https://pl.wikipedia. org/stolica-polski/ www.mazowsze. travel Fiszka nr 6 1. W których miastach na Mazowszu znajdują się uczelnie wyższe? 2. Wymień nazwy przynajmniej 2 uczelni wyższych w Płocku. 3. Gdzie się znajduje najstarsze liceum w Polsce? 1. Odszukaj nazwy 5 miast. 3. Przeczytaj odpowiedź. 4. Wskaż na mapie przynajmniej 3 miasta spośród wypisanych. 1. Odszukaj nazwy uczelni. 2. Zapisz pełne nazwy. 3. Przeczytaj odpowiedź. 1. Odszukaj nazwę liceum. 2. Zapisz odpowiedź. 3. Przeczytaj odpowiedź. książka Poznaj Polskę. Pokochaj Mazowsze, s. 22 portal internetowy www.plocman.pl portal internetowy www.plocman.pl 42

POZNAJEMY MAZOWSZE Fiszka nr 7 1. Wymień 5 zabytków Warszawy. 2. Wymień nazwę kościoła w Płocku, który pochodzi z XII w. 3. Którzy władcy Polski zostali pochowani w kaplicy Królewskiej w katedrze płockiej? 1. Odszukaj nazwy zabytków...... 3. Przeczytaj nazwy. 1. Odszukaj pełną nazwę kościoła.... 3. Przeczytaj nazwę. 1. Znajdź odpowiedź na pytanie. 2. Zapisz odpowiednie imiona i przydomki władców... 3. Przeczytaj je. książka Poznaj Polskę. Pokochaj Mazowsze, s. 37, 38, 42, 45, 49 Serce Polski, s. 35 Serce Polski, s. 35 43

LEKCJE O MAZOWSZU: SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH Fiszka nr 8 1. Wymień nazwy 6 zamków znajdujących się na Mazowszu. 2. Wymień 5 rezydencji magnackich występujących na Mazowszu. 3. Wymień miasto, w którym znajduje się najcenniejszy zabytek architektury romańskiej. 4. Podaj ciekawostkę na temat bazyliki czerwińskiej. 1. Odszukaj odpowiednie nazwy....... 3. Przeczytaj nazwy zamków. 1. Odszukaj nazwy rezydencji...... 3. Przeczytaj nazwy. 1. Odszukaj nazwę miasta.. 3. Przeczytaj nazwę. 1. Odszukaj informację...... 3. Przeczytaj zapisaną ciekawostkę. Serce Polski, s. 29 31 Serce Polski, s. 79, 125 Serce Polski, s. 32 33 Serce Polski, s. 36 Serce Polski, s. 37 44

POZNAJEMY MAZOWSZE Fiszka nr 9 1. Wymień nazwy 4 warszawskich cmentarzy (nekropolii). 2. Podaj nazwę miejsca zbrodni niemieckich z czasów II wojny światowej znajdującego się na terenie Mazowsza. 3. Podaj nazwiska 4 znanych Polaków (warszawiaków), których groby znajdują się w Palmirach. 4. Kto jest autorem słów znajdujących się przy wejściu na cmentarz palmirski? 1. Odszukaj właściwe nazwy. 3. Przeczytaj nazwy. 1. Odszukaj nazwę miejsca. 3. Przeczytaj nazwę. 1. Odszukaj nazwiska znanych osób. 3. Obok każdego nazwiska napisz, kim była dana osoba. 4. Przeczytaj informacje. 1. Odszukaj informację. 3. Przeczytaj te słowa. Serce Polski, s. 40 Serce Polski, s. 40 Serce Polski, s. 41 Serce Polski, s. 41 45

LEKCJE O MAZOWSZU: SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH Fiszka nr 10 1. Wymień imię i nazwisko sławnego polskiego pisarza, którego willa znajduje się w Podkowie Leśnej. 2. Gdzie się znajduje dworek Milusin? 3. Kto mieszkał w dworku Milusin? 4. Gdzie się urodził wielki polski kompozytor i pianista Fryderyk Chopin? Fiszka nr 11 46 1. Odszukaj imię i nazwisko pisarza. 3. Przeczytaj zapisane informacje. 1. Odszukaj odpowiednią nazwę miejscowości. 3. Przeczytaj nazwę. 1. Odszukaj imię i nazwisko osoby. 3. Przeczytaj zapisaną informację. 1. Odszukaj informację o kompozytorze. 2. Zapisz nazwę miejscowości. 3. Przeczytaj ją. Serce Polski, s. 46 Serce Polski, s. 108 Serce Polski, s. 108 Serce Polski, s. 120 1. Podaj nazwę miejscowości, w której znajduje się Muzeum Wsi Mazowieckiej. 2. Podaj nazwę innego skansenu znajdującego się na Mazowszu. 3. Wymień imprezy, które odbywają się w skansenie w Sierpcu. 1. Odszukaj nazwę miejscowości. 3. Przeczytaj nazwę. 4. Wskaż nazwę miejscowości na mapie. 1. Odszukaj nazwę skansenu. 3. Przeczytaj nazwę. 1. Odszukaj nazwy imprez. 3. Przeczytaj zapisane informacje. Serce Polski, s. 34 mapa Serce Polski, s. 35 http://mazowsze. travel/cozwiedzic/muzea-iskanseny

POZNAJEMY MAZOWSZE Fiszka nr 12 Lp. Polecenia Materiały pomocnicze 1. Obejrzyj ilustracje mazowieckich krajobrazów. 2. Wykonaj szkic mazowieckiego krajobrazu. Serce Polski, s. 9 11, 13 14, 18 20 ołówek 3. Pokoloruj wraz z grupą ilustrację. pastele 4. Przedstaw wykonaną pracę i powieś na tablicy. 5. Opowiedz, co przedstawia praca. Fiszka nr 13 Lp. Polecenia 1. Przeczytaj wyrazy: Mazowsze, krajobraz, skansen, muzeum, rzeka, park narodowy, historia, stolica, puszcza, wielcy Polacy, uczelnie, liceum, zabytki, władcy, zamki 2. Ułóż notatkę o Mazowszu. Możesz wykorzystać powyższe wyrazy i dostępną książkę pt. Mazowsze. Serce Polski......................... 3. Przeczytaj notatkę. 47