INFORMATYKA SZKOŁA PODSTAWOWA W PRZEŹMIEROWIE

Podobne dokumenty
INFORMATYKA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. ARKADEGO FIEDLERA W PRZEŹMIEROWIE

Konspekt lekcji informatyki 2003/2004

CEL zapoznanie z programem do tworzenia rysunków i ukazanie możliwości Edytora obrazów do sporządzania rysunków i ikon.

INFORMATYKA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. ARKADEGO FIEDLERA W PRZEŹMIEROWIE

Scenariusz lekcji. omówić przezroczysty i nieprzezroczysty styl zaznaczania; omówić metody kopiowania, przenoszenia i usuwania fragmentów rysunku;

Zajęcia komputerowe klasy I-III- wymagania

Tematy lekcji informatyki klasa 4a styczeń 2013

1. 2. Dobór formy do treści dokumentu w edytorze tekstu MS Word

Cykl lekcji informatyki w klasie IV szkoły podstawowej. Wstęp

Rozkład materiału Klasa 3

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji. opisać rodzaje zmian, jakie można wykonać na komórkach w Excelu; wskazać jak dane i komórki w Excelu

CELE LEKCJI. Po zajęciach uczeń powinien: znać. umieć. Temat: KOMPUTEROWE KOLOROWANKI.

Scenariusz lekcji. opisać działanie narzędzi przybornika; wyjaśnić znaczenie pozycji wyjściowej żółwia;

TEMAT : Przykłady innych funkcji i ich wykresy.

Tematy lekcji informatyki klasa 4a luty/marzec 2013

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Rozkład materiału KLASA 3

Obsługa programu Paint. mgr Katarzyna Paliwoda

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji. opisać działanie narzędzi przybornika. korzystać z Edytora postaci programu Logomocja;

Scenariusz lekcji. wymienić cechy narzędzia służącego do umieszczania napisów w obszarze rysunku;

Konspekt lekcji informatyki w kl. VI. Temat: Praca z edytorem tekstu i edytorem grafiki.

I. EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA

Wymagania Uczeń zna zasady bezpiecznej pracy z komputerem. Uczeń stosuje się do regulaminu szkolnej pracowni komputerowej.

Z nowym bitem Zajęcia komputerowe dla szkoły podstawowej. Wymagania na poszczególne oceny szkolne dla klasy IV

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z INFORMATYKI KLASA CZWARTA

Wymagania Uczeń zna zasady bezpiecznej pracy z komputerem. Uczeń stosuje się do regulaminu szkolnej pracowni komputerowej.

KONSPEKT ZAJĘĆ Z INFORMATYKI. TEMAT LEKCJI: Tworzymy tekst komputerowy tworzymy akapity i je wyrównujemy, zmieniamy parametry czcionki.

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

DODAWANIE I ODEJMOWANIE SUM ALGEBRAICZNYCH

Sposoby sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów

Tematy lekcji informatyki klasa 4a grudzień 2012

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH / EDUKACJI INFORMATYCZNEJ KLAS I III

Główne elementy zestawu komputerowego

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA POSZCZEGÓLNYCH ŚRÓDROCZNYCH OCEN KLASYFIKACYJNYCH Z INFORMATYKI. KLASA IVa SZKOŁA PODSTAWOWA

Tematy lekcji zajęć komputerowych klasa 5b grupa 1 i grupa 2

Konspekt lekcji 1. - Dokonanie doboru dwuosobowych grup ze wskazaniem pracy ucznia z dysfunkcjami z kolegą bez problemów (pomoc pedagogawychowawcy).

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE STOPNIE Z INFORMATYKI W KLASIE IV

INFORMATYKA KLASA IV

Teraz bajty. Informatyka dla szkoły podstawowej. Klasa IV

Temat: Pole równoległoboku.

Teraz bajty. Informatyka dla szkoły podstawowej. Klasa 4 Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny szkolne dla klasy 4

Jak przygotować pokaz album w Logomocji

okręgi i koła w programie Paint

z poradni pedagogicznej

Rysujemy elipsy, okręgi i koła w programie Paint

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

Rozkład materiału Klasa 2

Wymagania oceniające dla klasy II 2018/2019

Wymagania edukacyjne z zajęć komputerowych dla klas czwartych w roku szkolnym 2016/2017

Wymagania edukacyjne z zajęć komputerowych w klasie IV szkoły podstawowej. 1. Podstawowe zasady posługiwania się komputerem i programem komputerowym

1. Arkusz kalkulacyjny 7

WordPad Materiały szkoleniowe

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA OCENY KLASYFIKACYJNE Z PRZEDMIOTU ZAJĘCIA KOMPUTEROWE DLA ODDZIAŁU 2a NA ROK SZKOLNY 2017/2018

KRYTERIA OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH W KLASIE IV

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH KLASY I III

Word ćwiczenia ZADANIE 1

Wymagania edukacyjne z przedmiotu: informatyka. w Szkole Podstawowej im. S. Czesławy Lorek w Biczykach Dolnych. w roku szkolnym 2013/2014

Scenariusz lekcji matematyki w pierwszej klasie gimnazjum przebiegającej z wykorzystaniem technologii komputerowej

KRYTERIA OCENIANIA KOMPETENCJI KOMPUTEROWYCH UCZNIA. Klasa I

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe atrybuty czcionki; scharakteryzować pojęcia indeksu górnego i dolnego; wymienić rodzaje wyrównywania tekstu;

Narzędzia programu Paint

Wzbogacenie formy dokumentu praca z tabelami i rysunkami MS Word

TWORZENIE RYSUNKU PROTOTYPOWEGO

Edytor tekstu OpenOffice Writer Podstawy

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zastosowania Notatnika. dokonać zapisu tekstu do pliku tekstowego. dokonać odczytu tekstu pliku tekstowego;

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Dokument komputerowy w edytorze grafiki

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby uruchamiania programów; wyjaśnić pojęcie autouruchamiania; omówić metody tworzenia skrótu;

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

Scenariusz lekcji. wskazać narzędzia służące do formatowania tekstu; opisać przeznaczenie narzędzi do formatowania;

Konspekt lekcji matematyki z wykorzystaniem multimedialnych podręczników EDU ROM przeprowadzonej w klasie VI SP

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z INFORMATYKI KLASA IV

Tematy lekcji informatyki klasa 4a kwiecień 2012

1.01 Profil osoby przedsiębiorczej

Rozwiązanie ćwiczenia 8a

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: 3 METODY NAUCZANIA

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Efekt rollover ze wskaźnikiem wybranej opcji

EDYCJA TEKSTU MS WORDPAD

Scenariusz lekcji. scharakteryzować budowę procedury w języku Logo; rozróżnić etapy tworzenia i wykonania procedury;

Grażyna Koba. Grafika komputerowa. materiały dodatkowe do podręcznika. Informatyka dla gimnazjum

Arkusz kalkulacyjny MS Excel 2010 PL.

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

Klasa I ZAJĘCIA KOMPUTEROWE

SZCZEGÓŁOWE WYMAGANIA EDUKACYJNE Z INFORMATYKI DLA KLASY IV SP ROK SZKOLNY 2017/2018

Praca w programie Power Draft

Przedstawione przykłady możesz potraktować jako ćwiczenia doskonalące umiejętność wykorzystywania warstw.

Tematy lekcji zajęć komputerowych klasa 4a grupa 1

Wymagania edukacyjne z informatyki w klasie IV

Dokument zawiera podstawowe informacje o użytkowaniu komputera oraz korzystaniu z Internetu.

PLAN WYNIKOWY KLASA 2

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji.

KATEGORIA OBSZAR WIEDZY

Transkrypt:

INFORMATYKA SZKOŁA PODSTAWOWA W PRZEŹMIEROWIE Typ lekcji: Rodzaj lekcji: IWONA JANICKA Klasa: V Temat lekcji: utrwalająca utrwalanie wiadomości i umiejętności ćwiczeniowa Liczba godzin: 1 lub 2 (w zaleŝności od posiadanych umiejętności uczniów w danej klasie) Tworzymy rysunek pt. PUSTYNIA Zdolności poznawcze ucznia: Cele dydaktyczne: - rozwijanie procesów pamięci: ćwiczenie gotowości i wierności pamięci przez repetycję wniosków ze spostrzeŝeń; - rozwijanie umiejętności posługiwania się językiem informatycznym poprzez zwracanie uwagi na poprawne nazewnictwo pojęć i czynności; - rozwijanie zainteresowań technicznych poprzez zaciekawienie ucznia moŝliwością komputerów i związanym z nimi światem informatycznym. Kształtowanie postaw społeczno-moralnych ucznia: - dyscyplina; - samokontrola; - poszanowanie cudzej własności. Cele operacyjne: Uczeń po zakończonych lekcjach: ZAPAMIĘTANIE WIADOMOŚCI: Czasownik operacyjny nazywać - jak nazywają się operacje jakie moŝemy wykonywać na rysunkach w programie Paint? Czasownik operacyjny zidentyfikować, rozpoznać - wskaŝ, które polecenia przyciski słuŝą do kopiowania, wklejania, zmiany wielkości rysunków; Czasownik operacyjny zapisać zaleŝność, podać wzór, definicję - podaj polecenia za pomocą których rozciąga się, pochyla, obraca fragmenty rysunków. ZROZUMIENIE WIADOMOŚCI: Czasownik operacyjny zilustrować przykładem - podaj przykłady uŝycia poleceń rozciągnij\pochyl; - podaj przykładowe polecenia słuŝące do wycinania rysunków; STOSOWANIE WIADOMOŚCI W SYTUACJACH TYPOWYCH Czasownik operacyjny zastosować - uŝyj operację zaznaczania tekstu do wprowadzania zmian w tekście; Czasownik operacyjny porównać - jakie podobieństwa i róŝnice występują w znanych czcionkach? 1

Cele dydaktyczne: Cele operacyjne: Uczeń po zakończonych lekcjach: STOSOWANIE WIADOMOŚCI W SYTUACJACH PROBLEMOWYCH Czasownik operacyjny zaplanować - wybierz sposób zaznaczania tekstu do wykonywanej operacji; - zaplanuj podpis biorąc pod uwagę operacje: pogrubienie, kursywa, podkreślenie, wyjustowanie, wyśrodkowanie, wyrównanie do lewej i prawej strony; - zaplanuj układ poszczególnych elementów na rysunku; Metody nauczania: - elementy wykładu, pogadanka, ćwiczenia, pokaz; - objaśnianie materiału za pomocą pytań z wykorzystaniem doświadczenia uczniów; - rozwiązywanie problemu w oparciu o stosowne zadanie; - notowanie podstawowych treści. Formy pracy: - praca zespołowa; - praca indywidualna. Środki dydaktyczne: tablica i pisak, podręcznik, komputer, karty pracy. 2

TOK LEKCJI I Sprawdzenie obecności, uzupełnienie dziennika. II Powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji (Operacje na rysunkach). Uczniowie odpowiadając na pytania postawione przez nauczyciela przypominają wiadomości z poprzedniej lekcji. III Podanie tematu lekcji: Tworzymy rysunek pt. PUSTYNIA. Uczniowie zapisują temat lekcji w zeszytach i na dyskietkach. IV Przebieg lekcji: Czynności nauczyciela Uświadomienie uczniom celów lekcji wyjaśnienie konieczności zapisywania w komputerze swoich wyników pracy. Przydzielenie i omówienie uczniom ćwiczenia do wykonania. Przypomnienie w jaki sposób zmieniamy rozmiar kartki, pobieramy kolory oraz zapisujemy rysunek pod daną nazwą. Przypomnienie w jaki sposób kopiuje i wkleja się rysunki z jednego pliku do drugiego. Przypomnienie w jaki sposób pomniejsza i powiększa (polecenie ROZCIĄGNIJ/POCHYL) się rysunki. Przypomnienie w jaki sposób odwraca się rysunki. Czynności ucznia Uczniowie dowiadują się o czym będzie mowa na dzisiejszej lekcji. Uczniowie przypominają operacje jakie moŝemy wykonywać na rysunkach: kopiowanie, wklejanie, obracanie o kąt, powiększanie i pochylanie, itp. Otwierają rysunek tło.bmp i zmieniają rozmiar kartki oraz wypełniają tło wybranym kolorem. Następnie zapisują nowo utworzony rysunek pod nazwą pustynia.bmp. Otwierają rysunek fatamorgana.bmp, kolorują go i za pomocą polecenia KOPIUJ oraz WKLEJ wklejają rysunek w pliku pustynia.bmp podpisują go i zapisują zmiany. Otwierają rysunek drzewa.bmp i za pomocą polecenia KOPIUJ oraz ROZCIĄGNIJ/POCHYL wstawiają nowe drzewa. Następnie wklejają nowe drzewa w pliku pustynia.bmp. Otwierają równieŝ rysunek piramida.bmp i za pomocą polecenia KOPIUJ oraz ROZCIĄGNIJ/POCHYL wstawiają nowe piramidy. A następnie wklejają otrzymane piramidy w pliku pustynia.bmp. Otwierają rysunek starzec.bmp i za pomocą polecenia PRZERZUĆ/OBRÓĆ odwracają starca oraz wkleją go w pliku pustynia.bmp. Otwierają rysunek wielbłądy.bmp, kolorują go i za pomocą polecenia KOPIUJ oraz WKLEJ wklejają rysunek w pliku pustynia.bmp. Przypomnienie w jaki sposób pochyla się rysunki. Otwierają rysunek wielbłądzik.bmp i za pomocą polecenia KOPIUJ oraz ROZCIĄGNIJ/POCHYL dorabiają cień wielbłądzika i wklejają rysunek w pliku pustynia.bmp. Przypomnienie w jaki sposób umieszcza się napisy. Podsumowanie najwaŝniejszych informacji. Uczniowie podpisują się w prawym dolnym rogu rysunku. Uczniowie zbierając informacje z odbytej lekcji wyjaśniają co trzeba zrobić by skopiować, zmniejszyć, powiększyć, pochylić rysunki. V Notatka dla ucznia. 3

POLECENIA 1) Uruchom program Paint 2) Otwórz plik tło.bmp - zmień rozmiar kartki szerokość 20 cm oraz wysokość 15 cm; - wypełnij tło kolorem, takim jak kolor prostokąta znajdującego się na kartce; - zapisz otrzymany obraz jako pustynia.bmp. 3) Otwórz plik fatamorgana.bmp - pokoloruj zamek; Pamiętaj aby nie zmieniać tła! - skopiuj zamek i wklej go w pliku pustynia.bmp, umieść go w lewym - górnym naroŝniku; - podpisz zamek fatamorgana; - zamknij plik fatamorgana.bmp, nie zapisując zmian;. 4) Otwórz plik drzewa.bmp - zmień rozmiar kartki szerokość 15 cm, a wysokości - nie zmieniaj; - pokoloruj drzewo; - skopiuj drzewo i wklej w tym samym pliku (obok juŝ istniejącego drzewa) zmień wielkość (szerokość i wysokość) otrzymanego drzewa na 50% wielkości pierwotnej; - wklej jeszcze raz skopiowane drzewo zmień wielkość (szerokość i wysokość) otrzymanego drzewa na 30% wielkości pierwotnej oraz odwróć je w poziomie; - skopiuj najmniejsze drzewo i wklej je w pliku pustynia.bmp, umieść je przy zamku; - skopiuj średnie drzewo i wklej je w pliku pustynia.bmp, umieść je po środku drogi prowadzącej do zamku; - skopiuj największe drzewo i wklej je w pliku pustynia.bmp, umieść je po na początku drogi prowadzącej do zamku; - zamknij plik drzewa.bmp, nie zapisując zmian; 5) Otwórz plik piramida.bmp - zmień rozmiar kartki szerokość 20 cm oraz wysokość 20 cm; - pokoloruj piramidę; - skopiuj piramidę i wklej w tym samym pliku (obok juŝ istniejącej piramidy) zmień wielkość (szerokość i wysokość) otrzymanej piramidy na 60% wielkości pierwotnej; - wklej jeszcze raz skopiowaną piramidę (umieść ją obok juŝ istniejących piramid) zmień wielkość (szerokość i wysokość) otrzymanej piramidy na 40% wielkości pierwotnej oraz odwróć ją w poziomie; 4

- skopiuj najmniejszą piramidę i wklej ją w pliku pustynia.bmp, umieść ją w prawym górnym naroŝniku; - skopiuj średnią piramidę i wklej ją w pliku pustynia.bmp, umieść ją przy górnej krawędzi, po środku szerokości kartki; - skopiuj największą piramidę i wklej ją w pliku pustynia.bmp, umieść ją przy prawej bocznej krawędzi, po środku wysokości kartki; - zamknij plik piramida.bmp, nie zapisując zmian; 6) Otwórz plik starzec.bmp - skopiuj starca i wklej go w pliku pustynia.bmp, umieść go na początku ścieŝki do zamku; Pamiętaj, aby odwrócić starca w pionie! - zamknij plik starzec.bmp; 7) Otwórz plik wielbłądy.bmp - pokoloruj wielbłądy; - skopiuj wielbłądy i wklej je w pliku pustynia.bmp, umieść je w lewym dolnym naroŝniku; - zamknij plik wielbłądy.bmp, nie zapisując zmian; 8) Otwórz plik wielbłądzik.bmp - zmień rozmiar kartki szerokość 10 cm oraz wysokość 10 cm; - pokoloruj wielbłąda; - odwróć wielbłąda względem osi pionowej; - skopiuj wielbłąda i wklej go w tym samym pliku (obok juŝ istniejącego wielbłąda) pokoloruj go na czarno, a następnie pochyl w poziomie o 60 stopni; W ten sposób otrzymaliśmy cień wielbłąda. - połącz pokolorowanego wielbłąda z jego cieniem; - skopiuj wielbłąda i wklej go w pliku pustynia.bmp, umieść go w na końcu karawany; - zamknij plik wielbłądzik.bmp, nie zapisując zmian; 9) Podpisz się w prawym dolnym naroŝniku. 10) Zamknij plik pustynia.bmp. 5

W plikach umieszczono następujące rysunki: tło.bmp fatamorgana.bmp drzewa.bmp piramida.bmp starzec.bmp wielbłądy.bmp wielbłądzik.bmp pustynia.bmp - wzór 6