W świecie wartości scenariusz zajęd do wykorzystania przez nauczycieli religii oraz nauczycieli zainteresowanych tematyką zajęd

Podobne dokumenty
Aktywne metody nauczania.

Temat: Poznajemy siebie

METODY DYSKUSYJNE. 1. Kula śniegowa. 2. Kolorowe kapelusze. 3. Pasjans hierarchiczny. 4. Słoneczko. 5. Wędrujące kartki. 6.

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

Tylko Bóg moŝe dać wiarę; jednak ty moŝesz dać świadectwo. Tylko Bóg moŝe dać nadzieję; jednak ty moŝesz pogłębić wiarę w swoich braciach.

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Scenariusz lekcji wychowania do życia w rodzinie dla I klasy technikum. Temat: Profilaktyka HIV/AIDS

Konspekt lekcji w klasie IV

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Scenariusz lekcji na Konkurs Moja lekcja o seksualności człowieka

Treści nauczania zgodne z podstawą programową:

Szkoła podstawowa - klasa 6

Kodeks dobrej magii kreowanie systemu wartości.

WARSZTATY METODYCZNE (dla nauczycieli matematyki szkół ponadgimnazjalnych)

KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Scenariusz zajęd nr 45 Temat: Piszemy życzenia świąteczne.

Metody pracy: burza mózgów, socjogram, rankingowanie, wizualizacja, dyskusja.

Karla i Jonas reż. Charlotte Sachs Bostrup

Temat: Uzależnienia są groźne na tropie papierosów, alkoholu i gier komputerowych.

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

Scenariusz zajęd nr 17 Temat: Szkoła dzieci w Bullerbyn czym się różni od naszej? Cele operacyjne: Uczeo:

ROCZNY PLAN DZIAŁAŃ (RPD)

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

Scenariusz lekcji wychowawczej dla klasy drugiej gimnazjalnej

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

Rozmowa z zaczarowanym lusterkiem odnajduję się w grupie.

2014/2015 Opracowanie: Beata Sułuja

OBSERWACJA DIAGNOZUJĄCA PLAN METODYCZNY LEKCJI

PRACA Z GRUPĄ. Opracowały: Renata Pietras, Barbara Sałacka - doradcy metodyczni wychowania przedszkolnego

Zarządzaj czasem konkretne planowanie.

Metody aktywizujące. Metody aktywizujące

Wolontariat dlaczego warto się zaangażować?

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

DOBRE PRAKTYKI ERASMUS + mgr Marta Faroń Lekcja plastyki (1x45 min.) Perspektywa zbieżna.

BEZPIECZNE DZIECKO- PRZYJACIEL SZNUPKA DLA KLASY VI. CEL GŁÓWNY: Nabywanie umiejętności wyboru zachowań promujących zdrowie.

ROLA RODZICÓW W NOWYM MODELU WSPOMAGANIA SZKÓŁ

KWIECIEŃ klasa 2 MATEMATYKA

Budowanie poczucia własnej wartości

Scenariusz zajęd z matematyki dla klasy V. Temat: Matematyka w praktyce - koszt wykonania sałatki jarzynowej.

BEZPIECZNE DZIECKO- PRZYJACIEL SZNUPKA DLA KLASY III. CEL GŁÓWNY: Nabywanie umiejętności wyboru zachowań promujących zdrowie

1. Każdy ma swojego dusiołka

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM

PROGRAM ADAPTACYJNY W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 5. im. WŁADYSŁAWA BRONIEWSKIEGO w BIAŁYMSTOKU

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

Maria Mauryc SP nr 2 w Czarnej Białostockiej

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV szkoły podstawowej. Hasło programowe: Czynności życiowe, higiena i zdrowie człowieka.

-badają problemy związane z planowaniem, projektowaniem środowiska swojego zamieszkania i poruszania

Scenariusz lekcji plastyki w klasie piątej szkoły podstawowej. Temat: Jak to jest poukładane? Kompozycja rytmiczna w naturze i sztuce.

Scenariusz lekcji języka polskiego. Temat: W naszej szkole wydarzyło się coś niesamowitego! tworzymy fotokomiks

Justyna Mikuła, Eugeniusz Szymik "Ja i moja rodzina - dawniej, dziś, jutro" : scenariusz lekcji wychowawczej dla klasy I liceum

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

2)Uzależnienie od gier jeden z głównych problemów współczesnej młodzieży

1. Obywatel w urzędzie gminy

Program profilaktyki Szkoły Podstawowej im. por. Izydora Kołakowskiego. w Domanowie i Szkoły Filialnej w Świrydach dla

K-20. Konspekt projektu. Temat: Pieniądze lubią mnożenie. Cel główny projektu: Cele projektu:

Ważne nieważne. Spotkanie 4. fundacja. Realizator projektu:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SPOŁECZNYCH GRUPA XXIV

Metoda dyskusji na lekcji języka polskiego.

Scenariusz lekcji plastyki w klasie piątej szkoły podstawowej. Temat: Dwa style w sztuce średniowiecza: romaoski i gotycki.

Scenariusz zajęd nr 92 Temat: W jaki sposób listy trafiają do adresatów? Cele operacyjne: Uczeo:

Temat: Ruch cząstek naładowanych w polu magnetycznym. 1. Cele edukacyjne. a) kształcenia. Scenariusz lekcji

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

PLAN ZAJEĆ PROFILAKTYCZNYCH DLA UCZNIÓW Świetlicy Profilaktyczno Wychowawczej Przy Szkole Podstawowej w Łomnicy Zdroju na 2013 rok

RAZEM Z PTAKAMI POZNAJEMY ŚWIAT

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Scenariusz zajęć nr 3

SZKOLNY PROGRAM DORADZTWA ZAWODOWEGO W GIMNAZJUM IM. JANA PAWŁA II W DOBCZYCACH

HARMONOGRAM DZIAŁAŃ PROFILAKTYCZNYCH W WYBRANYCH OBSZARACH ZAGROŻEŃ, OPRACOWANY NA ROK SZKOLNY 2011/2012 ORAZ 2012/2013:

Metody aktywizujące w nauczaniu zawodów medycznych. Bożena Belcar

Scenariusz lekcji matematyki w klasie II LO

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz lekcji historii

8.4. MODUŁ: SZKOŁA DLA RODZICÓW

Wytyczne dotyczące praktyk WMPSNŚ UKSW

SCENARIUSZ ZAJĘĆ 5. Temat: Przezorny jak Tygrys.

Szum informacyjny. Manipulacja.

BEZPIECZNE DZIECKO- PRZYJACIEL SZNUPKA DLA KLASY VI. CEL GŁÓWNY: rozwijanie umiejętności dokonywania właściwych wyborów w kontaktach społecznych.

Scenariusz lekcji języka polskiego. Temat: Komiks połączenie tekstu i obrazka

1

Projekt edukacyjny ŚLADAMI NASZEGO PATRONA. Czas realizacji: 2 miesiące

Program wyjazdów integracyjnych dla klas IV

Bo warto być empatycznym i pomagać innym.

1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

Lp. Tematyka Cele Sposób realizacji Statut Szkoły i obowiązków ucznia, i Wewnątrzszkolnego Wewnątrzszkolny System 1.

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej z elementami języka angielskiego dla klasy 3

Klasa I, edukacja przyrodnicza, krąg tematyczny W świecie książek. Temat: Książki przyrodnicze

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

mgr Marta Faroń Lekcja plastyki (1x45 min.) Temat: Milionerzy Sztuki tworzenie gry dydaktycznej.

Temat: Złamania kości i uszkodzenia stawów (2 lekcje)

Analiza i interpretacja utworu poetyckiego w świetle matury z języka polskiego w 2015 roku

Scenariusz dodatkowych zajęd z zajęd wyrównawczych przeprowadzonych r. w ramach projektu,,szkoła w działaniu

PROGRAM WYCHOWAWCZY rok szkolny 2011/2012 GIMNAZJUM NR 6 W LEGIONOWIE

1.01 Profil osoby przedsiębiorczej

Gdzie jest moje miejsce w szkole?

Transkrypt:

W świecie wartości scenariusz zajęd do wykorzystania przez nauczycieli religii oraz nauczycieli zainteresowanych tematyką zajęd Autor: Paweł Maciejewski Przedmiot: religia, etyka, wdż, lekcja wychowawcza Czas trwania lekcji: 2 godziny Adresat: klasa III, szkoła ponadgimnazjalna Temat: Budowanie więzi w małżeostwie i rodzinie Cel główny: Kształcenie umiejętności wskazywania wartości budujących więzi w małżeostwie i rodzinie Cele operacyjne Uczeo: - wymienia minimum 6 elementów służących budowaniu więzi w rodzinie i małżeostwie; - wymienia i uzasadnia wybór elementów zagrażających dobrym i trwałym więziom małżeoskim; - tworzy wypowiedzi służące wyrażaniu swoich opinii oraz uzasadnianiu swoich poglądów; - formułuje wnioski i negocjuje podczas tworzenia zestawieo międzyzespołowych. Metody i techniki pracy: dyskusja kierowana, trójkąt podparty, poker kryterialny, dom z cegieł, sms. Formy pracy: praca indywidualna, praca w grupie, praca frontalna Środki dydaktyczne: kartki papieru A2 z narysowanym schematem trójkąta podpartego, karty i plansze A3 do pokera kryterialnego, kartki papieru A3 i koperta z wypisanymi elementami/cegłami, klej, pisaki Przebieg lekcji: 1. FAZA WPROWADZAJĄCA Czynności organizacyjne. Zapoznanie uczniów z tematem i celami zajęd. Nauczyciel wprowadza w tematykę lekcji poprzez zainicjowanie krótkiej rozmowy na temat aktualnej sytuacji małżeostw i rodzin w środowisku znanym uczniom. M a t e r i a ł y d o r a d c ó w m e t o d y c z n y c h O D N P o z n a o - 2 0 1 8 Strona 1

2. FAZA REALIZACYJNA 1. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy 3-5 osobowe w celu zebrania opinii uczniów na temat tego, co buduje i niszczy więzi małżeoskie i rodzinne. Praca techniką trójkąta podpartego. Każda grupa na arkuszu A2 rysuje trójkąt z podporami i przeciwpodporami według wzoru (załącznik 1). Na podporach wypisują elementy będącą istotnymi elementami budującymi więzi małżeoskie i rodzinne, a na przeciwpodporach elementy niszczące te więzi. Po zakooczonej pracy poszczególne grupy prezentują swoje wyniki. Następnie grupy łączą się po dwie i wypisują elementy, które się powtórzyły. Wybrani reprezentanci nowych podwójnych grup przedstawiają pozostałym uczniom wynik dokonanych zestawieo. Nauczyciel podsumowuje efekty pracy, a uczniowie formułują i zapisują wnioski. 2. W celu pogłębienia refleksji nad tą tematyką i pobudzenia do wyrażania swoich opinii oraz uzasadniania swoich poglądów uczniowie zostają podzieleni na grupy 4-5 osobowe (4 osoby z 5 kartami lub 5 osób z 4 kartami) i rozpoczynają grę edukacyjną w pokera kryterialnego. Każda grupa otrzymuje arkusz A 3, na którym ma narysowad schemat taki, jak na tablicy (lub otrzymuje karki A 3 ze skserowaną planszą); klej oraz 20 kart z wypisanymi elementami budującymi więzi małżeoskie i rodzinne. Zadaniem osób w grupie jest potasowad otrzymane karty oraz podzielid je między siebie. Każda osoba po kolei kładzie po jednej karcie na odpowiednie pola w samym środku jest 5 pól, na których powinny się znaleźd karty z najważniejszymi elementami, w kolejnej części od środka jest 7 pól, na których powinny się znaleźd elementy o mniejszym znaczeniu, a w ostatniej części jest 8 pól dla trzeciorzędnych elementów. Jeżeli w jakiejś części wszystkie pola są zajęte, a ktoś z uczestników grupy uważa, że jego karta powinna się tam znaleźd, może postawid wniosek o zmianę karty, uzasadniając go. Grupa może wniosek przyjąd lub odrzucid. Gra się kooczy wtedy, gdy wszyscy włożą swoje karty na odpowiednich polach i zgodzą się na powstały układ. Po ułożeniu kart uczestnicy przyklejają je do arkusza papieru. Omówienie efektów polega na przedstawieniu układu kart zaproponowanego przez każdą grupę. Najważniejszych 5 elementów każda grupa wypisuje na tablicy w ten sposób powstanie zapis elementów będących najważniejszymi wartościami dla wszystkich uczestników. Przedstawiciel grupy, która najsolidniej wywiązała się ze swojego zadania, zaznacza na tablicy powtarzające się w większości grup elementy. Uczniowie zapisują wnioski. 3. Ostatnim etapem zajęd w zespołach jest stworzenie porozumienia w nowopowstałych 3-4 osobowych grupach. Członkowie tych zespołów mają za zadanie techniką dom z cegieł zbudowad dom wspólnych wartości. M a t e r i a ł y d o r a d c ó w m e t o d y c z n y c h O D N P o z n a o - 2 0 1 8 Strona 2

Dom z cegieł Każda grupa otrzymuje arkusz papieru, klej pisaki i kopertę z kartkami cegiełkami z wypisanymi elementami. Zadaniem uczestników w poszczególnych grupach jest zbudowanie domu wartości rodzinnych, wykorzystując cegiełki z kopert. Dom może mied fundamenty, ściany, dach, okna i inne elementy według uznania grupy. Niepotrzebne cegły można odrzucid jako gruz. Na pustych cegłach można dopisad dodatkowe hasła i użyd ich do budowy. Uczestnicy w każdej grupie uzgadniają między sobą dobór cegieł i miejsce ich położenia oraz naklejają wszystko na arkuszu szarego papieru. Po zakooczonej pracy poszczególne grupy prezentują swoje wyniki i uzasadniają rozmieszczenie cegieł. Przedstawione efekty krótko podsumowuje prowadzący, wykorzystując refleksje wypowiedziane przez przedstawicieli poszczególnych grup. 3. FAZA PODSUMOWUJĄCA Podsumowaniem całości zajęd jest indywidualne sformułowanie przez uczniów w formie sms-a krótkich wskazówek dotyczących sposobów budowania więzi w małżeostwie i rodzinie. Bibliografia (wybrane propozycje): K. Ostrowska, W poszukiwaniu wartości. Dwiczenia z uczniami. K. Ostrowska, W poszukiwaniu wartości. Z Biblią przez życie. K. Rau, E. Ziętkiewicz, Jak aktywizowad uczniów. Burza mózgów i inne techniki w edukacji. J. Krzyżewska, Aktywizujące metody i techniki w edukacji wczesnoszkolnej, cz. 1. J. Krzyżewska, Aktywizujące metody i techniki w edukacji, cz. 2. A. Dobrzyoska, M. Jurga, Gry i zabawy na lekcji. Propozycje do wykorzystania w kl. I-III. K. W. Vopel, Gry i zabawy interakcyjne dla dzieci i młodzieży, cz. 1-4. J. Jeziorska, Wybrane metody nauczania i uczenia się. B. Fuchs, Gry i zabawy na dobry klimat w grupie. J. Griesbeck, Zabawy dla grup. J. Griesbeck, Zabawy na wszystkie okazje. I. Fleming, J. Fritz, Zabawy na uspokojenie. Ks. P. Duksa, Metody katechetyczne. Metody aktywizujące w katechezie częśd 1-4. P. Mathson, Co dziś na religii? Gry i zabawy dydaktyczne. P. Mathson, Rok liturgiczny dla dzieci. Gry i zabawy dydaktyczne. F. Wendel Niehl, A. Thömmes, 212 metod do zastosowania na lekcjach religii. K. Kuppig, Pomysły zabaw na lekcje religii. Do wykorzystania w szkole i w parafii. Cz. 1 i 2. M a t e r i a ł y d o r a d c ó w m e t o d y c z n y c h O D N P o z n a o - 2 0 1 8 Strona 3

Załącznik 1 M a t e r i a ł y d o r a d c ó w m e t o d y c z n y c h O D N P o z n a o - 2 0 1 8 Strona 4

Załącznik 2 M a t e r i a ł y d o r a d c ó w m e t o d y c z n y c h O D N P o z n a o - 2 0 1 8 Strona 5

zaufanie zamożność podobny światopogląd pewna autonomia umiejętność rezygnacji z siebie wzajemna odpowiedzialność porządek w mieszkaniu wspólne wakacje czas dla drugiego wzajemny szacunek duże mieszkanie wspólne posiłki poprawne układy z sąsiadami umiejętność przebaczania luksusowy samochód rozmowa podział obowiązków domowych najlepszy sprzęt multimedialny zadowolenie z pracy rodziców kieszonkowe M a t e r i a ł y d o r a d c ó w m e t o d y c z n y c h O D N P o z n a o - 2 0 1 8 Strona 6

Załącznik 3 ROZMAWIANIE OSOBOWOŚĆ AKCEPTACJA WOLNOŚĆ WCZUWANIE SIĘ UCZCIWOŚĆ SPRZECZKA ODPOWIEDZIALNOŚĆ GOSPODARNOŚĆ MIŁOŚĆ WSPÓLNE CELE ROZWIĄZYWANIE KONFLIKTÓW SAMODZIELNOŚĆ WZAJEMNY SZACUNEK UMIEJĘTNOŚĆ WYPOWIADANIA ŻYCZEŃ SAMOWYCHOWANIE TROSKA O ŻYCIE WŁASNE AKTYWNOŚĆ PSYCHICZNA POCZUCIE HUMORU ZGODNOŚĆ POGLĄDÓW ZABAWA GOŚCINNOŚĆ PRZYJAŹŃ OTWARTOŚĆ NA ŚWIAT UMIEJĘTNOŚĆ SŁUCHANIA DRUGIEGO ZAUFANIE ZALEŻNOŚĆ POMYSŁOWOŚĆ SENS ŻYCIA PRZEBACZENIE WSPÓLNA HIERARCHIA WARTOŚCI UMIEJĘTNOŚĆ REZYGNACJI DOBRA ZNAJOMOŚĆ SIEBIE NAWZAJEM REFLEKSYJNOŚĆ ODWAGA M a t e r i a ł y d o r a d c ó w m e t o d y c z n y c h O D N P o z n a o - 2 0 1 8 Strona 7