Strona1 Anna Irena Szymańska Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 6.9 Temat zajęć: Jak przyciągniemy klientów? Działania marketingowe (2) 1. Cele lekcji: Uczeń: wyjaśnia znaczenie pojęć: marketing, marketing-mix, cztery P (4P), produkt, cena, dystrybucja, promocja, instrumenty promocji, środki promocji, rozumie, jaki wpływ wywiera reklama na odbiorcę, wymienia poszczególne instrumenty promocji, wymienia środki promocji, potrafi wyjaśnić, czym różni się reklama przekazująca informacje o produkcie w sposób rzetelny od reklamy, w której zastosowano środki perswazji, wie, czym jest plan marketingowy i zna jego zastosowanie praktyczne, wie, czym jest i na czym polega analiza SWOT, potrafi samodzielnie wykonać analizę SWOT na przykładzie dowolnego przedsiębiorstwa produkcyjnego lub usługowego, potrafi zaplanować działania marketingowe, które pomogą mu zdobyć klientów, uwzględniając ograniczone możliwości finansowe planowanej działalności i charakter rynku, przygotowuje na podstawie danych źródłowych prosty plan marketingowy. 2. Metody i techniki: dyskusja, pogadanka, studium przypadku. 3. Środki dydaktyczne: tabela dotycząca treści planu marketingowego, karty pracy dla grup,
Strona2 komputer z dostępem do internetu, rzutnik multimedialny. 4. Typ lekcji: realizacja nowego materiału. 5. Formy organizacji pracy: praca: indywidualna, grupowa i zbiorowa. 6. Literatura, materiały źródłowe, strony internetowe: 1. Altkorn J. (red.), 2004, Podstawy marketingu, Instytut Marketingu, Kraków. 2. Dziedzic D., Szymańska A.I., 2011, Marketing transakcji a marketing relacji, Zeszyty Naukowe WSEI w Krakowie, Nr 7. 3. Kotler Ph., 2005, Marketing, Dom Wydawniczy REBIS Sp. z o.o., Poznań. 4. Kotler Ph., 2004, Marketing od A do Z, PWE, Warszawa. 5. Wiktor J.W., 2001, Promocja. System komunikacji przedsiębiorstwa z rynkiem, PWN, Warszawa. 6. Szymańska A.I., 2012, Promocja i jej oddziaływanie na preferencje i zachowania konsumentów ujęcie modelowe, Zeszyty Naukowe WSEI Kraków, Nr 8, s. 87 105. 7. Szymańska A.I., 2013, Działania promocyjne a preferencje konsumentów, Wydawnictwo Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie (w druku). 7. Kontrola uczniów: Kontrola uczniów polega na: - ocenie aktywności uczniów na lekcji, - ocenie znajomości pojęć z obszaru marketingu, - ocenie umiejętności planowania działań marketingowych (oryginalność, adekwatność, realność w realizacji, rzetelność).
Strona3 8. Nawiązanie do lekcji: Nauczyciel cytuje słowa Charlesa Revsona, założyciela firmy Revlon: W fabryce produkujemy kosmetyki, w sklepie sprzedajemy nadzieję. Prosi uczniów, aby mając na uwadze temat lekcji i wiedzę z obszaru marketingu, którą zdobyli na poprzednich zajęciach, zinterpretowali ten cytat. Rozpoczyna się dyskusja, w trakcie której uczniowie zgłaszają swoje propozycje. 9. Przebieg lekcji: 1. Czynności organizacyjne, po których nauczyciel podaje temat i cel lekcji, a także formy realizacji tematu. 2. Nawiązanie do lekcji, którego podsumowaniem powinno być stwierdzenie, że każda oferta handlowa zawiera pewną ideę. Produkty oraz usługi stanowią swego rodzaju platformy, za pomocą których dostarczane są konsumentom określone idee i korzyści. 3. Nauczyciel sprawdza, czy uczniowie odnaleźli w literaturze informacje na temat planu marketingowego (zadanie domowe z poprzedniej lekcji). Prowadzi luźną pogadankę na temat tego, czym jest plan marketingowy, kto i w jakim celu go przygotowuje. 4. Nauczyciel wyświetla tabelę dotyczącą treści, którą powinien zawierać plan marketingowy (załącznik 1). Następnie wyjaśnia, że każde przedsięwzięcie, produkt czy marka wymaga opracowania szczegółowego planu marketingowego. Jak powinien wyglądać taki plan? Przygotowując plan produktu lub marki, należy pamiętać, że powinien on zawierać następujące sekcje: streszczenie dla kierownictwa, opis bieżącej sytuacji marketingowej, zagrożenia i szanse (analiza SWOT), cele i okoliczności, strategie marketingowe, programy działania, budżet i środki kontroli. 5. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy o takim składzie, jak na poprzedniej lekcji. Każda grupa wyznacza lidera, którego zadaniem będzie nadzorowanie pracy na planem marketingowym i w razie potrzeby podział zadań. Na zakończenie lekcji osoba ta będzie prezentować wyniki pracy grupy. 6. Nauczyciel rozdaje karty pracy (załącznik 2). Uczniowie przystępują do wykonania zadania. Opracowują plan marketingowy w odniesieniu do planowanego przez nich przedsięwzięcia gospodarczego. Opcjonalnie uczniowie mogą dokonać wyboru dowolnej firmy produkującej określone dobra lub świadczącej pewne usługi. Uczniowie w razie potrzeby mogą korzystać z internetu.
Strona4 7. Na zakończenie lekcji grupy po kolei prezentują wyniki swojej pracy. Nauczyciel zachęca pozostałych uczniów do dyskusji nad oryginalnością i rzetelnością wykonanego zadania. Zarówno nauczyciel, jak i pozostali uczniowie zwracają również uwagę na realność przyjętych założeń oraz możliwości realizacji przygotowanego planu marketingowego. Nauczyciel może ocenić pracę grup. 10. Zadanie domowe: Korzystając z literatury przedmiotu, wyjaśnij, co oznaczają pojęcia: marketing partyzancki oraz marketing wirusowy. Nauczyciel może również polecić uczniom zapoznanie się z quizem Headmaster.
Strona5 Załącznik 1 Treść planu marketingowego Sekcje Cele Streszczenie dla kierownictwa Opis bieżącej sytuacji marketingowej Analiza SWOT Cele i okoliczności krótkie omówienie planu umożliwiające szybkie przejrzenie go przez zarząd audyt marketingowy przedstawiający dane o otoczeniu rynkowym, produktowym, konkurencyjnym i dystrybucyjnym wskazanie głównych silnych i słabych stron firmy oraz najważniejszych szans i zagrożeń dla produktu określenie celów firmy w odniesieniu do sprzedaży, udziału w rynku i zysków; wskazanie na okoliczności, które mogą wpłynąć na te cele Strategia marketingowa przedstawienie szeroko zakrojonego podejścia marketingowego mającego doprowadzić do osiągnięcia celów planu Programy działania Budżet Środki kontroli wyszczególnienie, co ma być zrobione, kto to zrobi, kiedy zostanie to wykonane i ile to będzie kosztować preliminarz finansowy przedstawiający oczekiwane wyniki finansowe wykonania planu sposób monitorowania postępu realizacji planu
Strona6 Załącznik 2 Karta pracy 1. Uzupełnijcie plan marketingowy. PLAN MARKETINGOWY Sekcje Cele Streszczenie dla kierownictwa Opis bieżącej sytuacji marketingowej Analiza SWOT Cele i okoliczności Strategia marketingowa Programy działania Budżet Środki kontroli